kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

" Теріс сандарды ?осу " та?ырыбына есептер шы?ару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Теріс сандарды ?осу ж?ніндегі білімдерін тияна?тау, толы?тыру, бекіту, ?зіндік ізденістерін ?алыптастыру, логикалы? ?абілетін жетілдіру. Саба?та ой ?оз?ау, ма?ынаны тану, ой ?орыту стратегиялары ?олданылды. Ой ша?ыру стратегиясында теріс сандар ассоциациясы ?олданылды. Натурал сандар, б?тін сандар жиыныны? шы?у тарихы берілді. Логикалы? есептер ?олданылды. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«" Теріс сандарды ?осу " та?ырыбына есептер шы?ару »

Өткізген сыныбы: 6 “а” Өткізген: Тайжанова Қалдыгүл

Өткізген сыныбы: 6 “а”

Өткізген: Тайжанова Қалдыгүл

Сабақтың тақырыбы: Теріс сандарды қосу тақырыбына  есептер шығару. Мақсаты: а) білімділік:  Оқушылардың теріс сандарды қосу жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бекіту, өзіндік ізденістерін қалыптастыру. ә) тәрбиелік: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянқты орындай білуге, шапшаңдылыққа, тез ойлап, тез есептей білуе, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. б) дамытушылық: Логикалық ой-өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, шығармашылыққа баулу.  Сабақтың түрі: бекіту сабағы, сайыс сабақ.  Сабақтың типі: білімділік пен дағдыны қалыптастыру.  Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, сұрақ-жауап. Сабақта қолданылатын стратегия: технология   ой қозғау мағынаны тану ой қорыту  Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, логикалық есептер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Сыныпты 2-топқа “Жалын” және “Жігер” тобына бөлеміз.

Сабақтың тақырыбы: Теріс сандарды қосу тақырыбына

есептер шығару.

Мақсаты:

а) білімділік: Оқушылардың теріс сандарды қосу жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бекіту, өзіндік ізденістерін қалыптастыру.

ә) тәрбиелік: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянқты орындай білуге, шапшаңдылыққа, тез ойлап, тез есептей білуе, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

б) дамытушылық: Логикалық ой-өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, шығармашылыққа баулу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы, сайыс сабақ.

Сабақтың типі: білімділік пен дағдыны қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, сұрақ-жауап.

Сабақта қолданылатын стратегия: технология

ой қозғау мағынаны тану ой қорыту

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, логикалық есептер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Сыныпты 2-топқа “Жалын” және “Жігер” тобына бөлеміз.

Q Z N

Q

Z

N

Теріс сандар

Теріс сандар

N  Нәрселерді санау нәтижесінде натурал сандар шыққан. Натурал сандардың әрқайсысын белгілеу үшін жасалған таңбалар цифрлар деп аталады. Цифрлар 1-ден 9-ға дейінгі цифрлар және О. Цифрлар алғашқыда Үнді елінде қолданған, бірақ Европада бұл цифрларды арабтар әкелген.   Z . Натурал сандар және оларға қарама-қарсы сандар және 0 саны бүтін сандар жиынын құрайды. Яғни натурал сандарға қарама-қарсы сандар теріс сандар. Теріс сандар туралы ең алғашқы ұғымды біздің заманымызға дейінгі ІІ ғасырдағы қытай математиктерінің еңбектерінде кездескен. Яғни теріс сандар туралы ұғым алғаш рет ежелгі Қытайда пайда болды.

N

Нәрселерді санау нәтижесінде натурал сандар шыққан. Натурал сандардың әрқайсысын белгілеу үшін жасалған таңбалар цифрлар деп аталады. Цифрлар 1-ден 9-ға дейінгі цифрлар және О. Цифрлар алғашқыда Үнді елінде қолданған, бірақ Европада бұл цифрларды арабтар әкелген.

Z . Натурал сандар және оларға қарама-қарсы сандар және 0 саны бүтін сандар жиынын құрайды. Яғни натурал сандарға қарама-қарсы сандар теріс сандар. Теріс сандар туралы ең алғашқы ұғымды біздің заманымызға дейінгі ІІ ғасырдағы қытай математиктерінің еңбектерінде кездескен. Яғни теріс сандар туралы ұғым алғаш рет ежелгі Қытайда пайда болды.

Біздің девизіміз: “Оқы, оқы және оқы”. Қаныш Сәтбаев. Сәтбаев Қаныш Имантайұлы 30.3.1899 ж бұрынғы Семей губерниясының Павлодар уезіндегі Ақкелін облысының Баянауыл ауданындағы туылған.Қазақ Совет геологы, ғалым, қоғам қайраткері.Қазақ ССР ғылым академиясының президенті. Алгебра оқулығын жазған. Осы ағамыздай қазақтың маңдайына біткен азамат болу үшін өте жақсы оқып, оның ішінде есеп шығара білуіміз қажет. Білім бәйтерегінен тапсырмалар алайық. 2-топтан екі оқушы шығады. № 406. 7) -4+  + 8)  № 407. 5) -16+ + (-7,3)  6)

Біздің девизіміз: “Оқы, оқы және оқы”. Қаныш Сәтбаев. Сәтбаев Қаныш Имантайұлы 30.3.1899 ж бұрынғы Семей губерниясының Павлодар уезіндегі Ақкелін облысының Баянауыл ауданындағы туылған.Қазақ Совет геологы, ғалым, қоғам қайраткері.Қазақ ССР ғылым академиясының президенті. Алгебра оқулығын жазған. Осы ағамыздай қазақтың маңдайына біткен азамат болу үшін өте жақсы оқып, оның ішінде есеп шығара білуіміз қажет. Білім бәйтерегінен тапсырмалар алайық. 2-топтан екі оқушы шығады.

№ 406.

7) -4+ +

8)

№ 407.

5) -16+ + (-7,3)

6)

Балалар, табиғатты аялай білуіміз қажет. Сендер білесіңдер, биыл жазда елімізде көптеген орман отқа оранды. Бұл оқиғалар өкінішке орай адам қолымен жасалынды. Президентіміздің көгалдандыру саясаты бойынша елімізде қаншама мыңдаған ағаштар егілді. Біз көктемде ағаштар еге отырып білім бәйтерегін де өсіреміз. Қазір мына есепті шығарсақ, біз еңбегіміздің жемісін көреміз. № 415 1) 3) (C+d+k) +(-8,3) K=-4,7 2) № 416 D=-10

Балалар, табиғатты аялай білуіміз қажет. Сендер білесіңдер, биыл жазда елімізде көптеген орман отқа оранды. Бұл оқиғалар өкінішке орай адам қолымен жасалынды. Президентіміздің көгалдандыру саясаты бойынша елімізде қаншама мыңдаған ағаштар егілді. Біз көктемде ағаштар еге отырып білім бәйтерегін де өсіреміз. Қазір мына есепті шығарсақ, біз еңбегіміздің жемісін көреміз.

415

1)

3)

(C+d+k) +(-8,3)

K=-4,7

2)

416

D=-10

Қазіргі кезде заман кәсіпкерлер заманы. Мына есептің әрқайсысының өз құндылығы бар. Есепті шешкен адам сол қаржыны алады. 25 000 теңге 20 000 теңге 1) Тортта 7 роза гүл бар. Шайға торт алынды Үш түзу сызықпен 7 бөлікке бөлінді. Әр бөлікке 1 гүлден болады. Тортты қалай кескен?

Қазіргі кезде заман кәсіпкерлер заманы. Мына есептің әрқайсысының өз құндылығы бар. Есепті шешкен адам сол қаржыны алады.

25 000 теңге

20 000 теңге

1) Тортта 7 роза гүл бар. Шайға торт алынды Үш түзу сызықпен 7 бөлікке бөлінді. Әр бөлікке 1 гүлден болады. Тортты қалай кескен?

2) Әсем, Ардақ, Анар үшеуі математика сабағынан бақылау жұмысынан қандай баға алғанын сұрағанда, мұғалім: ешқайсысың жаман баға алған жоқсыңдар,бірақ әрқайсысыңның бағаң әр түрлі. Әсемнің бағасы “3” есем, Анардың бағасы “3”-те, “5”-те емес, сонда әркім қандай баға алған? Есептің құндылығы 20 000 теңге.

2) Әсем, Ардақ, Анар үшеуі математика сабағынан бақылау жұмысынан қандай баға алғанын сұрағанда, мұғалім: ешқайсысың жаман баға алған жоқсыңдар,бірақ әрқайсысыңның бағаң әр түрлі. Әсемнің бағасы “3” есем, Анардың бағасы “3”-те, “5”-те емес, сонда әркім қандай баға алған? Есептің құндылығы 20 000 теңге.

Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы 1.05.1911 ж Жезқазған облысы, Ақтоғай ауданының 2 ауылында дүниеге келген. Белгілі қазақ совет математигі., физика-математика ғылымының докторы, профессор. Қазақ ССР Ғылым академиясының академигі. Алдымыздағы жылы ғалымның туғанына 100-жыл толады. Алматыда осы кісінің атында физика-математика мектебі бар. Мына есепті шығарған оқушының физика-математика мектебіне түсуіне мүмкіндігі бар. № 423 2) № 423 3)

Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы 1.05.1911 ж Жезқазған облысы, Ақтоғай ауданының 2 ауылында дүниеге келген. Белгілі қазақ совет математигі., физика-математика ғылымының докторы, профессор. Қазақ ССР Ғылым академиясының академигі. Алдымыздағы жылы ғалымның туғанына 100-жыл толады. Алматыда осы кісінің атында физика-математика мектебі бар. Мына есепті шығарған оқушының физика-математика мектебіне түсуіне мүмкіндігі бар.

423 2)

423 3)

(-6)+(-5)  а) -111 в) 11 с) 10 д) 12 2) -(-(-4)  а) -4 в) 4 (-4)+(-3,1)+(-2,3)  а) -9,3 в) -9,4 с) -7,1 д) -5,4 4)  а) в) с) д) 5) –х+(-4,3) мұндағы х =3  а) 7,3 в) 4,6 с) -4,6 д) -7,3 (-8) + (-7)  а) -1; в) 15 с) -15 д) 1 2 ) –(-(-3)  а) -3 в) 3 (-5) +(-2,1)+(-3,2)
  • (-6)+(-5)

а) -111 в) 11 с) 10 д) 12

2) -(-(-4)

а) -4 в) 4

  • (-4)+(-3,1)+(-2,3)

а) -9,3 в) -9,4 с) -7,1 д) -5,4

4)

а) в) с) д)

5) –х+(-4,3) мұндағы х =3

а) 7,3 в) 4,6 с) -4,6 д) -7,3

  • (-8) + (-7)

а) -1; в) 15 с) -15 д) 1

2 ) –(-(-3)

а) -3 в) 3

  • (-5) +(-2,1)+(-3,2)

а) -10,3 в) 11,2 с) 10,3 д)-7,3

4 )

а) в)

С) д) -7,3

5) –х+ (-3,2) мұндағы х = 5

а) 8,2 в) -3,7 с) -1,8 д) -8,2

Дұрыс жауап кілті:

Дұрыс жауап кілті:

  • С
  • А
  • А
  • В
  • Д
  • А
  • А
  • В
  • С
  • Д
Оқушыларды бағалау.  (Өзін-өзі бағалау.)    Үйге тапсырма: № 423 4-есеп; №415 4-есеп

Оқушыларды бағалау.

(Өзін-өзі бағалау.)

Үйге тапсырма:

423 4-есеп; №415 4-есеп


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
" Теріс сандарды ?осу " та?ырыбына есептер шы?ару

Автор: Тайжанова ?алдыг?л ?біл?асым?ызы

Дата: 22.05.2015

Номер свидетельства: 214391


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства