БҚО.Зеленов ауданы. Чувашка ауылы. Бастауыш сынып мұғалімі. Қасқарауова.Саним. Шамшитденовна
Сабақтың мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты: б) санды 5-ке көбейту және бөлудің тиімді әдістерін
қолдану арқылы сабақты меңгерту.
д) оқушылардың ойлау, танымдық қабілеттерін,
белсенділігін, арттыра отырып, шығармашылық
қабілетін дамыту.
т) оқушыларды шапшаңдылыққа, ұқымтылыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: "Мақта қыз бен мысық" ертегісі желісіндегі сабақ.
Әдіс тәсілі: түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелеу.
Көрнекілігі: "Мақта қыз бен мысық".
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Психилогиялық дайындық
Математика сабағын
Жақсылап ұғып аламыз
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз
Үй тапсырмасын тексеру
Ауызша есептеулер
315 6 21
109 147 1 8 12 15
:3
·4
-15
678 889 5 9 3 27
917 4 18
Математикалық диктант
(5 · 3) – 5 = 10 24 : 3 = 8
(6 · 2) – 10 = 2 12 : 3 = 4
· 4) + 5 = 37 32 : 4 = 8
Жаңа сабақ.
(Бір – екі балағы ертегі мазмұнын айтқызу.)
1-сиырдың тапсырмасын орындаймыз. Мысыққа мен көмектесіп жіберейін мысал түсіндіремін.
5 · 5 = 5 · 4 + 5 25 : 5
6 · 5 = 6 · 4 + 6 30 : 5
7 · 5 = 7 · 4 + 7 35 : 5
8 · 5 = 8 · 4 + 8 40 : 5
9 · 5 = 9 · 4 + 9 45 : 5
Көбейту дегеніміз не?
Көбейту бірнеше бірдей қосылғыштарды көбейту.
Бөлу дегеніміз не?
Бөлу көбейтуге кері амал.
Ағаштың тапсырмасы:
№ 2 есептердің шешуін жазу.
а) 6 · 5 б) 42 : 6 = 7 дорба
ә) 15 кг : 5 = 3 кг в) 48 : 6 = 8 қорап
Сөйтіп мысық шаршады, ендеше біз мысықты сергітейік.
Сергіту сәті.
Алдарынан кімдер кездеседі?
3 – қыздардың тапсырмасы
Есепті сандық деректермен толықтыру.
а) Алғаны – 15 к ш : 15 + 5 = 20 кг
Қалғаны – 5 кг
Болғаны - ? кг Жауабы: а)жәшікте 20 кг алма болған.
ә) Болғаны – 20 кг ш: 20 – 15 = 15 кг
Алғаны – 15 кг Жауабы: 5 кг алма қалды
Қалғаны – 5 кг
4- дүкеншінің тапсырмасы
№ 4. 10 см + 10 см + 10 см + 10 см = 40 см = 4 дм
5 см + 5 см + 5 см + 5 см + 5 см = 20 см = 2 дм
6 см + 6 см + 6см +6см = 24 см = 2дм 4 см
8 см + 8см + 8см + 8см = 32 см = 3 дм = 8 см
5 – тауықтың тапсырмасы
№ 6. Сандар нешеге артық немесе кем? (ауызша)
а) 41, 28, 12, 38, 4, 44, 35
ә) 9, 5, 7, 9, 6, 2, 4
6 – тышқанның тапсырмасы
Теңдеулер шешу.
Х · 2 = 6 15 : у = 5 а · 3 = 18
Х = 6 : 2 у = 15 : 5 а = 18 : 3
Х = 3 у = 3 а = 6
7 – мақта қыздың тапсырмасы
5 ке бөлінетін 50 ге дейінгі сандарды жазу.
Балалар осыдан кейін Мақта қыз мысыққа біреудің еңбегіне қол сұқпа, үлкендердің тілін ал, әдепті болып жүр, - деп ақылын айтып, екеуі дос болыпты.
Ал біз қандай болуымыз керек?
Бәз де әдепті, алған затымызды уақытында қайтаратын үлкенді сыйлайтын адал болайық!
Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма №4м. Бағалау