kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

“Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?деу”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білімділік: О?ушылар?а бір айнымалысы бар сызы?ты? те?деулерді шы?ару, осы та?ырып бойынша, о?ушыларды? білім д?режесін аны?тау, ал?ан білімдерін тияна?тау;

Дамытушылы?: о?ушыларды? ойлау ?абілеттерін дамыту

Т?рбиелік: топпен ж?мыс істеуді ?алыптастыру, ?зара к?мектесуді дамыту

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«“Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?деу” »

Сабақтың тақырыбы: “ Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу”

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу”

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шығару, осы тақырып бойынша, оқушылардың білім дәрежесін анықтау, алған білімдерін тиянақтау; Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту Тәрбиелік: топпен жұмыс істеуді қалыптастыру, өзара көмектесуді дамыту

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шығару, осы тақырып бойынша, оқушылардың білім дәрежесін анықтау, алған білімдерін тиянақтау;

Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік: топпен жұмыс істеуді қалыптастыру, өзара көмектесуді дамыту

Сабақтың түрі:  Бекіту сабағы   Сабақтың жабдықталуы:

Сабақтың түрі: Бекіту сабағы

Сабақтың жабдықталуы:

  • Кеспе қағаздар
  • Слайдтар
  • Жетондар
Сабақтың құрылымы:

Сабақтың құрылымы:

  • Ой қозғау
  • Іздену іс-әрекет
  • Ой жинақтау
  • Сергіту сәті
  • Қорытынды
  • Үйге тапсырма
  • Бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй тапсырмасын сұрау  а) “Миға шабуыл” Өзара тексеру парағы бойынша жұмыс.  ә) Есептерді тексеру 3. Cергіту сәті 4. Сәйкестендіру тесті 5. Деңгейлік тапсырмалар 6. Тірек-сызба. Сабақты қорытындылау 7. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын сұрау

а) “Миға шабуыл”

Өзара тексеру парағы бойынша жұмыс.

ә) Есептерді тексеру

3. Cергіту сәті

4. Сәйкестендіру тесті

5. Деңгейлік тапсырмалар

6. Тірек-сызба. Сабақты қорытындылау

7. Үйге тапсырма.

Ұйымдастыру а) Оқушыларды түгендеу  ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Ұйымдастыру

а) Оқушыларды түгендеу

ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру    “ Миға шабуыл ”. Өзара тексеру парағы бойынша сұрақтарға жауап беру.

Үй тапсырмасын тексеру

Миға шабуыл ”. Өзара тексеру парағы бойынша сұрақтарға жауап беру.

  • Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
  • Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?
  • Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?
  • Егер болса, бір айнымалысы бар сызықтың теңдеудің түбірі қалай табылады?
  • Теңдеулерге негізгі ғылыми еңбектерін арнаған қазақтың қандай ғалымын білесіңдер?
Есептер   1. 2х+17=22+3x   2. 18+3x=x+14   3. 13x+70=2x+15   4. 5x-8=2x+1

Есептер

1. 2х+17=22+3x

2. 18+3x=x+14

3. 13x+70=2x+15

4. 5x-8=2x+1

Есептерді тексеру: 2х+17=22+3x 18+3x=x+14 2x-3x=22-17 3x-x=14-18 -x=5 2x=-4 x=-5 x=-2 13x+70=2x+15 5x-8=2x+1 13x-2x=15-70 5x-2x=1+8 11x=-55 3x=9 х=-5 x=3

Есептерді тексеру:

2х+17=22+3x 18+3x=x+14

2x-3x=22-17 3x-x=14-18

-x=5 2x=-4

x=-5 x=-2

13x+70=2x+15 5x-8=2x+1

13x-2x=15-70 5x-2x=1+8

11x=-55 3x=9

х=-5 x=3

Оқулықпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

А тобының тапсырмасы  1) ах=b теңдеуінің түбірін жаз 2) Теңдеуді шешіңдер: 3х-1=2(х-2) 3) Теңдеудің түбірлерін табыңдар: 3(х+5)=7-5х В тобының тапсырмасы: 1) ах=b теңдеуінде , b=0 болса, түбірі қандай болады? 2) Теңдеуді шешіңдер: 19(у-9)=3(у+7) 3) Теңдеудің түбірін табыңдар: 4(х-9)=3(х-8) С тобының тапсырмасы: 1) ах=b теңдеуінде а=0 ; , болса теңдеудің түбірі қандай болады? 2) Теңдеуді шешіңдер: 3(2х-9)=5(х-4) 3) Теңдеудің түбірің табыңдар: 7(3-2х)=15(1-х) Д тобының тапсырмасы: 1) Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер? 2) Теңдеуді шешіңдер: 2(3х+5)=4х+8 3) Теңдеудің түбірің табыңдар: 5(3х-6)=3(4х-14)

А тобының тапсырмасы

1) ах=b теңдеуінің түбірін жаз

2) Теңдеуді шешіңдер: 3х-1=2(х-2)

3) Теңдеудің түбірлерін табыңдар: 3(х+5)=7-5х

В тобының тапсырмасы:

1) ах=b теңдеуінде , b=0 болса, түбірі қандай болады?

2) Теңдеуді шешіңдер: 19(у-9)=3(у+7)

3) Теңдеудің түбірін табыңдар: 4(х-9)=3(х-8)

С тобының тапсырмасы:

1) ах=b теңдеуінде а=0 ; , болса теңдеудің түбірі қандай болады?

2) Теңдеуді шешіңдер: 3(2х-9)=5(х-4)

3) Теңдеудің түбірің табыңдар: 7(3-2х)=15(1-х)

Д тобының тапсырмасы:

1) Теңдеудің қандай қасиеттерін білесіңдер?

2) Теңдеуді шешіңдер: 2(3х+5)=4х+8

3) Теңдеудің түбірің табыңдар: 5(3х-6)=3(4х-14)

Сергіту сәті

Сергіту сәті

IV. Адасқан әріптерден  сөз құрастыру  .

IV. Адасқан

әріптерден

сөз құрастыру

.

Ұ Р Ш Ы Б З У Ү Т IV. Адасқан әріптерден сөз құрау. Берілген әріптерден математикалық терминдер құраңдар деуңте  варкдат   У К Б  Л Е С У Ә   РГУАИФ К И Р Ь Л У Ц Н У К Я И Ф Ц А П Р Е Л Ь Л Л А

Ұ Р Ш Ы Б

З У Ү Т

IV. Адасқан әріптерден сөз құрау.

Берілген әріптерден математикалық терминдер құраңдар

деуңте

варкдат  

У К Б 

Л Е С У Ә

РГУАИФ

К И Р Ь Л У Ц

Н У К Я И Ф Ц

А П Р Е Л Ь Л Л А

Сәйкестендіру тесті Теңдеуді шешіңіз:

Сәйкестендіру тесті

Теңдеуді шешіңіз:

  • х+5=7 а) 5
  • х-2=3 б) 2
  • х+8=11 в) 3
Деңгейлік тапсырмалар Теңдеуді шешіңдер:

Деңгейлік тапсырмалар

Теңдеуді шешіңдер:

  • 25-4х=12-5х
  • 13х+27=16х+4,5
  • 9,5х + 2 = 5,7х – 5,6
Тірек сызба ах=b түріндегі теңдеу (мұндағы х -айнымалы, а және b -қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады. 1 қасиет: теңдеудегі қосылғыштың таңбасы қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. 2 қасиет: теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді. Бір айнамалысы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін:

Тірек сызба

ах=b түріндегі теңдеу (мұндағы х -айнымалы, а және b -қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

1 қасиет:

теңдеудегі қосылғыштың таңбасы қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

2 қасиет:

теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.

Бір айнамалысы бар сызықтық теңдеуді шешу үшін:

  • Теңдеуді теңбе-тең түрлендіріп ықшамдау керек;
  • Айнымалысы бар мүшелерді теңдеудің сол жағына, бос мүшелерді теңдеудің оң жағына жинақтау керек;
  • Теңдеудегі ұқсас мүшелерді біріктіріп, теңдеуді ах=b түріне келтіру керек;
  • Теңдеудің екі бөлігін де айнымалының коэффициентіне бөліп, теңдеудің түбірін табу керек.
ах=в теңдеуді шешудің үш түрлі жағдайы бар: 1. , болса түбірі болады 2. , ах=b теңдеудің түбірі болмайды 3. , ах=o теңдеуінің түбірі кез келген  сан болады

ах=в теңдеуді шешудің үш түрлі жағдайы бар:

1. , болса түбірі болады

2. , ах=b теңдеудің түбірі болмайды

3. , ах=o теңдеуінің түбірі кез келген

сан болады

Бағалау  Үйге тапсырма

Бағалау

Үйге тапсырма

рефлексия 1. Мен бүгін не үйрендім? 2. Не ұнады? 3. Ұнамаған жер болды ма? 4. Қандай ұсынысың бар? 16

рефлексия

1. Мен бүгін не үйрендім?

2. Не ұнады?

3. Ұнамаған жер болды ма?

4. Қандай ұсынысың бар?

16

Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
“Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?деу”

Автор: Абилова Бахар Табунхановна

Дата: 15.05.2015

Номер свидетельства: 212028


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства