Просмотр содержимого документа
«6-сыныпка арналган саба? жоспары:Сызыктык функция ж?не оны? графиги. »
Сабақ жоспары:
Математика 6-сынып.(1-сабақ)
Тақырыбы: Сызықтық функция және оның графигі.
Мақсаты:
А) Оқушылар кестемен берілген функционалдық тәуелділікті түсіне білулері керек, функционалдық тәуелділікті кестеге толтырып үйренулері керек;
Ә) Оқушьшардың білімділік дағдыларын қалыптастыру, аргументнің берілген мәтініне сәйкес функцияның мәнін табуды және функцияның мәніне сәйкес аргументнің мәнін табуды үйрену
Б) Оқушьшарды өзара көмекке үйрету
Көрнекілігі: слайд, интертақта
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, оқушыларды түгендеу.
Әр оқушыға бағалау парағы үлестіріледі. Оқушылар сабақтың әр кезеңінде өз-өздерін бағалайды.(түсіндіріп кету
(Музыка) Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлеріңіздің қолдарыңды алып комплемент айту.
Топқа бөлу : маған 2 оқушыдан шығып, мына
қолымдағы қағаздан жасалған смайликтерді таңдау арқылы, оның келесі жағындағы атаулар бойынша (аргумент, функция) болып 2 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру: Балалар, сіздер жуан және жіңішке сұрақтарға жауап бересіздер.
1.жіңішке. Функкция дегеніміз не? (Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелсіздікті айтады)
2.жіңішке. Аргумент дегеніміз не? (Тәуелсіз айнымалы)
3.жіңішке. Функция ұғымын алғашқыда кім енгізген? (Готфрид Вильгельм Лейбниц)
4.жіңішке.У=kx+l ненің формуласы?
5. Функцияның анықталу аймағы дегеніміз не?
6 Функцияның мәндер аймағы дегеніміз не?
7. Француз математигі Рене Декарт нені енгізді?
8. Сызықтық функцияның графигі не?
III. Өткен сабақты қайталау: БІЛУ: Ал енді сіздермен бүгінгі сабақтың тақырыбын айқындайық.
Ребус, график
IV. Түсіну: Оқулықтан №1329 Тақтада орындайық Функция (Жұп)
Аргумент (Тақ)
V.Қолдану: график бойынша кесте шығару
Физминут
VI.Талдау: Өздері ойлап тапқан формула бойынша, кесте құрып, графигін салу
VII. Жинақтау:1-топ:
Математикада айнымалы шама ұғымын
алғашқы енгізген француз математигі
Р.Декарт. Және Пьер Ферма
болатын.
2-топ:
Р.Декарттың айнымалы шамалар
туралы зерттеулерін 17-ғасырдың ұлы
математигі Ньютон және Лейбниц.
Рефлексия кезеңі: Әр топ бір-бірін бағалайды. Әр оқушы өздерін бағалайды.