О?ушылар саба? барысында ке?істіктегі т?зулерді? перпендикулярлы?ы туралы т?сінікті ?здері т?жірибе жасай отырып алады. Ке?істікте перпендикуляр т?зу аны?тамасын біледі ж?не перпендикуляр т?зулерді сызу?а ?йренеді. Т?зуді? бойында жатпайтын н?кте ар?ылы т?зуге перпендикуляр т?сіре алады. Сонымен ?атар, о?ушылар?а берілген логикалы? тапсырмалар ар?ылы ж?йелі ж?мыс жасайды. Ойлауды? жо?ары де?гейіне ?мтылады. Топтасып, ж?птасып отырып ж?мыс жаса?ан о?ушылар бірлікке, ынтыма??а, ?демілік пен ??рлыс ала?дарын сызу?а да?дыланады. Ма?ал-м?телдерді айта отырып, білімні? ?ажеттілігі туралы ?з білгендерін бекітеді. ?здері жаса?ан логикалы? тапсырмалары ар?ылы жа?а саба?ты т?сіне отырып, теоремасын д?лелдейді. О?ушы ?зі жа?а саба?ты еркін ме?геруге м?мкіндік алады. Жарыса отырып есеп шы?арып, тапсырмалар орында?ан о?ушылар ?здерін, топта?ы о?ушыларды ба?алайды. Себебін айтады.
Просмотр содержимого презентации
«кеңістіктегі түзулердің перпендикулярлығы»
Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы
Құтикөл ауылы
Дайындаған:
Қорғанов Серік Төлепбергенұлы
Сабақтың мақсаты:
Кеңістіктегі түзулердің перпендикулярлығы туралы түсінік беру, есептер шығару
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар сабақ барысында:
- Кеңістікте перпендикуляр түзу анықтамасын біледі және перпендикуляр түзулерді сыза біледі ;
- Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіруді үйренеді;
- Адамгершілік сезімдерге тәрбиеленеді;
- Ойлаудың жоғары деңгейіне ұмтылады.
Ұйымдастыру: топқа бөлу .
Мақал –мәтелдің жалғасын табу арқылы 3 топқа топтасу
1-топ: Білімді мыңды жығады...
2-топ: Бір тал кессең...
3-топ: Жеті жұрттың тілін біл...
Топқа бөлінеді.
1-топ: Білімді мыңды жығады,
Білекті бірді жығады
2-топ: Бір тал кессең, он тал ек
3-топ: Жеті жұрттың тілін біл,
Жеті түрлі білім біл
- Перпендикуляр түзудің анықтамасын айту, белгіленуі мен жазылуын көрсету;
2) Техникада, тұрмыста өзара тең төрт бұрыш жасап қиылысатын түзулерге мысалдар келтіру
Ке ңістікте тік бұрыш жасап қиылысқан екі түзуді перпендикуляр түзулер деп атайды.
Сондай ақ, егер қиылысқан екі кесінді перпендикуляр түзулерде жататын болса, онда оларды перпендикуляр дейді. Қиылысқан екі кесіндінің арасындағы бұрыш деп оларға сәйкес түзулердің арасындағы бұрышты атайды.
Тапсырма 1.
Түзуде жатқан нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр қанша түзу жүргізуге болады? Ал нүкте түзуде жатпаса ше?
Тапсырма 2.
АВСDA 1 B 1 C 1 D 1 –куб. BB 1 AD 1 түзулерінің арасындағы бұрышты табыңдар.
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушының аты – жөні:
№
Бағалау критерийлері
1
Өлшем ұпайлары 1-5
Сабақтың басындағы көңіл - күйім
2
3
Сұрақтарға жауап беру белсенділігім
Есеп шығару жылдамдығым
4
Математикалық тіл мәдениетім
5
Формулаларды орынды пайдалануым
6
Сыныптасыма көрсеткен көмегім
7
Топқа ұсыныс жасауым
8
Топпен келісуім
9
Сабақтан алған әсерім
Қорытынды ұпай саны
Үйге тапсырма
№ 4 есеп
Сабаққа өте жақсы қатысып,
топтағы оқушыларға көмектестім
Сабаққа өз мүмкіндігімше
қатыстым
Алдағы уақытта үйренерім көп