Mavzu: 10,100,1000 sonlariga ko`paytirish. Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish. Soatlar soni: 1 soat. Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha. O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: Metod:ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash. Shakl:jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash. Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar. Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi. Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi. Darsning maqsad va vazifalari Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish. Tarbiyaviy: o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish. Kutilayotgan natija Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar, Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar, Dars jarayoni va texnologiyasi Ishning nomi Bajariladigan ish mazmuni Metod Vaqt 1-bosqich Tashkiliy qism Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi. Davomat aniqlanadi. Suhbat 1 d 2-bosqichi. Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi. o’yin. 1 d 3-bosqich. Darsning borishi 1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi. O`quvchilarning ta’til davrida bajargan misol va masalalarini tekshirib chiqish. Savol-javob 2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi. 3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob 4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz. 513. Yechishni tugallang va hisoblash usullarini taqqoslang: 14-50 = 14 • (5 • 10) = 700 16-18=16-(10 + 8)= 288 14-12 = 14-(10 + 2) = 168 16-80 = 16-(8-10) =1280 Izlanish 4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi. 514. 512-mashqdagi hisoblash usullaridan foydalanib quyi- dagi misollarni yeching: 12-20=600 | 12-15=180 | 14-60=840 | 14-17=238
Izlanish 8 d. 6.Daftarlari bilan ishlaydilar. Yechish: 1) 32-9=23 2) 32+23=55 3) 94-55=39 Javob: 39 ta Mustaqil 5 d 10 d
4-bosqich Mustahkamlash 516-masala. Bir olmaning massasi 100 g bo‘lib, u ikkinchi olmaning massasidan 2 marta kam. Ikkala olmaning massasini toping. Yechish: 1) 100*2=200 2) 100+200=300 Javob: 300kg 517-misol. Hisoblang: 75 m 24 sm : 9=836 6 so‘m : 5 tiyin=120 6 kg 375 g : 5=1275 70 dm : 2 sm=35
Muammoli Izlanish
3 d 5-bosqich. Darsni yakunlash O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 116-bet 518-519 m isollar.
Suhbat 2 d
Просмотр содержимого документа
«10,100,1000 sonlariga ko`paytirish.»
Mavzu: 10,100,1000 sonlariga ko`paytirish.
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning ta’til davrida bajargan misol va masalalarini tekshirib chiqish.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
513. Yechishni tugallang va hisoblash usullarini taqqoslang:
14-50 = 14 • (5 • 10) = 700 16-18=16-(10 + 8)= 288
14-12 = 14-(10 + 2) = 168 16-80 = 16-(8-10) =1280
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
514 . 512-mashqdagi hisoblash usullaridan foydalanib quyi- dagi misollarni yeching:
12-20=600 | 12-15=180 | 14-60=840 | 14-17=238
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 32-9=23 2) 32+23=55 3) 94-55=39 Javob: 39 ta
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
516-masala.
Bir olmaning massasi 100 g bo‘lib, u ikkinchi olmaning massasidan 2 marta kam. Ikkala olmaning massasini toping.
Yechish: 1) 100*2=200 2) 100+200=300 Javob: 300kg
517-misol. Hisoblang:
75 m 24 sm : 9=836 6 so‘m : 5 tiyin=120
6 kg 375 g : 5=1275 70 dm : 2 sm=35
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 116-bet
518-519 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika. Mavzu: Sonni ko`paytmaga ko`paytirish
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning ta’til davrida bajargan misol va masalalarini tekshirib chiqish.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
506.-misol. 1) Hisoblang:
6 • (5 • 4) = 6*20 =120 6 • (5 • 4) = (6 • 5) • 4 = 120 6 • (5 * 4) = (6 • 4) • 5 =120
2) Misollarda nima uchur bir xil natija hosil bolganligini tushuntiraman.
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
507. Natijani qulay usul bilan hisoblang:
17-(10-2)=340 25-(2-4)=200 14-(3*5)=210
Izlanish
8 d.
Daftarlari bilan ishlaydilar.
YECHISH: ( 12*4)*5=240 (TA) Javob: 240 ta
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 115-bet
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: 10,100,1000 sonlariga ko`paytirish.
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning ta’til davrida bajargan misol va masalalarini tekshirib chiqish.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
513. Yechishni tugallang va hisoblash usullarini taqqoslang:
14-50 = 14 • (5 • 10) = 700 16-18=16-(10 + 8)= 288
14-12 = 14-(10 + 2) = 168 16-80 = 16-(8-10) =1280
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
514 . 512-mashqdagi hisoblash usullaridan foydalanib quyi- dagi misollarni yeching:
12-20=600 | 12-15=180 | 14-60=840 | 14-17=238
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 32-9=23 2) 32+23=55 3) 94-55=39 Javob: 39 ta
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
516-masala.
Bir olmaning massasi 100 g bo‘lib, u ikkinchi olmaning massasidan 2 marta kam. Ikkala olmaning massasini toping.
Yechish: 1) 100*2=200 2) 100+200=300 Javob: 300kg
517-misol. Hisoblang:
75 m 24 sm : 9=836 6 so‘m : 5 tiyin=120
6 kg 375 g : 5=1275 70 dm : 2 sm=35
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 116-bet
518-519 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: O`rganilgan mavzularni mustahkamlash. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning ta’til davrida bajargan misol va masalalarini tekshirib chiqish.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Yechisg: 48-32=16 16/4=4kg Javob: 4 kg
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
521-misol.
37009 - 1 108-8 + 4508= 32653 | 2t : 8 kg =1600kg=1t600kg
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
523. Tenglamalarni yeching:
654 + x = 810 | 720-x= 426 | 35• x = 0 | x: 27 = 0
X= 156 x=294 x=0 x=0
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
Qulay usulda hisoblang:
35*(2*7)= I 210 : (7*6)=5 I 5*35*6*2=2100
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 116-bet
524-525 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: 9-Nazorat ishi. . I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum sonni toppish, masofa, vaqt, tezli, kvadrat-metr, santimetr, disemetr.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: masofa, vaqt, tezlik toppish. Masala yechish. Uzunli o`lchov birliklari haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: yozma ish.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Nur haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1-qator
Masalani yeching.
Poyezdning tezligi 70 km/soat bo`lsa, 7 soatda qancha masofani bosib o`tadi?
Yechish: 70*7=490km Javob: 490 km
Qoldiqli bo`lishni bajaring.
715/6=119(1q) 810/8=101(2q) 973/9=108(1q)
Minutlarda ifodalang.
7soat90min=510min 3soat55min=235min
Masalani yeching.
Teploxod 4 soatda 212 km masofani suzib o`tdi. Uning tezligini toping.
Ywchish: 212/4=53km/soat Javob: 53km/soat
Taqqoslang
35608999 7131
2-qator
1. Masalani yeching.
Poyezdning tezligi 80 km/soat bo`lsa, 9 soatda qancha masofani bosib o`tadi?
Yechish: 80*9=720km Javob: 720 km
Qoldiqli bo`lishni bajaring.
781/3=260(1q) 693/5=138(3q) 998/9=110(8q)
Minutlarda ifodalang.
3soat20min=200min 4soat45min=285min
Masalani yeching.
Samolyot 2 soatda 978 km masofani suchib o`tdi. Uning tezligini toping.
Ywchish:978/2=489km/soat Javob: 489km/soat
Taqqoslang
40014003 60085
Mustaqil
Muammoli
Izlanish
28d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O`quvchilar yozgan yozma ishlari tekshirilib, baholari aytiladi.
Suhbat
10 d
Matematika.
Mavzu: 10-Nazorat ishi. . I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum sonni toppish, masofa, vaqt, tezli, kvadrat-metr, santimetr, disemetr.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: masofa, vaqt, tezlik toppish. Masala yechish. Uzunli o`lchov birliklari haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: yozma ish.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Nur haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1-qator
Bo`lishni bajaring va natijani tekshiring.
213415/5=42683 215463/3=71821
42683*5=213415 71821*3=215462
Hisoblang.
19kg340gr/4=4kg835gr
Amallarni bajaring.
(700700-707100)/10=640
Masalani yeching.
Ombordan 8 mashinaning har birida 40sr dan sabzavot olib keltirilgandan so`ng 2500 kg sabzavot qoldi. Dastlab omborda necha sr sabzavot bo`lgan?
Yechish: 40*8=320sr=32000kg 32000-2500=29500kg=295sr Javob:295sr
Taqqoslang.
134*2267 243*3145*3
2-qator
Bo`lishni bajaring va natijani tekshiring.
231455/5=46291 463215/3=154405
46291*5=231455 154405*3=463215
Hisoblang.
13km840m/4=3km460m
Amallarni bajaring.
(505000-500500)/100=45
Masalani yeching.
Ombordan 9 mashinaning har birida 32sr dan sabzavot olib keltirilgandan so`ng 4900 kg sabzavot qoldi. Dastlab omborda necha sr sabzavot bo`lgan?
Yechish: 32*9=288sr=28800kg 28800-4900=23900kg=239sr Javob:239sr
Taqqoslang.
756215*3 155*4165*3 312*2
Mustaqil
Muammoli
Izlanish
28d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O`quvchilar yozgan yozma ishlari tekshirilib, baholari aytiladi.
Suhbat
10 d
Matematika.
Mavzu: Xona sonlariga ko`paytirish. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
527. Tushuntirish bilan yeching:
526*50=26300 3042*200=6084000 384*30=11520 2709*300=812700
659*70=46130 291*90=26190 2307*400=922800 4122*200=824400
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
528. Kvadrat detsimetrlarda ifodalang:
1m2 =10000dm kv | 2 m2 =20000 dm kv | 800 sm2 =8dm kv | 10 000 mm2 =1dm kv
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
Yechish: 1) 45*3=135 2) 135+80=215 Javob: 215 ta kitob
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 80*4=320 2) 100*3=300 3) 300+320=620 Javob: 620 ta daraxt
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
531. Tenglamalarni yeching:
X+ 50 = 81 - 9 2 *X+356 = 900 X-206= 100 + 45
X=28 X=272 X=61
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 117-bet
532-533 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: Nollar bilan tugaydigan hollarda ko`paytirish. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
541. Tushuntirish bilan yeching:
4 800•40= 192000 1 840*30=55200 2 040•400=816000
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
542. Og‘zaki hisoblang, faqat javobni yozing:
400 * 30=12000 90 • 200=18000 250 * 200=50000 60 • 900=54000
400 • 600=240000 300 • 700=210000 7 000 ♦ 40=280000 50*2000=100000
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 28*30= 840 2) 18*20=360 3) 840+360=1200 Javob: 1200 ta
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
545.-misol
6845 + 34*(91 - 89)=6913 10 332 : 4 + 36 846/9=2583+4094=6677
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 119-bet
546-547 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: O`rganigan materiallarni mustahkamlash. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Yechish: 1) 42/3=14 2) 14+2=16 3) 16*2=32 4) 42+32=74
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
Yechish: 1) 1250+352=1602 2) 1250+1602=3832 3) 3852/4=963 Javob: 963kg
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
550 .=misol
13 048 : 4*2 - 756 - 2 875=2893 46 949/7=6707
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
1m2 =10000dm kv | 2 m2 =20000 dm kv | 800 sm2 =8dm kv | 10 000 mm2 =1dm kv
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 120-bet
552-553 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: O`rganigan materiallarni mustahkamlash. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
554. Tushuntirish bilan yeching:
809*60=48540 826*400=330400 410*200=82000
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
555. 408 *300=122400 1 752 * 30=52560 49 700 : 7=7100 581 • 200 : 7=16600
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
556. Kvadrat santimetrlarda ifodalang:
3 dm2 = 300kvsm 4 m2 = 40000kvsm 900mm2 =9kvsm
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
558. (53 + 28) • (24 – 19)=400 8 115:5 - 1 806/3=1021
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 121-bet
560-561 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: O`rganigan materiallarni mustahkamlash. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Yechish: 1) 1175*2=2350 2) 2350/47=50 Javob: 50 ta
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masala yechamiz.
Yechish:1) 10-8=2 2) 4/2=2 3) 8*2=16 4) 10*2=20 Javob: 16kg va 20 kg
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
2) Do‘konda bir kunda 16 kg olcha murabbosi va 20 kg olma murabbosi sotildi, bunda olma murabbosi olcha murabbosiga qaraganda 2 banka ortiq sotildi. Agar bankalar bir xil bo‘lsa, har qaysi murabbodan necha banka sotilgan?
Yechish: 1) 20-16=4 2) 4/2=2 3) 16/2=8 4) 20/2=10 Javob: 8ta va 10ta
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 4+3=7 2) 315/7=45 3) 45*3=135 4) 45*4=180 Javob: 135kg va 180 kg
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
565-misol.
9 5 : 83/7= 1369 20 3 :64/ 3= 6788 100 040 - 3 805*8=69600
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 122-bet
566-567 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika.
Mavzu: Koordinat nuqtasi bilan tanishtirish. .I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish, nuqta, koordinata.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat , Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi.
O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish.
Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash.
Savol-javob
2d
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi.
Savol-javob
4 d.
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz.
Izlanish
4 d.
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
570. Qulay usul bilan hisoblang:
9*25*7*4=6300 6*7*10*5=210
45*4*2*5=1800 25*8*9*4=7200
Izlanish
d.
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
571-masala: 9600/(6+4)= 960
Mustaqil
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
Muammoli
Izlanish
3 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 124-bet
574-575 m isollar.
Suhbat
2 d
Matematika
Mavzu: O’tilgan materiallarni mustahkamlash. . I 2013yil
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum son, kamayuvchi, ayriluvchi, ayirma.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuningqisqachata ’ rifi : Ko ’ paytirish , bo ’ lishnolbilantugagansonlargako ’ paytirishvabo ’ lish . Noma ’ lum sonni toppish . Masalalar yechish.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, AKT, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol a masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. .
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Darsyakunidao’quvchilarayirish, hadlar, masala haqida to’liqbilimgaegabo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
Suhbat
1 daqiqa
2-bosqich.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 daqiqa
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan matn yodga tushiriladi, og’zaki ravishda + va _ ga oid misollar bajariladi.
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3.Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
4.Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi va jadval yod olinadi.
5.Rasm orqali masala tuziladi va yechiladi.
6.O’quvchilar navbati bilan misollar yechadilar.
7.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Savol-javob
Savol-javob
Izlanish
Muammoli
Izlanish
Mustaqil
4 d
1 d.
4 d. 5 d.
3 d.
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
,,Doiraviy misollar”
Muammoli
Izlanish
4 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi.
2 d
Yechish: 1) 18-15=3 2) 24/3=8 3) 18*8=144 4) 15*8=120 5) 120+144=164 Javob: 120 kg va 144 kg
Yechish:1) 170/10=17 2) 170/5=34 3) 34+17=61 4) 170-61=119 Javob: 119 km
579-misol
36016:2 + 50045:5=28017 1 327 ♦ 4 + 1 027 ♦ 6=11470
8 016:8-816:8= 900 407-5-9018: 9=1033
581-misol.
(884*9-884/2)*3=22542
Dars yakuni: o`quvchilar baholanadi, uy ishi 582-583 m/m 125 bet.
Matematika.
Mavzu: 11-Nazorat ishi. . I. 2013y
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum sonni toppish, masofa, vaqt, tezli, kvadrat-metr, santimetr, disemetr.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuning qisqacha ta’rifi: masofa, vaqt, tezlik toppish. Masala yechish. Uzunli o`lchov birliklari haqida tushuncha.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar.
Nazorat: yozma ish.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Nur haqida bilimlarini oshirish.
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi.
Davomat aniqlanadi.
Suhbat
1 d
2-bosqichi.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 d
3-bosqich.
Darsning borishi
1-qator
Ko`paytirishni bajaring:
8430*30= 252900 82800*600=49680000
Qulay usul bilan hisoblang:Hisoblang.
2*5*19= 190 5*17*4= 340 15*6*9=810
Masalani yeching:
Bir shahrdan tezliklari 90 km/soat va 65 km/soat bo`lgan ikki mashina bir xil yo`nalish bo`yicha yo`lga chiqdi. 8 soatdan keyin ular orasodagi masofa qancha bo`ldi?
Yechish: 1) 90*8=720 2) 65*8=520 3) 720-520=200 Javob: 200km
Tenglamani yeching:
(X-4487)/2=2664 X=9815
Taqqoslang.
872/4
2-qator
Ko`paytirishni bajaring:
7400*20= 148000 750*500=375000
Qulay usul bilan hisoblang:Hisoblang.
5*4*16= 320 2*25*9= 450 35*4*9=1260
Masalani yeching:
Bir shahrdan tezliklari 80 km/soat va 60km/soat bo`lgan ikki mashina bir xil yo`nalish bo`yicha yo`lga chiqdi. 12 soatdan keyin ular orasodagi masofa qancha bo`ldi?
Yechish: 1) 80*12=960 2) 60*12=720 3) 960-720=240 Javob: 240km
Tenglamani yeching:
(X-9897)/2=2415 X=14727
Taqqoslang.
791/7
Mustaqil
Muammoli
Izlanish
28d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O`quvchilar yozgan yozma ishlari tekshirilib, baholari aytiladi.
Suhbat
10 d
Matematika
Mavzu: Sonni ko`paytmaga bo`lish. . I 2013yil
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum son, kamayuvchi, ayriluvchi, ayirma.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuningqisqachata ’ rifi : Ko ’ paytirish , bo ’ lishnolbilantugagansonlargako ’ paytirishvabo ’ lish . Noma ’ lum sonni toppish . Masalalar yechish.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, AKT, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol a masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. .
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Darsyakunidao’quvchilarayirish, hadlar, masala haqida to’liqbilimgaegabo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
Suhbat
1 daqiqa
2-bosqich.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 daqiqa
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan matn yodga tushiriladi, og’zaki ravishda + va _ ga oid misollar bajariladi.
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3.Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
4.Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi va jadval yod olinadi.
5.Rasm orqali masala tuziladi va yechiladi.
6.O’quvchilar navbati bilan misollar yechadilar.
7.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Savol-javob
Savol-javob
Izlanish
Muammoli
Izlanish
Mustaqil
4 d
1 d.
4 d. 5 d.
3 d.
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
,,Doiraviy misollar”
Muammoli
Izlanish
4 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi.
2 d
585 -Hisoblang:
30 : (3 * 5) = 30 : 15 = 2 30 : (3 * 5) = (30 : 3): 5=2 30 : (3 * 5) = (30 : 5): 3= 2
28: (7-2) = 28: 14= 2 28: (7 * 2)=(28 : 7): 2 =2 28 : (7 ♦ 2) = (28 : 2): 7 = 2
586-Natijani qulay usul bilan hisoblang:
360 : (10-2)=18 7 200: (100*9)=8 80 : (5*4)=4 140 : (4*7)=15 90 : (6*3)=5 270 : (9*6)=15
587-masala.
Sayyohlar 90 km yo‘lni o'tishni moljalladilar. Bir kun yo‘lda bo'lganlaridan so‘ng ular yana birinchi kun o'tgan yo'llarining
yarmicha yo'lni olishlari kerak ekanini payqadilar. Sayyohlar yana necha kilometr yo'lni o'tishlari kerak?
Yechish: 90/3=30 Javob: 30 km
588-misol.
3 240*30 - 54 808 : 8= 90349 7 *(746 + 23 016) : 2=83167
589. Qoldiqli bolishni bajaring:
1 631 : 5=326(1) 4 781 : 7=683 1 830 : 6=305 50 697 : 9=5633
Dars yakuni: o`quvchilar baholanadi, uy ishi 590-591 m/m 126 bet.
Matematika
Mavzu: Nollar bilan tugaydigan sonlarga og`zaki ko`paytirish usullari . . I 2013yil
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum son, kamayuvchi, ayriluvchi, ayirma.
Soatlar soni: 1 soat.
Mavzuningqisqachata ’ rifi : Ko ’ paytirish , bo ’ lishnolbilantugagansonlargako ’ paytirishvabo ’ lish . Noma ’ lum sonni toppish . Masalalar yechish.
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash.
Shakl: jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash.
Jihoz: darslik, masala uchun rasm, AKT, jadval, daftar.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi.
Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy: Misol a masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. .
Tarbiyaviy : o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish.
Kutilayotgan natija
Darsyakunidao’quvchilarayirish, hadlar, masala haqida to’liqbilimgaegabo’ladilar,
Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar,
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.
Suhbat
1 daqiqa
2-bosqich.
Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
o’yin.
1 daqiqa
3-bosqich.
Darsning borishi
1.Otilgan matn yodga tushiriladi, og’zaki ravishda + va _ ga oid misollar bajariladi.
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi.
3.Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
4.Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi va jadval yod olinadi.
5.Rasm orqali masala tuziladi va yechiladi.
6.O’quvchilar navbati bilan misollar yechadilar.
7.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Savol-javob
Savol-javob
Izlanish
Muammoli
Izlanish
Mustaqil
4 d
1 d.
4 d. 5 d.
3 d.
5 d
10 d
4-bosqich
Mustahkamlash
,,Doiraviy misollar”
Muammoli
Izlanish
4 d
5-bosqich. Darsni yakunlash
O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi.
d
592-misol Bo'lish qanday bajarilganini tushuntiring:
60 = 240 : (10*6) = 240 : 10:6 = 4 640 : 16 = 640 : (8 * 2) = 640 : 8 : 2 = 40 5 600 : 700 = 5 600 : (100 * 7) = 5 600 : 100 : 7 = 8
593-misol. Yechishni og‘zaki tushuntiring:
800 : 40 =20 2 400 : 30 =80 4 200 : 600=7
594-misol.
280/70=4 720/90=8 540/36=15 490/70=7 300/15=20 720/45=16 1400/700=2 6300/900=7
595 . Ustaxonada 1 971 m gazlama bor edi. 1 095 m gazla- ma ayollar kastumlarini tikish uchun sarflandi. Bola- lar kastumlariga ayollar kastumlariga sarflanganining beshdan bir qismi sarflandi. Qancha gazlama qolgan?
Yechish: 1) 1095/5=219 2) 1095+219=1314 3) 1971-1314=657 Javob: 657 m
Dars yakuni: o`quvchilar baholanadi, uy ishi 597-598 m/m 127 bet.