Просмотр содержимого документа
«Арифметикалы? ж?не геометриялы? прогрессия. Ашы? саба?. »
Сабақтың тақырыбы:Арифметикалық және геометриялық прогрессия
Сабақтың мақсаттары:
І. Білімділік:
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-ші мүшенің және алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын меңгеріп, есептер шығаруға қолдана білу.
2. Тәриелік:
Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу.
3. Дамытушылық:
Ойлау қабілетін, танымын, пәнге қызығушылығын дамыту.
Сабақтың түрі:
Қорытындылау сабағы.
Оқыту әдістері:
Сұрақ-жауап, есептер шығару, тест алуда дидактикалық материалдарды ірілендіру, деңгейлеп оқыту технологиясын қолдану.
Көрнекілік:
Сұрақтар, есептер жазылған палакаттар. Тест карточкалары.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру (2 мин) Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.
2. Сұрақ жауап арқылы өткенді қайталап, қорытындылау (10 мин)
3. Есептер шығару (20 мин)
4. Үйге тапсырма (3 мин)
5. Тест алу (8 мин)
6. Сабақты қорытындылау (2 мин)
Сабақтарды дидақтикалық материалдары ірілендіру технологиясын қолданып қою.
2. Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырмасы деп атайды.
2. Қандай санды геометриялық прогрессияның еселігі деп атайды.
3
3. Арифметикалық прогрессияның қасиеті.
3. Геометриялық прогрессияның қасиеті.
4
4. Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің формуласы.
4. Геометриялық прогрессияның
n мүшесінің формуласы.
5
5. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы.
5. Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы.
3. Есептер шығару:
№ 1
Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 3-ке, айырмасы 4-ке тең, оның он бесінші мүшесі неге тең.
№ 2
Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға, еселігі 3-ке тең, оның бесіншісі неге тең.
№ 3
Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 56-ға, айырмасы 3-ке тең, оның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар.
№ 4
(Арифметикалық) Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 128-ге тең, есілігі 2-ге тең. Оның алғашқы жеті мүшесінің қосындысын табыңдар.
№ 5
Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен бесінші мүшесінің қосындысы 24-ке тең, ал екінші мүшесі мен үшінші мүшесінің көбейтіндісі 60-қа тең болса, оның айырмасы мен бірінші мүшесі неге тең.
№ 6
Геометриялық прогрессияның бірінші және үшінші мүшесінің қосындысы 15-ке тең, ал екінші және төртінші мүшесінің қосындысы 30-ға тең. Геометриялық прогрессияның еселігі мен бірінші мүшесін табыңдар.
4. Топқа тест алу (8 минут)
Тобы
Рет саны
Тапсырмалар
Жауаптары
Берілгені
Табу керек
А
В
С
А
1
D
12
2
-12
2
S2
45
90
102
3
a10
36
33
30
В
1
a40
80
82
78
2
b5
48
324
320
3
S7
1050
210
105
С
1
b5
1/125
1/125
5/125
2
q
3
+-3
-3
3
a1
17
58
33
5. Тест жұмыстарын бағалап күнделіктеріне баға қойып, қорытындылау.
6. № 417, № 427 қайталау есебінен үйге тапсырма беру.
7. Сабақты аяқтау.
Дидактикалық бірліктерді ірілендіру және деңгейлік саралауды және педагогикалық технологияның негізі етіп оқыту тәсілі оқушылардың жеке-дара ерекшеліктерін, ынтасы мен қабілеттілігін толықтай ескеруге мүмкіншілік береді.