kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

“Сызы?ты? алгебра ж?не аналитикалы? геометрия” Геометрия саба?ы 8 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушылар?а трапецияны? ауданын табуды фигураларды? сызбасы, формулалар, есептер шы?ару, с?ра?-жауап, топпен ж?мыс істеу ар?ылы жа?а саба??а т?сінік беріледі.Жа?а саба?ты бекітуде экономикалы? есеп беріледі.Саба?ты ?орытындылауда сызба ар?ылы т?р?ын ?йді? ??рылысын табу?а есеп беріледі.Геометриялы? фигураларды? ауданын табуда ?лшем бірлігіне назар аудару ?ажет екені айтылады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«“Сызы?ты? алгебра ж?не аналитикалы? геометрия” Геометрия саба?ы 8 сынып »

Қолданбалы курс “ Сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия”  Геометрия сабағы 8 сынып Мұғалімі: Габдуллина Г. М. Әуезов орта мектебі.

Қолданбалы курс

Сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия”

Геометрия сабағы

8 сынып

Мұғалімі: Габдуллина Г.

М. Әуезов орта мектебі.

Сабақ тақырыбы: Трапецияның ауданы

Сабақ тақырыбы:

Трапецияның ауданы

Сабақтың мақсаты:
  • Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

Оқушыларға трапецияның ауданын табуды үйрету және формула бойынша есептеуге машықтандыру

Дамытушылық мақсаты:

Геометриялық фигуралардың ауданын табу үшін теориялық білімдерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты:

Трапецияның ауданын табуда өлшем бірлігіне назар аудару, бірыңғай өлшем бірліктің сақталуын назардан тыс қалдырмауға және нақты есептеуге тәрбиелеу

Сабақтың типі: Жаңа сабақ Сабақтың түрі: Ақпараттық сабақ Сабақтың әдісі:  Дамыта оқыту, саралап оқыту, сұрақ-жауап, топпен жұмыс.  Сабақтың көрнекілігі:  Фигуралардың сызбасы, формулалар, есептер көрсету

Сабақтың типі: Жаңа сабақ

Сабақтың түрі: Ақпараттық сабақ

Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту,

саралап оқыту, сұрақ-жауап, топпен

жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:

Фигуралардың сызбасы,

формулалар, есептер көрсету

Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру Оқушыларды түгендеу,3 топқа бөліп орналастыру  2. Үй жұмысын тексеру   3. Жаңа сабаққа Қызығушылығын ояту  және белсенділігін  арттыру, (топ оқушылары жарыса орындайды)

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру

Оқушыларды түгендеу,3 топқа бөліп орналастыру

2. Үй жұмысын тексеру

3. Жаңа сабаққа

Қызығушылығын ояту және белсенділігін

арттыру,

(топ оқушылары жарыса орындайды)

І-топ Аудандар І I -топ Жай фигуралардың аудандары туралы теоремалар

І-топ

Аудандар

І I -топ

Жай фигуралардың аудандары туралы теоремалар

ІІ I- топ. Аудан формулалары S=a 2 h a b a a a b h a a

ІІ I- топ. Аудан формулалары

S=a 2

h

a

b

a

a

a

b

h

a

a

Венн диаграммасын құру Ұқсастығы  Айырмашылығы

Венн диаграммасын құру

Ұқсастығы

Айырмашылығы

Трапеция туралы не білеміз?  (әр топ өздері тақтаға орындайды) І-топ ІІ-топ Трапецияның сызбасы ІІІ-топ Трапецияның элементері Бүйір қабырғасы әр түрлі    Тең бүйірлі     Тік бұрышты 1.Екі табаны   2.Екі бүйір қабырғасы   3.4 ішкі бұрыштары   4.Орта сызығы Теоремалар 1.Трапецияның анықтамасы   2.Орта сызығы   3.Орта сызығы туралы теорема

Трапеция туралы не білеміз? (әр топ өздері тақтаға орындайды)

І-топ

ІІ-топ

Трапецияның сызбасы

ІІІ-топ

Трапецияның элементері

Бүйір қабырғасы әр түрлі

Тең бүйірлі

Тік бұрышты

1.Екі табаны

2.Екі бүйір қабырғасы

3.4 ішкі бұрыштары

4.Орта сызығы

Теоремалар

1.Трапецияның анықтамасы

2.Орта сызығы

3.Орта сызығы туралы теорема

4 . Жаңа тақырыптың түсіндірмесі 26-теорема.   Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. Бер: ABCD -трапеция AD; BC- табандары. Д/к: Дәлелдеу:   ACD -ң CQ – биіктігін    ABC -ң AP – биіктігін жүргіземіз Ауданды өлшеудің қасиеті бойынша    APCQ – тік бұрышында CQ=AP яғни:  Жалпы түрде: a.b – табаны , h - биіктігі болса  B C P D A Q

4 . Жаңа тақырыптың түсіндірмесі

26-теорема. Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.

Бер: ABCD -трапеция

AD; BC- табандары.

Д/к:

Дәлелдеу: ACD CQ – биіктігін

ABC AP – биіктігін жүргіземіз

Ауданды өлшеудің қасиеті бойынша

APCQ – тік бұрышында CQ=AP

яғни:

Жалпы түрде: a.b – табаны , h - биіктігі болса

B

C

P

D

A

Q

5 . Жаңа білімнің берілуін тексеру.  ( Үш топ оқушыларына берілетін тапсырма, оқушылар жұмыстарын алмастыра отырып, өздері бағалайды. Дұрыс жауабын тақтамен өздері тексереді. ) І-топ ІІ-топ Бер: а  = 10 см ІІІ-топ   в  = 5см   һ = 4 см   S тр  = ? Бер: S  =  60 дм 2 a = 6 дм в = 4 дм h  = ? Бер: a = 9см в = 6см h  = 4см S тр  = ? Бер: a = 9см в = 6см S т.тб  = ? Жауаптары: (Жасырын түрде жазылады, оқушылар жұмысты орындап болған соң ашылады) І-топ ІІ-топ ІІІ-топ 1) S тр = 30c м 2 h = 12 дм а = 15мм 2) S тр = 15см 2 S тр = 30см 2 S тр = 125см 2 3) S т.тб  = 24 см 2 S т.тб  = 5 4 см 2 S т.тб  = 90см 2  Бер: а = 6 см Бер: S  = 300мм 2 в = 5мм h  = 30мм a =  ? Бер: a = 19см в = 6см h  = 10см S тр  = ? Бер: a = 15см в = 6см S т.тб  = ?   в = 4 см   һ = 3 см   S тр  = ? Бер: а = 6дм  в = 4 дм  S т.тб  = ?

5 . Жаңа білімнің берілуін тексеру. ( Үш топ оқушыларына берілетін тапсырма, оқушылар жұмыстарын алмастыра отырып, өздері бағалайды. Дұрыс жауабын тақтамен өздері тексереді. )

І-топ

ІІ-топ

  • Бер: а = 10 см

ІІІ-топ

в = 5см

һ = 4 см

S тр = ?

Бер: S = 60 дм 2

a = 6 дм

в = 4 дм

h = ?

Бер: a = 9см

в = 6см

h = 4см

S тр = ?

Бер: a = 9см

в = 6см

S т.тб = ?

Жауаптары: (Жасырын түрде жазылады, оқушылар жұмысты орындап болған соң ашылады)

І-топ ІІ-топ ІІІ-топ

1) S тр = 30c м 2 h = 12 дм а = 15мм

2) S тр = 15см 2 S тр = 30см 2 S тр = 125см 2

3) S т.тб = 24 см 2 S т.тб = 5 4 см 2 S т.тб = 90см 2

  • Бер: а = 6 см

Бер: S = 300мм 2

в = 5мм

h = 30мм

a = ?

Бер: a = 19см

в = 6см

h = 10см

S тр = ?

Бер: a = 15см

в = 6см

S т.тб = ?

в = 4 см

һ = 3 см

S тр = ?

  • Бер: а = 6дм

в = 4 дм

S т.тб = ?

6 . Жаңа сабақты бекіту. № 1. Экономикалық  мазмұнды есеп: № 2. Оқулықтан: Трапеция тәрізді шабындықтың (табандары 450 м және 0,62 км, ал биіктігі – 325 м) әр гектарынан орта есеппен 40 ц шөп жиналды. Осы шабындықтан жиналатын шөптің мөлшерін анықтаңдар. Бер: a=450 м B = 0,62км = 620м h =325м Әр кегтардан 40 ц шөп жиналды Т/к: Жиналатын шөптің мөлшері - ? Шешуі: Шөп мөлшері: Жауабы: Бер: S=84 см 2  AB = 17 см  CD =11 см Т/к: CK=? Шешуі: Жауабы: CK=6( см)

6 . Жаңа сабақты бекіту.

№ 1. Экономикалық

мазмұнды есеп:

№ 2. Оқулықтан:

Трапеция тәрізді шабындықтың (табандары 450 м және 0,62 км, ал биіктігі – 325 м) әр гектарынан орта есеппен 40 ц шөп жиналды. Осы шабындықтан жиналатын шөптің мөлшерін анықтаңдар.

Бер: a=450 м

B = 0,62км = 620м

h =325м

Әр кегтардан 40 ц шөп жиналды

Т/к: Жиналатын шөптің мөлшері - ?

Шешуі:

Шөп мөлшері:

Жауабы:

Бер: S=84 см 2

AB = 17 см

CD =11 см

Т/к: CK=?

Шешуі:

Жауабы: CK=6( см)

7. Сабақты қорытындылау:  Тұрғын үй құрылысының ауданын табу: ( Үй құрылысының ірге тасын салу сызбасы). Жуын бөлме  Жылу орны 3м 5м 4м 13 см S қ.б. =? S ж .б. =? S холл =? S жуын .б. =? S жылу .б. =? S ауыз ғы.б. =? S ас үй =? Қонақ бөлме 5м 6м 2м Ас үй холл жатын Ауызғы бөлме 8м

7. Сабақты қорытындылау: Тұрғын үй құрылысының ауданын табу: ( Үй құрылысының ірге тасын салу сызбасы).

Жуын

бөлме

Жылу

орны

13 см

  • S қ.б. =?
  • S ж .б. =?
  • S холл =?
  • S жуын .б. =?
  • S жылу .б. =?
  • S ауыз ғы.б. =?
  • S ас үй =?

Қонақ бөлме

Ас үй

холл

жатын

Ауызғы бөлме

8 . Оқушыларды бағалау.    9 . Үйге тапсырма. § 21.  №255 есеп.   10 . Сабақты аяқтау.

8 . Оқушыларды бағалау. 9 . Үйге тапсырма. § 21. №255 есеп. 10 . Сабақты аяқтау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
“Сызы?ты? алгебра ж?не аналитикалы? геометрия” Геометрия саба?ы 8 сынып

Автор: Габдуллина Гулнар Ибраевна

Дата: 09.12.2014

Номер свидетельства: 141579


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства