Саба?ты? ма?саты: Теориядан ал?ан білімді практика?а ?олдана алу,?ткен та?ырып бойынша 63% -?а жеткен о?ушыларды? білім мен біліктілігін с?йлеу ар?ылы на?ты бекіту,
о?ушыларды? бойына адамгершілік ?асиеттерін ?алыптастыру,шыншылды??а ж?не шапша?ды??а т?рбиелеу, ма?сат?а жете білуге т?рбиелеу,балаларды біры??ай а?паратты? ке?істік – ?жымды? парасаттылы??а кіріктіру. Саба?та, «о?ы да - то?ы» ?станымын ж?зеге асыра отырып, о?ушыларды? ж?мысын ?йымдастыру. Жетістікке жеткен адам к?рсеткіші ретінде, п?нді сапалы ме?геруге ?ызы?ушылы? таныту ж?не ынталану.
Просмотр содержимого документа
«"?иылыс?ан т?зулер. Параллель т?зулер" 7 сынып. »
Пәні: Алгебра Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Қиылысқан түзулер. Параллель түзулер
Сабақтың мақсаты: Теориядан алған білімді практикаға қолдана алу,өткен тақырып бойынша 63% -ға жеткен оқушылардың білім мен біліктілігін сөйлеу арқылы нақты бекіту,
оқушылардың бойынаадамгершілік қасиеттерін қалыптастыру,шыншылдыққа және шапшаңдыққа тәрбиелеу, мақсатқа жете білуге тәрбиелеу,балаларды бірыңғай ақпараттық кеңістік – ұжымдық парасаттылыққа кіріктіру. Сабақта, «оқы да - тоқы» ұстанымын жүзеге асыра отырып, оқушылардың жұмысын ұйымдастыру. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталану.
Міндеті: технологиялық карталардың регламентінің орындалуы.
Әдіс - тәсілі: « Биоақпараттану және Синергетика » технологиясы
Картасы: «Әмбебап»
Сабақтың барысы:
1
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу.Сынып оқушыларын үш топқа бөлемін.Себебі, «Көшбасшы» картасында үш топпен жұмыс жасаймын.Үш топ «Қисын» картасы бойынша үштіктерге бөлінген.
Слайдта сабақтың тақырыбы жазылған. Сабақтың өтілу кезеңдерімен таныстырамын.
Карталар: 1. Биоинтернет
2. Қисын
3. Көшбасшы
«Барлық жеткіншек ұрпақтың функционалдық
сауаттылығына да зор көңіл бөлу қажет. Балаларымыз қазіргі заманға бейімделген болуы үшін бұл аса маңызды.Біздің міндетіміз- егемендік жылдары қол жеткізгеннің барлығын сақтай отырып,ХХІ ғасырда орнықты дамуды жалғастыру.Біздің басты мақсатымыз-2050 жылға қарай мықты мемлекеттің,дамығын экономиканың және жалпыға ортақ еңбектің негізінде берекелі қоғам құру.» Н.Ә.Назарбаев
Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі.
2
1 цикл.
Стандартты және өзгермелі жағдаятта білімді қолдану үлгісін құрау
«Биоинтернет» картасы.
Сынып үш тапсырма алады ТКШ-АКШ-ЖКШ
а║в ; в ║ с болса, онда а және с түзулері қалай орналасады?
Берілген екі бұрышы бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын тап: 300; 500
3.АВС және SKT үшбұрыштары тең. АВ қабырғасы 17 дм-ге тең. К бұрышы 700. В бұрышы мен SK қабырғасын табыңдар. Ж: 1. а║с 2. 10003. 17 дм, 700
Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар дәптерлерін алмастырады, «Қолдағы қаламсап – бұл қателік» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындаудың кезеңді тексеріледі. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады. Тексеру регламенті «Алгоритм» картасындағыдай жүргізіледі.
Жұмыстың аяқталуы 5+30 с. формуласы бойынша. Сыныпты үш топқа бөлу – Альфа: ТКШ–АКШ-ЖКШ, Бета: АКШ-ТКШ, Гамма: ТКШ тапсырмаларын орындау арқылы жүзеге асырылады.
3
Ұйымдастыру
кезең.
Мотивация
«Қисын» картасы.
Сынып өз бетінше үштікке бөлінеді. Әрбір үштікте үш роль: «Орындаушы»- тапсырманың дұрыс орындалуына жауап береді; «Сыншы»-қатені табуға жауап береді; «Шабыттандырушы»-топтың сәтті жұмыс жасауына жауап береді. Әрбір үштік өз аттарын қояды. Карта бойынша жұмыс нәтижесін ендіретін тақтадан әрбір үштік үш ұяшықты алады. Оқушылар мотивациясы топпен ізденіс жұмысын жүргіземін.
Карта бойынша жұмыс ретін түсіндіремін. Жауап үшін ұяшыққа ұпай санын қоямын.
4
1 кезең. 1 цикл. Оқу материалының мазмұнын талдау
Сыныпқа тапсырма беремін. 1. ТКШ деңгейінің бір тапсырмасы :
Үшбұрыштың екі төбесіндегі сыртқы бұрыштары 1100 және 1600-қа тең. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар.
Ж: 20 0 ; 700 ; 900
Тереңдетілген бағдарлама бойынша сыныпты дайындау – сынып үшін жауабы белгілі тапсырмалар. Карта бойынша жұмыстың мақсаты мен міндеттерін түсіндіремін. Бұл ізденіс стандартты емес шешім. Топпен нәтижеге жету білігі қалыптасады.
Бірінші үштік бойынша орындау уақыты.
5
2 кезең .Оқу материалындағы ең негізгілерін ерекшелеу
Тақтаға шешу жолдарын түсіндіруге шығатыны тапсырманы бірінші үштіктің арасынан алғаш болып шығарған ең үздік оқушы емес, керісінше нашар шығаратын оқушы шығады. «Қисын» картасында үштікте кез келген ролді иеленетін (сыншы, орындаушы немесе шабыттандырушы) әлсіз оқушы қатысында «ең күшті оқушы емес» термині қолданылуы тиіс. Сыныптың барлық үштігі «миға шабуыл» әдісімен тақтада тұрған оқушыға сұрақ қояды. Тақтада тұрған оқушы әрбір дұрыс жауап үшін өз үштігіне бір ұпай қосып отырады. Ұпай сандары мен жауаптарға шек жоқ.. Тақтадағы жауап беріп тұрған оқушы сұраққа жауап бере алмаса, сұрақ қойған үштік өз ұяшықтарына ұпай санын алып отырады.
Үштіктер:
№
Топ аттары
ТКШ
Ұпай
1
Жұлдыз
111
3
α
2
Достық
11
2
β
3
Шолпан
1111
3
α
4
Архимед
11
2
β
5
Балдәурен
111
3
α
6
Ақбұлақ
111
3
α
7
Жасұлан
11
2
β
8
Рационал
1
1
γ
Бірінші үштік 1 ұпай алады.
9
Ұйымдастыру кезеңі. Мотивация
«Көшбасшы» картасы.
Экранда карта бойынша нәтижелерді ендіретін кесте көрсетіледі, №1 кесте
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.
10
1.Кезең. Классик Тапсырманы өз бетінше орындау
№2 кесте бойынша осы кезеңде жұмыс жасау ережесі сыныпқа түсіндіріледі. Әр топ өздері орындайтын тапсырмалар саны мен уақытты өздері айтып, ұсыныс жасайды.
Ережемен жұмыс жасау кестесі әрбір топтың қолында болуы тиіс.
11
1 кезең. Өздік бақылау
Тақтадағы көрсетілген № 1 кестеге таңдалған мәліметтер жазылып, топ жұмыс жасауға кіріседі.
ТКШ:
Бұрыштары 400; 300; 1100 болатын үшбұрыштар бола ма?
2.Егер түзу параллель екі түзудің біреуін қиып өтетін болса,онда бұл түзу параллель түзулердің екіншісін де қия ма?
3. Берілген екі бұрышы бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын тап: 400; 600
4. АВС және SKT үшбұрыштары тең. АВ қабырғасы 23 дм-ге тең. К бұрышы 300. В бұрышы мен SK қабырғасын табыңдар. 5. Берілген екі бұрышы бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын тап: 200; 400
6. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың сәйкес үш қабырғасына тең болса,онда үшбұрыштар қандай болады?
АКШ:
Үшбұрыштың екі төбесіндегі сыртқы бұрыштары 1200 және 1500-қа тең. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар.
АВС тең бүірлі үшбұрышының төбесіндегі бұрышы 400. Оның табанындағы бұрыштарын табыңдар.
ЖКШ: 1. Егер үшбұрыштың медианасы әрі биіктігі болса,онда үшбұрыштың түрі қандай болады?
Түзулер қиылысқанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 500 болса,онда қалған бұрыштарын табыңдар.
Сабақ барысын жазуды тақтаға модератор жүргізеді.
12
3 кезең. Бақылау
Алға қойылған мақсатқа жету үшін топтың көшбасшысы топ жұмысын ұйымдастырып, бақылайды.
Бір де бір кезеңде мұғалім тарапынан көмек көрсетілмейді.
13
4 кезең Талдау
Топ алған уақыттың толық соңына дейін бір минуты қалғанға дейін өз жұмыстарын талдап, тапсырмалар саны мен орындау уақытына өзгерістер енгізе алады.
Хронометраж таймер бойынша жүргізіледі.
14
5 кезең Бағалау
Топ өз жұмыстарын аяқтап, бірін-бірі тексеру әдісімен тапсырмалардың дұрыс орындалуын тексереді. Орындалған тапсырмалардың аяқталған сәтінде топтан модератор тапсырмаларды жинап алып, тексеру үшін басқа топқа олардың дайындығына қарай береді.
Әр топ өздері белгілеп айтқан уақыт бойынша тапсырмаларды аяқтайды.
15
Түзету
Мұғалім әр топтың көшбасшысымен жұмыс барысын талқылайды. Жауаптары:
ТКШ: 1.болады 2.қияды 3.800 4.300; 23 дм 5. 1200
6. тең АКШ: 1.300; 600; 900 2. 3,5 м 3.17 см. 4. 700 ЖКШ: 1.тең бүйірлі үшбұрыш 2. 500;1300
Сыныпта ең үздік менеджерлік жұмысты айқындау және оны көрсету аса маңызды болып табылады.
16
Бағалау
1 орын – 3 ұпай, 2 орын – 2 ұпай, 3 орын – 1 ұпай
17
Сабақ соңындағы қорытынды бағалау
Алгоритм картасында оқушы бағаланбайды. Биоинтернет және қисын карталарында оқушылар альфа, бетта, гамма топтарына сәйкес,сонымен қатар көшбасшы картасында 7 ден 9 ұпайға дейін алған топ үшін журналға қойылатын баға 5. 5 тен 7 ге дейін ұпай алса журналға қойылатын баға 4. 3 тен 5 ұпайға дейін алған топқа журналға қойылатын баға 3. 8-9 ұпайдан жинаған топтар үшін әрбір оқушыға 9 бонустан қойылады. Осылайша қорытынды бағалар плакатқа жазылды.
Барлық оқушылар бағаланды.
18
Үй тапсырмасы
Үй тапсырмасы беріледі.
Топтық жұмысты қорытындылау. Сыныптың көшбасшысына сөз беру.
№1 кесте.«Көшбасшы» картасы бойынша жұмыс жасау барысында мәліметтерді тіркеу кестесі. Сыныптағы тақтаға ендіріледі және оны модератор-оқушы жүргізеді.
Топ аты
Сұраныс
Түзету
Сұраныс бойынша нәтиженің ұпай-болжамы
Нәтиженің балдық мәліметі
Топтық жұмыстың қорытындысы Сынып көшбасшысына сөз
тапсырмалар саны
уа қыт
уақыт
тапсырмалар саны
Клас сик
Шебер
Супер ойын
Білім
5
2-4-6
Дарын
Арай
№2 Кесте. 10 оқушыдан тұратын үш топ үшін «Көшбасшы» картасы бойынша сабақты жүргізу үшін есептік көрсеткіштер
Ойын деңгейі
ЖКШ АКШ ТКШ санының шегі
1 тапсырма ұпайы
27-30 оқушыдан сыныптағы тапсырманы орындау уақыты
Ұпай бойынша уақытты үнемдеу құны
1 тапсырма үшін норманы жоғарылатуға уақытты үнемдегені үшін бонустар
Ұпай бойынша айып салу,
1 ТКШ «Классик»
2-4-6
ЖКШ-5 АКШ-3 ТКШ-1
1-7 сын-8 мин 8-11 сын-16 мин
1 мин - 3
ЖКШ-5 АКШ-3 ТКШ-1
ЖКШ-5 АКШ-3 ТКШ-1
Ескерту 1: бұл кесте сыныптағы 30 оқушының әр топта 10 оқушыдан болғанда жұмыс жасауға арналған кесте. Норматив негізінде оқушылар санының аз сыныптары үшін жалпы уақытты көбейтуге рұхсат етілген 2, 3, 4 кестелерінде берілген (1 кестенің 4 бағанын қараңыз).
Ескерту 2: ойынның кез келген уақытында топ уақытты үнемдеп түзетулер енгізуге құқығы бар, бірақ та уақыттың толық аяқталуына бір минут қалғанда.
Ескерту 3: айып салу уақыт бонусына да әсер етеді, ол мына кезде орын алады: егер де, топ сұраныс алып ол сұранысты орындамаса, уақыт бонусынан орындалмаған тапсырмаларға ұпай сандарынан алынып тасталынады.
№ 3 кесте. «Классик» ТКШ деңгейінде түрлі толтырылымды сыныптар үшін тапсырмаларды орындаудың жалпы және қосымша уақыт нормативі.