Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: Аралас сандарды ?осу»
№18 ЖББОМКММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Аралас сандарды қосу
Сыныбы: 5«А»
Математика пәнінің мұғалімі:
Сагимбекова А.С.
2015-2016 оқу жылы
Күні:14.01.2016
Cыныбы: 5 «а»
Пәні:математика
Сабақтың тақырыбы:Аралас сандарды қосу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: аралас сандарды қосу ережелерін меңгерту, есептер шығара білуге үйрету
Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, есептеу дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, жүйелі түрде жұмыс істеуге, өз ойын дәл, тиянақты айта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі жаңа тақырыпты меңгерту сабағы
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: ой қозғау, проблемалы, деңгейлеп оқыту элементтері
Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, слайд, бағалау парағы.
Сабақ барысы.
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды түгендеу, сабаққа жұмылдыру. Оқушыларды үш топқа бөліп, топ басшыларын сайлау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс
«Кім жылдам?» сұрақтарға жауап беру.
Дәптер жинау. Әр топ бір-біріне дайындап келген сұрақтарын қояды.
«Тарихи мәліметтер»
Бөлшектің аламы мен бөлімін бөліп тұратын бөлшек сызығын грек математиктері Александриялық Герон және Диофант пайдаланды. Кейінірек араб ғалымы әл-Хассара,Италия математигі Лизанский еңбектерінде кездесті.
Грек ғалымы Архимедтің еңбегінде алымы мен бөлімі кез-келген натурал сандар болатын бөлшектің жалпы түрі кездеседі. Ежелгі гректер іс жүзінде жай бөлшектерге барлық амалды қолдана білген.Сызықшамен жазу тек 1202 жылы Италия ғалымы Фибоначчидің «Абак кітабы » атты шығармасында енгізілген.
Ұзақ уақыт бойы бөлшектерді сандар деп атамаған. Бұларды «сынық сандар» деп атаған. Тек XVIII ғасырда ғана бөлшектерді сан ретінде қабылдай бастады. Бұған ағылшын ғалымы Ньютонның 1707 жылы жарық көрген «Жалпыға бірдей математика» атты кітабы ықпал жасады.
IІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
«Ойлан тап!»оқушылардан жаңа сабақтың анықтамасын сұрау.
Электрондық оқулық арқылы жаңа сабақты түсіндіру.
IV. Жаңа тақырыпты бекіту.(Кітаппен жұмыс)
«Тез есептей білеміз бе?» үш топтан оқушылар шығып, тапсырмаларды орындайды.
№637
І топ ІІ топ ІІІ топ
1) 3) 5)
2) 4) 6)
№638
І топ ІІ топ ІІІ топ
1) 4) 7)
№639
І топ ІІ топ ІІІ топ
1)4)7)
«Жасырылған санды тап!»
1) 3)
2) 4) * +
«Сергіту сәті!» Логикалық сұрақтар
Торда 12 құс отыр. Оның 11-нен басқасы ұшып кетті? Торда қанша құс қалды?(12)
Аспазшы шұжықты төрт рет бөлгенде, неше бөлік шықты?(5)
2 адам шахматты 2 сағатта ойнаса, 1 адам неше сағат ойнайды? ( 2 сағат)
Спортшылар жолмен жүгіріп келе жатыр. Бір спортшы алдынан санағанда да, артынан санағанда төртінші жүгіріп келеді. Жолмен неше спортшы жүгіріп келе жатыр? (7)
Берік, Марат және Дамир бір-біріне фотоларын сыйлады. Оларға неше фото қажет болды? (6 фото)
Жарты қаздың салмағы 3 кг, ал тұтас қаздың салмағы қанша? (6кг)
Кряктің 5 ағасы және 4 апасы басқа туысқандары жоқ. Осы құс ауласында бір-біріне туыс болып келетін неше үйрек бар? (10)
«Қатесін тап!»
1) 4) /10
2)8+2/10; 5)
3) 6) / 10;
«Деңгейлік тапсырмалар»
1. Тігін ательесі орам матаданм матаны костюм тігуге, ал м матаны пальто тігуге алғанда м мата қалды. Алғашқыда орамда неше метр мата болған?
Шешуі: +=м
Жауабы: 35 метр.
2. Сыйымдылығы: 3л, 4л, 5л шелектер бар. Егер: бірінші құмырада л, екінші құмырада л су бар болса,екі құмырадағы суды қай шелекке құюға болады?
Шешуі: =; 3, 4,
Жауабы: Екі құмырадағы суды 5 л шелекке құюға болады.
V.Қорытындылау.
«Математикалық диктант»
Бөлімдері бірдей аралас санды қосу үшін:
Олардың ... бөліктерінің қосындысын, ... бөліктерінің қосындысын табу керек;
Бүтін бөліктердің қосындысы мен бөлшек бөліктердің қосындысын ... түрінде жазу керек;
Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан оның ... бөлігіне қосылып, қосындыға бөлшек бөлік тіркеліп жазылады.
Бөлімдері әр түрлі аралас санды қосу үшін:
Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ... керек;
Бөлімдері ... аралас сандарды қосу керек.
Қосындыда аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп алып, оны бүтін бөлікке ... керек.
VI. Үйге тапсырма. №639 аяқтау, №640,641
VII. Бағалау. Топ басшылары тобындағы әр оқушыны бағалап шығады. Қорытынды бағаны мұғалім қояды.