kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?шб?рыштар тарауын ?айталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

•О?ушыларды?  ?шб?рыштар  тарауынан ал?ан білімдерін тияна?тап,пысы?тау.

         ?шб?рыштар туралы  аны?тамаларды, теоремаларды,  ?асиеттерін  есептер  шы?ару кезінде пайдалана білу;

       ал?ан білімдерін тере?дету

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?шб?рыштар тарауын ?айталау»

№ 1 ҚАЗАҚ ОРТА МЕКТЕБІ Г еометри я 7 класс Сабақтың тақырыбы: “ Үшбұрыштар тарауын қайталау”  МАТЕМАТИКА ПӘНІ МҰҒАЛІМІ  ШАДИКОВА АЙГҮЛ ӘБДІРАЗАҚҚЫЗЫ

1 ҚАЗАҚ ОРТА МЕКТЕБІ

Г еометри я 7 класс

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштар тарауын қайталау”

МАТЕМАТИКА ПӘНІ МҰҒАЛІМІ

ШАДИКОВА АЙГҮЛ ӘБДІРАЗАҚҚЫЗЫ

Сабақтың мақсаты:    білімділік:  Оқушылардың үшбұрыштар тарауынан алған білімдерін тиянақтап,пысықтау.  Үшбұрыштар туралы анықтамаларды, теоремаларды, қасиеттерін есептер шығару кезінде пайдалана білу;  алған білімдерін тереңдету.  дамытушылық:  Оқушылардың математикалық білімдерін байыту; логикалық ойлауын, танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.  Пәннің нақтылығына көз жеткізу.

Сабақтың мақсаты:

  • білімділік: Оқушылардың үшбұрыштар тарауынан алған білімдерін тиянақтап,пысықтау.

Үшбұрыштар туралы анықтамаларды, теоремаларды, қасиеттерін есептер шығару кезінде пайдалана білу;

алған білімдерін тереңдету.

  • дамытушылық: Оқушылардың математикалық білімдерін байыту; логикалық ойлауын, танымдық ізденістерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәннің нақтылығына көз жеткізу.

  • тәрбиелік: Бір-бірін тыңдау арқылы өзгенің пікірімен санаса білуге; өз бетінше еңбек етуге, жауапкершілікті сезінуге; білім алуда бәсекелестікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: білім мен дағдыны тиянақтау, жүйелеу сабағы  Сабақ әдісі: СТО әдістері, практикалық, сұрақ – жауап   Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру, тапсырмалар жазылған үшбұрыштар
  • Сабақ түрі: білім мен дағдыны тиянақтау, жүйелеу сабағы

  • Сабақ әдісі: СТО әдістері, практикалық, сұрақ – жауап

  • Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру, тапсырмалар жазылған үшбұрыштар
Сабақтың барысы:    І. Ұйымдастыру кезеңі:  Оқушыларды түгелдеу,сабаққа ынтасын аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгелдеу,сабаққа ынтасын аудару;

Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру

« Шеңберден өтіп шығу » ойыны
  • « Шеңберден өтіп шығу » ойыны

Үшбұрыш және оның түрлері.Үшбұрыштың элементтері

Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

Үшбұрышт ар теңдігінің белгілері

Теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттері

Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері

Үшбұрыштың түрлері  Қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлері: Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері:

Үшбұрыштың түрлері Қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлері:

Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері:

В Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы ∟ А + ∟ В + ∟ С = 180° А С

В

Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы

А + В + С = 180°

А

С

Үшбұрыштар теңдігінің белгілері Екі үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады:  1.Екі қабырғасы мен олардың арасындағы  бұрышы.  2.Бір қабырғасы мен оған іргелес  бұрыштары.

Үшбұрыштар теңдігінің белгілері

  • Екі үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады:
  • 1.Екі қабырғасы мен олардың арасындағы

бұрышы.

  • 2.Бір қабырғасы мен оған іргелес

бұрыштары.

  • 3.Үш қабырғасы.
∆ ACD = ∆ BCD, AD = BD  CD-медиана ∟ ADC = ∟ BDC = 90°

ACD = ∆ BCD, AD = BD

CD-медиана

ADC = BDC = 90°

Екі тікбұрышты үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады: 1. Екі катеті  2. Катет пен іргелес бұрыш  3. Гипотенуза мен сүйір бұрышы  4. Гипотенуза мен катет
  • Екі тікбұрышты үшбұрыштың мына өлшемдері тең болса, онда олар өзара тең болады:
  • 1. Екі катеті
  • 2. Катет пен іргелес бұрыш
  • 3. Гипотенуза мен сүйір бұрышы
  • 4. Гипотенуза мен катет
ІІ. «Математикалық эстафета» ойын ы         р/с а 1 2см в 2 3 3см 3см с 7см ? 3см 4 Р Үшбұрыш түрі ? 3см 3см 12см ? ? ? ? 15см ? ? теңқабырғалы 11см теңбүйірлі

ІІ. «Математикалық эстафета» ойын ы

р/с

а

1

2см

в

2

3

3см

3см

с

7см

?

3см

4

Р

Үшбұрыш түрі

?

3см

3см

12см

?

?

?

?

15см

?

?

теңқабырғалы

11см

теңбүйірлі

ІІІ. «Есептеу- білімді еселеу»  ( үшбұрыштар тарауына жаттығулар) № 1.  Үшбұрыштың бұрыштары 3:5:7 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 84 0 № 2. Тең бүйірлі үшбұрышта табанына жүргізілген биіктік пен бүйір қабырға арасындағы бұрыш α, табанындағы бұрышынан 36 0 -қа кем. Α бұрышын табыңыз. Жауабы: 27 0 № 3. Тең қабырғалы АВС үшбұрышының АД медианасы жүргізілген. АВД үшбұрышының бұрыштарын табыңыз. Жауабы:

ІІІ. «Есептеу- білімді еселеу» ( үшбұрыштар тарауына жаттығулар)

1. Үшбұрыштың бұрыштары 3:5:7 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз.

Жауабы: 84 0

2. Тең бүйірлі үшбұрышта табанына жүргізілген биіктік пен бүйір қабырға арасындағы бұрыш α, табанындағы бұрышынан 36 0 -қа кем.

Α бұрышын табыңыз.

Жауабы: 27 0

3. Тең қабырғалы АВС үшбұрышының АД медианасы жүргізілген.

АВД үшбұрышының бұрыштарын табыңыз.

Жауабы:

№ 5. Тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 60 ° , ал гипотенуза мен кіші катетінің ұзындықтарының қосындысы 26,4 см. Үшбұрыштың гипотенузасын табыңыз.  Жауабы: 17,6 см  № 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз. № 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз. № 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз. № 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз. № 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз. Жауабы: 140 °

5. Тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 60 ° , ал гипотенуза мен кіші катетінің ұзындықтарының қосындысы 26,4 см. Үшбұрыштың гипотенузасын табыңыз.

Жауабы: 17,6 см

4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.

  • 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.
  • 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.
  • 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.
  • 4. АВС үшбұрышында С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.

Жауабы: 140 °

  • Жауабы: 140 °
  • Жауабы: 140 °
  • Жауабы: 140 °
  • Жауабы: 140 °
ІV. «Математикалық дуэль»  (« Кім көп біледі?  »  ойыны арқылы жүзеге асырылады) р/с  1-оқушыға сұрақтар 1  2-оқушыға сұрақтар Геометрияның жазықтық-тағы фигураларды және олардың қасиеттерін зерттейтін бөлімі қалай аталады? 2 180 ° ; 45 ° -қа тең бұрыштар қалай аталады? Геометрияның кеңістіктегі фигураларды және олардың қасиеттерін зерттейтін бөлімі қалай аталады?  3 120 ° ; 90 ° -қа тең бұрыштар қалай аталады? Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 24 см, қабырғаларын тап. Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 5 см, ал периметрі 19 см. Бүйір қабырғасының ұзындығын тап.

ІV. «Математикалық дуэль» (« Кім көп біледі? » ойыны арқылы жүзеге асырылады)

р/с

1-оқушыға сұрақтар

1

2-оқушыға сұрақтар

Геометрияның жазықтық-тағы фигураларды және олардың қасиеттерін зерттейтін бөлімі қалай аталады?

2

180 ° ; 45 ° -қа тең бұрыштар қалай аталады?

Геометрияның кеңістіктегі фигураларды және олардың қасиеттерін зерттейтін бөлімі қалай аталады?

3

120 ° ; 90 ° -қа тең бұрыштар қалай аталады?

Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі

24 см, қабырғаларын тап.

Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 5 см, ал периметрі 19 см. Бүйір қабырғасының ұзындығын тап.

  • V. « Дайындықсыз – жеңіс жоқ ». Қызығушылықты ояту мақсатында тренинг өткізу: тапсырма беріледі,тапсырма оқылады дұрыс болса, қол шапалақтайды – 2 рет; дұрыс емес болса 2 қолдарын көтереді.
  • V. « Дайындықсыз – жеңіс жоқ ». Қызығушылықты ояту мақсатында тренинг өткізу: тапсырма беріледі,тапсырма оқылады дұрыс болса, қол шапалақтайды – 2 рет; дұрыс емес болса 2 қолдарын көтереді.
  • V. « Дайындықсыз – жеңіс жоқ ». Қызығушылықты ояту мақсатында тренинг өткізу: тапсырма беріледі,тапсырма оқылады дұрыс болса, қол шапалақтайды – 2 рет; дұрыс емес болса 2 қолдарын көтереді.

  • 1. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың
  • 1. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың
  • 1. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың

қосындысына тең болады.

  • қосындысына тең болады.
  • қосындысына тең болады.
  • 2. Үшбұрыш бұрышының биссектрисасымен қарсы қабырғаға дейінгі кесіндісі, оның
  • 2. Үшбұрыш бұрышының биссектрисасымен қарсы қабырғаға дейінгі кесіндісі, оның
  • 2. Үшбұрыш бұрышының биссектрисасымен қарсы қабырғаға дейінгі кесіндісі, оның

осы бұрышының биссектрисасы деп аталады.

  • осы бұрышының биссектрисасы деп аталады.
  • осы бұрышының биссектрисасы деп аталады.
  • 3. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын оның ауданы деп атайды. 4. Үшбұрыштың төбесін оған қарсы жатқан қабырғасының ортасымен қосатын
  • 3. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын оның ауданы деп атайды. 4. Үшбұрыштың төбесін оған қарсы жатқан қабырғасының ортасымен қосатын
  • 3. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын оның ауданы деп атайды.
  • 4. Үшбұрыштың төбесін оған қарсы жатқан қабырғасының ортасымен қосатын

кесіндіні оның медианасы деп атайды.

  • кесіндіні оның медианасы деп атайды.
  • кесіндіні оның медианасы деп атайды.
  • 5. Тікбұрышты үшбұрыштың 30 ° –қа қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең . 6. Екі қабырғасы тең болатын үшбұрыш тең қабырғалы үшбұрыш деп аталады.
  • 5. Тікбұрышты үшбұрыштың 30 ° –қа қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең . 6. Екі қабырғасы тең болатын үшбұрыш тең қабырғалы үшбұрыш деп аталады.
  • 5. Тікбұрышты үшбұрыштың 30 ° –қа қарсы жатқан катеті гипотенузаның жартысына тең .
  • 6. Екі қабырғасы тең болатын үшбұрыш тең қабырғалы үшбұрыш деп аталады.
    VІ. « Қас- қағым сәт » VІ. « Қас- қағым сәт » VІ. « Қас- қағым сәт » VІ. « Қас- қағым сәт » VІ. « Қас- қағым сәт » Семантикалық картамен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс Семантикалық картамен жұмыс   Түсініктер  Әр түрлі қабырғалы үшбұрыш  1. Екі қабырғасы өзара тең болады  Теңбүйірлі үшбұрыш  2. Үш қабырғасы өзара тең болады  Тең қабырғалы үшбұрыш  3. Бұрыштары 60° болады  4. Қабырғаларының ұзындықтары әр түрлі болады  5. Периметрі Р=а+b+c формуласы-мен есептеледі  6. Ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-ке тең болады  7. Периметрі Р=2а+c формуласы-мен есептеледі  8. Периметрі Р=3а формуласымен  есептеледі

    VІ. « Қас- қағым сәт »

    • VІ. « Қас- қағым сәт »
    • VІ. « Қас- қағым сәт »
    • VІ. « Қас- қағым сәт »
    • VІ. « Қас- қағым сәт »

    Семантикалық картамен жұмыс

    • Семантикалық картамен жұмыс
    • Семантикалық картамен жұмыс
    • Семантикалық картамен жұмыс
    • Семантикалық картамен жұмыс

    Түсініктер

    Әр түрлі

    қабырғалы

    үшбұрыш

    1. Екі қабырғасы өзара тең болады

    Теңбүйірлі үшбұрыш

    2. Үш қабырғасы өзара тең болады

    Тең қабырғалы үшбұрыш

    3. Бұрыштары 60° болады

    4. Қабырғаларының ұзындықтары әр түрлі болады

    5. Периметрі Р=а+b+c формуласы-мен есептеледі

    6. Ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-ке тең болады

    7. Периметрі Р=2а+c формуласы-мен есептеледі

    8. Периметрі Р=3а формуласымен

    есептеледі

    VІІ. «Кім аз ойласа, сол көп қателеседі ».  Сәйкестендіру Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрыш жасап  қиылысатын қабырғалары ... ... деп аталады  Үшбұрышы да сүйір болатын үшбұрыш ... ... ... деп аталады  гипотенуза Үшбұрыштың бір бұрышы ғана ... ... ... бола алады  катет Тік бұрышқа қарсы жатқан қабырғасы ... ... ... деп аталады  сүйір бұрышты Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы ... ... ... тең болады  90 ° - қа Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның ... ... ... деп аталады  сыртқы бұрышы доғал

    VІІ. «Кім аз ойласа, сол көп қателеседі ».

    Сәйкестендіру

    Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрыш жасап қиылысатын қабырғалары ... ... деп аталады

    Үшбұрышы да сүйір болатын үшбұрыш ... ... ... деп аталады

    гипотенуза

    Үшбұрыштың бір бұрышы ғана ... ... ... бола алады

    катет

    Тік бұрышқа қарсы жатқан қабырғасы ... ... ... деп аталады

    сүйір бұрышты

    Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы ... ... ... тең болады

    90 ° - қа

    Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның ... ... ... деп аталады

    сыртқы бұрышы

    доғал

    VІІІ. Сабақты қорытындылау:  « Геометрияны білмейтін адам бұл үйге кірмей-ақ қойсын » ,- деп  ежелгі грек философы Платон өзінің мектебінің кіре берісіне жазып қойған дейді.  2000 жылдан астам бұрын айтылған бұл сөздер қазірде де өз күшінде деп айтуға болады. Себебі айналамыздан геометрия сұлулығын, геометрия кереметтерін көреміз.  Ал геометрия математиканың бір бөлігі десек, онда біздің өмірімізге өте қажет. Сондықтан оған қызығушылықпен қарайық.

    VІІІ. Сабақты қорытындылау:

    « Геометрияны білмейтін адам бұл үйге кірмей-ақ қойсын » ,- деп

    ежелгі грек философы Платон өзінің мектебінің кіре берісіне жазып қойған дейді.

    2000 жылдан астам бұрын айтылған бұл сөздер қазірде де өз күшінде деп айтуға болады. Себебі айналамыздан геометрия сұлулығын, геометрия кереметтерін көреміз.

    Ал геометрия математиканың бір бөлігі десек, онда біздің өмірімізге өте қажет. Сондықтан оған қызығушылықпен қарайық.

    а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету. а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету. а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету. а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету. а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету. Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш   Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш   Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш   Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш   Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш        «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.      «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.      «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.      «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.      «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.  ә)Оқушыларды бағалау

    а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету.

    • а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету.
    • а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету.
    • а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету.
    • а) Үй тапсырмасын беру Тікбұрышты үшбұрыш пен теңбүйірлі үшбұрышты салыстырып, ортақ қасиеттерін көрсету.

    Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш

    • Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш
    • Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш
    • Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш
    • Теңбүйірлі үшбұрыш Тікбұрышты үшбұрыш

    «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.

    • «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.
    • «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.
    • «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.
    • «Үшбұрыш » тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру.

    ә)Оқушыларды бағалау

    • ә)Оқушыларды бағалау
    • ә)Оқушыларды бағалау
    • ә)Оқушыларды бағалау
    • ә)Оқушыларды бағалау


    Получите в подарок сайт учителя

    Предмет: Математика

    Категория: Презентации

    Целевая аудитория: 7 класс

    Скачать
    ?шб?рыштар тарауын ?айталау

    Автор: Ш?дікова Айг?л ?бдіраза??ызы

    Дата: 10.03.2016

    Номер свидетельства: 303791


    Получите в подарок сайт учителя

    Видеоуроки для учителей

    Курсы для учителей

    ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

    Добавить свою работу

    * Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

    Удобный поиск материалов для учителей

    Проверка свидетельства