kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамаларын білу;
  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамаларын білу;
  • теңбе-тең түрлендірулерді орындау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік»


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2В Алгебрлық өрнектер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.8

тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамаларын білу;

  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамаларын білу;

  • теңбе-тең түрлендірулерді орындау.


Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамаларын біледі;

  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамаларын біледі;

  • теңбе-тең түрлендірулерді орындай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • бұл бөлімдегі математикалық терминологияны қолданады;

  • алгебралық өрнектерің тепе-тең түрлендірулерінің орындауын түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- айнымалы;

- алгебралық өрнек;

- тепе-теңдік;

- айнымалының мәні;

- айнымалының мүмкін мәндері;

- коэффициент;

- әріпті бөлігі;

- ұқсас мүшелер;

- әріпті өрнектің мәні;

- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;

- өрнектерді ықшамдау.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • алгебралық өрнек деп …;

  • тепе-теңдік – бұл … теңдікті айтады.


Құндылықтарды

дарыту

Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір-бірінің пікірлерін құрметтеу, тыңдау, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен және бірлесіп оқу арқылы білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Пәнаралық

байланыстар

Оқушылар алған математикалық білім мен дағдыларды практикада қолдану арқылы ғылыми дүниетанымның қалыптасуына, математикалық модельдеу идеяларының әлемді танудың жалпыланған әдісі ретінде қалыптасуына ықпал етеді.

АКТ қолдану

дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану дағдысын қалыптастыру (ActivPrimary, ActivStudio, ActivInspire).

Бастапқы білім

Әріпті өрнек туралы түсінігі бар. Есептің шарты бойынша әріпті өрнекті құрастыра алады. Әріпті өрнектердің мәндерін таба алады. Бүтін өрнектерді түрлендірулерді орындай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


0 – 3 мин





Ұйымдастыру кезеңі.

Біріккен оқу ортасын құру.

Үй тапсырмасын слайд арқылы тексеру, көмек қажет оқушыларға қосымша түсінік беру.

Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамасы, мысал;

  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамалары;

  • әр анықтамаға мысал келтіріңіз.






Слайд 5

Сабақтың ортасы


3 – 9 мин


















9 – 10 мин









10 – 16 мин









































































16 – 18 мин






18 – 28 мин






























28 – 36 мин
















36 – 38 мин



Өткен сабақпен сабақтастыра отырып жұмыстану.

Сергіту сәті, сәйкестендіріңіз:

Әр оқушыға жеке үлестірме таратыңыз, кестені жеке сәйкестендіреді (кестедегі тапсырмалар біртіндеп күрделенген).


1

3,8х - 9

2

  • у

3

4

4

20а

5

1,95а+0,05b

6

2ху


Жауаптары: 1 – 4; 2 – 6; 3 – 1; 4 – 2; 5 – 3; 6 – 5.


Дайын схемалық сәйкестендіруді слайд арқылы көрсетіңіз де , оқушылардан өзін – өзі бағалауды сұраңыз.


Оқушыларды шағын топтарға біріктіріп, топтық деңгейлік тапсырмалар ұсыныңыз.

I топ

1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:

  1. 2)

2. Өрнекті ықшамдаңыз:

2) .

3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:

Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20.


Жауабы: 1) ; . 2) ; .

3) 3600 см3.


II топ

1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:

  1. 2)

2. Өрнекті ықшамдаңыз:

2)

3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:

Бір сағатта станокта бірінші жұмысшы 16 бөлшек, екінші жұмысшы 20 бөлшек дайындайды. Бірінші жұмысшы а сағатта, екінші жұмысшы b сағатта екеуі неше деталь дайындаса, үшінші жұмысшы 4 сағатта сонша деталь дайындайды. Үшінші жұмысшы 1 сағатта неше деталь дайындайды? a = 3, b = 2.


Жауабы: 1) ; . 2) ; .

3) 22 бөлшек.


III топ

1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:

  1. ;

  2. 2

2. Өрнекті ықшамдаңыз:

2)

3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:

Турист автобуспен а км/сағ жылдамдықпен 3 сағ жүрген соң, b км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жаяу жүрді. Турсит қандай орташа жылдамдықпен жүрді? Мұндағы a = 50, b = 5.


Жауабы: 1) ; . 2) ; .

3) 32 км/сағ.


IV топ

1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:

1)

2)

2. Өрнекті ықшамдаңыз:

2)

3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:

Бірінші сан екінші саннан а есе үлкен, ал екінші сан үшінші саннан b есе үлкен. Үш санның қосындысы 171-ге тең. Сандардың әрқайсысын табыңдар. Есепті өрнек құрып шығарыңдар, мұндағы a = 2,4, b = 2,5.


Жауабы: 1) ; . 2) ; .

3) 108; 45; 18.

Дайын жауапты слайд арқылы көрсетіп, топтар арасында өзара бағалау жүргізу.


Осы өтілген тақырыптарды, жақшаларды ашу, ұқсас мүшелерді біріктіру, ықшамдауды теңдеу шешуде қолдануды қарастырайық.

Ол үшін «Борды беріп жібер» стратегиясын қолданайық.

Оқушыларға тапсырмалар жазылған үлестірме ұсыныңыз. Мұғалім тапсырманы түсіндірмей орындайды да борды (маркерді) кез келген оқушыға береді. Оқушы орындалған тапсырманы түсіндіреді және алдын ала дайындалған критерий бойынша бағалайды, содан соң өзі бір тапсырманы түсіндірмей орындайды да, борды басқа оқушыға береді, ойын осылайша жалғасады.

1. Теңдеуді шешіңіз:

  1. ;

  2. ;

  3. ;

  4. ;

  5. ;

  6. .

Жауаптары: 0,8; 4; -0,6; ; 0; -38.

Шығарылған есептерді оқушы толық түсінік беріп, сол бойынша бағалауды талап етіңіз.



Жеке тапсырма(біртіндеп күрделенген).

1.

Пойыз 64,4 км/сағ жылдамдықпен 3,5 сағ жүрді. Осы қашықтықты 2,8 сағ жүруі үшін пойыз жылдамдығын қаншаға арттыруы керек?


2. Айнымалының кез келген мәнінде өрнектің мәні -24 – ке тең екенін дәлелдеңіз:


3. Теңдеуді шешіңіз:

  1. ;

  2. .


Жауаптары: 16,1 км/сағ; - 7,57 ; - 0,4.

Дайын жауап бойынша оқушы өзін – өзі бағалайды.


Дескриптор: Білім алушы:

  • есеп шарты бойынша өрнек құрып, мәнін табады:

  • айнымалының кез келген мәнінде өрнектің мәні тұрақты сан екенін дәлелдейді;

  • теңдеуді шешеді.



Қосымша 1


Слайд 6

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6










Қосымша 2





Слайд 7 - 8















А.П.Ершова, В.В.Голобородько. Математика. 5 класс. Самостоятельные и контрольные работы. Москва. Илекса. 2015 г.














Математика 6 класс, Н.Я. Виленкин, В.И. Жохов 32-е издание, Москва 2014 г. ISBN 978-5-346-03018-8


















Қосымша 3


Слайд 9













Слайд 10


Қосымша 4

Сабақтың соңы


38 – 40 мин

Сабақты қорытындылау:

  • теңбе – тең өрнектер анықтамасы;

  • теңбе-тең түрлендірулер анықтамалары;

  • әр анықтамаға мысал келтіріңіз.

Рефлексия: «Пойыз»

Оқушы сабақтың әр бөліміндегі өзінің белсенділігіне сай фишканы вагондарға бекітеді.


Үйге тапсырма:

813 Тиімді тәсілмен шешіңіз:

  1. ;

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6


Қосымша 5


Слайд 11 - 12

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ үрдісінде ұсынылатын тапсырмалар біртіндеп күрделенген, әрі топтық жұмыс деңгеймен ұсынылады. Күрделенуде жеке оқушының қабілеттері ескеріледі.

Жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Сабақ үрдісінде оқушының дұрыс отыруына, еркін болуына назар аударыңыз.









6


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік

Автор: Абыханова Назерке Мақсұтқызы

Дата: 26.10.2020

Номер свидетельства: 561303


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства