Б?гінгі к?нні? басты ма?саты о?ыту ісінде білім алушыны? танымдылы? белсенділігін, ?з бетімен іздену, ?йрену, ?орытынды жасай білу ?рекеттерін дамыту болып отыр. ?азіргі та?да жа?а технологияны ?олдана отырып, саба? ?ткізу ?рбір ?стазды? міндеті. ?стазды? ?рбір саба?тарын т?рлендіріп ?ткізуі о?ушыларды? математика п?ніне деген ынта - ы?ыласын, ?ызы?ушылы?ын, белсенділігін арттырады. Сол себепті сіздерге т?мендегі саба?ымды ?сынып отырмын.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«" Бізді ?орша?ан ?лемдегі т?ртб?рыштар". »
Математика және физика пәнінің мұғаліміМухажанова Әлия
Көкалажар орта мектебі.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
Сабақтың тақырыбы:
Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Сабақтың тақырыбы
Мақсаты
Күтілетін нәтижесі
Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
Төртбұрыштар жөніндегі білімдерін жүйелеу
Төртбұрыштар жөніндегі білімдерін жүйелеу
Төртбұрыштар патшалығының ханзадасын білу
Төртбұрыштар патшалығының ханзадасын білу
Сағат бойынша достар
Төртбұрыш түрлері бойынша
топқа бөліну
Шығармашылық
Адам бейнесін құрастыру
Сөзжұмбақ
жұмыс
толтыру
Кері байланыс
Бағдаршам арқылы бағалау
Алдымен төртбұрыштарды қаншалықты меңгергенін білу үшін төмендегі сөзжұмбақты толтыру керек
Т
1.
Ө
2.
3.
Р
Т
4.
5.
Б
6.
Ұ
7.
Р
Ы
8.
9.
Ш
Барлық қабырғасы тең тіктөртбұрыш
Барлық бұрышы тік болатын төртбұрыш
Барлық қабырғасы тең параллелограмм
Екі қабырғасы параллель төртбұрыш
Орта Азиядағы “ғалымдар атасы” аталған ғалым
Аристотельден кейінгі “Екінші ұстаз” аталған ғалым
Қарама – қарсы қабырғасы параллель төртбұрыш
Қазақтың байырғы ұзындық өлшем бірлігі
Айналдырса оны егер, Шар болады кемеңгер.
Ерекше нүктесі бар, Ол қай нүкте демеңдер.
Үйге: Эссе
“Топтық жұмыс-
қа көзқарасым”
Дарындыоқушы жұмысы
Постер жасау үстінде
Ерте, ерте, ертеде...
Барлық төртбұрыштар орман алаңына жиналып өздерінің ханзадаларын
сайлап алмақшы болады.Олар ұзақ дауласып бір шешімге келе алмайды.
Сол кезде бір кәрі параллелограмм дауды тоқтатыңдар, бәріміз жиналып
төртбұрыштар патшалығына барайық. Кім бірінші жетсе ,сол ханзада болады.
Бәрі келісіп ертелете алыс сапарға аттанады.
Жолда фигуралар сылдырап ағып жатқан өзенге кеэдесті. Ол «Кімде кімнің
диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қаққа бөлінсе солар ғана өте
алады»,-деді. Төртбұрыштардың кейбіреулері жағада қалып, ал қалғандары арғы
бетке жүзіп өтіп сапарларын жалғастырды. Жолдарында биік тау кездесті де былай
деп тіл қатты: «Кімдердің диагональдары тең солар ғана өтеді»,-деді. Фигуралардың
кейбіреуі тау етегінде қалды да, қалғандары аттанып кетті. Қанша жүргені белгісіз олар
жіңішке ғана көпірі бар орға кездесті. Көпір бірден кімнің диагональдары тік бұрыш жасап
қиылыссса, соны ғана өткіземін деді. Көпір арқылы бір ғана төртбұрыш патшалыққа бірінші болып жетіп, ханзада болып сайланды.
Сызба бойынша сабақ
тақырыбын ашу
Бекіту кезіндегі есептер
Сұрақтар:
Кім ханзада болды?
Оның басты қарсыласы кім?
Кім бірінші болып жарыстан шығып қалды?
Ерте, ерте, ертеде...
Барлық төртбұрыштар орман алаңына жиналып өздерінің ханзадаларын сайлап алмақшы болады.Олар ұзақ дауласып бір шешімге келе алмайды. Сол кезде бір кәрі параллелограмм дауды тоқтатыңдар, бәріміз жиналып төртбұрыштар патшалығына барайық. Кім бірінші жетсе ,сол ханзада болады.
Бәрі келісіп ертелете алыс сапарға аттанады.
Жолда фигуралар сылдырап ағып жатқан өзенге кездесті. Ол «Кімде кімнің диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қаққа бөлінсе солар ғана өте алады»,-деді. Төртбұрыштардың кейбіреулері жағада қалып, ал қалғандары арғы бетке жүзіп өтіп сапарларын жалғастырды. Жолдарында биік тау кездесті де былай деп тіл қатты:
«Кімдердің диагональдары тең солар ғана өтеді»,-деді. Фигуралардың
кейбіреуі тау етегінде қалды да, қалғандары аттанып кетті. Қанша жүргені белгісіз олар жіңішке ғана көпірі бар орға кездесті. Көпір бірден кімнің диагональдары тік бұрыш жасап қиылыссса, соны ғана өткіземін деді. Көпір арқылы бір ғана төртбұрыш патшалыққа бірінші болып жетіп, ханзада болып сайланды.
Сабақты бекіту барысында топтарға мынандай тест сұрақтары берілді. Қай топ бірінші болса, сол топ бағаланады .
1. Параллелограмның бір бұрышы 55°. Қалған белгісіз бұрышы неге тең?
А. 16°, В. 125°, С. 80°, Д. 110°, Е. 40°.
2. Тіктөртбұрыштың периметрі 30см, ұзындығы 11см. Ені неге тең?
А. 9 см, В. 7 см, С. 13 см, Д. 3 см, Е. 4 см.
3. Квадраттың қабырғасы 9 см. Периметрі неге тең?
А. 27 см, В. 36 см, С. 14 см, Д. 32 см, Е. 40 см.
4. Параллелограмның бір қабырғасы 2 см, екіншісі одан 4 см артық. Периметрі неге тең?
А. 16 см, В. 14 см, С. 20 см, Д. 10 см, Е. 15 см.
5. Үшбұрыштың орта сызығы 10 см. Табаны неге тең?
А. 20 см, В. 30 см, С. 50 см, Д. 60 см, Е. 70 см.
6. Трапецияның табандары 4 см және 6 см. Орта сызығы неге тең?
А. 7 см, В. 9 см, С. 11 см, Д. 5 см, Е. 7 см.
7. Қабырғасы 6 см және 8 см. Тіктөртбұрыш ауданы неге тең?
А. 46 см, В. 54 см, С. 48 см, Д. 64 см, Е. 70 см.
8. Қабырғасы 5 см квадраттың ауданы неге тең?
А. 25 см, В. 10 см, С. 15 см, Д. 36 см, Е. 17 см.
Рефлексия
№
Оқушының аты-жөні:
Бағалау критерийлері
1
Өте жақсы-«5», жақсы-«4», орташа-«3»
Сабақ басындағы көңіл-күйім
2
Сұрақтарға жауап беру белсенділігім
3
Есеп шығару жылдамдығым
4
5
Сыныптасыма көрсеткен көмегім
Топқа қандай ұсыныс жасадым
6
Топпен келісуім
7
Сөйлеу мәдениетім
8
Сабақтан алған әсерім
Қорытынды ұпай саны
Сәтті жақтары
Топта бірлесе жұмыс жасап, төртбұрыштар жайлы білімдерін толықтырды;Ертегі желісіндегі сұрақтарға дәлелді жауап берді;Бағалаудың мәнін түсінді.
Топта бірлесе жұмыс жасап, төртбұрыштар жайлы білімдерін толықтырды;
Ертегі желісіндегі сұрақтарға дәлелді жауап берді;
Бағалаудың мәнін түсінді.
Сәтсіз жақтары
Ұяң оқушылардың ойларын толық жеткізе алмауы.
Ұяң оқушылардың ойларын толық жеткізе алмауы.
Алдағы жоспарым
Алдағы сабақтарымда оқушылардың сабаққа ынтасын үнемі қадағалау;Топтық жұмыста үлгерімі төмен ұяң оқушыларды үнемі бақылау;Өздігінен білім алуына жағдай жасау;Сабақтарымда логикалық есептерді шешуді жоспарға енгізу.
Алдағы сабақтарымда оқушылардың сабаққа ынтасын үнемі қадағалау;
Топтық жұмыста үлгерімі төмен ұяң оқушыларды үнемі бақылау;
Өздігінен білім алуына жағдай жасау;
Сабақтарымда логикалық есептерді шешуді жоспарға енгізу.
Фигуралар
Сызбасы
Тіктөртбұрыш
Параллелограмм
Ромб
Квадрат
Анықтамасы
Қасиеттері
Айырмашылығы
Бұл әдістің тиімділігі өз бетімен ой қорытуға, ықыластыққа, ынталылыққа, есте сақтауға, жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелейді.
Қазіргі кезде мектепке қойылып отырған талаптың бірі – оқушылардың іскерлік дағдысын қалыптастыру. Іскерлік дағды дегеніміз – теориялық білімді іс жүзіне асыра білу.
Ол үшін:
Білгенін ойлау арқылы іске асыру (есептер шығара білу);
Оқулықпен, есептегіш табломен, нұсқау – карточкамен жұмыс істей білу;
Математикалық тілді меңгеру, күрделі есептерді шығара білу, қалыпты емес есептерді шығарылған есептерге келтіре білу.