kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ЕКОЕ ж?не Е?ОБ

Нажмите, чтобы узнать подробности

І. ?йымдастыру б?лімі

ІІ. ?й тапсырма

ІІІ. Жа?а саба?

ІV. Есептер шы?ару

V. Бекіту. ?йге тапсырма

VІ. Ба?алау

1.2, 5, 10 санына б?лінгіштік белгісі?

2.3, 9 санына б?лінгіштік белгісі?

3.Жай сан деп ?андай сандарды айтамыз? Мысал келтір.

??рама сан дегеніміз не? Мысал келтір

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ЕКОЕ ж?не Е?ОБ »

Батыс Қазақстан облысы. Бөкей ордасы ауданы, Бөрлі ауылы. М.Бегалиева атындағы ОЖББМ. Математика пәнінің мұғалімі Айтасов Жанболат Әділбайұлы 87779798451 zhanbolat_02,90@mail.ru

Батыс Қазақстан облысы. Бөкей ордасы ауданы, Бөрлі ауылы.

М.Бегалиева атындағы ОЖББМ.

Математика пәнінің мұғалімі

Айтасов Жанболат Әділбайұлы

87779798451 zhanbolat_02,[email protected]

Сабақтың тақырыбы: §18 .Ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ) және  Ең кіші ортақ еселік (ЕКОЕ) Жаңа сабақ Математика , 5 - сынып

Сабақтың тақырыбы:

§18 .Ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ) және Ең кіші ортақ еселік (ЕКОЕ)

Жаңа сабақ

Математика , 5 - сынып

Сабақтың мақсаты: 1) Білімділігі: ЕҮОБ, ЕКОЕ ті үйрену сабақта қолдану арқылы оқушылардың математикаға деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, тапқырлыққа, шапшаңдыққа баулу. 2) Дамытушылығы: ЕҮОБ, ЕКОЕ ережесін есептеулерде қолдана білуге машықтарын қалыптастыру. 3) Тәрбиелілігі: Білімділікке, ұйымшылдыққа, зейінділікке тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: Жаңа сабақ Сабақтың түрі: Дәстүрлі Интерактивті тақта Көрнекілігі:

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділігі: ЕҮОБ, ЕКОЕ ті үйрену сабақта қолдану арқылы оқушылардың математикаға деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, тапқырлыққа, шапшаңдыққа баулу.

2) Дамытушылығы: ЕҮОБ, ЕКОЕ ережесін есептеулерде қолдана білуге машықтарын қалыптастыру.

3) Тәрбиелілігі: Білімділікке, ұйымшылдыққа, зейінділікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі:

Дәстүрлі

Интерактивті тақта

Көрнекілігі:

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі ІІ. Үй тапсырма ІІІ. Жаңа сабақ ІV. Есептер шығару V. Бекіту. Үйге тапсырма VІ. Бағалау

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ. Үй тапсырма

ІІІ. Жаңа сабақ

ІV. Есептер шығару

V. Бекіту. Үйге тапсырма

VІ. Бағалау

Қайталау сұрақтары:

Қайталау сұрақтары:

  • 2, 5, 10 санына бөлінгіштік белгісі?
  • 3, 9 санына бөлінгіштік белгісі?
  • Жай сан деп қандай сандарды айтамыз? Мысал келтір.
  • Құрама сан дегеніміз не? Мысал келтір
Мысалы: 24 пен 18 сандарының ортақ бөлгіштерін табу керек болсын. 24 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24 18 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 9, 18  1, 2, 3, 6 сандары 24 пен 18 сандарының ортақ бөлгіштері ЕҮОБ (24; 18) = 6 деп жазамыз ЕҮОБ (24; 18) = 6 жазылуының оқылуы: «24 және 18 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіші 6-ға тең»

Мысалы: 24 пен 18 сандарының ортақ бөлгіштерін табу керек болсын.

24 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24

18 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 9, 18

1, 2, 3, 6 сандары 24 пен 18 сандарының ортақ бөлгіштері

ЕҮОБ (24; 18) = 6 деп жазамыз

ЕҮОБ (24; 18) = 6 жазылуының оқылуы: «24 және 18 сандарының ең үлкен ортақ бөлгіші 6-ға тең»

Мысалы: ЕҮОБ (180; 378) 378 2 180 2 3 189 2 90 Сондықтан ЕҮОБ (180; 378) = 2•3•3 = 2•3 2 =18 3 63 3 45 21 3 15 3 7 7 5 5 1 1 378=2•3•3•3•7 378=2•3 3 •7 180=2•2•3•3•5 180=2 2 •3 2 •5

Мысалы: ЕҮОБ (180; 378)

378

2

180

2

3

189

2

90

Сондықтан

ЕҮОБ (180; 378) = 2•3•3 = 2•3 2 =18

3

63

3

45

21

3

15

3

7

7

5

5

1

1

378=2•3•3•3•7

378=2•3 3 •7

180=2•2•3•3•5

180=2 2 •3 2 •5

Ереже: Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктейміз; Екі натурал санның да жіктелуінде бар жай көбейткіштерді таңдап аламыз; егер ол көбейкіштер әр түрлі дәрежеде тұрса, онда дәреже көрсеткіші ретінде ең кіші көрсеткіш алынады; Алынған көбейткіштердің көбейтіндісінің мәнін табамыз Мысалы: ЕҮОБ (12; 18; 42) 12=2 2 •3; 18= 2•3 2 ; 42 = 2•3•7 ЕҮОБ (12; 18; 42) = 2•3=6

Ереже:

  • Натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктейміз;
  • Екі натурал санның да жіктелуінде бар жай көбейткіштерді таңдап аламыз; егер ол көбейкіштер әр түрлі дәрежеде тұрса, онда дәреже көрсеткіші ретінде ең кіші көрсеткіш алынады;
  • Алынған көбейткіштердің көбейтіндісінің мәнін табамыз

Мысалы: ЕҮОБ (12; 18; 42)

12=2 2 •3;

18= 2•3 2 ;

42 = 2•3•7

ЕҮОБ (12; 18; 42) = 2•3=6

Мысалы: ЕҮОБ (6; 18) = 6; ЕҮОБ ( 5; 15) = 5; ЕҮОБ (77; 7)=7 Егер бір сан екінші санға бөлінсе, онда ең үлкен ортақ бөлгіші сол сандардың кішісіне тең. Мысалы: ЕҮОБ (16; 125) = 1; ондай кезде 16 және 125-ті өзара жай сандар деп атайды Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады.

Мысалы: ЕҮОБ (6; 18) = 6; ЕҮОБ ( 5; 15) = 5; ЕҮОБ (77; 7)=7

Егер бір сан екінші санға бөлінсе, онда

ең үлкен ортақ бөлгіші сол сандардың кішісіне тең.

Мысалы: ЕҮОБ (16; 125) = 1; ондай кезде 16 және 125-ті өзара жай сандар деп атайды

Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар

өзара жай сандар деп аталады.

8-ге еселік болатын натурал сандар: 8; 16; 24; 32; 48 ..... 12-ге еселік болатын натурал сандар: 12; 24; 36; 48 .... Ең кішісі 24 саны, бұл санды ең кіші ортақ еселік деп атайды Жазылуы: ЕКОЕ (8; 12) = 24 ЕКОЕ (8; 12) = 24 оқылуы: 8 бен 12 сандарының ең кіші ортақ еселігі 24-ке тең

8-ге еселік болатын натурал сандар: 8; 16; 24; 32; 48 .....

12-ге еселік болатын натурал сандар: 12; 24; 36; 48 ....

Ең кішісі 24 саны, бұл санды ең кіші ортақ еселік деп атайды

Жазылуы: ЕКОЕ (8; 12) = 24

ЕКОЕ (8; 12) = 24 оқылуы: 8 бен 12 сандарының ең кіші ортақ еселігі 24-ке тең

Мысалы: ЕКОЕ (180; 378) 378 2 180 2 3 189 2 90 Сонда ЕКОЕ (180; 378) = 2 2 •3 3 •5•7= 3780 63 3 3 45 21 3 15 3 7 7 5 5 1 1 378=2•3•3•3•7 378=2•3 3 •7 180=2•2•3•3•5 180=2 2 •3 2 •5

Мысалы: ЕКОЕ (180; 378)

378

2

180

2

3

189

2

90

Сонда

ЕКОЕ (180; 378) = 2 2 •3 3 •5•7= 3780

63

3

3

45

21

3

15

3

7

7

5

5

1

1

378=2•3•3•3•7

378=2•3 3 •7

180=2•2•3•3•5

180=2 2 •3 2 •5

Демек, бір және одан да көп натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін табу үшін: Берілген натурал сандар жай көбейткіштерге жіктеледі; Натурал сандардың бірінің жіктелуіне кіретін жай көбейткіштер тізіліп жазылады; Осы көбейткіштер басқа натурал сандардың жіктелуінен алынбай қалған жай көбейкіштермен толықтырылады; Барлық алынған көбейткіштердің көбейтіндісінің мәні табылады Мысалы: ЕКОЕ (42; 7) = 42; ЕКОЕ (3; 6; 102) = 102; ЕКОЕ ( 9; 369) = 369; Бірі екіншісіне бөлінетін натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі ол натурал сандардың үлкеніне тең.

Демек, бір және одан да көп натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін табу үшін:

  • Берілген натурал сандар жай көбейткіштерге жіктеледі;
  • Натурал сандардың бірінің жіктелуіне кіретін жай көбейткіштер тізіліп жазылады;
  • Осы көбейткіштер басқа натурал сандардың жіктелуінен алынбай қалған жай көбейкіштермен толықтырылады;
  • Барлық алынған көбейткіштердің көбейтіндісінің мәні табылады

Мысалы:

ЕКОЕ (42; 7) = 42; ЕКОЕ (3; 6; 102) = 102; ЕКОЕ ( 9; 369) = 369;

Бірі екіншісіне бөлінетін натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі ол натурал сандардың үлкеніне тең.

Мысалы ЕКОЕ (2; 3) = 6; ЕКОЕ ( 4; 9) = 36 ЕКОЕ ( 5; 11)= 55 Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі сол сандардың көбейтіндісіне тең

Мысалы

ЕКОЕ (2; 3) = 6; ЕКОЕ ( 4; 9) = 36 ЕКОЕ ( 5; 11)= 55

Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі сол сандардың

көбейтіндісіне тең

Кроссворд “Математика”       1 м   2   4        а 3 т            е        м     5     6      а                  т      и      к  7 а                  2. Тақ цифрлармен аяқталатын сандар  3. Құрамында мәнін табу қажет болатын әрпі бар теңдік  4. Бөлгіштерінің саны екіден көп сандар  5. 1-ге және өзіне бөлінетін сандар  6. Шеңбердің бойындағы кез-келген нүктені центрмен қосатын кесінді  7. бөлшектің...

Кроссворд “Математика”

 

 

 

1 м

  2

  4

 

 

 

а

3 т

 

 

 

 

 

е

 

 

 

м

 

  5

 

  6

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

т

 

 

и

 

 

к

7 а

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Тақ цифрлармен аяқталатын сандар 3. Құрамында мәнін табу қажет болатын әрпі бар теңдік 4. Бөлгіштерінің саны екіден көп сандар 5. 1-ге және өзіне бөлінетін сандар 6. Шеңбердің бойындағы кез-келген нүктені центрмен қосатын кесінді 7. бөлшектің...

Оқулықпен  жұмыс № 1388, № 1391, № 1396

Оқулықпен

жұмыс

1388,

1391,

1396

Сабақтағы жұмыстарыңызға рахмет! Сіздерге бүгінгі сабақ ұнады және алынған нәтижелер мен қорытындыларыңды жақсы меңгердіңдер деп ойлаймын

Сабақтағы жұмыстарыңызға рахмет!

Сіздерге бүгінгі сабақ ұнады және алынған нәтижелер мен қорытындыларыңды жақсы меңгердіңдер деп ойлаймын


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
ЕКОЕ ж?не Е?ОБ

Автор: Айтасов Жанболат Адилбаевич

Дата: 11.02.2015

Номер свидетельства: 171094


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства