kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация урока: Квадрат те?деу т?бірлеріні? формулалары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат те?деу т?бірлеріні? формулалары

Саба?ты? ма?саты:

•БІЛІМДІЛІК:

••О?ушылар?а квадрат те?деуді? аны?тамасы, т?рлері, формуласымен таныстыру. Квадрат те?деулерді шешуді ?йрету. 

•ДАМЫТУШЫЛЫ?:

••Квадрат те?деуді? т?бірлерін табу формуласын д?рыс пайдаланып,  ?з бетімен есеп шы?ару да?дысын ?алыптастыру

•Т?РБИЕЛІК М?НІ:

••Таза жазу?а, ??ыптылы??а, жауапкершілікке т?рбиелеу. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Презентация урока: Квадрат те?деу т?бірлеріні? формулалары »

Сабақтың тақырыбы:  Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Квадрат теңдеу

түбірлерінің формулалары

ДАМЫТУШЫЛЫҚ: БІЛІМДІЛІК:  ТӘРБИЕЛІК МӘНІ: Оқушыларға квадрат теңдеудің анықтамасы, түрлері, формуласымен таныстыру. Квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формуласын дұрыс пайдаланып, өз бетімен есеп шығару дағдысын қалыптастыру  Таза жазуға, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.   Сабақтың мақсаты:

ДАМЫТУШЫЛЫҚ:

БІЛІМДІЛІК:

ТӘРБИЕЛІК МӘНІ:

Оқушыларға квадрат теңдеудің анықтамасы, түрлері, формуласымен таныстыру. Квадрат теңдеулерді шешуді үйрету.

Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формуласын дұрыс пайдаланып, өз бетімен есеп шығару дағдысын қалыптастыру

Таза жазуға, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

Аралас сабақ  Сабақтың типі: Теориялық білім беру. Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ. Сабақтың түрі:  Таблица, карточкалар, тест тапсырмалары. Көрнекіліктер:  Түсіндіру, есеп шығару, сұрақ-жауап.  Әдіс-тәсіл: В.Шаталов «Тірек және тірек конспектілер  арқылы  оқыту» Ж.Қараевтің «Үш өлшемді әдістемелік жүйе»,   Пед.технология

Аралас сабақ

Сабақтың типі:

Теориялық білім беру. Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Сабақтың түрі:

Таблица, карточкалар, тест тапсырмалары.

Көрнекіліктер:

Түсіндіру, есеп шығару, сұрақ-жауап.

Әдіс-тәсіл:

В.Шаталов «Тірек және тірек конспектілер

арқылы

оқыту»

Ж.Қараевтің «Үш өлшемді әдістемелік жүйе»,

Пед.технология

І. Ұйымдастыру кезеңі VІІІ. Үйге тапсырма ІІ. Мақсат қою Сабақ барысы VІІ. Қорытынды ІІ. Үй тапсырмасын тексеру ІІІ. Білімді тексеру  VІ. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру V. Жаңа сабақты түсінгендіру

І. Ұйымдастыру кезеңі

VІІІ.

Үйге тапсырма

ІІ.

Мақсат қою

Сабақ барысы

VІІ.

Қорытынды

ІІ.

Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.

Білімді тексеру

VІ.

Жаңа сабақты түсінгенін тексеру

V.

Жаңа сабақты түсінгендіру

Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу - оқушылардың сабақта  жұмыс істеу дайындығын тексеру. -   II. Мақсат қою:  Оқушыларға квадрат теңдеу түбірлерінің формулаларының шешу жолдарын үйрету есеп шығару арқылы тиянақты да саналы білім беру      ІV. Білімді тексеру: ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру Сөздік: № 122  Мүше – әза;  Түбір – томур; ҮЛГІ 8а 2 – 7 және 9а 2 – 8; 8а 2 – 7 = 9а 2 – 8; 9а 2 – 8 – 8а 2 +7 = 0; а 2 – 1 = 0;  Теңдеу – тәңлимә; а = √1; а = ±.1  Толымды – толуқ № 125.  Толымсыз – толуқ әмәс; m-нің қандай мәнінде толымсыз кадрат теңдеу шығады?  Шешімі – йешими; ҮЛГІ.  Кесте – жәдвал; х 2 – (m + 1)х – 5 = 0 m + 1 = 0; m = - 1.

Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлемдесу

- Оқушыларды түгендеу

- оқушылардың сабақта

жұмыс істеу дайындығын тексеру.

-

II. Мақсат қою:

Оқушыларға квадрат теңдеу түбірлерінің формулаларының шешу жолдарын үйрету есеп шығару арқылы тиянақты да саналы білім беру

ІV. Білімді тексеру:

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Сөздік:

№ 122

Мүше – әза;

Түбір – томур;

ҮЛГІ

8а 2 – 7 және 9а 2 – 8; 8а 2 – 7 = 9а 2 – 8; 9а 2 – 8 – 8а 2 +7 = 0; а 2 – 1 = 0;

Теңдеу – тәңлимә;

а = √1; а = ±.1

Толымды – толуқ

№ 125.

Толымсыз – толуқ әмәс;

m-нің қандай мәнінде толымсыз кадрат теңдеу шығады?

Шешімі – йешими;

ҮЛГІ.

Кесте – жәдвал;

х 2 – (m + 1)х – 5 = 0

m + 1 = 0; m = - 1.

Квадрат  теңдеу  Келтірілген квадрат теңдеу  Толымды квадрат теңдеу Толымсыз квадрат теңдеу    ах 2 + bх + с = 0 х 2 + рх + q = 0, /b ≠ 0, с≠ 0/ ах 2 + bх = 0, /с=0/;  /а = 1/ ах 2 + с = 0, /b=0/; ах 2 = 0, /с=0, b=0/

Квадрат теңдеу

Келтірілген квадрат теңдеу

Толымды квадрат теңдеу

Толымсыз квадрат теңдеу

ах 2 + bх + с = 0

х 2 + рх + q = 0,

/b ≠ 0, с≠ 0/

ах 2 + bх = 0, /с=0/;

/а = 1/

ах 2 + с = 0, /b=0/;

ах 2 = 0, /с=0, b=0/

V.Жаңа сабақты түсіндіру.  Алдында біз толымсыз квадрат теңдеуді шешуді үйрендік. Бүгін толық квадрат теңдеуді шешуін қарастырайық. Сонымен квадрат теңдеу дегеніміз не? Анықтама: Квадрат теңдеу дегеніміз ах 2 + bх + с = 0 түріндегі келген теңдеуді атаймыз. D ˃ 0 екі шешімі бар Квадрат теңдеу ах 2 + bх + с = 0; D = b 2 – 4ас  D –дискриминант. D = 0 D  шешімі жоқ .  бір шешімі бар

V.Жаңа сабақты түсіндіру.

Алдында біз толымсыз квадрат теңдеуді шешуді үйрендік. Бүгін толық квадрат теңдеуді шешуін қарастырайық.

Сонымен квадрат теңдеу дегеніміз не?

Анықтама:

Квадрат теңдеу дегеніміз ах 2 + bх + с = 0 түріндегі келген теңдеуді атаймыз.

D ˃ 0

екі шешімі бар

Квадрат теңдеу

ах 2 + bх + с = 0;

D = b 2 – 4ас

D –дискриминант.

D = 0

D

шешімі жоқ .

бір шешімі бар

D = b 2 – 4ас  D –дискриминант.    D  0 D = 0 D ˃ 0 .  шешімі жоқ. х х₁ х₂

D = b 2 – 4ас

D –дискриминант.

D 0

D = 0

D ˃ 0

.

шешімі

жоқ.

х

х₁

х₂

М: 5х 2 – 8х – 4 = 0; D =(-8) 2 – 4∙5∙(-4) = 36 х ₁ = (8+6)/2*5 = 1.4 х ₂ = (8 – 6)/2*5 = 0,2 Жауабы: (1,4; 0,2)  Кітаппен жұмыс  А типі № 128, № 129  В типі № 134

М: 2 – 8х – 4 = 0; D =(-8) 2 – 4∙5∙(-4) = 36

х = (8+6)/2*5 = 1.4

х = (8 – 6)/2*5 = 0,2

Жауабы: (1,4; 0,2)

Кітаппен жұмыс

А типі

№ 128, № 129

В типі

№ 134

0, х 1/2 = ±√c/a - c D = b 2 – 4ас D 0 D = 0 D Теңдеудің шешімі жоқ х ₁,₂ х ₁,₂ =" width="640"

Карточкамен жұмыс

Кестені толтыр

Квадрат теңдеу түрлері

Толымыз квадрат теңдеулер

ах 2 = 0;

Дискриминаттың мәні

b = с = 0;

Квадрат теңдеудің түбірлері

-

ах 2 + bх = 0;

ах 2 + с = 0;

х 1 = 0; х 2 = 0;

с = 0

-

Толымды квадрат теңдеулер

b = 0

х 1 = 0; х 2 = -b/c ;

ах 2 + bх + с = 0;

c 0, х 1/2 = ±√c/a

-

c

D = b 2 – 4ас

D 0

D = 0

D

Теңдеудің шешімі жоқ

х ₁,₂

х ₁,₂ =

0 D = 0 D

Квадрат теңдеу түрлері

Толымыз квадрат теңдеулер

ах 2 = 0;

Дискриминаттың мәні

b = с = 0;

Квадрат теңдеудің түбірлері

-

ах 2 + bх = 0;

с = 0

ах 2 + с = 0;

Толымды квадрат теңдеулер

-

b = 0

ах 2 + bх + с = 0;

-

D = b 2 – 4ас

D 0

D = 0

D

0, D = 0, D бар?   VІІІ. Үйге тапсырма: № 128 /6-8/, 130, 135. БАҒАЛАУ" width="640"

VІІ. Бекіту

1. Сонымен балалар бүгін біз қалай

тақырыппен таныстық?

2. Дискриминатты қалай табамыз? Егер

D 0, D = 0, D

бар?

 

VІІІ. Үйге тапсырма: № 128 /6-8/, 130, 135.

БАҒАЛАУ

Тыңдағандарыңызға рахмет!

Тыңдағандарыңызға рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Презентация урока: Квадрат те?деу т?бірлеріні? формулалары

Автор: Саутова Бахтинур Джамалдиновна

Дата: 12.11.2014

Номер свидетельства: 129984




ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства