kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок по математике на тему "Масса.Көлем"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.3.3 *  Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау.

1.1.3.4  Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы:  ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық) уақыт шамаларын ажыратады

Көбі:   оларды өлшеудiң жолы мен құралдарын таңдай алады, өлшеуді үйренеді.

 Кейбірі: өзге өлшеу жолдарын біледі

Тілдік мақсаттар

• сыйымдылық, көлем

  • . қарағанда үлкен,. қарағанда кем, тең, шамамен, жуық

• салыстырыңыздар, тексеріңіздер, салыстыра отырып  тексеріңіздер, көрсетіңіздер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок по математике на тему "Масса.Көлем"»


Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақ: Математика


Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақтың тақырыбы:

Ұзындық. Масса. Көлем

Сынып: 1б

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.3.3 ** Ұзындық: см, дм/ масса: кг/ көлем (сыйымдылық): л/ уақыт: с. шамасы мәндерін салыстыру және шама мәндерін қосу мен алу әрекеттерін орындау.

1.1.3.4 Ұзындықты өлшеу бірлігін: см, дм олардың арасындағы арақатынастар негізінде түрлендіру.


Сабақтың мақсаттары


Барлығы: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық) уақыт шамаларын ажыратады

Көбі: оларды өлшеудiң жолы мен құралдарын таңдай алады, өлшеуді үйренеді.

Кейбірі: өзге өлшеу жолдарын біледі

Тілдік мақсаттар


• сыйымдылық, көлем

  • ... қарағанда үлкен, .... қарағанда кем, тең, шамамен, жуық

• салыстырыңыздар, тексеріңіздер, салыстыра отырып тексеріңіздер, көрсетіңіздер

Құндылықтарды дарыту

Өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, жаратылыстану пәндерімен байланыс

Бастапқы білім

100-ге дейін жұп, тақ сандармен, ондықтармен тура және кері санай алуы; оқуы, жазуы, бір таңбалы сандарды қосуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. минут

Сан түзуіндегі сандар қатарын еске түсірейік.

((Ұ) Оқушылар жұппен бір сызық бойына тұрады (қолдарында сандар жазылған карточкалар).

1-10 дейінгі сан қатарын еске түсіру

Тапсырмалар, слайд














Сабақтың ортасы

30 минут
































Оқушылар білімін жаңғырту үшін сабақ тақырыбы бойынша әңгіме жүргізу , ұғымдарды еске түсіру

ұзындық, масса, көлем — шамалар;

сантиметр мен метр — ұзындықтың өлшем бірлігі;

10 см = 1 дм;

килограмм — массаның өлшем бірлігі;

литр — көлемнің өлшем бірлігі.

Оқушылардан сурет бойынша жаңа сұрақтар құрап, оның жауабын дайындауды сұралады

— Қай зат сызғыштан ұзын? Қанша сантиметр­ ұзын?

— Қайшы қарындаштан қанша сантиметр қысқа?

— Қарындаш өшіргіштен қанша сантиметр ұзын?

— Өшіргіш пен сызғышты бір-біріне тіркестіріп көр. Екеуінің жалпы ұзындығы қарындаштан ұзын бола ма? Неге? Оны қалай білдің?

Жауабы:

өшіргіш — 5 см; қайшы — 11 см; қарындаш — 14 см.

Шығарып көр. Тапсырманы орындау үшін оқу­ шыларды жұптарға біріктіріңіз. Олардан суретке­ мұқият қарап шығып, қарбыз бен бір қап картоптың массасын анықтауды тапсырыңыз. Талқы­лау­ барысында оқушылар алдымен бір қорап қанттың (1 кг) массасын есептеп, сосын қарбыздың (4 кг) массасын білуге болатынын айтады. Бір қап картоптың массасын анықтауда қиындықтар тууы мүмкін. Ондай жағдайда төмендегі сұрақтардың көмегіне сүйеніңіз:

— Бір қап картоп тұрған таразының қалпы қандай күйде? (Тепе-теңдік күйде.)

— Қандай заттардың массасы тең немесе бірдей? (Бір қап картоп пен 1 қорап қант және қарбыз бен 2 қорап қанттың массасы.)

— Азық-түліктің массасын алдымен таразының қай жағынан бастап есептей аламыз? (2 қорап қант пен қарбыздан.)

— Олардың массасы қандай? (6 кг.)

— Бір қап картоп пен 1 қорап қанттың массасы да сондай. (6 кг.)

— Егер бір қап картоп пен 1 қап қанттың массасы 6

кг болса, ал бір қорап қанттың массасы 1 кг болса, онда бір қап картоптың массасы қанша?

Жауабы:

қарбыз — 4 кг, 1 қап картоп — 5 кг.

Ойлан. Бұл тапсырманы орындау үшін жұптық жұмысты жалғастырыңыз. Шелектің сыйымдылығын анықтауды тапсырыңыз. Тапсырманы орындауды үш кезеңге бөлуге болады: Құмыраның көлемін табу. (1 л.)

Қазанның көлемін табу. (2 л.)

Шелектің көлемін табу.

(2 л + 2 л + 1 л + 1 л + 1 л = 7 л.)

Жауабы:7 л.

Орындап көр. Берілген тапсырманы топтық жұмыстың барысында орындаған жөн. Жұмыс басын­ да оқушылар әрекетінің ретін түсіндіріп,­ артынша өз бетінше жұмыс жасауға мүмкіндік­ беріңіз. Оқушылар аквариум, шыны құмыра мен тостағанның үлгілерін дайындауы тиіс. Бұл суреттер немесе геометриялық фигуралар болуы мүмкін. Үлгілердің сыртына олардың көлемін жазуды тапсырыңыз.

Жауабы:

нұсқалары:

бір рет 3 л және он жеті рет 1 л;

екі рет 3 л және он төрт рет 1л;

үш рет 3 л және он бір рет 1 л;

төрт рет 3 л және сегіз рет 1 л;

бес рет 3 л, бес рет 1 л;

алты рет 3 л, екі рет 1 л;

жиырма рет 1 л.


Дәптермен жұмыс

Заттардың ұзындығын анықта. Өлшеу жұмыс­ тары оқушыларға заттың ұзындығын сызғыштың көмегімен өздігінен анықтауға мүмкіндік­ береді.

Жауабы:қаламсауыт — 14 см; кілт — 6 см; қалам — 12 см.

Заттардың массасын анықта. Оқушылар өз бетінше жұмыс жасау кезінде жұптық жұмыс нәтижесінде қалыптасқан дағдыларын қолданатын болады. Тапсырманы бірнеше кезеңге бөліп орындау керек.

Жауабы:

кітап — 1 кг; сыйлық — 2 кг; қарбыз — 4 кг.



тапсырма. Шайнекке неше литр су сыяды? Белгілеп көрсетіңіз.














Оқулық дәптер







шаблондар

Сабақтың соңы

2 минут


Қорытындылау

Рефлексия

-Бүгінгі сабақ кімге қиын болды? Кім түсінбеді?

-Кімде сұрақ бар?

-Кім бәрін түсінді, алға қарай жылжып басқа білім алуға дайын?






Қосымша ақпарат

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Өлшеу құралдары мен шамаларды таңдауда және өлшем жүргізуде қиналатын оқушыларға көмек көрсету.



Дескрпитор:

Шамалар-- ұзындық, масса, көлем жөніндегі білімін толықтырды-1

сантиметр мен дециметр — ұзындықтың өлшем бірлігін біледі-1

ұзындықты сызғышпен, салмақты таразымен, көлемді өлшеуіш ыдыспен өлшейтінін түсінді-1

ұзындық, масса, көлемнің мәнін кейбір мәліметтер анықтайды-1.



Сергіту сәті арқылы жүргізіледі.




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок по математике на тему "Масса.Көлем"

Автор: Бегалиева Асел Жанарбековна

Дата: 15.04.2017

Номер свидетельства: 409421


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства