Просмотр содержимого документа
«ал?аш?ы функция ж?не интеграл. Жарыс саба?»
Тақырыбы: « АЛҒАШҚЫ ФУНКЦИЯ ЖӘНЕ ИНТЕГРАЛ »
Мақсаты:
Оқушылардың алғашқы функция және интегралды есептеуде
алған білімдерін бекіту, сол тақырыпты еркін меңгергендігін
байқау.
2. Оқушылардың білімін толтыру, тереңдету; күрделі
материалдарды жүйелей алу, алған білімін басқа
тапсырмаларға пайдалана алу, біліктіліктерін қалыптастыру.
3. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Типі: Жүйелеу, қорытындылау
Түрі: Жарыс сабағы; интелектуалдық марафон;
Әдісі: а) Сұрақ қою
ә) топтық жұмыс
б) шығармашылық жұмыс
Қолданылатын технология: ойын арқылы оқыту
Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Танымдық сайысы
3. Біліктілік сайысы
4. Практикалық тапсырма
5. Семантикалық карта
6. Бәйге: лидерлер сайысы
7. Қорытындылау, бағалау
Пайдаланған көрнекілігі: деңгейлік карточка, семантикалық карта, әр түрлі сызбалар, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
а) Оқушыларды сабаққа даярлау;
б) Сабақтың мақсатын түсіндіру
ІІ. Танымдық сайысы
«Бүгінгі күн сайыста,
Сен ешкімнен қалыспа.
Біліміңді көрсетер
Сұрақтар тұр, жауап бер»
Әр топқа 2 есептен беріледі, әрбір дұрыс есепке 2 ұпай беріледі.
1) Есептің шарты: Функциялардың алғашқы функциясын табыңдар.
А тобы
жауабы
Б тобы
жауабы
1.f(x)=4sinx+ cos3x;
1. f(x)=;
2. f(x)=2+;
2. f(x)=
ІІІ. Біліктілік сайысы
Лайықтап жазылған ұпайлары,
Есептер бар онда тағы.
Шешімін табарсың қателеспей,
Жетерлік болса егер білім жағы.
Бұл сайыста әр топтан екі оқушыдан шығады, мұғалім мақалдарды оқиды, жалғастырған оқушы тақтаға шығып есеп шығарады.
Мақалды жалғастырғаны үшін 1ұпай.
Есепті дұрыс шығарса 3 ұпай алады. Есептің шарты у=f(х) функциясы үшін графигі М(а; b) нүктесі арқылы өтетін алғашқы функцияны табыңдар.
А тобына:
Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,
(Төртеу түгел болса төбедегі келеді)
Есеп карточкамен беріледі . 1. f(x)=, M(2)
Б тобына:
Жеті жұрттың тілін біл,
(Жеті түрлі білім біл)
Есеп карточкамен беріледі 1. f(x)=x, M(2;-3)
3. А тобына:
Ер жігіт бір рет өледі,
(Қорқақ мың рет өледі)
Есеп карточкамен беріледі 2. f(x)=x+cosx, M()
4. Б тобына:
Қоянды қамыс өлтіреді,
(Ерді намыс өлтіреді)
Есеп карточкамен беріледі 2. f(x)=sin2x, M(0;1)
IV. Практикалық тапсырма
а) Әр топқа функциялардың графиктерімен шектелген фигураның ауданын табуға және сызбасын дұрыс сызып көрсету берілген.
1.А тобына:
1. у=0,5х-2х+3, у=7-х ;
2.Б тобына:
1. у=х-3х+4, у=х+1 ;
Дұрыс орындаған әр топқа 4 ұпайдан қосылады.
V. Семантикалық карта
1. Әр оқушыға карта беріледі, картада 3 сұрақтан, әрбір дұрыс жауабына 1 ұпайдан беріледі.
Оқушының аты Назым
р/с
жауап
сұрақ
1
+
2
+
3
+
Лидерлер сайысы
Әр топтың ұпайларын есептеп, топтың ішінен ұпайы көп екі оқушыны ортаға шақырамыз.
А тобының лидеріне есеп береміз:
Есептің шарты
Жауабы
Серіппені 1см қысатын күш 2Н екені белгілі, сонда оны 4 см қысу үшін қандай жұмыс атқару қажет?
А=0.16 Dж
Б тобының лидеріне есеп береміз:
Есептің шарты
Жауабы
4Н күш серіппені 8 см созады. Серіппені 8 см созу үшін қандай жұмыс атқару қажет?
А=0.16 Dж
VII. Қорытындылау, бағалау.
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
р/с
Оқушының аты
Танымдық сайысы
Біліктілік сайысы
Практикалық тапсырма
Семантикалық карта
Бәйге
қорыту
А тобы
1
Елдос
2
Назым
3
Жанібек
4
Қымбат
5
Кенжегүл
Б тобы
1
Жаңагүл
2
Дамир
3
Мақпират
4
Жанболат
5
Фариза
Үйге тапсырма
IX. Қорытындылау.
Сабақты қорытындылай келе, оқушылардың сабақта көрсеткен білім деңгейлерінің, оқушылардың өзін-өзі бағалауының, қай топтың ұпайы жоғары болғандығының қорытындысы шығарылады. Бұл сабақта оқушы өз білімін нақты бағалап, жетістігі мен кемшілігіне анализді мұғалім ғана емес, оқушылар да жасауына мүмкіндік туады.