kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Эстетикалы? ба?ытта?ы Жа?а ауыл жалпы білім беретін орта мектебі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Аманкелді ауданы, ?рпек ауылы Эстетикалы? ба?ытта?ы

Жа?а ауыл жалпы орта білім беретін мектеп,

Жаркеева Г?лназия Сейілхан?ызы   математика п?ні м??алімі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жаркеева Гүлназия Сейілханқызы»

Аманкелді ауданы, Үрпек ауылы Эстетикалық бағыттағы

Жаңа ауыл жалпы орта білім беретін мектеп,

Жаркеева Гүлназия Сейілханқызы математика пәні мұғалімі





Геометрия 7 сынып


Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың түрлері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Үшбұрыштың түрлерімен танысу, үшбұрыштың анықтамасының тұжырымдамасын білу, қасиеттерін білу, үшбұрыштар туралы ұғымын кеңейте түсу.

Дамытушылық: Өздігінен ой қорта білуге, шығармашылықпен жұмыс жасау білуге, үшбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып есеп шығара білуге дағдылану..

Тәрбиелік: Бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санаса білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: 1. Слайдтар, флипчарт

2. кадоскоп

3. плакаттарға сызылған сызбалар

Әдісі: (визуалдық лекция). Түсіндірмелі баяндау (сұрақ-жауап, салыстыру,

иллюстрациялық және репродуктивті).

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың жүру барысы:

І- кезең. Ұйымдастыру

Сызбаларды орындауға қажетті құрал аспаптардың толық болуына назар

аудару және көңіл –күйлерін бір ортаға тоғыстыру. Шаттық шеңбері

арқылы геометриялық ұғымдар айту.

ІІ- кезең.Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тарауды қайталау мақсатында

оқушыларды өзім дайындап әкелген житондар арқылы топқа бөлу , сол

топтардың атын қорғау.Тік бұрыш тобы, Сыбайлас бұрыш тобы, вертикаль

бұрыш тобы.

ІІІ- кезең. Жаңа сабақты

Ой шақыру. СТО технологиясының білемін, білгім келеді, білдім әдісін

қолдану арқылы үшбұрыш туралы білгендерін еске түсіре отырып оқушы

зейінін жаңа сабаққа бейімдеу.

Мағананы ажырату кезеңінде үш топ жаңа сабақты өздері бір – біріне

түсіндіріп, талдау жасайды.

Сыбайлас бұрыш тобы: Қабырғалары бойынша үшбұрыштардың бөлінуін

интерактивті тақта арқылы түсіндіріп қорғайды.

Тік бұрыш тобы: Үшбұрыштардың бұрыштары бойынша бөлінуін плакатта

сурет салу арқылы қорғайды.

Вертикаль бұрыш тобы: Кадоскоп арқылы практикалық жұмыс жасайды.

ІV- кезең. Ой сергіту. Оқушылардың ойын сергітіп, жігерлендіру

мақсатында интерактивтік тақта арқылы логикалық есептер шығарылады.

V- кезең. Оқушылардың жаңа оқу материалын түсінгенін тексеру

Оқушылар топпен есеп шығарып, топтың лидері интерактивтік тақтаның

ACTIVote бағдарламасындағы геометриялық құралдарды пайдаланып

сызбасын сызып, есеп шығарады.

VІ кезең. Жаңа білімді бекіту кезеңі

Тік бұрыш тобы: Тең қабырғалы, тең бүйірлі үшбұрыштарды венн

диаграммасы арқылы салыстырады.

Сыбайлас бұрыш тобы: Семантикалық қасиеттерді талдау кестесін

интерактивтік тақта арқылы талдайды.

Вертикаль бұрыш тобы: Үшбұрыштарды топтау

VІІ кезең. Қорытынды. Математикалық диктант алу.

VІІІ кезең. Үйге тапсырма: №17, №22

  1. Үшбұрыштың өмірдегі мысалын жинақтау.

  2. Екі жақты күнделік жазу.


ІХ. Топтарды марапаттау. Оқушы білімін бағалау.

Оқушыларға сабақ барысында жауаптарына қарай житон таратылып отырылды. Сол житондардын санына байланысты оқушылар өзін – өзі бағалайды. – өте жақсы - жақсы - орташа

Просмотр содержимого документа
«ромб»


Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл орта мектебі.


















Тақырыбы: Ромб


Өткізген: Жаркеева Гүлназия Сейілханқызы


Сыныбы: 8 сынып


Пәні: Геометрия







2013 – 2014 оқу жылы.



Сабақтың тақырыбы: Ромб

Сабақтың мақсаты:

  1. Ромбыға анықтама беру. Ромб туралы теореманы қортып, дәлелдеу.

  2. Алған білімдерін есеп шығаруда пайдалану. Оқушылардың өздерін өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау. Сын тұрғысынан ойлау арқылы әр балаға білім беру.

  3. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қортындылар жасау.

Оқыту нәтижесі: оқушылардың бірін – бірі оқыту арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу, мұғалім оқушыларды оқуға бағыттап отыру.

Күтетін нитиже: Алатын білімнің өмірде бар екенін, оны біз өмірмен байланыстыра пайдаланудың мүмкіндіктері қандай деген жаңа сабаққа үлкен қызығушылық тудыру.

Қолданылған тәсілдер: Сыни тұрғысынан ойлау әдістері: мінездеме беру, галерьяға саяхат, семантикалық кесте толтыру, Венн диаграмасы, бес жол өлең.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру: оқушыларды түгендеу.

ІІ. Шаттық шеңберін құру. Топқа бөлу: Тіктөртбұрыш, параллелограм, төртбұрыш

ІІІ. Үй жұмысын тексеру: үй жұмысына берілген № 20 есепті талдау.

Әр топ өздерінің аттарын қорғау.

төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш,




  1. Анықтамасын беру

  2. Элементтеріне анықтама беру

  3. Өздеріне тән қасиеттерін ата

  4. Күнделікті өмірден осы фигураларға мысал келтіру.

ІV. Ой шақыру. Geogebra программасы арқылы параллелограмды ромбға айналдыру.

V. Мағынаны ажырату: Ромбыға мінездеме беру.

  1. Қабырғаларына мінездеме бер.

  2. Бұрыштары туралы әңгімеле

  3. Диогоналдары туралы не айтуға болады.

  4. 7 теореманы тұжырымда және дәлелде.

VІ. Оқулықпен жұмыс: галерьяға саяхат. Оқушылар есептерді плакатта шығарып тақтаға іледі. Басқа топтың оқушылары онын қатесін талдап, бағалайды.

төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш

46 №47 №48

a=6.5 p= 36.4 AC = AB

P=? a=?

P=4a = 4*6.5 = 26 a=p:4=36.4:4=9.1 ΔABC –

0

Ромбыға байланысты салу есептері: Geogebra программасы арқылы компьютерде орындайды топ оқушылары талдайды.

Қабырғасы және диагоналі бойынша ромб салыңдар

1. d1= е сәулесін саламыз

2. сәуледен =а кесіндісін өлшеп саламыз

3. шеңбер саламыз, В€ болады

4.

5.

6. жүргіземіз

7. жүргіземіз

8. деп белгілейміз. ізделінді ромб.

Ромб екенін дәлелдейміз. Салуымыз бойынша

бұдан параллелограмм

болғандықтан ромб



ІІ жағдай d1=АС диагональі болса е сәулесін саламыз

сәуледен =а кесіндісін өлшеп саламыз шеңбер саламыз, С€


жүргіземіз

жүргіземіз

ізделінді ромб







VІІ. Сергіту сәті: Үшбұрыштардан фигуралар құрастыру. Бұл кезеңде алдын ала қиылып дайындалған теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштардан тіктөртбұрыш, ромб, параллелограм құрастыру керек.

VІІІ. Ой толғаныс: Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.

Төртбұрыш тобы: Семантикалық кесте толтыру

Қасиеттері

Қарама-қарсы бұрыштары тең

Қарама-қарсы қабырғалары тең

Қарама-қарсы қабырғалары параллель

Диагональдары қиылысу нүктесінде қаққа бөлінеді

Диагональдары тік бұрыш жасай қиылысады

Барлық бұрыштары тік

Диагональдары биссектриса болады

Диагональдары тең

Барлық қабырғалары тең

Барлық бұрыштарының қосындысы 3600

Фигуралардың атауы

Параллелограмм











Тіктөртбұрыш











Ромб












Параллелограм тобы: Венн диаграмасына талдау.

Тіктөртбұрыш Ромб






Тіктөртбұрыш тобы: Бес жол өлең

Зат есім

Сын есім

Етістік

Балама

Толықтыру тест

1) Төртбұрышты құрайтын кесінділер....., кесінділердің ұштары….. деп аталады.
2) Параллелограмның қарама-қарсы …........ тең болады.
3) Тік төртбұрыштың ….............. тең.
4) Егер параллелограмның барлық қабырғалары тең болса….... ...деп аталады.
5) Ромбының ….......өзара перпендикуляр, бұрыштарының …...болады

Бағалау парағы

Оқушының аты

Үй тапсырмасы

Ой шақыру

Мағы

наны ажырату

Есеп шығару

Ой толғаныс

тест

Жалпы ұпай саны

















Кері байланыс: Не білдім? Нені білгім келеді? Не үйрендім? Сабақтан алған әсерлері бойынша тақтаға стикерлерді жабыстырды

Үйге тапсырма: №57, №58

Просмотр содержимого презентации
«ромб»

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл орта мектебі.   Тақырыбы:  Ромб  Өткізген:  Жаркеева Гүлназия Сейілханқызы  Сыныбы:  8 сынып  Пәні:  Геометрия  2013 – 2014 о қу жылы.

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл орта мектебі.

Тақырыбы: Ромб

Өткізген: Жаркеева Гүлназия Сейілханқызы

Сыныбы: 8 сынып

Пәні: Геометрия

2013 – 2014 о қу жылы.

Саба қ ты ң та қ ырыбы :   Ромб Саба қтың мақсаты:

Саба қ ты ң та қ ырыбы : Ромб

Саба қтың мақсаты:

  • Ромбыға анықтама беру. Ромб туралы теореманы қортып, дәлелдеу.
  • Алған білімдерін есеп шығаруда пайдалану. Оқушылардың өздерін өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау. Сын тұрғысынан ойлау арқылы әр балаға білім беру.
  • Жаңа сабаққа белгілі бір ой қортындылар жасау.
Ұйымдастыру: Шаттық шеңбері Топқа бөлу:    Тіктөртбұрыш, параллелограм, төртбұрыш Әр топ өздерінің аттарын қорғау.  төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш,

Ұйымдастыру:

Шаттық шеңбері

Топқа бөлу:

Тіктөртбұрыш, параллелограм, төртбұрыш

Әр топ өздерінің аттарын қорғау.

төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш,

  • Анықтамасын беру
  • Элементтеріне анықтама беру
  • Өздеріне тән қасиеттерін ата
  • Күнделікті өмірден осы фигураларға мысал келтіру.
Ой шақыру В А В А С D С D

Ой шақыру

В

А

В

А

С

D

С

D

Мағынаны ажырату: Ромбыға мінездеме беру. В Қабырғаларына мінездеме бер. Бұрыштары туралы әңгімеле Диогоналдары туралы не айтуға болады. А С D

Мағынаны ажырату: Ромбыға мінездеме беру.

В

Қабырғаларына мінездеме бер.

  • Бұрыштары туралы әңгімеле
  • Диогоналдары туралы не айтуға болады.

А

С

D

7 теореманы тұжырымда және дәлелде : 7 - Теорема: Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштарының биссектрисалары болып табылады. В Дәлелдеу:  ABCD  ро мб: AC , BD диагональдары  AC ┴ BD  ∠ 1= ∠2 болатының дәлелдейік. Паралелограмның екінші қасиетінен AO=OC . Δ ACD – теңбүйірлі, сонда DO медианасы оның биіктігі де, биссектрисасы да болады: DO ┴ AC және AC ┴ BD . Бұдан ∠ 1= ∠2 Теорема дәлелденді. 1 2 С А 3 4 D

7 теореманы тұжырымда және дәлелде :

7 - Теорема: Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштарының биссектрисалары болып табылады.

В

Дәлелдеу:

ABCD ро мб: AC , BD диагональдары

AC ┴ BD ∠ 1= ∠2 болатының дәлелдейік. Паралелограмның екінші қасиетінен AO=OC . Δ ACD – теңбүйірлі, сонда DO медианасы оның биіктігі де,

биссектрисасы да болады: DO ┴ AC және AC ┴ BD . Бұдан ∠ 1= ∠2

Теорема дәлелденді.

1

2

С

А

3

4

D

Оқулықпен жұмыс: галерьяға саяхат. Оқушылар есептерді плакатта шығарып тақтаға іледі. Басқа топтың оқушылары онын қатесін талдап, бағалайды. төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш № 46 №47 №48 a=6.5 Р = 36.4 AC = AB P=? a=?  P=4a  a=p:4  ΔABC –  Р= 4*6.5 = 26 а =36.4:4=9.1  <A=<B=<C=60 0

Оқулықпен жұмыс: галерьяға саяхат. Оқушылар есептерді плакатта шығарып тақтаға іледі. Басқа топтың оқушылары онын қатесін талдап, бағалайды.

төртбұрыш, параллелограм, тіктөртбұрыш

46 №47 №48

a=6.5 Р = 36.4 AC = AB

P=? a=?

P=4a a=p:4 ΔABC –

Р= 4*6.5 = 26 а =36.4:4=9.1

Қабырғасы және диагоналі бойынша ромб салыңдар

Қабырғасы және диагоналі бойынша ромб салыңдар

VІІ . Сергіту сәті: Үшбұрыштардан фигуралар құрастыру. Бұл кезеңде алдын ала қиылып дайындалған теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштардан тіктөртбұрыш, ромб, параллелограм құрастыру керек.

VІІ . Сергіту сәті:

Үшбұрыштардан фигуралар құрастыру. Бұл кезеңде алдын ала қиылып дайындалған теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштардан тіктөртбұрыш, ромб, параллелограм құрастыру керек.

Ой толғаныс:  Төртбұрыш тобы: Семантикалық кесте толтыру

Ой толғаныс:

Төртбұрыш тобы:

Семантикалық кесте толтыру

Параллелограм тобы: Венн диаграмасына талдау. Тіктөртбұрыш Ромб  Барлы қ б ұ рыштары тік Диагональдары те ң,  Барлы қ  қ абыр ғ алары те ң Диагональдары өзара перпендикуляр

Параллелограм тобы: Венн диаграмасына талдау.

Тіктөртбұрыш Ромб

Барлы қ б ұ рыштары тік

Диагональдары те ң,

Барлы қ қ абыр ғ алары те ң

Диагональдары өзара перпендикуляр

Тіктөртбұрыш тобы: Бес жол өлең   Зат есім  Сын есім  Етістік  Балама

Тіктөртбұрыш тобы: Бес жол өлең

Зат есім

Сын есім

Етістік

Балама

Толықтыру тест 1)  Төртбұрышты құрайтын кесінділер....... … , кесінділердің ұштары … ......... деп аталады.  2) Параллелограмның қарама-қарсы … ........ тең болады.  3) Тік төртбұрыштың … .............. тең.  4) Егер параллелограмның барлық қабырғалары тең болса … .... ...деп аталады.  5) Ромбының … .......өзара перпендикуляр, бұрыштарының … ...болады

Толықтыру тест

1) Төртбұрышты құрайтын кесінділер....... … , кесінділердің ұштары … ......... деп аталады. 2) Параллелограмның қарама-қарсы … ........ тең болады. 3) Тік төртбұрыштың … .............. тең. 4) Егер параллелограмның барлық қабырғалары тең болса … .... ...деп аталады. 5) Ромбының … .......өзара перпендикуляр, бұрыштарының … ...болады

Кері байланыс :   Не білдім? Нені білгім келеді? Не үйрендім?  Үйге тапсырма:  3.2 Ромб оқу. 8 - теореманы дәлелдеу. №57, №58

Кері байланыс :

Не білдім? Нені білгім келеді? Не үйрендім?

Үйге тапсырма:

3.2 Ромб оқу. 8 - теореманы дәлелдеу. №57, №58

Просмотр содержимого презентации
«сабақ»

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл  жалпы білім беретін орта мектебі” м.м

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл

жалпы білім беретін орта мектебі” м.м

Жұмыс орны: Жаңа ауыл орта мектебі  Байланыс телефоны: мектеп-23 9 05  үй – 23 0 27 Оқу пәні: геометрия Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың түрлері Сыныбы: 7 сынып

Жұмыс орны: Жаңа ауыл орта мектебі

Байланыс телефоны:

мектеп-23 9 05

үй – 23 0 27

Оқу пәні: геометрия

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың түрлері

Сыныбы: 7 сынып

Білімділігі: Үшбұрыштың түрлерімен танысу, үшбұрыштың анықтамасының тұжырымдамасын білу, қасиеттерін білу, үшбұрыштар туралы ұғымын кеңейте түсу. Дамытушылық : Өздігінен ой қорта білуге, шығармашылықпен жұмыс жасау білуге, үшбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып есеп шығара білуге дағдылану.. Тәрбиелік: Бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санаса білуге тәрбиелеу.

Білімділігі: Үшбұрыштың түрлерімен танысу, үшбұрыштың анықтамасының тұжырымдамасын білу, қасиеттерін білу, үшбұрыштар туралы ұғымын кеңейте түсу.

Дамытушылық : Өздігінен ой қорта білуге, шығармашылықпен жұмыс жасау білуге, үшбұрыштардың қасиеттерін пайдаланып есеп шығара білуге дағдылану..

Тәрбиелік: Бір-бірін тыңдау арқылы өзгенін пікірімен санаса білуге тәрбиелеу.

І. Ұйымдастырушылық кезең: Шаттық шеңбері ІІ . Үй тапсырмасын тексеру: Оқушыларды житон беру арқылы топқа бөлу.  Оқушылар сол топтардың атын қорғайды.

І. Ұйымдастырушылық кезең: Шаттық шеңбері

ІІ . Үй тапсырмасын тексеру:

Оқушыларды житон беру арқылы топқа бөлу.

Оқушылар сол топтардың атын қорғайды.

90 º - қа тең бұрыш тік бұрыш деп аталады   β  = 90 º  β – т ік бұрыш.   Тік бұрышқа сыбайлас бұрыш та тік бұрыш.      А β С В

90 º - қа тең бұрыш тік бұрыш

деп аталады

β = 90 º β – т ік бұрыш.

Тік бұрышқа сыбайлас бұрыш

та тік бұрыш.

А

β

С

В

D CD - қабырғасы ортақ.  CA және CB қабырғалары –  AB түзінің  толықтауыш  жарты түзулері. А B С Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180° - қа тең. Сүйір бұрышпен сыбайлас бұрыш доғал бұрыш, ал доғал бұрышпен сыбайлас бұрыш сүйір бұрыш.

D

CD - қабырғасы ортақ.

CA және CB қабырғалары –

AB түзінің толықтауыш

жарты түзулері.

А

B

С

Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180° - қа тең.

Сүйір бұрышпен сыбайлас бұрыш доғал бұрыш, ал доғал бұрышпен сыбайлас бұрыш сүйір бұрыш.

A D О C B  екінші бұрыштың OD және OB қабырғалары бірінші бұрыштың AO және CO қабырғаларының толықтауыш  жарты түзулері болып табылады. Вертикаль бұрыштар тең болады.  <AOC  = <DOB  <AOD = <COB

A

D

О

C

B

екінші бұрыштың OD және OB қабырғалары

бірінші бұрыштың AO және CO қабырғаларының толықтауыш

жарты түзулері болып табылады.

Вертикаль бұрыштар тең болады.

Жаңа сабақ Білемін Білгім келеді білдім

Жаңа сабақ

Білемін

Білгім келеді

білдім

Сыбайлас бұрыш тобы: Үшбұрыштардың қабырғалары бойынша бөлінуі. B Δ ABC тең қабырғалы үшбұрыш AB = BC = AC Үшбұрыштың қабырғалары ұзындықтарының қосындысы үшбұрыштың периметрі деп аталады. P = AB + BC + CA C A K Δ EKD – тең бүйірлі үшбұрыш EK= KD EK және KD үшбұрыштың бүйір қабырғалары  ED – үшбұрыштың табаны. P = EK + KD + DE D E F Δ MFQ - қабырғалары әр түрлі үшбұрыш MF  ≠ FQ  ≠ MQ P =MF + FQ + QM Q M

Сыбайлас бұрыш тобы: Үшбұрыштардың қабырғалары бойынша бөлінуі.

B

Δ ABC тең қабырғалы үшбұрыш

AB = BC = AC

Үшбұрыштың қабырғалары ұзындықтарының қосындысы үшбұрыштың периметрі деп аталады.

P = AB + BC + CA

C

A

K

Δ EKD – тең бүйірлі үшбұрыш

EK= KD

EK және KD үшбұрыштың бүйір қабырғалары

ED – үшбұрыштың табаны. P = EK + KD + DE

D

E

F

Δ MFQ - қабырғалары әр түрлі үшбұрыш

MF ≠ FQ ≠ MQ

P =MF + FQ + QM

Q

M

Тік бұрыш тобы: Үшбұрыштың бұрыштары бойынша бөлінуі B Бір бұрышы тік бұрыш болатын үшбұрыш тік бұрышты үшбұрыш деп аталады ∆ ABC – тік бұрышты үшбұрыш  AB және AC – катеттер BC - гипотенуза  A C K Бір бұрышы доғал үшбұрыш доғал бұрышты үшбұрыш деп аталады. ∆ DEK - доғал бұрышты үшбұрыш   90 º E D N Барлық бұрыштары сүйір болатын үшбұрыш сүйір бұрышты үшбұрыш деп аталады. ∆ FNM – сүйір бұрышты үшбұрыш M F

Тік бұрыш тобы: Үшбұрыштың бұрыштары бойынша бөлінуі

B

Бір бұрышы тік бұрыш болатын үшбұрыш

тік бұрышты үшбұрыш деп аталады

∆ ABC – тік бұрышты үшбұрыш

AB және AC – катеттер BC - гипотенуза

A

C

K

Бір бұрышы доғал үшбұрыш доғал бұрышты үшбұрыш деп аталады.

∆ DEK - доғал бұрышты үшбұрыш

90 º

E

D

N

Барлық бұрыштары сүйір болатын үшбұрыш

сүйір бұрышты үшбұрыш деп аталады.

∆ FNM – сүйір бұрышты үшбұрыш

M

F

Вертикаль бұрыш тобы: Практикалық жұмыс Катеттерінің әрқайсысының ұзындығы 4 см- ден болатын тік бұрышты үшбұрыш салыңдар. Тік бұрышының төбесін В, ал қалған төбелерін А және С әріптерімен белгілеңдер. Үшбұрыш қабырғаларының аттарын жазыңдар Үшбұрыш бұрыштарының аттарын жазыңдар Үшбұрыштың гипотенузасын өлшеп, ұзындығын табыңдар Үшбұрыштың периметрін табыңдар.

Вертикаль бұрыш тобы: Практикалық жұмыс

Катеттерінің әрқайсысының ұзындығы 4 см- ден болатын тік бұрышты үшбұрыш салыңдар. Тік бұрышының төбесін В, ал қалған төбелерін А және С әріптерімен белгілеңдер.

  • Үшбұрыш қабырғаларының аттарын жазыңдар
  • Үшбұрыш бұрыштарының аттарын жазыңдар
  • Үшбұрыштың гипотенузасын өлшеп, ұзындығын табыңдар
  • Үшбұрыштың периметрін табыңдар.

Бір тонна мақта ауырма, бір тонна темір ауыр ма?  Үйдегі екі әкені және екі баланы Ұлы Жеңістің
  • Бір тонна мақта ауырма, бір тонна темір ауыр ма?
  • Үйдегі екі әкені және екі баланы Ұлы Жеңістің

мейрамымен құттықтау үшін қалампыр гүлінің 9- талын сатып алды. Оларды қалай тең бөлуге болады?

3. Шешесі 39 жаста, қызы 5 жаста. Неше жылдан кейін

шешесінің жасы қызының жасынан үш есе артық болады?

4. Үш мысық үш тышқанды жеуге 1,5 сағат уақыт жібереді .

10 мысық 20 тышқанды неше сағатта жейді?

5. Бөшкі бірінші шүмек арқылы 20 минутта ал екінші

шүмек арқылы 30 минутта толады. Екі шүмекті бірдей ашып қойып, бөшкені толтырса, қанша уақытта толады?

Жаңа сабақты бекіту Есеп шығару B Есеп шығару № 1 Δ ABC AC = 4 cm AB = BC = 2AC AB = ? C A

Жаңа сабақты бекіту

Есеп шығару

B

Есеп шығару

№ 1

Δ ABC

AC = 4 cm

AB = BC = 2AC

AB = ?

C

A

В № 2 ΔАВС – тең бүйірлі АВ = ВС AC = АВ /2 Р = 10см АВ = ? А С

В

№ 2

ΔАВС – тең бүйірлі

АВ = ВС

AC = АВ /2

Р = 10см

АВ = ?

А

С

B № 3 Δ ABC – тең бүйірлі АВ = 3см В C = 2 АВ АС = АВ + 2 АВ/2 Р = ? A C

B

№ 3

Δ ABC – тең бүйірлі

АВ = 3см

В C = 2 АВ

АС = АВ + 2 АВ/2

Р = ?

A

C

Ой толғаныс Тік бұрыш тобы  Тең бүйірлі Тең қабырғалы

Ой толғаныс

Тік бұрыш тобы

Тең бүйірлі

Тең қабырғалы

Сыбайлас бұрыш тобы Семантикалық қасиеттерді талдау нысана   қабырғалары бойынша Тең қабырғалы Тең бүйірлі  бұрыштары бойынша Әр түрлі қабырғалы

Сыбайлас бұрыш тобы

Семантикалық қасиеттерді талдау

нысана

қабырғалары бойынша

Тең қабырғалы

Тең бүйірлі

бұрыштары бойынша

Әр түрлі қабырғалы

Вертикаль бұрыш тобы Үшбұрыш Тең бүйірлі Тік бұрышты Қабырғалары бойынша Бұрыштары бойынша Тең қабырғалы Қабырғалары әр түрлі Сүйір бұрышты Доғал бұрышты

Вертикаль бұрыш тобы

Үшбұрыш

Тең бүйірлі

Тік бұрышты

Қабырғалары бойынша

Бұрыштары бойынша

Тең қабырғалы

Қабырғалары әр түрлі

Сүйір бұрышты

Доғал

бұрышты

Үйге тапсырма: №17, №22  Үшбұрыштың өмірдегі мысалын жинақтау.  Екі жақты күнделік жазу. Топтарды марапаттау. Оқушы білімін бағалау. . – өте жақсы - жақсы - орташа

Үйге тапсырма: №17, №22

  • Үшбұрыштың өмірдегі мысалын жинақтау.
  • Екі жақты күнделік жазу.

Топтарды марапаттау. Оқушы білімін бағалау.

. – өте жақсы - жақсы - орташа


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Эстетикалы? ба?ытта?ы Жа?а ауыл жалпы білім беретін орта мектебі

Автор: Жаркеева Гульназия Сейлхановна

Дата: 15.04.2015

Номер свидетельства: 201833


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства