Та?ырыбы: Паралелограмны?, ?шб?рышты? ж?не трапецияны? аудандары
Саба?ты? ма?саты:
- Білімділік: О?ушыларды? та?ырып бойынша ал?ан білімдерін есеп шы?ару ар?ылы бекіту
- Дамытушылы?: О?ушыларды? шы?армашылы? белсенділігін, ойлау, есте са?тау ?абілетін дамыту.
- Т?рбиелік: ?з бетімен ізденіске, бір-біріне к?мек к?рсете білуге, іскерлікке т?рбиелеу.
Саба? т?рі: білімді бекіту.
?дісі: т?жірибелік, талдау, жина?тау.
К?рнекіліктер: плакаттар, фломастер, таратпалы карточкалар.
Саба? барысы:
- ?йымдастыру кезе?і.
О?ушыларды 3 топ?а б?ліп, саба?ты? ??рылымы мен мазм?ны туралы т?сінік беру.
- ?й тапсырмасын тексеру
- Ма?ынаны ажырату. (Постермен ж?мыс) ?р топ?а конверт беріледі. Конвертте кеспелі фигуралар берілген.
- кеспелі фигураларды ??растырып, ?андай фигура екендігін аны?тайды;
- Аны?тамасы мен оны? формулаларын жазады.
Просмотр содержимого документа
«Параллелограмны?, ?шб?рышты? ж?не трапецияны? аудандары»
Геометрия – 8
Тақырыбы: Паралелограмның, үшбұрыштың және трапецияның аудандары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығару арқылы бекіту
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық белсенділігін, ойлау , есте сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Өз бетімен ізденіске, бір-біріне көмек көрсете білуге, іскерлікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: білімді бекіту.
Әдісі: тәжірибелік, талдау, жинақтау.
Көрнекіліктер: плакаттар, фломастер, таратпалы карточкалар.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 3 топқа бөліп, сабақтың құрылымы мен мазмұны туралы түсінік беру.
Үй тапсырмасын тексеру
Мағынаны ажырату. (Постермен жұмыс) Әр топқа конверт беріледі. Конвертте кеспелі фигуралар берілген.
кеспелі фигураларды құрастырып, қандай фигура екендігін анықтайды;
Анықтамасы мен оның формулаларын жазады.
Есептер шығару( карточкамен жүмыс)
№1
Параллелограммның қабырғалары 12 см және 15 см. Үлкен қабырғаға түсірілген биіктік 8 см болса, кіші қабырғаға түсірілген биіктікті табыңдар.
Берілгені: АВСД - параллелограмм
АВ = 12 cм, ВС = 15см
ВК- биіктік, ВК=8 см
Е Табу керек: ВЕ-?
Шешуі: ,
,
S= 10 см
№2
Трапецияның табандарының қатынасы 5:6 қатынасындай, биіктігі 10 см. Егер трапецияның ауданы 110 см2 болса, онда кіші табанын тап.
Берілгені: АВСД-трапеция
ВС:АД=5:6
ВК=10см
S=110см2
Табу керек: ВС=?
Шешуі: ВС= 5х, АД=6х
Жауабы: 10 см
№3
«Ойлан тап» сергіту сәті.
Сандармен алмастыр: Жауаптары:
І – топ | ІІ – топ | ІІІ – топ |
Бер: а = 10см b = 5см h = 4см Sтр = ?
Бер: a = 6см b = 4см h = 3см Sтр = ? Бер: a = 6см b = 4см S т.тб= ? | Бер: S= 60дм2 а = 6см b = 5см h = ? Бер: a = 9см b = 6см h = 4см Sтр = ? Бер: a = 9см b = 6см S т.тб= ? | S= 300 мм2 b = 5см h = 30мм а = ?
Бер: a = 19см b = 6см h = 10см Sтр = ? Бер: a = 15см b = 6см S т.тб= ? |
Сабақты қорыту.
Топ басшылары топ мүшелерін сабаққа қатысуына қарап бағалайды.
Үйге тапсырма беру.
Карточка №2
Трапецияның табандарының қатынасы 5:6 қатынасындай, биіктігі 10 см. Егер трапецияның ауданы 110 см2 болса, онда кіші табанын тап.
Карточка №1
Параллелограммның қабырғалары 12 см және 15 см. Үлкен қабырғаға түсірілген биіктік 8 см болса, кіші қабырғаға түсірілген биіктікті табыңдар.
Карточка №3
І – топ | ІІ – топ | ІІІ – топ |
Бер: а = 10см b = 5см h = 4см Sтр = ?
Бер: a = 6см b = 4см h = 3см Sтр = ?
Бер: a = 6см b = 4см S т.тб= ? | Бер: S= 60дм2 а = 6см b = 5см h = ? Бер: a = 9см b = 6см h = 4см Sтр = ?
Бер: a = 9см b = 6см S т.тб= ? | S= 300 мм2 b = 5см h = 30мм а = ?
Бер: a = 19см b = 6см h = 10см Sтр = ?
Бер: a = 15см b = 6см S т.тб= ? |