Пәні: Геометрия | Мектеп: №275 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Ізбасова Гүлнұр |
Сынып:7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
Оқу мақсаттары | 7.1.2.3 екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу; 7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; 7.1.2.5 түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану; |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: екітүзудіқиюшыменқиғандапайдаболғанбұрыштардытаныпбіледі; екітүзудіңөзараорналасуынанықтайды; параллельтүзулердіңбелгілерінқолданыпесептершығарады; есептершығарудапараллельтүзулердіқиюшыменқиғандапайдаболатынбұрыштардыңқасиеттерінқолданады; |
Бағалау критерийі | Екі түзудің қиюшымен жасайтын бұрыштарын сұрыптап, түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығарғанда қолдана біледі. Сабаққа қатысты жаңа сөз тіркестерін меңгереді. Параллель түзулердің қасиеттерін негіздей алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: теоремалардыдәлелдеуменесепшығарудытүсіндіреді; бөлімніңтерминдеріменұғымдарынасүйенеді; сызбадағыберілгендердісуреттейді. Негізгі сөз тіркестер параллель,қиылысатын, перпендикуляртүзулер; қиюшы; ішкіайқышбұрыштар, ішкітұстасбұрыштар, сәйкесбұрыштар; Сыныптағы диалог: екі параллель түзулерді қиюшы арқылы қиғанда ... пайдаболады; егерішкіайқышбұрыштар ...; егерішкітұстасбұрыштардыңқосындысы ...; егерсәйкесбұрыштар ...; берілгенбұрышүшбұрыштың ... төбесіндегісыртқыбұрышыболыптабылады, өйткені ...; |
Құндылыққа баулу | Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу |
Алдыңғы оқу | Транспортир көмегіменбұрыштарды салу жәнеөлшеу. Сыбайласжәне вертикаль бұрыштардыңқасиеттерін, үшбұрыштартеңдігібелгілерінбілу. |
ПАБ | Біздің қоршаған ортада бұрыштар, түзулер, жазықтықтар мен фигуралар кездеседі. Бұл түсінікті дизайн мен технология, құрылыста және физикада қолдануға болады. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы 2 мин 4 мин | Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын тексеріп , пысықтау . Үй тапсырмасына планиметрияның аксиомаларын қайталап жаттап келу берілді Мозайкалық әдіс (суретті қималарды құрастыру арқылы топқа бөлу) Төмендегі қималарды құрастыру арқылы аксиомаларды табады және түзу,кесінді, бұрыш, параллель деген топтарға бөлінеді. Қималар оқушылар санына есептеліп беріледі. І. Түзу қандай болса да, оның бойында жататын және оның бойында жатпайтын нүктелер табылады. Әрбір екі нүкте арқылы бір ғана түзу жүргізуге болады. | ІІІ. Әрбір кесіндінің нөлден үлкен ұзындығы бар. Кесіндінің ұзындығы оның әрбір нүктесімен бөлінетін бөліктерінің ұзындықтарының қосындысына тең. | V. Жазыңқы бұрыштың шамасы 1800-қа тең. Бұрыштың градустық өлшемі осы бұрыштың қабырғалары арқылы өтетін кез келген сәулемен бөлінетін бөліктерінің градустық өлшемдерінің қосындысына тең. | IX. Түзуде жатпайтын нүкте арқылы жазықтықта осы түзуге параллель тек бір ғана түзу жүргізуге болады. | | Қима қағаздар |
5 мин 14 мин | Миға шабуыл Қызығушылықты ояту бөлімі Стоп-кадр әдісі Бейнероликті көрсету барысында мұғалім жоспарланған жерден тоқтатып, бұл жайлы не ойлайтынын оқушылардан сұрайды. Осылай сұрақ жауап арқылы оқушылардың тақырыпқа байланысыт алғашқы ойларын біледі. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Раунд-Робин әдісі Бұл әдіс өткен немесе жаңа тақырыпты бекіту үшін қолайлы тәсілдердің бірі. Мұнда әр бала берілген тақырып туралы не біледі. Бір сөйлем немесе сөз тіркесі арқылы бірінің айтқанын бірі қайталамай түгел айтып немесе жазып шығуы тиіс. Оқулықпен жұмыс Оқушылар тақырыпты оқып болғаннан кейін әр топ өз постерлеріне сөз тіркестерін немесе тұжырымдамаларын жазып шығады. Кем дегенде 5 сөйлем немесе тұжырымдама жазылу қажет. Бұл жерде топтық жұмыс саралаудың жұмысының дереккөздер тәсіліне беріліп тұр. Оқушылар бірін бірі бағалайды. | Бейнеролик Слайд 7-сынып геометрия оқулығы Интербелсенді тақта |
Ортасы 5 мин | Практикалық жұмыс Қималардың бұрыштарын бірінің үстіне бірін қойып бұрыштарын салыстырады және неше бұрыш өзара тең болатынын табады. | Қима қағаздар |
Ортасы 5 мин Сабақ ты бекіту 8 мин | Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. True/False әдісі немесе «сенемін, сенбеймін» ойынын ұсынуға болады. Дұрыс тұжырымдарды анықтаңыз (суретке қарап, 8 тапсырманы орындаңыз) ажәнеbтүзулері параллель, егер ... а) 1=3 (-); б) 5+8=1800 (-): в) 2=6 (+); г) 8+3=1800 (-) ; д) 5=3 (+); е) 7=6 (-); ж) 1+7=1800 (+) ; з) 1+4=1800 (-). Соңындажауаптардың коды бойыншаөзін-өзітексерунемесебірін-бірітексеружүргізіледі. Бағалауүшінжауаппарақтарынмұғалімгетапсыруғаболады. Бағалау парақшасы Жеке оқушының жауаптары | Жұптағы жауаптары (+/-) | Өзгерістер (+/-) | Тақтамен салыстыру (+/-) | Қорытынды | | | | | | | | | | | | | | | | Қалыптастырушы бағалау жұмысы Kahoot! ойыны Мақсаты: Әр оқушының жеке білімдерін тексеру | Үлестірме парақшалар Интербелсенді тақта |
Үй тапсырмасы 2 мин | Оқулықтан № 1,2,3 |
Барлы ғы 45 мин | | |
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Кері байланыс: Оқушылар стикерлерге жазып, тақтаға іледі |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |