Просмотр содержимого документа
«Айналу денелері бөлімі бойынша өтілген материялды қайталау.»
Ақмола облысыЦелиноград ауданы Новоишимка ауылы № 9 Агротехникалық колледжінің Физика және математика пән мұғалімі 1 санатты.
Сабақтың тақырыбы: Айналу денелері бөлімі бойынша өтілген материялды қайталау. Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Айналу денелері бөлімі бойынша өтілген материялды қайталау, еске түсіру. 2.Тәрбиелік: Өз бетімен танып білуге, ұжыммен бірге жұмыс істеуге дағдыландыру және олардың ынтасын, жауапкершілігін арттыру. 3.Дамытушылық: Студенттердің логикалық ойлау, есте сақтау қабілетін, шығармашылық белсенділігін дамыту; Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Бекіту сабағы Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, үлестірмелер, нақыл сөздер, слай көрсету, электрондық оқулықты пайдалану. Пән аралық байланыс: Информатика, физика, тарих, әдебиет. Пайдаланған әдебиеттер: Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Амандасу, бөлменің сабаққа дайындығын қадағалау. Ә) Оқушыларды түгендеп, олардың сабаққа дайындықтар тексеру, оқу құралдарын бақылау. Б) Бүгінгі сабақтың өтілу бағдарламасы мен таныстыру. ІІ. Бүгінгі сабақ сайыс сабағы болғандықтан топты 2-ге бөліп , олардың бір-бірімен жарысатындықтарын айта кету. Сайыс сабағынның жүргізілуімен таныстыру: 1. «Сөзжұмбақ шешу»- бүгінгі қайталайтын тақырыптардың атын атау, табу және олардың анықтамаларын айтып, сызбасын сызып көрсету. (цилиндр, конус, шар және сфера) 2. Есіңе сақта! (Слайтта көрсетілген, әр геометриялық фигуралардың, айналу денесі арқылы көрсетілетін сызбалар көрсетілген. Ал студен айналу денесі арқылы қандай фигураның шыққанын ойлау арқылы салып көрсету керек.) 3. Қатесін тап! (Есептер шығарып олардын қатесін табу ) 4. Адасқан әріптер! (әріптердің орны ауысып жазылған фигуралардың аттары бар, соларды тауып жазу керек) 5. Уйге тапсырма Студентерге конус, цилиндр, шар, әр фигураның істелінген макеттері берілген, солардың өлшемдерін ала отырып аудандарын табу тапсырмасы берілді. 6. Қортындылау 7. Бағалау І. Мұғалім сөзі: Елбасымыз Н. Ә Назарбаев Қазақстан халқына жолдауында Қазақстанның әлемдегі барынша қабілетті елу елдің қатарына кіруінде білім сапасы жоғары, денсаулығы мықты,еліміздің әл-ауқаты үшін қызмет жасайтын жастарға үлкен сенім білдіріп отыр. «Біздің түпкілікті мақсатымыз – интеллектуалды ұрпақ тәрбиелеп, интеллектуалды ұлт қалыптастыру» Н. Ә. Назарбаев- деп сабақты бастадым. Бүгінгі өтетін тақырыбыздың ойын түрінде өтетінін айта кетіп, қандай ойын шартары болатынын ,слайтта жазып көрсетіп, жоспары мен таныстырдым. 1-ші топ студенттерін 2-кі топқа бөліп, біріне «Қабілет», екіншісіне «Дарын» деген атау бердім. Өткен тақырыпты қайталау еске түсіру болғандықтан 1-ші ойынды «Сөзжұмбақ» ойынынан бастадым. Әр топқа сұрақтар мен сызылған сызба кестесін бердім, олар сұраққа жауап бере отырып сол кестені толтырып, атауды тауып, оның анықтамасын айтып және сызбасын сызып көрсетіп таныстырады. Мұғалім сөзі: Қиындықтан сірә да біз қашпаймыз, Алғырлықпен тапқырлықты ұштаймыз. Қиялдарға самғап ұшқан құстаймыз, Шегінбейміз жеңістерге бастаймыз – деп екі топ жарысуды бастаймыз.
«Дарын» тобына
ЦИЛИНДР 1. Шеңбердің О нүктесі шеңбердің несі деп аталады (центрі) 2. 369 саны 3-ке бөліне ме? (иә) 3. «ақыл – ойды тәртіпке келтіретін - математика» деп жазған кім (Ломоносов С.В.) 4. 640 саны 5 –ке бөліне ме? (иә) 5. Нәрселерді санағанда қолданылатын сан. (натурал сан) 6. Шеңбер бойындағы екі нүктені қосатын және центр арқылы өтетін кесінді. (диаметр) 7. Шеңбер бойындағы кез – келген нүктені центрмен қосатын кесінді (радиус)
Ц
е
н
т
р
і
И
ә
Л
о
м
о
н
о
с
о
в
И
ә
Н
а
т
у
р
а
л
Д
и
а
м
е
т
р
Р
а
д
и
у
с
ШАР 1. Бір нүктеден бірдей қашықтықта жатқан нүктелер жиыны қалай аталады? (шеңбер) 2.Дәлелденбейтін тұжырым не деп аталады? (аксиома) 3.Биссектрисалары өзара перпендикуляр болатын төртбұрыш ( ромб)
Ш
е
ң
б
е
р
А
к
с
и
о
м
а
Р
о
м
б
ы
«Қабілет» тобына КОНУС 1.Көбейтіндісі 1-ге тең бөлшектер қандай сандар деп аталады? ( кері өзара сан) 2.ОУ осі қалай аталады? (ордината) 3.Нәрселерді санағанда қолданылатын сан. (натурал сан) 4.Ордината осі қалай аталады (У) 5. Үстелдің 4 бұрышын кесіп алса, неше бұрыш қалады (сегіз)
К
е
р
і
О
р
д
и
н
а
т
а
Н
а
т
у
р
а
л
У
С
е
г
і
з
СФЕРА 1.4-ке 2-ні көбейткенде неше шығады (сегіз) 2.әр есепті шығарғанда тақырыптын несіне сүйенеміз (формуласына) 3.1-ге, 1-ді қосам неше болады (екі) 4.Шеңбер бойындағы кез – келген нүктені центрмен қосатын кесінді (радиус) 5.Дәлелденбейтін тұжырым не деп аталады? (аксиома)
С
е
г
і
з
Ф
о
р
м
у
л
а
Е
к
і
Р
а
д
и
у
с
А
к
с
и
о
м
а
ІІ. Есіңде сақта. Студентердің есте сақтау қабілеттерін тексеру немесе дамыту, жаттықтыру. Слайтта көрсетілген сызбаларды айналу арқылы қандай фигуралардың шыққанын шапщаң салып көрсету.
ІІІ. Қатесін тап, мүнда слайттан көрсетіліп отырған есептер болды, сол есептерді шығарып, шығарып болған соң,есептің шығару жолдары көрсетілді. Студентер өз-өздерін тексеріп қай жерден қате кетип және қандай тәсілмен шығарғандарын анықтайды.
ІV. Адасқан әріптер.
Студентер берілген әр фигураның жазылуын ондағы орын ауысқан әріптерді табуы қажет, яғни орындарына қою керек.
Адасқан әріптер:
Апрцетяи – трапеция
Еңшбре – шеңбер
Шұбршүы –үшбұрыш
Трұбышрөт - төртбұрыш
Рвадкат – квадрат
Сонку – конус
Дрцелин – целиндр
Рша – шар
Рапагроллема - параллелограм
Изпамр - призма
V.Уйге тапсырма Студентерге конус, цилиндр, шар, әр фигураның істелінген макеттері берілген, солардың өлшемдерін ала отырып аудандарын табу тапсырмасы берілді. VI. Қортындылау