Сынып: 6«а» | Күні: 13.04.2017ж. |
Сабақ тақырыбы: | Есептер шығару . |
Сабақ негізделген оқу мақсаты. | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің жағдайларын үйрету. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің 2-ші жағдайын пайдаланып есептер шығарады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің 2-ші жағдайын пайдаланып есептер шығарады. |
Кейбір оқушылар: |
|
Жетістік критерийі | - Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешуді біледі. - Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешуге есептер құрастыра алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Функця, аргумент, коэффициент ,теңсіздік т.б |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің жағдайлары. |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің бір айнымалысы бар теңдеуге байланысы. |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Жүйені,есептерді дұрыс жаза алады. |
Сабақта қамтылатын құндылықтар | |
Алдыңғы тақырып | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар Үй тапсырмасын тексеру, «Сұрақтар қобдишасы», «Фишбоун», «Т кестесі», «Пазлыларды құрастыру»,«Бір минуттық эссе» әдісі. | Ресурстар |
«Қызығушылықты ояту» 10 минут | Сыныптың ахуалын «Ыстық алақан» әдісі арқылы қалыптастырамын.Топқа деңгейлері арқылы бөліп отырғыздым.А,Б,С деңгейіндегі топтар құрылады. Сабақтың барысымен таныстырып бағалау критерийін түсіндірдім. Бағалау критерийлері: Үй тапсырмасын тексеру 2 ұпай (Әр-бір дұрыс есепке 1 ұпайдан) «Сұрақтар қобдишасы» 2 ұпай «Пазлыларды құрастыру» әдісі 1 ұпай (Әр-бір дұрыс есепке 1 ұпайдан) «Фишбоун» әдісі 1 ұпай (Әр-бір дұрыс есепке 1 ұпайдан) «Т кестесі» әдісі 1 ұпай (Әр-бір дұрыс есепке 1 ұпайдан) 6. Оқулықпен жұмыс 1 ұпай (Әр-бір дұрыс есепке 1 ұпайда Бағалау шкаласы: «5» 10-8 ұпай «4» 7-5 үпай «3» 4-2 ұпай Үй тапсырмасын тексеру (әр-бір есепке бір ұпайдан). Үй тапсырмасын есептің дұрыс жауаптары арқылы тексереміз. №1537 №1539 Ж: (9;7) Ж: (3;5) «Сұрақтар қобдишасы» әдісі. Әр топқа бір сұрақтан. Сұрақ. Екі айнымалысы теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің 2-ші жағдайы. Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілмен шешіңдер: 2х+3у=5 5x+3y=-1 Сұрақ. Екі айнымалысы теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің 3-ші жағдайы. Теңдеулер жүйесін қосу тәсілмен шешіңдер: 3х+2у = 22 5х-3у = 5 Сұрақ. Екі айнымалысы теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің 1-ші жағдайы. Теңдеулер жүйесін қосу тәсілмен шешіңдер: 2х+3у =2 -2х+5у =-18 | Суреттер, қималар, т.б. |
«Мағынаны тану» 30 минут | Оқушыларды деңгейлері бойынша бөліп отырғыздық.Деңгейлері бойынша тапсырма беріледі. А деңгейіндегі топқа «Фишбоун» әдісі Б деңгейіндегі топқа «Т кестесі» әдісі С деңгейіндегі топқа «Пазлы құрастыру» әдісі «Фишбоун» әдісінің тапсырмалары. 1. х +у =1 2. х + у =5 х = 1- у у = 5-х 4у= -2 х =1- (-0,5) 2х=8 у=5-4 у = -2:4 х = 1,5 х=8:2 у=1 у = -0,5 х=4 Ж: (1,5;-0,5) Ж: (4;1) 3.у-х=-3 4. 3х+у=-3 у = -3+х у =-3-3х 3х=12 у = -3+4 -х = -5 у =-3-3*5 х =12:3 у = 1 х = 5 у =-18 х =4 Ж: (4;1) Ж: (5;-18) «Т кестесі» әдісінің тапсырмалары. -4х+у=5 х-2у=65 -4х=5-у х =65+2у 9у=18 -4х=5-2 -7у=77 х =65+2*11 у =18:9 х = -3/4 у =77/(-7) х=87 у =2 у =-11 Ж: (-3/4;2) Ж: (87;-11) 3. х+2у=6 3*4+2у=22 2у=6-4 2у =22-12 -3х= -12 у=2/2 19х=76 у =10/2 х = -12: (-3) у=1 х =76/19 у =5 х =4 х =4 Ж: (4;1) Ж: (4;5) Оқулықпен жұмыс. №1538 №1541 х+у=17 х-у=4 у=17-6 2х=42 21-у=4 2х=12 у=11 х=42/2 -у=4-21 х=12/2 х=21 у=17 х=6 Ж: (21;17) Ж: (6;11) | Суреттер, сызбалар. |
«Ой толғаныс» 5 минут | «Бір минуттық эссе» әдісі . Бағалау. Үйге тапсырма. №1547,1548 | Сызбалар. |
Қосымша ақпарат. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің 3 тәсілі бар 1) қосу тәсілі 2)орын алмастыру тәсілі 3)графиктік тәсілі |
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Сабақтың мақсаты шынайы болды. Оқушылар екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешудің үш жағдайын толық меңгерді. Сыныптың ахуалы тамаша болды Тиімді болды. Берілген уақыт ішінде үлгермедім кері байланысқа. Сабақта уақыты шектеп үйрендім. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сыныптың ахуалын қалыптастыру. 2: «Қобдиша» әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Фишбоун» әдісі 2:«Пазлыларды құрастыру» әдісі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: деңгейлік тапсырмалар дайындап келу |