kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Арифметикалы? прогрессияны? ал?аш?ы n м?шесіні? ?осындысы та?ырыбына есептер шы?ару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Арифметикалы? прогрессияны? n-ші м?шесіні? ?осындысын табу формуласына есептер шы?ару.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалы? прогрессияны? ал?аш?ы n м?шесіні? ?осындысы та?ырыбына есептер шы?ару»



Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің

қосындысы тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

білімділік – тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, есептер шығару арқылы

білім-білік дағдысын жетілдіру.

дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен белсенділіктерін арттыру, есептеу

дағдыларын қалыптастырып дамыту.

тәрбиелік – ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі бекіту сабағы

Сабақтың оқыту-әдістері: сұрақ-жауап, сәйкестендіру тесті, жеке және жұптық

жұмыс

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайд, тест тапсырмалары

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

а) сәлемдесу, түгендеу, оқушы назарын сабаққа аудару.

ә) Шаттық шеңбері арқылы сабақты бастаймыз

-Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастайық.

Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)

Қуанасың сен де, (жанымдағы досымды көрсетемін)

Қуанайық бәріміз (бір-біріміздің қолымыздан ұстаймыз)

Арайлап ашқан күнге. (қолымызды жоғары көтереміз)

II.Үй жұмысын тексеру.№187 (а), №188, №189.

№187 (а)

Бер: а1=10

d=4

an=50

Т/к: n-?, Sn-?



Шешуі:а1+(n-1)d= an

10+4(n-1)=50

10+4n-4=50

4n=50-6

4n=44

n=11

S11=·11=·11=330

Жауабы: n=11, S11=330.

№188

Бер: уnариф. прог.

у1=-32

d=5

Т/к: S10-?, S25-?

Шешуі: Sn= ·n

S10= ·10 = -95

S25= ·25 = 700

Жауабы: S10=-95, S25=700.

№189

Бер: сnариф. прог.

с1= 25

d= -4,5

Т/к: S16-?, S40-?

Шешуі: а) с16=c1+15d=25+15(-4,5)= -42,5

S16= ·16=·16= -140

ә) с40= c1+39d=25+39(-4,5)= -150,5

S40= ·40=·40= -2510

Жауабы: S16= -140, S40=-2510.



III.Үй тапсырмасын қорытындылау

Тақтада оқушылар үй жұмысын аяқтағанша, қалған оқушылар есте сақтау қабілетін арттыру мақсатында сәйкестендіру тесті арқылы ауызша сұрақтарға жауап береді.



Арифметикалық прогрессияның анықтамасы



Арифметикалық прогрессияның

айырымының формуласы



Арифметикалық прогрессияның

n-ші мүшесінің формуласы



Арифметикалық прогрессияның алғашқы

n мүшесінің қосындысының формуласы



Арифметикалық ортаның формуласы



Олайболса, бүгінгі сабағымызда «Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы» тақырыбына есептер шығарамыз.

IV.Есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

№190 (а) (жеке жұмыс)

Бер: а1 = 4

a2 = 8

Sn = 112

Т/к: n - ?

Шешуі: d = a2 – a1

d = 8 – 4 = 4

Sn= n

112 = n

224 = (8+4n – 4) n

224 = (4n + 4) n

224 = 4n2 + 4n

4n2 + 4n – 224 = 0

n2 + n – 56 = 0

D = 1+ 224 = 225

n1 = = -8 шешімі емес

n2= = 7

Жауабы: n = 7

№191 (жұптық жұмыс)

а) Бер: а1 = 2

a2 = 5

a3 = 8

Т/к: а15 - ?, S15 - ?

Шешуі: d = а2 – а1

d = 5 – 2 = 3

a15 = a1 + 14d = 2 + 14 · 3 = 44

S15 = · 15 = · 15 = 345

Жауабы: a15 =44, S15 = 345

ә) Бер: а4= 10

a7 = 19

Т/к: S10 - ?

Шешуі: а4= 10а1 + 3d = 10

a7 = 19 а1 + 6d = 19

3d = 9

d = 3

a1 = 10 - 3d = 10 – 9 = 1

S10 = ·10 = 145

Жауабы: S10 = 145

б) Бер: а4= 9

a9 = -6

Sn = 54

Т/к: n-?



Шешуі: а4= 9 а1+3d = 9

a9 = -6 a1+8d = -6

5d = -15

d = -3

a1 = 9 -3d = 9 - 3·(-3) = 18

Sn =

54 = · 4

54 = 54

Sn =

54 = · 9

54 = 54

Жауабы: 4 немесе 9

V. Сабақты қорытындылау.

Семантикалық картамен жұмыс.

Тапсырмалар

Жауаптары

Берілгені

Табу керек

12

30

105

10

23

5

10

1

а1= -5, а2= 7

d - ?

Д

Т

Ә

Ш

Ч

Х

Й

2

а1= 3, d = 3

a10 - ?

А

И

М

Е

Т

П

І

3

а1= 9, а7= 21

S7 - ?

К

Л

О

У

И

В

К

4

an= 55-4n аn= 15

n - ?

Ұ

Ж

Ы

Ф

Ь

Ы

С

5

a15= 219, d= 14

a1-?

М

Ө

Я

Ц

А

Щ

Г

6

а4= 3

a6 = 7

a5 - ?

Р

В

Һ

П

Ю

Н

Л

7

a1 = 10

а2= 8

S10 - ?

С

Ң

Ғ

О

Ж

Э

Т



Бұл ғалым б.э.д. III ғасырда өмір сүрген грек математигі Диофант Александрийский. Диофант арифметикалық прогрессияның мүшелері қосындысының формуласын дәлелдеген. Диофант арифметиканы көп зерттеген.

VI.Үйге тапсырма. №192, №193.

VII.Бағалау.



Тест тапсырмалары

1) (аn) арифметикалық прогрессия

а1 = -3 және d = 11, а11 мүшесін есептеңдер.

А. 100; Б. 107; В. 103; С. 105

2)Арифметикалық прогрессияның а1 мүшесін табыңдар, а15 = 219, d= 14

А. -23; Б. -24; В. 24; С. 23

3)Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар, 0,2;1; ...

А. 6,6; Б. 5; В. 5,6; С. 6

4)Арифметикалық прогрессияның қасиетін пайдаланып, қай мүшесін табуға болады және нешеге тең? а4 = 3, a6 = 7

А. 6; Б. 5; В. 4; С. 5,5

5) Арифметикалық прогрессияның алғашқы 10 мүшесінің қосындысын есептеңдер. 10;8; ...

А. 190; Б. -190; В. 10; С. -10



















Күні: 21.01.16 ж.

Уақыты: 9.45-10.30 3 сабақ

Сыныбы: 9 «а»

Өтілетін орны: 402 каб.

Пәні: алгебра

Пән мұғалімі: Намазбаева А.Л.

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің

қосындысы тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

білімділік – тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, есептер шығару арқылы

білім-білік дағдысын жетілдіру.

дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен белсенділіктерін арттыру,есептеу

дағдыларын қалыптастырып дамыту.

тәрбиелік – ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі бекіту сабағы

Сабақтың оқыту-әдістері: сұрақ-жауап, сәйкестендіру тесті, жеке және жұптық

жұмыс

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайд, тест тапсырмалары

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

а) сәлемдесу, түгендеу, оқушы назарын сабаққа аудару.

ә) Шаттық шеңбері.

II.Үй жұмысын тексеру. №187 (а), №188, №189

III.Үй тапсырмасын қорытындылау (сәйкестендіру тесті)

IV.Есептер шығару

№190(а), №191(а,ә,б)

V. Сабақты қорытындылау (семантикалық картамен жұмыс)

VI.Үйге тапсырма №192, №193

VII.Бағалау


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Арифметикалы? прогрессияны? ал?аш?ы n м?шесіні? ?осындысы та?ырыбына есептер шы?ару

Автор: Намазбаева Алтынкуль Лесбаевна

Дата: 15.05.2016

Номер свидетельства: 326694


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
1360 руб.
2090 руб.
1290 руб.
1980 руб.
1470 руб.
2260 руб.
1560 руб.
2400 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства