Сынып:6 Сабақтың тақырыбы : Параллель түзулер Сабақтың мақсаты: а)Білімдік:параллель түзулер анықтамасын тұжырымдау және осы білімдерін қолданып есептер шығару,түзулердің орналасуын ажырата білу,мысалдар келтіру; ә)Тәрбиелік:ұқыптылыққа , шапшаңдыққа , ұлттық мұраларды қадірлеуге ,өзара және өзін-өзі бақылауға ,бағалауға тәрбиелеу, б)Дамытушылық:ойлау ,есептеу қабілеттерін дамыту, табу, салу және өлшеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақтың түрі: бекіту сабағы Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,баяндау. Көрнекілігі: Оқулық, таратпа материалдар , сабақтың компьютерлік призентациясы Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу,түгендеу. ә) Сыныпты 3 топқа бөлу(I,II,III) б) Сабақтың жоспарымен таныстыру. ІІ.Үй жұмысын тексеру №1111,№1117(тақтадағы жауап бойынша тексеру) ІІІ.Қайталау сұрақтары(әр топ кезектесіп сандықшадағы сұрақтарды алып жауап береді) 1.Түзулер қалай орналасады?(перпендикуляр, параллель,қиылысушы) 2. Қиылысушы түзулер деген не? (ортақ бір нүктесі бар түзулер қиылысушы түзулер) 3. «Перпендикуляр» сөзінің мағынасы(латынның «тік бағыт» сөзінен алынған) 4. Перпендикулияр екі түзу жазықтықты нешеге бөледі? (4-ке) 5.Бір түзуге перпендикуляр екі түзу қалай орналасады? (параллель) 6.Сан аралықтары қалай орналасады ?(қиылысады,бірігеді) 7.Параллель түзулер деген не?(бір жазықтықта жататын бір,бірімен қиылыспайтын түзулер) 8.«Параллель» сөзінің мағынасы(гректің «қатар жүруші» сөзінен алынған) 9. Қиылысушы екі түзу жазықтықты нешеге бөледі? (4-ке) 10. Қиылысатын екі түзудің неше нүктесі болады? ( бір) 11. Перпендикуляр түзулер жазықтықты қандай бұрыштарға бөледі?(тік бұрыштарға) 12.Санды теңсіздіктерге қолданылатын амалдар? (4 амал) IV.Оқулықпен жұмыс №1109 (топта өз бетінше жұмыс жасау) І топ – 2) ІІ топ – 3) ІІІ топ – 4) 2)2,5+ 3)0,6х+7х+9 4) -0,4х х х Х І топ -1112 ІІ топ -1119 ІІІ топ -1120 V .Салу есептері-топтық жұмыс №1 Түзу сал және оған перпендикуляр етіп төрт түзу жүргіз.Бұл түзулер қалай орналасқан? Қоршаған ортадан қиылысатын түзулерге мысалдар келтіріңдер. №2 Түзу сал .Оған параллель етіп екі түзу жүргіз. Бұл түзулер қалай орналасқан? Қоршаған ортадан параллель түзулерге мысалдар келтіріңдер. №3 Түзу сал және одан тыс бір нүкте ал.осы нүктеден өтетін және берілген түзуге параллель болатын түзу жүргіз . Бұл түзулер қалай орналасқан? Қоршаған ортадан перпендикулияр түзулерге мысалдар келтіріңдер. Музыкамен қосылып билеу. VI.Сөзжұмбақ шешу: 1. Тік бұрыш жасап қиылысатын түзулер? 2. 8 қандай сан? 3. Нүктеден, екі сәуледен құралатын фигура? 4. Қосуға кері амал? 5. Ұзындық өлшем бірлігі? 6. Нәрселерді санау қолданылатын сандар? 7. Геометриялық фигуралардың барлық қабырғалардың қосындысы не деп аталады? 8. Ортақ нүктесі бар түзулер қалай аталады? 9. Шеңберді сызатын құрал? Оқушылар балдарын есептеу ,бағалау №1113,№1116 |