Просмотр содержимого документа
«O`rta qiymat,moda va mediana»
Buxoro shahar kasb-hunar maktabi matematika fani o`qituvchisi HUSENOV SHARIF ABDURAXMONOVICHning
“O’rta qiymat, moda va mediana. Chetlashish,standart,chetlanish” mavzusida tayyorlagan
TAQDIMOTI
Boshqalarni o’qitib, o’zimiz ham o’rganamiz.
Seneka
Darsning maqsadi:
Rivojlantiruvchi:
O’quvchilarda bu mavzu orqali mustaqil fikrlay olish qobiliyatini shakllantirish, ma’lumotlarni ajrata olish; kelgusida tadbirkorlik faoliyati bilan shug’ullanishsa, nima samarali-yu, nima yutuq bermasligini bemalol tahlil qila olish ko’nikmasini shakllantirish.
Ta’limiy:
O’quvchilarni ma’lumotlar qatorini tavsiflovchi, tahliliy bayon qiluvchi tushunchalari : o’rta qiymat, absolut chastota, moda va mediana bilan tanishtirish, ularning tom ma’nodagi vazifasi va amaliyotga tatbiqini to’laqonli ochib berish.
Tarbiyaviy:
o’quvchilarga vatanga muhabbat hissini singdirish:kelajak egalari aynan ular ekanligi va buyuk ajdodlarimizga munosib farzand bo’lish lozimligi tuyg’usini shakllantirish.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
-o’quvchilar bilan salomlashish;
-davomatni aniqlash;
-sinfxona holatini ko’zdan kechirish;
-tozalikka e’tabor berish;
-o’quvchilar ruhiyatini kuzatish;
-darslik va daftarlar joyidaligini nazorat qilish.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
O’tilgan dars diagrammalar va ularni qurish mavzusi bo’lgan.Mavzu yuzasidan savol-javob qilinib uyga berilgan vazifalar tekshirib olinadi.
YANGI MAVZU REJASI: 1.O`rta qiymat,moda va mediana 2.Berilgan sonlarning medianasi 3.Chetlashish,standart chetlashish
Asosiy tushunchalar
O’RTA QIYMAT
MODA
MEDIANA
Asosiy tushunchalar
Chetlashish
Standart chetlashish
O’rta qiymat
O’rta qiymatdeb , ma’lumotlar qatoridagi hadlar yig’indisini ma’lumotlar qatoridagi hadlar soniga nisbatiga aytiladi.
O’rta qiymat odatda kabi belgilanadi.
Misol. Oquvchi og’ir atletika bo’yicha tosh ko’tarish musobaqasida 34 kg; 37 kg; 40 kg lik natijalarni qayd qildi.
O’quvchi natijasining o’rtacha qiymati qancha ekanligini aniqlang.
Yechish: berilgan qiymatlar soni 3ta.
Biz bu qiymatlar yig’indisini topamiz va natijani 3 ga bo’lishimiz kifoya:
=37
Demak, o’quvchining o’rtacha natijasi37 kgga teng ekan.
MODA
Berilgan sonlar qatoridagi
absolut chastotasi eng katta bo’lgan son sonlar qatorining modasi deyiladi.
Moda ( lotincha modus)- me’yor, usul,qoida.
Moda o’rta qiymat sifatida tabiatan sonli bo’lmagan ma’lumotlar uchun ko’proq ishlatiladi.
Misol.
Kuzatuv kameralari tekshirilayotib, tasodifiy ravishda 10 ta avtomobil tanlandi va har birining tezligi (km/h larda) aniqlandi:
62;63;67;62;65;65;62;65;63;62bu ma’lumotlar qatori uchun absolut chastotalar jadvalini tuzib olamiz va moda sonni aniqlaymiz.
Moda son62ekan.
Tezlik
(km/h)
62
Absolut
63
chastota
4
65
2
67
3
1
MEDIANA
Statistik xarakteristikalarning yana bir turi medianadir.
Berilgan sonlarning soni toq bo’lsa, u holda ularning medianasi o’sha sonlarni tartib bilan joylashtirgandagi eng o’rtada turgan sondir.
Berilgan sonlar soni juft bo’lsa, u holda ularning medianasi o’sha sonlarni o’sish tartibida joylashtirganda o’rtada turgan ikki sonning o’rta arifmetigiga teng bo’ladi.
Misol .
May oyining birinchi haftasidagi havoning o’rtacha
sutkalik temperaturasi hafta kunlari bo’yicha mos ravishda
bo’ldi.Haftalik temperaturani medianasini topish uchun sonlarni o’sish tartiida ketma-ket joylashtiramiz:
18;18;19;20;20;21;22
Ushbu berilgan sonlar soni toq, 7 ta va o’rtada turgan son 20 .
20soni-berilgan sonlar qatorining medianasi.
Yuqorida o’rganganlarimizni barchasini endi bitta masalada umumlashtirib qaraymiz:
c)o’zgarishlar kengligi7-3=4
d)Modasini topish uchun chastotalar jadvalidan foydalanamiz. Jadvalga e’tabor bersak, eng ko’p takrorlangan qiymat 3 . Demak, ma’lumotlar qatorining modasi3ekan.
e)Medianasini topish uchun ma’lumotlarni o’sish tartibida joylashtirib olamiz:
3;3;3;4;4;5;5;6;6;7 –raqamlar soni juft.Eng o’rtada turgan ikkita sonni qo’shib,2 ga bo’lamiz
(4+5):2=4,5
Demak, mediana4,5ga teng ekan.
Ushbu ma’lumotlar qatorining a)o’rta qiymati; b)absolut chastotasi;
c)o’zgarishlar kengligi;d)modasi va e)medianasini toping:
3;4;3;6;5;7;5;6;4;3
YECHISH:
=4,6
b) Absolut chastota jadvali:
x
chas
3
4
3
5
2
6
2
2
7
1
Mavzuni mustahkamlash:
O’quvchilarni 3 guruhga bo’lamiz va mavzu yuzasidan savollar beramiz:
1-guruhga
2-guruhga
3-guruhga
Javoblar tinglanib,muhokama qilinadi.
Masala.Nayza otish bo’yicha o’tkazilgan musobaqada 8 nafar o’quvchining natijalari berilgan:28;31;34;43;31;31;34;24.Bu ma’lumotlardan kelib chiqib, quyida keltirilgan tasdiqlarning qay biri to’g’ri ekanligini aniqlang.Javobingizni ha yoki yo’q tarzida ifodalang.
TASDIQ
Keltirilgan tasdiqlar berilgan ma’lumotga mos keladimi?
O’zgarishlar kengligi 15 ga teng
Ha / Yo’q
34 sonining chastotasi 3 ga teng
Ha / Yo’q
Moda son 31
Ha / Yo’q
Uyga vazifa:
Daftaringizga o’zingiz yoqtirgan she’rdan bir parchasini yozing. Undagi unli harflar sonini sanab, quyidagi jadvalni to’ldiring: