Просмотр содержимого документа
«Шамалар, оларды? ?лшем бірліктері, шамалармен амалдар орындау »
Шамалар, олардың өлшем бірліктері, шамалармен амалдар орындау
Сабақтың мақсаты: шамалар туралы білімдерін пысықтау, олардың өлшем бірліктерімен амалдарды орындай білу дағдыларын жетілдіру; кеңістіктік танымды дамыту.
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың мақсатын хабарлау.
- Сабаққа дайындықты тексереміз. Сабақтағы қожайын -оқулық, оның көмекшілері - дәптер, қалам, сызғыш, қарындаш және белгі карточкалары.
2. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
1) Есептеуді орындаңдар, сонда сендер сабақтың тақырыбын білесіңдер.
Шешуі: шамалар.
2) Келесі сұрақтар бойынша ауызша сауалнама жүргізген пайдалы:
3. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс
№1 тапсырманы ауызша орындау.
№2 Атаулы сандарды салыстыру кезінде әртүрлі өлшем бірліктерін бірдей бірліктерге өрнектеу маңызды: «1 тәулік 15 сағат пен 47 сағатты салыстыру үшін 1 тәулік 15 сағатты сағатқа айналдыру керек. 1 тәулікте 24 сағат бар + 15 сағ = 39 сағ. 39 сағат 47 сағаттан кем. Яғни, 1 тәулік 15 сағ сағ. Осылайша, т.с.с.
№5 Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектейді. Оқушылар құрастырған шамалардың өлшем бірліктерінің кестесі қолданылады.
№6 Кесінділердің ұзындығын өлшеп, жазады. Мүмкін жерлерде әртүрлі өлшем бірліктеріне өрнектеу. Балаларға өз беттерінше орындауға ұсынуға болады.
4. Өтілген материалмен жұмыс.
№3 тапсырманың кестесі бойынша балалар дәптерлеріне атаулы шамалармен жай есептер және оған кері есептер құрастырып, шығарады (ауызша).
14 • 7 = 98 (г) - печеньенің жалпы массасы
25 • 6 = 150 (г) - ақ ірімшіктің жалпы массасы
Есепті дұрыс шығару үшін сағатты минутқа айналдыру керек екенін міндетті түрде балалардың естеріне салу керек.