kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

9 сынып алгебра п?нінен ?орытынды ?айталау саба?ы

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сынып алгебра п?нінен ?орытынды ?айталау саба? жоспары. Натурал к?рсеткішті д?реже ж?не оны? ?асиеттері. 7 сынып алгебра курсын ?айталау бойынша ал?ан білімдерін              ж?йелеу, есеп шы?аруда натурал ж?не б?тін к?рсеткішті д?режелерді? ?асиеттерін ?олдана білу бейімділіктерін ?алыптастыру.Есте са?тау ар?ылы 9 сынып алгебра курсында есеп шы?аруда ?олдана білу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«9 сынып ашық сабақ»

Сабақтың тақырыбы: Қорытынды қайталау (Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері)

Сабақтың мақсаты: 7 сынып алгебра курсын қайталау бойынша алған білімдерін жүйелеу, есеп шығаруда натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелердің қасиеттерін қолдана білу бейімділіктерін қалыптастыру.Есте сақтау арқылы 9 сынып алгебра курсында есеп шығаруда қолдана білу

Сабақтың түрі: Қайталау арқылы дамыту сабағы


Сабақтың әдістері:сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекіліктермен жұмыс,практикалық

жұмысы.

Сабақтың көрнекіліктері: Интерактивті тақта, слайдтар,үлестірмелер

Сабақтың пәнаралық байланысы:Геометрия,информатика,физика,химия.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: (оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау,)


ІІ.Үй жұмысын тексеру: Қайталау бойынша берілген сұрақтарға жауап алу (ауызша тексеру)

ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру

Білімнің өзектілігі. Бүгінгі сабақта келесі ережелер бойынша жұмыс атқарамыз. (слайд1)

  • Білгенімізді – қайталаймыз.

  • Жаңа мағлұмат аламыз.

  • Есептер шығарамыз.

  • Білімімізді сынаймыз

  • Өзіндік жұмыс жасаймыз

  • Өз ойларымызды ортаға саламыз

  1. Ережені сақтай білейік:

Білгенімізді – қайталаймыз, бұл бөліміміз «Білгенге маржан»деп аталады

(слайд 4)

  • Санның дәрежесі деген не?

  • 2. Дәреженің негізі деп нені айтады?

  • 3. Дәреже көрсеткіші деп нені айтады?

  • 4. Негіздері бірдей дәрежелер қалай көбейтіледі?

  • 5. Негіздері бірдей дәрежелер қалай бөлінеді?

  • 6. Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі неге тең?

  • 7. Көбейтіндіні дәрежеге шығару деген не?

  • 8. Бөлшекті дәрежеге қалай шығарады?

  • 9. Дәрежені дәрежеге шығару ережесі қандай?

  •  10. Санның стандарт түрі қандай есептеулерде қолданылады?





  1. Бүгінгі қайталауды мына «Ой қозғау» арқылы бастаймыз:

(слайд 5)

1. Бос торды толықтыр: / 1-ұпай /

  • an.am =an+m a0 = 1 an ·bn=(ab)n an: am = an-m

  • a1 =a anm = n)m an/bn = (a/b)n, b≠0

2. Дәрежені орындамай –ақ өрнектің мәнін салыстырыңдар:

/ 1 – ұпай /

82 3; (0,71)3 4;

(-1)4 = (-1)6; (4/3)4 (4/3)3; 22 2-2

3. Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар.

/ 1 – ұпай /

а/ 22 · 25 =27 ; б/ 105: 103 = 102;

в/ 52 : 52 = 50 ; с/ (1,32)6= 1,31


3.Логикамызды дамытайық:

( слайд 7)

1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км шапқан?

2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата

3. Квадраттың қабырғасы 9 см.Периметрі неге тең?

4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады?

5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек?

6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар?

7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар?

Логикалық есептер жауаптары:

1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км

шапқан? / 30 км/

2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата

/Пайыз, пропорция, плюс, периметр, перпендикуляр, паралель, период /

3. Квадраттың қабырғасы 9 см.

Периметрі неге тең? / 36 см /

4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? / 4,5 /

5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек? / 6 /

6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар? / 8 /

7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар? / 3 /


4.Біліміңді байқап көр:

1) 2ху∙ 3x2у5

2) 3ху3∙ х3у6


1) - 5х4 у5

2) – х 5 у10 z3


3) -0,6ас3 ∙ (-8)а2с4

3) 6a3 с5


4) -5а2с ∙ 2ас ∙ (-0,6с3)

4) 6х3у6


5) ху3z3 х ∙ (-3)х3у7

5) -9х4у6 z2

7) 2х4 у96) 4,8а3с7


5. Өздік жұмыс ( 9сыныпта ОЖСБ және ҰБТ- да кездесетін сәйкес есептер)























ІҮ.Бекіту кезеңі:

Тест тапсырмасы бойынша қорытынды жасау:

1.Өрнекті ықшамда:



2.Есептеңдер:



+



3.Есептеңдер:

4.Өрнекті ықшамда:

+

4.Өрнекті ықшамда:



Рефлексия

Білеміз

Білдік

Білгіміз келеді

Санды өрнекті,әріпті өрнекті,

санның бөлгіштерін,еселіктерін,

санды жай көрсеткіштерге жіктеуді,оң,теріс сандарды,

рационал сандарды,,теңдеуді,

теңсіздікті,дәрежелер туралы түсінік

Дәреженің анықтамасын

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту және бөлуді

Санның квадраты және кубын

Дәрежені дәрежеге шығаруды

Көбейтіндіні дәрежеге шығаруды және амалдар орындауда

Бөлшекті дәрежеге шығаруды және амалдар орындауда қолдануды


Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын қайталау:

( ФОРМУЛАЛАРДЫ ЖАТТАУ №335-350 АРАЛЫҒЫ 83-86 БЕТТЕР)



Жеңіс негізгі орта мектебі

Бекітемін:

Мектеп директоры: Кульмаганбетов.Е.Е

Күні__________2015жыл













Ашық сабақ

Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

(Қорытынды қайталау)



Пәні: Алгебра

Сыныбы: 9

Пән мұғалімі: Идирисова А.Р











2014-2015 оқу жылы.

Просмотр содержимого презентации
«9 сынып алгебра кайталай»

9 сынып Алгебра  “ Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері” тарауын қайталау   Пән мұғалімі: Идирисова Аманкул Райымбекқызы 7

9 сынып

Алгебра

Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері” тарауын қайталау

Пән мұғалімі: Идирисова Аманкул Райымбекқызы

7

Сабақтың мақсаты: Қорытынды қайталау бойынша алған білімдерін жүйелеу, есеп шығаруда натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелердің қасиеттерін қолдана білу бейімділіктерін қалыптастыру. Есте сақтау арқылы 9 сынып есептерінде қолдана алу

Сабақтың мақсаты:

Қорытынды қайталау бойынша алған білімдерін жүйелеу, есеп шығаруда натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелердің қасиеттерін қолдана білу бейімділіктерін қалыптастыру.

Есте сақтау арқылы 9 сынып есептерінде қолдана алу

Ережені сақтай білейік: Білгенімізді – қайталаймыз. Жаңа мағлұмат аламыз. Есептер шығарамыз. Білімімізді сынаймыз Өзіндік жұмыс жасаймыз Өз ойларымызды ортаға саламыз
  • Ережені сақтай білейік:
  • Білгенімізді – қайталаймыз.
  • Жаңа мағлұмат аламыз.
  • Есептер шығарамыз.
  • Білімімізді сынаймыз
  • Өзіндік жұмыс жасаймыз
  • Өз ойларымызды ортаға саламыз
« Білгенге маржан»  / өткенді қайталау сұрақтар ы/

« Білгенге маржан» / өткенді қайталау сұрақтар ы/

  • 1. Санның дәрежесі деген не?
  • 2. Дәреженің негізі деп нені айтады?
  • 3. Дәреже көрсеткіші деп нені айтады?
  • 4. Негіздері бірдей дәрежелер қалай көбейтіледі?
  • 5. Негіздері бірдей дәрежелер қалай бөлінеді?
  • 6. Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі неге тең?
  • 7. Көбейтіндіні дәрежеге шығару деген не?
  • 8. Бөлшекті дәрежеге қалай шығарады?
  • 9. Дәрежені дәрежеге шығару ережесі қандай?
  •   10. Санның стандарт түрі қандай есептеулерде қолданылады?
«Ой қозғау»  / математикалық диктант/   1. Бос торды толықтыр: / 1-ұпай / a n a m =a n+m a  = 1 a n ·b n =(ab)  a n  a m = a n-m a =a a nm = () a n / = (a/b) n , b≠0 2 . Дәрежені орындамай –ақ өрнектің мәнін салыстырыңдар:  / 1 – ұпай /  8 2 және 8 3 ; (0,71) -3 және (0,71) 4 ;  (-1) 4 және (-1) 6 ; (4/3) 4 және (4/3) 3 ; 2 2 және 2 -2 3. Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар .   / 1 – ұпай /  а/ 2 х · 2 5 =2 7 ; б/ 10 х : 10 3 = 10 2 ;  в/ 5 2 : 5 2 = 5 х ; с/ (1,3 2 ) 6 = 1,3 1х

«Ой қозғау» / математикалық диктант/

1. Бос торды толықтыр: / 1-ұпай /

a n a m =a n+m a  = 1 a n ·b n =(ab)  a n  a m = a n-m

a =a a nm = () a n / = (a/b) n , b≠0

2 . Дәрежені орындамай –ақ өрнектің мәнін салыстырыңдар:

/ 1 – ұпай /

8 2 және 8 3 ; (0,71) -3 және (0,71) 4 ;

(-1) 4 және (-1) 6 ; (4/3) 4 және (4/3) 3 ; 2 2 және 2 -2

3. Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар .

/ 1 – ұпай /

а/ 2 х · 2 5 =2 7 ; б/ 10 х : 10 3 = 10 2 ;

в/ 5 2 : 5 2 = 5 х ; с/ (1,3 2 ) 6 = 1,3 1х

(4/3) 3 ; 2 2 2 -2 3. Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар . / 1 – ұпай / а/ 2 2 · 2 5 =2 7 ; б/ 10 5 : 10 3 = 10 2 ; в/ 5 2 : 5 2 = 5 0 ; с/ (1,3 2 ) 6 = 1,3 12" width="640"

«Ой қозғау» / математикалық диктант/

1. Бос торды толықтыр: / 1-ұпай /

  • a n .a m =a n+m a 0 = 1 a n ·b n =(ab) n a n : a m = a n-m
  • a 1 =a a nm = (а n ) m a n /b n = (a/b) n , b≠0

2 . Дәрежені орындамай –ақ өрнектің мәнін салыстырыңдар:

/ 1 – ұпай /

8 2

(-1) 4 = (-1) 6 ; (4/3) 4 (4/3) 3 ; 2 2 2 -2

3. Теңдік тура болатындай айнымалының мәнін табыңдар .

/ 1 – ұпай /

а/ 2 2 · 2 5 =2 7 ; б/ 10 5 : 10 3 = 10 2 ;

в/ 5 2 : 5 2 = 5 0 ; с/ (1,3 2 ) 6 = 1,3 12

Логикалық сұрақтар: 1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км шапқан? 2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата 3. Квадраттың қабырғасы 9 см.Периметрі неге тең? 4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? 5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек?  6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар?  7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар?

Логикалық сұрақтар:

1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км шапқан?

2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата

3. Квадраттың қабырғасы 9 см.Периметрі неге тең?

4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады?

5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек?

6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар?

7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар?

Логикалық сұрақтар: 1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км  шапқан? / 30 км/ 2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата /Пайыз, пропорция, плюс, периметр, перпендикуляр, паралель, период / 3. Квадраттың қабырғасы 9 см.  Периметрі неге тең? / 36 см / 4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? / 4,5 / 5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек?  / 6 / 6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар? / 8 /  7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар? / 3 /

Логикалық сұрақтар:

1. Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км

шапқан? / 30 км/

2. “П”әрпімен басталатын 7 математикалық сөздерді ата

/Пайыз, пропорция, плюс, периметр, перпендикуляр, паралель, период /

3. Квадраттың қабырғасы 9 см.

Периметрі неге тең? / 36 см /

4. Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойылғанда 4-тен артық, 5-тен кем сан шығады? / 4,5 /

5. Кубик жасау үшін неше шаршы керек? / 6 /

6. 3 жарым таяқшаның неше ұшы бар? / 8 /

7. Аулада қаздар жүрді. Дана 6 аяқ санады. Аулада қанша қаз бар? / 3 /

“ Бір сәт шынығу”сергіту сәті.

Бір сәт шынығу”сергіту сәті.

Біліміңді байқап көр 1) 2ху∙ 3x 2 у 5 1) - 5х 4 у 5 2) 3ху 3 ∙ 2/3х 3 у 6 2) – х 5 у 10 z 3 3) -0,6ас 3 ∙ (-8)а 2 с 4 3) 6a 3 с 5 4) -5а 2 с ∙ 2ас ∙ (-0,6с 3 ) 4) 6х 3 у 6 5) ху 3 z 3 х ∙ (-3)х 3 у 7 5) -9х 4 у 6 z 2 6) 4,8а 3 с 7 7) 2х 4 у 9

Біліміңді байқап көр

1) 2ху∙ 3x 2 у 5

1) - 5х 4 у 5

2) 3ху 3 ∙ 2/3х 3 у 6

2) – х 5 у 10 z 3

3) -0,6ас 3 ∙ (-8)а 2 с 4

3) 6a 3 с 5

4) -5а 2 с ∙ 2ас ∙ (-0,6с 3 )

4) 6х 3 у 6

5) ху 3 z 3 х ∙ (-3)х 3 у 7

5) -9х 4 у 6 z 2

6) 4,8а 3 с 7

7) 2х 4 у 9

жауаптары: (1, 4) (2, 7)  (3, 6)  (4, 3)  (5, 2 )

жауаптары:

(1, 4)

(2, 7)

(3, 6)

(4, 3)

(5, 2 )

Өздік жұмыс ( ОЖСБ және ҰБТ- да кездесетін сәйкес есептер)            

Өздік жұмыс ( ОЖСБ және ҰБТ- да кездесетін сәйкес есептер)

  •  
  •  

 

   

Біліміңді байқап көр:  Тесттік тапсырмалардың жауабы 5 ұпай     2. +   +

Біліміңді байқап көр: Тесттік тапсырмалардың жауабы 5 ұпай

  •  

  • 2. +

  • +

  •  
«Формуланы білесің бе?»

«Формуланы білесің бе?»

Рефлексия Бүгін сабақ қалай өтті?  Бүгін мен не үйрендім?  Маған не ұнады?  Бүгінгі сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...

Рефлексия

Бүгін сабақ қалай өтті? Бүгін мен не үйрендім? Маған не ұнады? Бүгінгі сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...

Үй тапсырмасы:  Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын қайталау: 83-86 беттер 7 сынып

Үй тапсырмасы: Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын қайталау: 83-86 беттер 7 сынып

Назар қойып  көргендеріңізге рахмет!!!

Назар қойып

көргендеріңізге рахмет!!!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
9 сынып алгебра п?нінен ?орытынды ?айталау саба?ы

Автор: Идирисаво Аманкул Райымбековна

Дата: 31.01.2016

Номер свидетельства: 285838


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства