kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

8 саны және цифрф

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок  математики в 1  классе для ознакомления с числом и цифрой  8. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«8 саны және цифрф»

Пән: математика Мектеп: «Винное орта мектебі» КММ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1А Мұғалімнің аты-жөні:Нурахметова Н.Т.

Күні: Қатысқандар саны:

Сынып: 1 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

8 саны және цифры

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

1.1.1.2 бір таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру

1.1.1.3 бір таңбалы сандардың құрамын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: бір таңбалы сандарды оқиды, жазады және салыстырады.

Көптеген оқушылар:біртаңбалы сандардың құрамын біледі.

Кейбір оқушылар: өз білімін іс-тәжірибеде қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Бір таңбалы сандарды оқиды, сандық сәуледе көрсетеді.

Құндылықтарды дарыту

- жауапкершілік;

- сын тұрғысынан ойлау;

-қарым-қатынас жасау қабілеті

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу

Бастапқы білім

Сандарды оқи алады, 8 санына дейінгі сандардың құрамын біледі

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал

Шеңбер бойында тұрып 3 тілде сәлемдеседі.

Топқа бөлу: жасырын қораптың ішінен сандар жазылған қағазды таңдап алу 5,6,7 сандары арқылы топқа бөлу.

Топ ережесін қайталау

Тірек білімдерін еске түсіру: Т.Ж.

Дидактикалық ойын: «Көршісін тап»

Бекіту және қолданысқа енгізу тәсілі:

Әр топ өзіне берілген санның құрамын қағазға қосынды түрінде түсіреді.

Т.ж.

1-топ 2-топ 3-топ

5

6

7




3



2

5



4

1



2



5

1



6

3



4

4



2

1



3








Дискриптор:

7 санының құрамын анықтайды;

6 санының құрамын анықтайды;

5 санының құрамын анықтайды;

Қ.б. «Бас бармақ» әдісі


5. Жаңа сабаққа дайындық: Ұ.ж.

«Миға шабуыл»: белсенді оқудың «Сұрақ қою жəне талқылау» тәсілін қолдану.

А) 7 оқушыны тақтаға шығарып, бастарына сандар жазылған тәжі кигізіп, өсу ретімен тұруларын тапсырамын. Отырған оқушылардан тексеруді тапсырамын. Енді сегіз саны жазылған тәжіні киген оқушыны тақтаға шақырып оқушыларға; (Сұрақ)

Оқушының саны азайды ма, әлде көбейді ме?

Б) Дидактикалық ойын «Сандар қатарын тап»

8 саны бар парақшаны сандық сәулеге қойғызу. Сан түзуінде 8 саны қай саннан кейін тұратынын айтқызу.

Д) Оқушылар алдарына сызғышын қойып, одан 8 санын табады.

Қ.Б. «Үш шапалақ» арқылы бағалайды.

6. Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстырамын.

Электронды оқулықтан 8 цифрының жазылуын көреді. Оқушылар ауада жазып көреді.

Сергіту сәті: тақтадан видеороликтегі қимылды қайталайды.


Сабақтың ортасы




















Ж.ж. белсенді оқудың «Көрсету және модельдеу» тәсілін қолдандым.

Оқулықпен жұмыс 29 бет.

Дискриптор:

7 мен 1-дің қосындысын анықтайды;

6 мен 2-нің қосындысын анықтайды;

5 пен 3-тің қосындысын анықтайды;

4 пен 4-тің қосындысын анықтайды.

Қ.б. «Өкіл» әдісі арқылы бағаланады

Жұптар дұрыс жауаптарға қарай отырып, бір –бірін жұлдызша жабыстыру арқылы бағалайды.

1 қате болса- сары

2 қате – қызыл

қатесіз болса –жасыл.


г) Саралау әдісі бойынша үлгерімі төмен оқушыға тапсырма:

8-ге дейінгі сандар қатарын тура және кері жаздырамын.

Қабілеті жоғары оқушыға тапсырма:

Дискриптор:

Сегізаяқтың неше аяғы бар екенін анықтайды;

Сегіз аяққа қанша аяқ киім керектінгін анықтайды;

Аяқ киім киген аяқтарды анықтайды;

Аяқ киімсіз киген аяқтарды анықтайды.

Қ.б. жұлдызша арқылы бағалау


Саралау әдісі бойынша үлгерімі төмен оқушыға тапсырма:

8-ге дейінгі сандар қатарын тура және кері жаздырамын

1 ......................

8 ......................

Дискриптор:

1-ден 8-ге дейінгі сандарды тура жазады;

8-ден 1-ге дейінгі сандарды кері жазады.

Қ.б. жұлдызша арқылы бағалау


Дәптермен жұмыс: Сондай-ақ оқушыларға 8 цифрын дұрыс және көркем жазуды үйрету.


Сабақтың соңы












































Кері байланыс:

1-тапсырма (жеке жұмыс) Суреттерді сәйкес сандармен байланыстырып сызыңыз. Сандарды оқыңыз.

7 3 1

5 4 6 2

8

Дискриптор: Білім алушы

- заттардың санына сәйкес цифрды белгілейді;

- сандарды таниды және атайды.

Қ.б. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін –өзі бағалайды.

2-тапсырма.

«Кубизм әдісі» арқылы 8 санының құрамы туралы алған білімдерін бекітеді.7 саны түссе оны 8-ге дейін толықтыратын санды атау.

Мақсаты: 8 саны және цифры туралы алған білімдерін бекіту.

Дискриптор: Білім алушы-8 санының құрамын анықтайды.

Қ.б. «Қолпаштау» әдісі арқылы бағалайды.



Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A бөлім: Күнделікті өмірдеігі есептеулер

Мектеп: «Винное орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нурахметова Н.Т

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Ақша. Теңге.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг тиындарымен түрлі операцияларды орындау

Сабатың мақсаттары

Барлық оқушылар: Ақша және монета не екенің біледі.

Көптеген оқушылар: Теңгелік монеталардың түрлерін біледі және бір-бірінен ажырата алады. ( тиындарды өсу және кему ретімен орналастырады).

Кейбір оқушылар: Ақшаны өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

  • Монеталар мен олардың тобын салыстырады.

  • 1тг, 2тг, 5тг, 10тг, 20 теңгелік монеталарды қолданып, қажетті соманы жинақтайды

  • Tеңгелік монеталарды номиналды құны бойынша бір -бірінен ажырата білуді меңгереді.

Тілдік мақсаттар

  • Ақша

  • Теңге

  • Монета

  • Тиын

- соманы

- валюта

Құндылықтарды

дарыту


  • қарым-қатынас жасау құндылықтар қабілеті дамиды;

  • жауапкершілік құндылықтар қабілеті дамиды;

  • шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау құндылықтар қабілеті дамиды.

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану, сауат ашу, жаратылыстану

Бастапқы бөлім

Ақшаны күнделікті өмірде белгілі бір затты сатып алу үшін қолданатыны туралы біледі. Қағаз ақша және темір монетларды ажыратады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы.



І . Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру.
Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.
Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;
Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;
Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді құшақтаңыз;
Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.
Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;
Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!

/Оқушылардың назарын аудару/ Сабақтың мақсатын айту.

«Тосын сый» әдісі. Қоржын ішіндегі затты табыңыз.

Оқушылар қоржындағы затты өздері сұрақ қою арқылы табады. Ішінде монеталары бар қоржынды алып, монеталар дыбыс шығаратындай етіп қоржынды қозғайды. Оқушылардан қоржынның ішінде не бар екені сұралады. Олардың жауаптары тыңдалады. Ақшаның не үшін керегі туралы әр оқушының пікірін тыңдалып, әңгіме жүргізіледі

Оқушылардан «қоржын ішінде қандай ақша жатқанын білгілерің келе ме?» деп сұралады. Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды.

«Тосын сый» әдісі арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылар әрқайсысы қоржыннан бір монетадан алады, қолдағы монеталар бойынша топтарға бөлінеді. Оқушылар топтарға өз аттарын қояды және дауыстап айтады.

Ақша қалай пайда болды? бейнебаян көрсетіледі.































Монеталар салынған қоржын (1 тг, 2тг, 5 тг, 10тг, 20 тг)











Бейнебаян

Сабақтың ортасы.



(Ұ,Т,Қ)

Теңге монеталары (1, 2, 5, 10, 20, 50, 100) бар қалталар алып қағып дыбыс шығару.

-Балалар әмиянда не бар ?

Құны аз монеталардан бастап қалтадан біртіндеп шығару.

-Мынау қай монета? Бұл монетаның номиналды құнын білесіңдер ме?

Монетада жазылған сан оның номиналды құнын білдіреді.

(Т) «Қапшықтағы монета» әр топқа әмиянға салынған монеталарды беру.

І топ Монеталарды қапшықтан алып, құны бойынша өсу ретімен орналастырыңыз.
ІІ топ. Кему ретімен санаңыз.
100тг, 50тг, 20тг, 10тг, 5тг, 2 тг, 1 тг.
Ең соңғы монета туралы не айта аласыз?
ІІІ топ. 100тг мен 20тг ортасында номиналы қандай монета орналасқан? (50тг монета), ұсақ монетамен жасап өрнектеңіз.

Сұрақтар қою.

— Барлық монеталар бірдей ме? (Жоқ, олар әртүрлі.)

— Монеталарды қандай белгілері бойынша салыстыруға болады? (Түсіне, жасалған материалы­ на, өлшеміне және пішініне, монетадағы жазылған­ цифрына қарай.)

— Қай монета өлшемі бойынша ең кіші? (1 теңгелік.)

— Монеталарды қандай топтарға бөлуге бола­ ды? Қандай белгілері бойынша? (Түсі және жасалған­ материалы бойынша.)

Қорытынды жасауын қадағалау: номиналы кіші монетаның құны төмен, номиналы үлкен монетаның құны жоғары болады.

(ҚБ) «Сэндвич» әдісі бойынша бағаланады.


(Ұ) Оқулықпен жұмыс

Шығарып көр. Берілген тапсырма теңгелік монеталарды пайдаланып өрнек құрастыруға арналған. 7 теңге 6 теңгеден қаншаға артық және 7 теңге 8 теңгеден қаншаға кем екенін 1 теңгелік монеталар көмегімен мына үлгіні басшылыққа ала отырып орындау.

«Конверттегі тапсырма» арқылы әр топ берілген тапсырманы басын жазады келесі топ жалғастыру арқылы тапсырманы орындау. Бір үлгі тақтада көрсетіліп тұрады.

Жауабы:

ә) 3 тг + 1 тг + 4 тг = 8 тг;

б) 4 тг + 1 тг + 1 тг = 6 тг;

в) 2 тг + 3 тг + 2 тг = 7 тг.


Б)«Монета» әдісі арқылы бағалау.

Сергіту сәті «Сен білесің бе?» Теңгеміздің туған күні 15 қараша екеніне оқушылардың назарын аударту. Теңгенің шығу тарихына қысқаша тоқталып кету. Әр мемлекеттің өз валютасы барын айтып, оқушылардың ол жайында не білетіні туралы сұрау.

Сергіту сәті. «Теңгені тап» ойыны


(Д) Екі монеталарды номиналды құнына байланысты салыстыр.

Бағалау парақшасын қолдану.






(Д) Теңгелік монеталарды қолданып, қажетті соманы жинақта.

Бағалау парақшасын қолдану


Т,Қ) Ойын «Дүкенде»

(Ойынның шартымен таныстыру)

-Балалар,адамдар дүкенге не үшін барады?

-Қазір біз де дүкенге саяхат жасап көреміз.

«Балмұздақ » дүкені

Бұл дүкенде не болуы мүмкін?(Балалардың жауаптарын тыңдау)

-Ал дүкенде кімдер жұмыс істейді?

–Сатушылар, күкеншілер.

Ендеше, бізге бұл ойынды ойнау үшін сатушы мен тұтынушы қажет

(осы жерде әр балмұздақтың бағасы жазылып тұр)

Тұтынушы келіп балмұздақ сатып алады.Балмұздақ 50 теңге тұрады, ал тұтынушы 100 теңгелік монета береді. Сатушы азық- түліктің құнын есептеп,қалдық ақшасын қайтарады.

Топ ішінде балалар қандай балмұздақ алатыны жайлы ақылдасып, дүкенге 2 оқушыны жібереді.Әр топтан 2 оқушыдан шығып , қалаған заттарын алады

Топта қалған балалар сатушыдан қайтарым ақшасын есептейді, А3 қағазына шартын құрып жазады.Топқа оралған тұтынушылар келіп түсіндіреді. Егер дұрыс қайтарым ақша әкелген болса,қол шапалақтап мадақтайды.Соңында сатушыға да ризашылығын білдіреді.













теңгелік монеталар;

әмиян.































Оқулық








Кір қысқышқа қысылған монеталар



жұмыс дәптері


















Бейне роликтан көрсету



















































Балмұздақ түрлері




(Ж) Дәптермен жұмыс

1 тапсырма Монеталарда бейнеленген сандардың өсу ретіне қарай сызықпен жалғастырып қосады.

2 тапсырма Берілген заңдылықты сақтап, монеталарды орналастырады.

«Өзін өзі бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалім дұрыс жұмыс үлгісін тақтаға іледі. Оқушылар сол үлгіге қарап өздерін бағалайды.


Сабақтың соңы


Қорытынды

— Теңгелік монеталарды өсу ретімен ата (1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг).

— Теңгелік монеталарды кему ретімен ата (20 тг, 10 тг, 2 тг, 5 тг, 1 тг).

— 10 теңге мен 20 теңгені бірге алса, қанша ақша болады?

— Қазақстан теңгелерін қандай белгілері бойынша салыстыруға болады?

Кері байланыс: «Қоржын» әдісі

Оқушылар сабаққа белсене қатысып, тақырыпты толық меңгерсе монетаны 100 теңгелік қоржынға жапсырады, тақырыпты жартылай меңгерген оқушылар монетаны 50 теңгелік қоржынға жапсырады, тақырыпты мүлде меңгермеген оқушылар монетаны 10 теңгелік қоржынға жапсырады.




















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Үлгерімі төмен оқушыға екі монеталарды номиналды құнына байланысты салыстыру тапсырмасы берілді.

Қабілеті жоғары оқушыға теңгелік монеталарды қолданып, қажетті соманы жинақтауға тапсырма берілді.

(ҚБ) «Сэндвич», «Монета» әдістері арқылы бағалау жоспарланады.Топ ішінде шапалақ ұру, өзің-өзі бағалау жүргізіліп отырды.

Кері байланыс: «Қоржын» әдісі

Оқу құралдарымен жұмыс жасау қауіпсіздігін сақтауды ескертіледі.

Шаттық шеңбері,

сергіту сәті.















































Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4 Б Дені саудың – жаны сау

Мектеп: «Винное орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нурахметова Н.Т.

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Тазалақ- денсаулық кепілі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.4.1 Жеке бас гигиенасын сақтау маңыздылығын дәлелді түрде түсіндіру


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:жеке бас гигиенасы ережелерін біледі;

Көптеген оқушылар:үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді;

Кейбір оқушылар: үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтаудың ережелерін ұсынады, ойын дәлелдейді.

Жетістік критерийлері

Жеке бас гигиенасының құралдарын атайды;

Жеке бас гигиенасына қатысты тәртіп ережелерін анықтайды;

Гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы анықтайды.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Денсаулық пен қауіпсіздікке қатысты әлеуметтік және жеке мәселелерді анықтай алады.

Дене тазалығы туралы айтады.

Пәндік, сөздік және терминология

-гигиена, тазалық, жинақылық.


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеасына негізделген құндылықтар, жауапкершілік, денсаулық және сыйластық.

Пәнаралық байланыс

Математика, сауат ашу.

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім

Тазалық сақтау туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Жұптық рөлдік ойын.

Салеметсіздер ме, балалар! Қане бәріміз орнымыздан тұрып, жұптасып «Айна» ойынын ойнайық. (Оқушылар бір-бірімен жұптасып, біреуі айна, екіншісі оқушы болады. Айна болған оқушы жұбының бет-әлпеті, шашы, саусақтары жайлы жағымды сын есімдер айтады.

«Дүкен» ойыны.

Ортаға 5 оқушы келеді. Біреуі сатушы, қалған оқушылар сатып алушы болады. Дүкеннен өздеріне керекті заттарды сатып алады.

-Сен неліктен мұны сатып алдың?

-Сен сатып алған зат денсаулықты нығайтуда маңызы бар ма? - деп жаңа сабақтың мақсатымен оқушылар таныстырылады.

Сұраққа толық, әрі дұрыс жауап берген оқушылар бас бармақпен бағаланады.

Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағы таратылады, түсіндіреді.









Бигбон, кириешки, биойогурт, шырын







өзін-өзі бағалау парағы

Сабақтың ортасы


6-35 мин.

Суретпен жұмыс.

-Не үшін тазалық сақтау қажет деп ойлайсың?

-Жуыну заттары неге жеке болуы керек?

Ортаға төрт оқушы шығады, олар Жалқаубекке тазалық сақтауға қатысты қажетті заттарды анықтауға көмектеседі.

Топпен жұмыс. «Ойлан, жұптас,талқыла»

Тарануға, тісті тазалауға, тырнақ алуға және жуынуға қатысты тәртіп ережесін жазады.

Шығарып көр: Жеке жұмыс. Қолдауды қажет ететін оқушы сурет арқылы тазалық сақтауға қатысты тәртіп ережесін құрады.

Орындап көр: Қабілеті жоғары оқушы тазалық сақтауға қатысты тәртіп ережесін жазады, постер құрады

Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.

Үш рет шапалақ әдісімен бағалау.

Дескриптор:

Тарануға қатысты тәртіп ережелерін жазады;

Тісті тазалауға қатысты тәртіп ережелерін жазады;

Тырнақ алуға қатысты тәртіп ережелерін жазады;

Жуынуға қатысты тәртіп ережелерін жазады;

Жеке бас гигиенасын сақтаудың ережелерін ұсынады, ойын дәлелдейді.

Оқулықтағы тірек сөздерді оқыту.

Сонымен қатар жаңа сөздерді үлестірме парақшаларға жазып, сынып бөлмесінің қабырғаларына іліп қою.

Сергіту сәті. Тірек сөздермен сергіту жаттығуын жасату .

Гигиена – hygiene («гигиена» сөзіне оқушылар ги-ги-е-на деп айтумен қатар 4 рет алақан соғады, 4 буын – 4 рет алақан соғу); «hygienе» сөзіне оқушылар аяқтарын топылдатады: hy-giene, 2 буын – 2 рет топылдату). Тазалық – чистота – сleanliness («тазалық» сөзіне оқушылар қол жуу қозғалысын келтіреді), «чистота» (сөзіне – бет жуу қозғалысы), «сleanness» ( сөзіне – төмен еңкейіп, аяқ жуу қозғалысы).

Бұл жаттығу дене қимылын жасай отырып, тірек сөздерді дұрыс айту және лексикалық талдау дағдыларын бекітуге мүмкіндік береді.

Оқулықта берілген суреттерді салыстырады, тазалық сақтаудың маңыздылығын әңгімелейді.

1-тапсырма.Сурет бойынша жеке бас гигиенасы және оны сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімеле

Дескриптор:

Жеке бас гигиенасы туралы әңгімелейді;

Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын айтады.

Дәптермен жұмыс

Жөке, сабын, тіс пастасы, тіс щеткасы, қайшы, тарақ, конфет, көзілдірік.

Қауіпсіздік ережесі

сурет



маркер, А3, стикер













Тірек сөздер жазылған плакат




Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері




оқулық














Мазмұнды суретттер

Сабақтың соңы

Жұппен жұмыс.

2-тапсырма.Суреттерді салыстыр.

-Балалар туралы не айтасың?

-Тазалық сақтау неліктен маңызды?

-Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырып жаз.

Дескриптор:

Суреттерге сүйеніп, тазалық сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімелейді,

Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтырып жазады.

Оқушылар жұпта бір-біріне әңгімелейді, бас бармақ әдісімен бағалайды.


Рефлексия. Оқушылар бағалау парағын білсе «+», білмесе «-» таңбаларымен толтырады. (Сабақ басында таратылып беріледі, түсіндіріледі.)


«+»

«-»

Гигиена түрлерін білемін



Дене гигиенасын сақтау жолдарын білемін



Ереже құрастыра аламын






суреттер


Тірек сөздер:

Орамал, тарақ, тіс щеткасы, денсаулықты нығайтуға

Саралау – оқушыларға қалай

көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды

жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Тазалық сақтауға қатысты постер құру кезінде қабілетті оқушылар өз бетінше жеке бас гигиенасын сақтаудың ережелерін ұсынады, ойын дәлелдейді.

Қабілеті төмен оқушылар тапсырмада тазалық сақтауға қатысты тәртіп ережесін құруда мұғалім қолдау көрсетеді.


Тапсырманың орындалуында әр оқушы өзін-өзі бағалау парағына бағаланады.

Топпен жұмыста үш рет шапалақ әдісімен бағаланады.

Жұппен жұмыс барысында оқушылар

бас бармақ көтеру, не төмен түсіру арқылы бағаланады.

Өзін-өзі бағалау парағын тапсырма барысында толтырылып, бағаланады.




Сергіту сәті кезінде денсаулық сақтау технологиясының элементтерін қолдану.

Үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтау;

Үйде және мектепте қауіпсіздік ережесін сақтау Қайшы ұстау кезінде абай болу.

Сабақ бойынша рефлексия


Оқу жоспарым оқу мақсатынан алынды. Сабақ басында оқушылардың ішкі уәждерін ояту мақсатында « Жұптық рөлдік ойыннан» бастадым. Оқушылар өз ойларын ашық жеткізіп, бір-біріне жағымды көңіл-күй туғызып алады. Бүгінгі сабақтан не күтетіндерін айта алады. Жоғарыда аталған сабақ барысында оқытудың бірнеше әдістері қолданылды:«Ойлан, жұптас, талқыла» топпен жұмыс және «Жұппен жұмыс» өткізіледі. Қабілеті жоғары оқушыларға және қабілеті төмен оқушыларға тапсырмалар беріліп, өзара бағалауға мүмкіндік жасалады. Тапсырмалар орындау кезінде үш рет шапалақтау және бас бармақ арқылы бағалау , өзін-өзі бағалау парағы жүргізіліп отырылады.

Кедергілер: Оқушылардың сөздік қорларының аздығы. Бағалау барысындағы кемшіліктер яғни “ ойларының нақты болмауы . Жетістігім: Бақылау кезінде барлық сабақ кезеңдері уақытпен тиімді орындалады. Сабақта пайдаланылған саралау және оны пайдалану тиімділігін көрсетеді. Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ойын еркін жеткізуге, дәлелдеуге тырысады. Мәселенің шешімін өзі ойлап табуға, дәлелдеуге дағдылана бастайды. Жоспарда ауытқушылықтар мен өзгерістер жоқ. Болашақта:Бағалаудың дұрыс қойылуына ықпал жасаймын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Топпен жұмыс жасау кезінде тазалық сақтау ережесін жазу.

2: Постер құру.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Тақырыпты қамтитын фонетикалық жаттығулар

2: Жұптық жұмыс кезінде түсіндірілген бағыт

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Бұл сабақ берілген тапсырмаларды жеңіл, әрі тез орындайтын қабілетті оқушыларды байқауға көмектеседі.






























Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

1В Геометрия элементтері

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Нурахметова Н.Т

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жазықфигуралар



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш)/ кеңістіктегі фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:фигураларды атай алады, жазық фигураларды біледі.

Көптеген оқушылар:жазық фигураларды айналадағы заттармен салыстырады,

өзара ұқсастығын табады

Кейбір оқушылар:жазық және кеңестік фигураларды ажыратады

Тілдік мақсаттар


Фигуралардың атауымен атайды , әр фигураның айырмашылығын біледі

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім

фигуралар туралы атай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Психологиялық ахуал

Жылы жылы жүзбенен

Маңдайымнан сипадым

Жылы-жылы сөзбенен

Жүрегімді сыйладым

Ыстық алақаныммен

Қолыңды бір қысайын

Амандасып алдымен

Құшағыма қысайын

Фигуралар бойынша топқа бөлу.

4 баладан тұратын топпен тәжірибе жасауға қатысуды ұсыну.

Тәжірибе жасау үшін А4 қатты қағазы, қарындаштар, қайшы және кез келген көлемді фигура, (мысалы конустың моделі) қажет болады.


  1. Фигураның табанын қағазға қарындашпен бастырып,қағазда салынған суретті көрсету.Қиып алынған фигураның қалай аталатынын сұрау. Фигураның “дөңгелек” депаталатынынайтады.

Күнделікті өмірде дөңгелек пішінді қандай заттарды көріп жүргенін сұрау. Дөңгелек пен конустың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру.Тәжірибені жалғастырып,оқушыларға мына іс-әрекеттерді жасауды ұсыну:үстелге конус және оның қатарына қағаздан жасалған дөңгелекті қойғызып;үстелдің беті көздерінің деңгейімен бірдей болатындай етіп отырғызып,фигураларға қарату.

Оқушылардан не байқағанын сұрау.Көргендері бойынша қорытынды жасау. Конустың үстел үстінен жоғары тұрғанын, оның тек табаны ғана үстелде жатқанын, ал дөңгелек түгелімен үстел бетінде орналасқанын бақылау арқылы қорытынды жасату. Сондықтан конус пен дөңгелектің екі түрлі фигуралар болатынын айту.

Олардың негізгі айырмашылығы: дөңгелек — жазық, ал конус — кеңістік геометриялық фигура екендігін айтып,сөзді қорытындылау.

Оқушылардан тағы да қандай фигура арқылы дөңгелекті салуға болатынын сұрау.Жауаптарын айтқызып, олардың дұрыстығын тексеру. Оқушылар шар мен цилиндрді айтуы мүмкін.Цилиндрді қолданып,тәжірибені қайталап көруді ұсыныңыз және сызғаннан пайда болған дөңгелекті көрсетіңіз. Ал шарды бастырып сызудың мүмкін емес екенін, бірақ ол да кеңістік фигурасына жататынын айту. Сонымен шар мен цилиндр — кеңістік фигуралары, ал дөңгелек — жазық фигура екеніне тәжірибе арқылы көз жеткізгенін ескеру.

Тапсырма сипаттамасына сүйене отырып, бірдей фигураларды таба білу дағдыларын дамытуға бағытталған. “Суретте қандай геометриялық фигуралар бейнеленген?” деп сұрап, егер сыныпта жақсы оқи білетін оқушылар болса, фигуралардың сөздерін дауыстатып оқыту.























А 4

қайшы



қарандаш


фигуралар суреті



оқулықпен жұмыс


Сабақтың ортасы





Сергіту сәті

Қабілеті төмен оқушыға.

Орындап көр. Берілген тапсырмада оқушы айналасын зерттей отырып, пішіні жазық фигуралар болатын немесе ізі жазық фигураның пішінін елестететін заттарды тауып, дәптерге суретін салу

Топпен

Фигураларды топтастыр. Тапсырма фигуралардың типтерін ажырату дағдысын дамытуға арналған. Оқушылар фигураларды топтарға бөліп, әр топты өзіне тән тұйық сызықпен айналдырып сызу керек.

Фигуралар мен заттардың пішіндерін салыстыр. Тапсырма оқушылардың қандай жазықгеометриялық фигура берілген заттың бейнесіне сәйкес келетінін анықтай білу дағдысын тексеру. Оқушы кеңістіктегі заттың пішінінің жазық геометриялық фигураның қайсысына сәйкес келетінін анықтап, фигураны заттың түсіне сәйкес бояумен бояуы тиіс.





АКТ


жұмыс дәптер

Сабақтың соңы

























Рефлексия

Тест

1-тапсырма

Жазықфигуралардықызылтүспен, алкеңістікфигураларынкөктүспенбояңызжәнефигуралардыатаңыз.



Дескриптор: Білімалушы

  • жазықфигуралардытабадыжәнеқызылтүспенбояйды;

  • кеңістіктікденелердіанықтайдыжәнекөктүспенбояйды.

2 тапсырма

Берілген суреттегі заттардың пішіні қандай геометриялық фигураларға ұқсайды? Бағытпен сәйкестендіріңіз.






Дескриптор:Білім алушы

  • Бөшкенің пішінін цилиндрмен сәйкестендіреді

  • Үйдің пішінін кубпен сәйкестендіреді

Дұрыс жауапты түгелдей тақтадан қарап тексереді, дұрыс жауапқа + таңбасын белгілеп, өз жауабын тексереді.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабілеті төмен оқушы айналасын зерттей отырып, пішіні жазық фигуралар болатын немесе ізі жазық фигураның пішінін елестететін заттардың суретін салады

Оқушылар жазық фигураларды табады және қызыл түске бояйды.

Кеңістік фигураларды табады , көк түске бояйды.

Бөшкенің пішінін цилиндрмен сәйкескендіреді.

Үйдің пішінін кубпен сәйкестендіреді.

Қайшымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесі.



Сабақбойыншарефлексия





Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту үшін,ұйымдастыру сәтінен бастаймын.Алғашқы тапсырма еңбек сабағымен байланысып,шығармашылық жұмыс жүргізіледі. Бұл жаңа сабаққа бастама. Сабақ барысында оқытудың бірнеше әдістері қолданылады «нұсқау және айту», «қорытынды шығару және есте сақтау », «түсіндіру және сипаттау» тб. Қабілеті төмен деңгейіндегі оқушыға жеке тапсырма беріледі.Өзара бағалауға мүмкіндік жасалады. Тапсырмалар орындау кезінде бірін-бірі бағалау, өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

Кедергілер:

Жетістігім:

Болашақта:

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




















































Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі ; 2 – бөлім Тірі табиғат Бөлімше: Жануарлар

Күні

Сынып 1

Мектеп:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Мұғалім: Нурахметова Н.Т

Сабақтың тақырыбы

Жануарлардың қандай түрлері болады.




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.2 Жабайы және үй жануарларын ажырату.

1.1.2.1. Қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеу қажеттілігін тусіндіру.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:жабайы және үй жануарларын біледі.

Көптеген оқушылар :жабайы және үйжануарларыныңайырмашылығын атайды

Кейбір оқушылар: жануарларды түрлеріне қарай ажыратады, жабайы және үй жанаурларын зертейді,бақылайды, өз қорытындысын ұсынады.

Тілдік мақсат


Жабайы жануарлар, үй жануарлары, төл

Құндылықтарды дарыту

Қызығушылығы жоғары,өзіне сенімді,жауапкершілігі мол оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

пәнімен байланысады.

Бастапқы білім


Үй жануарларынан , жабайы жануарлардың қандай ерекшеліктері бар екенін біледі.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақ жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут


Қызығушылығын ояту

Психологиялық ахуал туғызу.

Әр оқушыға жануарлардың суреттері беріледі. Берілген суреттер бойынша топқа бөлінеді

Үй жануарлары

Жабайы жануарлар


  1. Суретте қандай жануарлар берілген?

  2. Қазақстанда тіршілік ететін қандай жануарларды білесің?

  3. Үй жануарлармен дала жануарларыныңайырмашылығы неде?

ҚБ«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау.





Суреттер


Сабақтың ортасы


Бүгін біз жануарлардың түрлерімен танысамыз.

Есте сақта!

Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар деп атайды.

Адамдар күтіп – баптайтын жануарлар үй жануарлары деп аталады.

ТЖ

  1. Тапсырма: түсіндіру және сипаттау.

Суреттерге қара.

Жануарлар не істеп жатыр?

Олардың қайсысы жабайы, қайсысы үй жануары? Неліктен?

ҚБ қолпаштау арқылы бағалау.

Топтық жұмыс

Адам үй жануарларын қалай күтіп-баптайды? Қандай пайдасы бар?


Жылқы -- қымыз, шұбат

Сиыр – сүт, айран ,ет

ҚБ жұлдызша беру арқылы бағалау.


Сергіту сәті

“Үй жануарларының хоры” ойыны. Бірінші — сүт беретін жануарлар; екінші — үйде ұсталатын жануарлар; үшінші — жұмыртқа беретін, ал төртінші — қымыз беретін жануарлар.

“Тек сүт беретін жануарлар әндетеді (ме-ме-ме, мө-мө-мө-му)”. Әрі қарай үйде ұстайтын жануарлар әндетеді. Содан кейін жұмыртқа беретін жануарлар, соңынан тек сусын беретін жануарлар әндетеді.



Зерделеу және зертеу:


Суреттер




Үй жануар, жабайы жануар


Суреттер













Суреттер


Жұмыс дәптері


-ит пен қасқыр бір – біріне ұқсас? Неліктен?

- үй жануарлары мен жабайы жануарлардың жыл мезгілдеріне байланысты неге түлейді, түсін өзгертеді.



«Қай жануарлар қалай дыбыстайды ойыны»

Сиыр – мөңірейді

Қой – маңырайды

Жылқы – кісінейді.

Қасқыр -ұлыйды


ҚБ бірін –бірі бағалайды.



Соңы





Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.

Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.

Рефлексия: Бүгін сендерге бәрінен де не ұнады ?

-Бүгін үйренгендердің ішінен сен үшін не кұнды ?

-Өздерің қосатын ойларың бар ма?



Суреттер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Зерттеу,бақылау жұмысы берілді




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қол шапалақтау, бірін -бірі бағалау, бас бармақ, жұлдызша арқылы бағалау.


Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Қабілеті жоғары оқушыларға: жабайы және үй жануарларының айырмашылықтарын ата

Қолдауды қажет ететін оқушыларға: жануарлар жайлы айт

Оқушыларды смайлик арқылы мадақтау, бағалау

дүниетану, музыка


Оқушыларға жануарлардың аялауға үйретіп, мейірімділікке тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






































































Қысқа мерзімді жоспар

Пәні : Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2. Тірі табиғат Бөлімше: Өсімдіктер

Күні:

Сынып: 1А


Мектеп: «Винное орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Нурахметова

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өсімдік бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;

1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар: Өсімдіктердің қандай бөліктерден тұратынын білетін болады.

Көптеген оқушылар:Өсімдіктердің бөліктерін (тамыр, сабақ, жеміс ,тұқым) танып, ажыратады

Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің негізгі бөлімдерін және олардың қызметтерін біледі және зерттей алады.

Тілдік мақсаты

Тамыр, гүл, сабақ, жапырақ, жеміс, тұқым.

Бағалаукритерийлері

Оқушылар өсімдіктердің бөліктерін ажырата алады.

Өсімдіктердің тұқымдарымен жемістерін ажыратады.

Қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасап, зерттей алады.

Құндылықтардыдарыту

Оқушылардың бір-бірімен ұйымшылдықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Пәнаралықбайланыстар


Дүниетану . Өнер пәнімен байланысады, өйткені өсімдіктердің бөліктерінің суретін салады.

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім






теңдік пен теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдіктерді ажырата біледі



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы











Қызығушылығын ояту























Сабақтың ортасы



























Сергіту сәті











































Сабақтың соңы

Көңілді шеңбер. Оқушылар музыка әуенімен көңілді шеңберге жиналады.

Ойын "Не артық?"

Өсімдіктер туралы ән айту.

Электрондық оқулықтан өсімдіктердің бөліктері туралы көрсету.

(Ұ)Өсімдіктерді сипаттап,бөліктерін атау.

Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады?

Күтілетін жауаптар:

-Тұқымы,гүлі, сабағы,жапырағы,жемісі т.с.с.

(Қ/Б) Оқушылардың өсімдік бөліктерін атауын бағалау. Шапалақ

Ұ)Өсімдіктерді сипаттап,бөліктерін атау.

Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады?

Күтілетін жауаптар:

-Тұқымы,гүлі, сабағы,жапырағы,жемісі т.с.с.

(Қ/Б) Оқушылардың өсімдік бөліктерін атауын бағалау. Шапалақ

"Жемістермен жидектерді жеу» пантомимо ойнау.

Өсімдіктің жемісінде не бар?

Жемістің ішіндегі тұқым саны нешеу?

Олардың пішіні мне мөлшері қандай?

Қ/Б жекелей бағалау

« Ойлан тап» Жұмбақтар шешу.

Т. 1 тапсырма: Бағалау критерийі:

 Өсімдіктердің өмірлік формаларын (ағаш, бұта,

шөп) анықтайды.

 Ағаш, бұта және шөптердің негізгі белгілерін

Сипаттайды

Суреттерге мұқият қараңыз. Ағаштарды жасыл, бұталарды қызыл, шөптекті

өсімдіктерді көк түсті қарындашпен қоршап сызыңыз.

Музыка ырғағымен билеу.

Дескриптор:

өсімдіктердің түрлерін таниды;

- өсімдіктердің түрлерін сәйкес түспен белгілейді

Қ/Б жұлдызша арқылы бағалау

Ж: «Ойлан жұптас бөліс» Суреттерге қарап, жемістерді атау.

Жемістерді атайды. Қай ағаштың жемісі екенін түсіндіреді.

Қ/б бағдаршам арқылы бағалау

Т:Ж. Бағалау критерийі:

Өсімдіктердің негізгі мүшелерін ажыратады.

Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ,

жапырақ, гүл, жеміс) атайд

2 тапсырма: Суретке мұқият қараңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерін атаңыз. Өсімдіктің негізгімүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсетіңіз: тамыр – Т,

сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, Жеміс –Ж.

Дескриптор: Білім алушы

- өсімдіктің негізгі мүшелерін атайды;

- өсімдіктің тамырын «Т» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің сабағын «С» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің жапырағын «Ж» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің гүлін «Г» әрпімен белгілейді;

- өсімдіктің жемісін «Ж» әрпімен белгілейді

Қ/Б

Бақылау

-Жемістердің ішінде не болады?

-Суреттегі тұқымдар несімен ерекшеленеді?

-Өсімдік гүлінің орнына не пайда болады?

Мектеп үлескісіне саяхат.

топтар

Сұраққа жауап бердім

Тапсырма орындадым

Зерттеуге қатыстым

Балл

қанат




+-

саят






Зерттеу

Оқушылар бірнеше топқа бөлініп жасайды.

Кез келген тұқымды алып, тәрелкеге мақта салып оны дымқылдау қажет. Енді дымқыл мақтаның үстіне тұқымды салып, бетін қақпақпен жабамыз.Қақпақта ауа өтетіндей тесіктер болу керек. 3 күнен кейін тұқым бөртіп, бір аптадан кеин онеді.

Ойлан

Тұқым өнуі үшін ылғал керек

Рефлексия. Сынып ортасына екі текше қойылады. Оқушылар өз орындарын табады.

«Мен өсімдіктің барлық бөліктерін атай аламын»-деген оқушылар биік текшеге отырады.

«Маған әлі де өсімдіктің бөліктері туралы оқып-білу керек»-деген оқушылар төменгі текшеге отырады




Өсімдік суреттері





Бөлме өсімдіктері.

Стақандар мақта тұқым,

Тұқымы бар жемістер шие алма, өрік










Маркерлер






















































Түрлі түсті қағаз желім, қайшы

А4









Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері









Стақан су мақта үрме бұршақ

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Мадақтау сэндвичі" әдісі

Үш бөліктен тұрады:

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;

3 бөлік – келешекке (маған ұнады, бірақ келесі жолы) психологиялық жаттығулар мен жадыны дамытуға арналған жаттығулар жиынтығын бағалағанда қолдандым.



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Тұқымның өнімін бақылап 3-6 күнен кейін суретін салу.

Зерттеуден кейін тұқымдағы өзгерістерді айтады.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Түрлі жемістерді беріп, олардың бөліктерін таптыру. Оқушылардың бөліктерін атай алуын сурет салғызу арқылы тексеру.



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:





Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?









































Күні:

Мектеп: «Винное орта мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Адами қарым-қатынастар әлемі (21 сабақ)

Құндылық: Ішкі тыныштық

Қасиеттер: кішіпейілдік, ізеттілік, әдептілік

Мұғалім: Нурахметова Н.Т.

Сынып: 5 «а» сыныбы

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың айнала қоршаған ортамен ізгі қарым-қатынас жасау туралы түсініктерін кеңейте отырып, ішкі тыныштық құндылығының мәнін ашу

Білімділік: оқушыларға ізгі қарым-қатынастың мәнін түсіндіре отырып, кішіпейілдік қасиеті туралы түсінік беру.

Дамытушылық: оқушыларды айнала қоршаған ортамен ізгі қарым-қатынас жасауға үйрете отырып, ізеттілік қасиетіне баулу

Тәрбиелік: оқушыларды үйлесімді өмір сүруге, әдептілікке тәрбиелеу

Ресурстар:

Мультимедиялық тақта, оқулық, дәптер, мақал-мәтел, дәйексөз, маркер,

аққағаз, гүл, жүрек, көбелек суреттері

Тыныштық сәті

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.

Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды  шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. 

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің  қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз  нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды.

Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз  тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. 

Нұр бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша  түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын.

Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын».

Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде  отыра тұрыңыз... 

Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем  сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жаймен көзіңізді ашуға болады.

Рахмет.  

Баяу әуен

Үй тапсырмасын тексеру: оқулықтың 83-86 бет

Жаныңда жүр жақсы адам тақырыбында жазған эссе жұмыстарын тексеру


Дәйексөз

«Кішіпейілдік – кісінің көркі»

Дәйексөзді бірінші кезекте ұл балалар қайталап оқиды. Содан соң қыз балалар қайталап айтады.

Әңгімелеу

«Сәлем»

Талдау сұрақтары:

 Әкесінің баласына ескерту жасауының себебі неде?

 Сәлемдесу кезінде адамның бойында қандай қасиеттер кӛрініс береді?

 «Сәлем - сөздің анасы» дегенді қалай түсінесіңдер?

 Өзің адамдармен қалай сәлемдесіп жүрсің?

Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.

Шығармашылық жұмыс:

1-тапсырма: Мәтінді оқыңдар. «Әдепті адам қандай болуы тиіс?» тақырыбында ереже құрастырыңдар.

2-тапсырма: Дәптердегі суреттерге мұқият қараңдар. Осы суреттер бойынша шағын әңгіме құрастырыңдар.

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындай отырып, өздерінің сабақта түсінгендерін кеңейтеді, бекітеді.

Топпен ән айту

«Бала тілегі»

Әнді ерекше көңілмен айтып, сергиді

  1. Соңғы тыныштық сәтi.

Баяу музыка қосылады.

 

 Баяу әуен қойылады.

 - Көзімізді жұмып, тыныштықта  бүгінгі сабақты есімізге түсірейік. Бүгінгі сабақтан алған қасиеттерімізді жүрегімізге жеткізіп, сақтайық. Енді көздеріңді ашсаңдар да болады.Баяу әуен қойылады.

  Бүгінгі сабақтан алған қасиеттерімізді жүрегімізге жеткізіп, сақтайық.Енді көздеріңді ашсаңдар да болады.

Үй тапсырмасы: «Алмаш»

Күнделіктеріне жазады.





Күні :

1 «А» сынып

Сабақтың тақырыбы: Мен не үйрендім?

«Менің мектебім » тақырыбы бойынша. 145-сабақ.

Осы сабақта негізделген оқу мақсаты (Оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.7.1Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру

1.2.1.2 Оқудың түрлерін(буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді оқу.түсініп оқу)қолдану

1.1.6.1сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін,вербалды емес қарым-қатынас құралдарын) қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Берілген мәтінді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтастай оқи алады;

Көптеген оқушылар: сұрақ қоя біледі немесе қойылған сұраққа жауап бере алады;

Кейбір оқушылар: Құттықтау хат жаза алады.

Бағалау критерийлері

Мәтінді оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

Хат жаза алады.

Тілдік мақсат

Мұғалім

Құндылықтарды дарыту

Тапсырманы орындауда жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелеу.

Бастапқы білім

«Менің мектебім » бөлімі бойынша түсініктері бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Балалармен сәлемдесу

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де ,

Қуанайық бәріміз,

Арайлап атқан күнге

Оқушылар бүгін біздің сабағымызға қонақтар келіп отыр.Бүгінгі сабақта бізсендермен топпен ,жұппен,жекелей жұмыстар ұйымдастырамыз.

Өзін –өзі тану пәнінің 5 Т ережесін ұстанайық.

Тәртіп,тазалық, татулық,тапқырлық,төзімділік

Балалар біз сендермен бүгінгі күнге дейін не өттік ?

-Оқушы жауабы

Ойынның шарты мен әнді жасырамын сендер оның не туралы екенін табасыңдар.Ол ән біздің бүгінгі өтетін нәтиже сабағымыздың тақырыбына байланысты болады.Ол әнді тапқан оқушы ойынның жеңімпазы болады.

Ендеше бүгінгі біздің нәтиже сабағымыз Менің мектебім деп аталады.

Балалар мектеп туралы маған кім айтып береді?

Оқушы ойын тыңдау

Бағалау: смайлик








Музыка

Сабаққа қатысты слайд







Ортасы

6 мин




2 мин








6 мин




5 мин



8 мин





5 мин

1-тапсырма (Жұппен жұмыс)

Оқулықтағы өлеңді оқып беру.Оқушыларға жекелей оқыту.

Рөльге бөліп оқыту.

ҚБ: мадақтау

Сергіту сәті.

Біз ақылды баламыз,

Гүл-гүл жайна жанамыз.

Жаттығулар жасасақ,

Жақсы сергіп қаламыз.


2 – тапсырма . (Топтық жұмыс)

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қой. Ол сөздер қандай әріптен басталып жазылады.

.... – білім бұлағы, .... – өмір шырағы.

Керекті сөздер: кітап, білім.

ҚБ: 3 шапалақ .

3-тапсырма. (жеке, жұппен жұмыс) Тақтамен жұмыс

  • Кітап, білім сөздеріне дыбыстық талдау жасату

ҚБ: табыс ағашы

Өзара тексеру

4-тапсырма. (топтық жұмыс) Оқулықпен жұмыс.жұбыңды тап

Мәтінді түсініп оқу.

Сөйлемді оқыған оқушы тақтадан өз сұрағын тауып оқуы керектігі сұралады.

ҚБ: табыс баспалдағы .

Қорытынды

Менің мектебім кластер құрғызу

5-тапсырма.(жеке жұмыс)



оқулық








оқулық








оқулық









оқулық

Соңы

3 мин

Кері байланыс:

Еркін микрафон



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

жеке

ұжымдық

Топтық

Жеке , жұптық

Топтық

Жеке

смайлик

табыс ағашы

табыс баспалдағы

3 шапалақ

Мадақтау

смайлик





Сабақ бойынша рефлексия

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
8 саны және цифрф

Автор: Нурахметова Назым Турсынбековна

Дата: 09.05.2018

Номер свидетельства: 468861


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства