kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ондык бөлшек. Ондык бөлшектерді оқу және жазу

Нажмите, чтобы узнать подробности

ондық болшек туралы магулмат. ондық болшектіңу жазылуы мен оқылуы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ондык бөлшек. Ондык бөлшектерді оқу және жазу»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

(Математика 2 бөлім)

Мектеп: Пенжім орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сеиткасимова А.Ж

Сынып: 5А

Қатысқан саны:

Қатыспаған саны:

Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушы:

- Ондық бөлшек ұғымын түсіну, ондық бөлшектерді оқу және жазу ;

Сабақ мақсаттары

Ондық бөлшек ұғымын түсінеді, ондық бөлшектерді оқиды және жазады ;

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер

Ондық бөлшек ұғымын түсінеді, ондық бөлшектерді оқиды және жазады

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

- Ондық бөлшек – decimal fraction, үтір - decimal point.

ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;

разрядтары бойынша сандарды жіктеу

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Ондық бөлшек – бұл жай бөлшектің басқаша жазылуы

Берілген бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ......... қажет

Бүтін бөлік, бөлшек бөліктен үтір арқылы ажыратылады.

Бөлшек оқылуы: …бүтін, …(оннан, жүзден, …)

Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін.... қажет

Құндылықтарды дарыту

- Адалдық, жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту және өзіндік бақылау мен бағалауды шешім қабылдауды үйрену;


Пәнаралық байланыс

География, физика

Бастапқы білім

Жай бөлшектер, дұрыс\бұрыс бөлшектер, бөлу және бөлшек байланысы, , бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың және ондық бөлшектердің разрядтары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5-6 минут







І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушымен амандасу. Оқушыға жақсы көңіл – күй сыйлау Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау.Үй тапсырмасын сұрау.

  1. «Сұрақтар қобдишасы» әдісі

  1. Санның бөлігін табу үшін не істейміз?

Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.

  1. Бөлігі бойынша санды табу үшін де қайтеміз?

Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек.

  1. Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуда екеуінің қандай айырмашылығы бар?

Санның бөлігін табуда санды осы бөлшекке көбейту керек, ал бөлігі бойынша санды тапқанда санды осы бөлшекке бөлеміз.

4. Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығарғанда?

Орындалатын жұмыс мөлшері, көлемі, қашықтығы және т.с.с шамалар1 бірлік ретінде алынады.



Таратпа қағаз


Сабақтың ортасы


10 минут




























«Миға шабуыл» әдісі


15 минут




















Жаңа сабақ

Үтір арқылы жазылған бөлшек сандар ондық бөлшектер деп аталады.

Ондық бөлшектердің жазылуында үтірдің сол жағында— ондық бөлшектің бүтін бөлігі жазылады, ал оң жағында ондық бөлшектің бөлшек бөлігі жазылады.

Мысалы: 1)  2,3 санында  2- бүтін бөлігі,   3- бөлшек бөлігі

2) 5,03 санында  5- бүтін бөлігі,   03- бөлшек бөлігі

3) 0,51 санында  0- бүтін бөлігі,   51- бөлшек бөлігі

4) 0,219 санында 0- бүтін бөлігі,   219- бөлшек бөлігі

Бөлімдері 10; 100; 1000 т.с.с болатын жай бөлшектің бөлімінде қанша нөл бар болса, ондық бөлшек түрінде жазғанда үтірден кейін сонша таңба болуы тиіс.

Қажет жағдайда бөлшек бөлігіне үтірден соң керегінше нөл тіркейміз. Мысалы:

5,7                               3,19                            0,007 

Тең ондық бөлшектерді жазу

Ондық бөлшектердің жазылуында бөлшек бөлігінің соңына нөлді немесе бірнеше нөлді тіркеп жазсақ, немесе соңғы нөлдерді алып тастасақ ондық бөлшек өзгермейді.

Мысалы:  1)   5,7= 5,70= 5,70000     2) 0,09 =0,090= 0,09000

3) 1,090000 =1,0900= 1,09

Ондық бөлшектерді оқу

Ондық бөлшектерді оқығанда алдымен бүтін бөлігі оқылады, содан кейін бөлімі ретінде ең кіші разряды шығыс септігінде оқылады.

52,256-  елу екі бүтін мыңнан екі жүз елу алты

102,00243—  жүз екі бүтін жүз мыңнан екі жүз қырық үш


Оқулықтағы 19 беттегі №716, 717 есептерді шығарады



Тапсырма

Ондық бөлшекті оқыңыз және оны жай бөлшек түрінде жазыңыз.

Ондық бөлшек

Оқылуы

Жай бөлшек

1

0,7

0 бүтін, оннан 7

2

0,9



3

0,04



4

0,75



5

0,125



6

0,042



7

0,0064

























Алдамұратова А.Т.

Математика

5 сынып

Алматы «Атамұра»

2017 ж

Оқулық



Таратпа қағаз

Сабақтың соңы

3-4 минут


Үйге тапсырма: Оқулықтың 20 бетіндегі № 718 есебі

Рефлексия: 3-2-1 әдісі арқылы оқушыдан кері байланыс алу




Саралау –оқушыға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушының барынша түсінуіне қолдау көрсетемін және де жан – жақты дайындалып, барынша түсіндіремін

Оқушыны назардан тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады

Денсаулық сақтау технологиялары:

Баланың жас ерекшелігін ескеріп үй тапсырмасын өлшемді етіп беремін


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ондык бөлшек. Ондык бөлшектерді оқу және жазу

Автор: Сеиткасимова Айсулу Жарылгаповна

Дата: 17.01.2018

Номер свидетельства: 450479


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства