данная презентация применяется для повторения формул сокращенного умножения
Просмотр содержимого документа
««Қысқаша көбейту формулалары»тарауын қайталау.»
Сабақтың тақырыбы: «Қысқаша көбейту формулалары»тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тарау бойынша алған білімдерін тиянақтау,бір жүйеге келтіру,қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру,есептер шығаруда қолдана алу, білімдіктерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушылардың таңдау,есте сақтау,ойлау қабілеттілігін жетілдіру және білім дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылығын арттыру,ой-өрісін кеңейту,ынтасын арттыру, оқушыларды көппен бірге болуға үйрету, өзара көмек беруге, адмгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Оқушылардың алған білімдерін бекіту, қорыту.
Сабақтың типі: Қайталау.
Сабақтың көрнекілігі: Үлестірме материалдар,тест есептері, деңгейлік тапсырмалар,бағалау парағы, жедел хат,нөмірленген жетондар.
Сабақтың өту-әдісі: сұрақ-жауап,оқыта үйрету ойындары, топпен,жеке оқушымен жұмыс.
Сабақтың жоспары:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II.”Жылдам миллионер”ойыны сұрақ-жауап
III.”Тез есептей білеміз бе?” Кітаппен жұмыс
IY.Ой қозғау.”Сәйкестендіру тесті”
Y.”Ойлы болсаң озып көр”тест тапсырмалары
YI.Пәнаралық байланыс “Жедел хат” логикалық сұрақтар
YII.Үйге тапсырма
YIII.Қорытынды
IX.Оқушыларды бағалау
Жылдам миллионердің жауаптары
№
1
2
а²-в²
( а – в )*( а + в )
3
Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадратына,қосу
4
екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, қосу
(а+в)²
5
екінші өрнектің квадратына тең.
а²- 2ав +в²
6
а³+3а²в + 3ав² +в³
7
а³- 3а²в + 3ав² - в³
8
9
Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына,
а² + 3а²в + 3ав² + в³
10
минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектің көбейтіндісіне,
қосу екінші өрнектің квадратына тең.
( а – в)*(а² +ав +в² )
11
( а + в )*( а² - ав +в² )
12
Екі өрнектің кубтарының айырмасы осы өрнектердің айырмасын олар-
дың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең.
Үлестірмелі тапсырмалардың жауаптары
№
I топ
I деңгей
1
II топ
2
III топ
4 - х²
m²+8m+16
(m-n)*(m+n)
3
(а+1)²
(2х+у)(4х² -2ху+у²)
(с -5)*(с +5)
4
(в-3)²
(х-у)³
II деңгей
(3а-2в)*(9а² +6ав+4)
х³+8у³
а³+6а²в+12ав²+8
27-27в+9в²-в³
а¹-27в
III деңгей
m+n
343в +8
Х = 1,2
Х =2
Х= 4
«Тест тапсырмалары» жеке жұмыс
№
1
А
-81+25
2
3
В
(5m-9)(5m+9)
m³-n³
(5m-3)(5m+3)
С
(m+n)(m²- mn+n²)
4
(с+d)³
(-9+5m)(5m-9)
c³-3c²d-3cd²+d²
(m-n)(m² +mn+n²)
(n-m)(m+n)
c³+3c²d+3cd²-d³
5
(в+4)²
c³+3c²d+3cd²+d³
(5х-2у)²
в²+8b+16
в²-8b+16
25х² -20xy+4y
5х² -4у²
в²+8b-16
25х² -20xy+4у²
Тест жауаптары
№
1.
2.
А
3.
В
-81+25 m ²
А
4.
С
m ³ -n ³
(c+d ) ³
В
(В+4) ²
5.
А
(5Х-4У) ²
С
С
“ Жедел хаттағы” логикалық сұрақтар пәнаралық байланыс орнату
Жай санға да құрама санға да жатпайтын сан Мына сандардың ішінен қасиетті санды табыңдар: 16; 19 ; 45; 80 ; 8 ; 7; 15 ; Дүние жүзінде неше мұхит бар? Үшбұрышта неше қабырға бар? Ұлыстың ұлы күні наурыз айының қай күні? Түйеқұс бір аяғымен тұрғанда 10 кг, екі аяғымен тұрса қанша кг болады? (а-в)(а+в) Шаршы қабырғасы 5 см,ауданы қанша болады?