Просмотр содержимого документа
«: ?иылыс?ан т?зулер. Параллель т?зулер »
Сабақтың тақырыбы: Қиылысқан түзулер. Параллель түзулер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Параллель түзулер жөнінде оқушыларға жүйелі мәліметтер беру.
Дамытушылық: Екі түзудің қиюшымен жасайтын бұрыштарын түсіндіріп, оларды параллельдік белгілерде қолдануға бейімдеу.
Тәрбиелік: Табиғат пен өнердегі сұлулықты түсінуге , әдептілік ережелерін бойына
сіңірген шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
Екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болатын айқыш, сәйкес және тұтас бұрыштардың анықтамасы конструктивті формада құрылу керек;
Жаңа материалды игеру деңгейлерін қадағалау;
оқушылардың шығармашылық ойлау қабілетін дамытуға, талдауға, жүйелеуге, өз ойын сауатты жеткізуге ықпал ету.
Оқыту әдістері: Салыстыру-талдау, өз бетінше зерттеушілік жұмыс, диалогтық оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау.
Сабақтың типі: жаңа білімді игеру сабағы
Сабақтың түрі: топтық және ұжымдық
Қажетті құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, тақырыптық көрнекіліктер.
Оқытудағы әдістемелік нұсқау:
Түзулердің параллельдік белгілерін меңгеру, параллель түзулер мен қиюшының арасында пайда болатын бұрыштардың қасиеттерін білу және оларды сызбада ажырата білу қабілеті кейіннен төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ұқсастығы тақырыптарын өткенде және стереометрия бөлімінде кеңінен қолданылады. Сондықтан есептерді шешу барысында берілген түзулердің параллельдігін дәлелдей білу және параллель түзулер мен қиюшы арасындағы бұрыштарды анықтай білу бейімділіктерін қалыптастыру мәселелеріне басты назар аудару керек.
Тақырыпқа берілген есептерді шешу барысында оқушылар айқыш, тұтас және сәйкес бұрыштарды анықтай білуге машықтанып, сызықтық теңдеулер жүйесін шешу бейімділіктерін кеңінен қолданады.
Сабақтың жүру барысы:
Сабақтың кезеңдері
Дидактикалық міндеттер
1. Сабақтың басталуын ұйымдастыру
Сабақтың тақырыбы мен міндеттерін хабарлау.
2. Теориялық білім мен практикалық біліктілікті қайталау
Өтілген тақырыптың теориясын қайталай отырып, жаңа материалды дұрыс қабылдауға ұмтылдыру.
3. Жаңа материалды игеру
Екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болатын айқыш, сәйкес және тұтас бұрыштарды табу алгоритмін мысал арқылы түсіндіре отырып енгізу.
4. Игерген білімді қолдану
(практикалық кезең)
Жаңа материал теориясын есептер шығаруда қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Сыныпта орындалатын есептер:
№21,№22,№23,№25 (90-91 бет)
5. Сабақты қорытындылау
а) Сабақтың мақсатқа жетуіне баға беру.
ә) Үйге тапсырма:
№17,№18,№19,№20 (90 бет)
Параллель түзулер тақырыбын оқу.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1) сынып оқушыларын түгендеу және назарын сабаққа аудару;
2) бүгінгі сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру, оқыту тәсілдерін талдау.
ІІ.Негізгі
бөлім:
Екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған бұрыштар:
Айқыш бұрыштар: ішкі : ; ;
сыртқы: ; ;
Тұтас бұрыштар: ішкі : ; ;
сыртқы: ; ;
Сәйке бұрыштар: ; ;
; ;
1 2
4 3
5 6
8 7
Жоғарыда көрсетілген кестені пайдалана отырып, оқушылардың жаңадан өтілген тақырыпты меңгергендерін тексеру және есте сақтау қабілеттерін дамыту мақсатында төмендегі жаттығуларды орындату керек.
1. . Ішкі айқыш бұрыштардың градустық өлшемдерін есептеп табыңдар.
. . Сыртқы айқыш бұрыштардың градустық өлшемдерін есептеп табыңдар.
3. болса, сыртқы тұтас бұрыштардың әрқайсысының градустық өлшемі неше градустан болатынын есептеп табыңдар.
4. болса, ішкі тұтас бұрыштардың әрқайсысының градустық өлшемі неше градустан болатынын есептеп табыңдар.
5. болғанда, сәйкес бұрыштардың әрқайсысының градустық өлшемі неше градустан болатынын есептеп табыңдар.
Осы жаттығулардан кейін оқушылардан күтілетін нәтиже:
Екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған бұрыштарды атай білулері және бұрыштардың біреуінің градустық шамасы бойынша қалған бұрыштардың әрқайсысының градустық өлшемін есептеп таба білулері керек.