Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4С Диаграмма(5 сағ) Күні: Сынып:5 | Мектеп: Мұғалімнің аты- жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 5.4.3.3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Кестені,дөңгелек ,сызықтық және бағанды диаграмманы біледі Басым бөлігі: Дайын диаграмма бойынша мәліметтерді талдай алады,диаграммаларды ажырата алады.Диаграмма құра алады. Кейбір оқушылар:берілген мәліметтер бойынша диаграмма құра алады,статистикалық ақпарат ала алады. |
Тілдік мақсат | Терминдер:диаграмма,статистика,дөңгелек,сектор,градус,кесте Сөз тіркестері: бағанды диаграмма, сызықтық диаграмма,дөңгелек диаграмма,дөңгелек сектор,статистикалық ақпарат,статистикалық дерек. |
Алдыңғы білім | Дөңгелек сектор, бағанды ,сызықтық диаграмма салу |
Құндылықтар | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеасының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтары. Білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу,жауапкершілік,жеке және топпен жұмыс жасай білу қабілеті. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, әдебиет, сызу, логика |
Бағалау критерийлері | Диаграмаларда ажырата алады,диаграммаға қарап мәліметтерді салыстыра алады Диаграмма құра алады,диаграммаға қарап деректердің дұрыстығын айқындай алады Берілген кесте ,диаграмма арқылы ой түйіндеп ақпарат ала алады. |
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған тапсырмалар | ресурстар |
Сабақ басы 10-минут | Ұйымдастыру. Жағымды психолгоиялық ахуал туғызу.Қызығушылықты ояту, зейінді шоғырландыру: 1.Қане балалар,жылдың 4 мезгіліндегі айларда туылған кун бойынша 4 қатарға тұрамыз. 2.Енді математика, бейнелеу, саз, дене тәрбиесі пәндеріне қызығушылығы жоғары балалар топтасамыз қатарға. 3.«Мозайка» әдісі арқылы 4 топқа бөлу. Оқушыларға түрлі түсті қағаз қиындылары таратылады.Бір түсті қағаздарды құрастырғанда үй екінші бетінен үй тапсырмасының жауабы шығады. Топтың алтын ережесін құру.Әр топқа дайын бағалау парағы беріледі. 1)№913 жаттығу.Бірнеше диаграмма көрсетіледі тақтада,қай диаграмма біздің тапсырмаға сәйкес келетінін анықтаңыздар. 2) «Миға шабуыл» өткен тақырыптар бойынша сұрақ жауап бөлімі. «Сен маған мен саған» Бағалау «бас бармақ» әдісі арқылы | Слайд,түрлі түсті парақшалар 5 сынып Математика А.Е.Әбілқасымова Т.П.Кучер |
Сабақ ортасы 25-минут | 1.Қай істің болсын өнуіне үш шарт бар: ең әуелі – ниет керек, одан соң – күш керек, одан соң – тәртіп керек. М.О.Әуезов. 2.Қәзір бой жарыстыратын заман емес, ой жарыстыратын заманН.Ә.Назарбаев 3. .Білім – бір құрал. Білімі көп адам құралы сай ұста секілді, не істесе де келістіріп істейді. Ахмет Байтұрсынұлы 4.“Адам алдымен ойлы, парасатты болуға, ақыл - ойдың жан - жақты дамуына көңiл бөлуi қажет. Шын мағынасындағы бiлiмдiлiк – тамаша адамгершiлiк сипат” Әбу Насыр әл Фараби Білімділер» тобы 3. «Тапқырлар»тобы . 2 «Ойшылдар» тобы 4. «Ақылдылар» тобы
1)дөңгелек диаграммада 168 оқушының ұнататын пәндері бойынша бөлген.Биология пәнін неше оқушы ұнатады. 2)32 оқушының 18-і математика пәнінен, 11 оқушы физика пәнінен үйірмелерге қатысады,ал 9 –оқушы ешқандай үйірмеге қатыспайды.Екі үйірмеге де неше оқушы қатысатынын анықтаңыз. Диаграмма жасау керек және дұрыс жауабын табу. 3)Дайын диаграмма беріледі.Оқушылар диаграмманын мағынасын ашып , соған байланысты есепті құрастыра алуы керек. Деңгейлік 3тапсырма 4 топқа да беріледі, және 3 тапсырманы екі оқушыдан жұп болып орындайды,соңында топ бір бірінің жұмысын тексереді, және баға береді. Топ басшылары топ мүшелерін бағалап отырады. Дескрипторлар : 1.Диаграммаға қарап деректерді салыстырды 1балл 2.Диаграммаларды ажырата алады 1 балл 3.Диаграмма құра алады: а)Сызықтық диаграмма-1 балл б)Бағанды диаграмма -1 балл в) Дөңгелек диаграмма- 1 балл 4.Бір деректі тиімді диаграмма арқылы көрсете алады.-1 балл 5.Кез келген диаграммадан статистистикалық ақпаратты нақты түсіне алады,дұрыс ақпарат алады-1 балл 0-3- «3» 4-6 балл –«4» 7 балл –«5» | Слайд, түрлі түсті парақшалар Плакат,сызғыш, қалам, |
Сабақ соңы 10-минут | 1.Диаграмма бізге не үшін қажет? 2.Бір мәліметті әр түрлі диаграмма арқылы көрсете аламызба? 3)Статистика дегенімізді қалай түсінеміз? 4) Дөңгелек диаграмма мен бағанды диаграмманың айырмашылығы барма? Үйге тапсырма:1)Дереккөздерден статистикалық ақпарат алу ,іздену.2)Статистика ұғымы туралы ақпарат алу. | Слайд, түрлі түсті парақшалар |
Рефлексия Кері байланыс | 1)Бағалау парағы бойынша топта өзара баға береді. 1.Бүгінгі сабақ ұнады ма? 2.Қиындық болды ма? 3.Ең қызықты тапсырма 4.Сабақ түсінікті болды ма? | стикер |
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Деңгейлік тапсырмалар беріледі, жада, қарқын, дереккөздер арқылы ақпарат алу жоспарланған | Оқушыларға топтық және жеке жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру және оқу мақсаттарына сәйкес критерилер беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу,өзін өзі бағалау, топта бағалау. | Оқытудың белсенді әдістері арқылы дене қимыл жаттығулары, сабақ барысында пайдаланатын құрал-жабдықтарды (циркуль, сызығыш) пайдалану ережесімен таныстырылады |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |