kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Екі ?рнекті? ?осындысыны? ж?не айырмасыны? квадраты

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барине рахмет.Б?л сайт ар?ылы барлы? п?ннен ?ажет материалдар аламыз. ?з саба?ымыз ды да жібере аламыз. Барлы? м??алімдерге ?те тиімді. Барлы? піннен олимпиада?а о?ушыларды ?атыстыра аласындар. Осындай сайттар ар?ылы керек ??жаттарынды ала аласындар. Сертификатта тегін аламыз.Сіздерге улкен рахмет!!!!

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Екі ?рнекті? ?осындысыны? ж?не айырмасыны? квадраты»

Бекітемін:

Күні: №249 мектеп-лицей директорының оқу-тәрбие

жұмыстары жөніндегі орынбасары Г.Дөңесова

А.Ахметованың 7 « Ә » сыныбында

(мұғалімнің аты-жөні) (сыныбы)

өткізген сабақ жоспары


Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты

Сабақтың мақсат-міндет-тері:

А) білімділік:

Оқушыларға екі өрнектің қосындысының квадраты және айырмасының квадраты тақырыбына ақпарат беру, түсіндіру және формулаларды қолдану арқылы есептер шығарту;

Ә) дамытушылық:

Ойлау қабілеттерін дамыту, салыстыруға, ой қорытындылауға баулу, байқағыштығын дамыту;

Б) тәрбиелік:

Өз бетінше жұмыс істеуге бейімделуді жалғастырады; пәнге деген қызығушылықтарын арттырады; тиянақтылыққа, жылдам ойлауға үйренеді ;


Сабақтың типі:

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдістері:

Түсіндірмелі, сұрақ –жауап

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:

7 сынып алгебра оқулығы, интерактивті тақта

Сабақ барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

І. Ұйымдастыру бөлімі

-амандасу;

-түгелдеу;

-оқушының

назарын сабаққа аудару;

-оқу құралдарының дайындығын

тексеру

-амандасу;

-кезекшілік міндеттерін

атқару;

-сабаққа

айындалу;

ІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық

Ой қозғау

«Ұшқыр ойдан –ұтымды жауап.»

Сұрақтар

  1. Қандай өрнектерді бірмүше деп атайды? Мысал келтірейік.

  2. Көпмүше деп нені атаймыз? Мысал келтірейік.

  3. Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесі қандай?


Оқушылар сұраққа жауап береді. Мысал келтіріп, түсіндіреді.

















ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

1.Екі өрнектің қосындысының квадраты. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді кейбір жағдайларда ықшамдырақ орындауға болады. Көпмүшелерді көбейтудің осы дербес жағдайларын өрнектейтін формулаларды қысқаша көбейту формулалары деп атайды.

Екі а және b өрнектерінің қосындысын табайық:

яғни,

(1)

теңбе–теңдігінің ақиқаттығын дәлелдедік. (1) формуланы екі өрнектің қосындысының квадраттарының формуласы деп атайды.

Осыдан мынадай ереже шығады.

-Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадратына, плюс екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең.

2.Екі өрнектің айырмасының квадраты.

Енді а-b айырмасын квадраттайық.

Сонымен

(2)

теңбе-теңдігі орындалады. Бұл формуланы екі өрнектің айырмасының квадратының формуласы деп атайды.

-Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадратына, минус екі еселенген бірінші және екінші өрнектің көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің квадратына тең.

1-мысал.а)

ә)

2-мысал. а)

ә)

ІV.Жаңа білімді бекіту

а) Деңгейлік тапсырмалар

А тобы

332. Көпмүше түріне келтіріңдер:

2.

4.

6.

8.

10.

333.Көпмүшені түрлендіріңдер:

2.

4.

6.

8.

334.Өрнекті түрлендіріңдер:

2.

4.

6.

8.

В тобы

342. Көпмүше түріне келтіріңдер:

343.Көпмүшеге түрлендіріңдер:

1)

3)

5)

С тобы

354.(а-b)2 өрнегіне қандай өрнекті қосқанда қосынды (а+b)2 өрнегіне теңбе-тең болады?

Шешуі:

ә)«Кім тапқыр?» (Тақтада екі өрнектің қосындысы және айырмасының квадратына байланысты есептер беріледі)

1.(2х+?)2=4x2+4x+1;

2.(3m+2t)2=?+12mt+4t2;

3.(?-x)2=c2-2cx+x2.

V. Қорытындылау

Міне,біз бүгін екі өрнектің қосындысының квадраты және екі өрнектің айырмасының квадратының формуласымен таныстық.

Енді мына өлең жолдарын өздеріңе арнаймын.

Білім деген биік шың,

Бақытқа сені жеткізер.

Білім деген ақылшың,

Қиындықтан өткізер,-деп әрі қарай үнемі білімдеріңді жетілдіріп,өте жақсы деген бағаға оқуларыңызға тілектеспін!

VІ. Үйге тапсырма.

332(тақтары); №333 (тақтары); №334 (тақтары); №342-343(жұптары)

VІІ.Бағалау


Оқушылардың ынтасына қарай білімдері бағаланады.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Екі ?рнекті? ?осындысыны? ж?не айырмасыны? квадраты

Автор: Ахметова Айгерим Ержигитовна

Дата: 23.12.2015

Номер свидетельства: 269448


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства