9-сынып Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулалары
Сабақтың мақсаты: Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формулаларымен танысып, осы формулаларды тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдану.
Сабақтың міндеттері: 1. Кетіру формулаларын пайдаланып есептер
шығару.
2. Алған білімдерін бекіту және тереңдету,
өзіндік пікірін қалыптастыру, логикалық
ойлау қаблетін дамыту.
3. Топта бірлесе жұмыс жасау арқылы өз
пікірлерін еркін жеткізе білу, өзгенің пікірін
тыңдау, бағалау.
Күтілетін нәтиже: 1. Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің котангенстің келтіру формулаларын біледі. 2. Осы формулаларды тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдана алады. Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: Блум таксаномиясы, СТО, Диалогтық оқыту, сұрақ-жауап.қима қағаздар Сабақтың көрнекілігі: Стикер, плакат, кесте, тригонометриялық формулалар, маркер, флипчарт.
Уақы-ты
Уақы-ты
Мұғалімнің іс-әрекеті
2мин
Мұғалімнің іс-әрекеті
5 мин
1.Ұйымдастыру бөлімі
Оқушының іс-әрекеті
1.Ұйымдастыру бөлім
Оқушының іс-әрекеті
2 мин
2 мин
2.Үй тапсырмасын тексеру
Функциялардың атымен топқа бөлінеді.
3.Функциялардың атымен топқа бөлу.
Функциялардың атымен топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру
6 мин
10 мин
Үй тапсырмасын тексеру
Сыныппен амандасу, көңіл- күйін білу.
Топ басшылары тағайындалады.
Топ басшылары тағайындалады.
4.Топ басшыларын тағайындау.
1.Білу. Сұрақтар (ауызша)
Топ басшылары тобының жұмыстарын тексеріп , бағалау парақшаларына тиісті бағаларын қояды
Топ басшылары тобының жұмыстарын тексеріп , бағалау парақшаларына тиісті бағаларын қояды
1.Білу. Сұрақтар (ауызша)
5.Бағалау парақшаларын тарату.
3.Функциялардың атымен топқа бөлу.
Топтық жұмыс.
Топтық жұмыс.
1.Тригонометриялық функциялардың анықтамасы бойынша әрбір функцияның таңбасы неге байланысты өзгереді?
1.Тригонометриялық функциялардың анықтамасы бойынша әрбір функцияның таңбасы неге байланысты өзгереді?
Сәттілік тілеу.
4.Топ басшыларын тағайындау.
Сұрақ –жауап.
Сұрақ –жауап.
2.Келтіру формулалары қандай мақсатта қолданылады?
2.Келтіру формулалары қандай мақсатта қолданылады?
Төмен деңгейдегі сұрақтар.
3.Қандай жағдайда функция өзгермейді? Неге?
3.Қандай жағдайда функция өзгермейді? Неге?
Төмен деңгейдегі сұрақтар.
5.Бағалау парақшаларын тарату.
4.Келтіру формуласының оң жағындағы функциның таңбасын қалай анықтауға болады?
Жоғары деңгейдегі сұрақтар.
4.Келтіру формуласының оң жағындағы функциның таңбасын қалай анықтауға болады?
Жоғары деңгейдегі сұрақтар.
Сәттілік тілеу.
Диалогтіқ оқыту.
Диалогтық оқыту.
СТО.
СТО.
Аты өзгере ме? (есте сақта)
Егер бұрыш у осіне тиісті болса, онда
п/2 ± α, 3п/2 ± α, 5п/2 ± α, ... Функцияның
аты өзгереді
Егер бұрыш х осіне тиісті болса, онда
п ± α, 2п ± α, 3п ± α, ... Функцияның
аты өзгермейді
П/2
П
3П/2
8 мин
8 мин
2.Түсіну.
8 мин
3.Қолдану №333,№334,№337
3 мин
3.Талдау . №1,№2, формулаларды дәлелдеу
«Өкіл» әдісі
Сергіту сәті.
№ 3,№4 Венн диаграммасы
Оқытудың конструктивтті теориясын пайдалану
3 мин
Логикалық есеп
4. Жинақтау
1 мин
Үй тапсырмасы. I –тарау. №338,№339қайталау §14
2 мин
Сұрақ –жауап
Бағалау
2 мин
Егер ...,онда....
Рефлексия
Бұл тақырыпты қалай оңай есте сақтауға болады?Мен үшін осы тақырыптың маңызы неде? диалогтік оқыту
Кері байланыс парағы толтырылады
4-топқа төрт түрлі тапсырма беріледі
Топтық жұмыс
Ақпараттық –коммуникативтік технология
Диалогтік оқыту
Сыни тұрғыдан ойлау (СТО)
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Назарларыңызға
рахмет!