kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Формула.Формула арқылы есептеу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

5 кл ҚМЖ. Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерде пайдалан отырып шешу. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Формула.Формула арқылы есептеу.»


Бекітемін: Күні:

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағаны:-

Сабақ тақырыбы:

Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді

есептерді шығару. Натурал сандардан

тұратын сандар тізбегі /1 сабақ/

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

5.5.1.1Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептер шығару

5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану

5.5.1.9 Мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды

қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Формулалармен және ережелерімен танысады

  • Периметр, аудан, көлем, қашықтық, заттың құнының формулаларын біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • формуланың көмегімен мәтінді есептер шығарады.

  • Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей алады

Оқушылардың кейбіреулері орындай алады:

  • Формулаларды қолдана отырып, күнделікті өмірмен байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара алады

Бағалау критерийі:

  • Ережелер арқылы формула құра алады

  • Формуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу арқылы мәтінді есептерді шығара алады

  • Функцияналдық сауаттылыққа байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі

Тілдік мақсат:

  • Теңдікпен берілген формулаларды оқи алады

  • Мәтінді есептерді шығаруда формуланы қолдана алады

Терминология

  • Формула, периметр, аудан, көлем, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, квадрат, куб, параллепипед, жылдамдық, уақыт, жол.

Сыныптағы диалог

  • Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?

  • Тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?

  • Периметр қалай есептеледі?

  • Заттың құнын қалай анықтаймыз?

Құндылыққа баулу:

Тәуелсіздік және Астана.Қарым-қатынас жасау қабілеті, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс:

Бейнелеу,жаратылыстану


Алдыңғы білім:

Натурал сандарға амалдар қолдана алады.Теңдеу шешуді біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:


Ресурстар

Сабақтың басы:


Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.

Белсенді оқу әдісі: «Шаттық шеңбері»

Пазлдар арқылы4 топқа бөлу:

І-топ: Үшбұрыш

ІІ- топ: Төртбұрыш

ІІІ-топ: Шаршы

ІҮ-топ: Параллелепипед

Белсенді оқу әдісі: «Ыстық орындық»:

  • Тікбұрышты параллелепипед өлшемдерін ата, тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?

  • Кубтың неше жағы бар, олар қандай фигуралар?

  • Теңдеу дегеніміз не?

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамын

-Суреттен не байқадыңыз?

-

5

Суреттегі сандар нені білдіреді?



3

15

3

3



11








Үлестірме суреттер







Оқушылар сұрағы

Сабақтың ортасы:














































Б

5

елсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс.

І топ:Периметрді табу бойынша

Тіктөртбұрыштың периметрінің формуласы P=2()

Квадраттың периметрі P=4

Үшбұрыштың периметрініңформуласы

ІІ топ:Ауданды табу бойынша

Тіктөртбұрыштың ауданы S=

Квадраттың ауданы S=

ІІІ топ: Көлемді табу бойынша

Тікбұрышты параллепипедтің көлемі V=

Кубтың көлемі V=

ІҮ топ: Жолды табу бойынша

Жолдың формуласы S=vt

Заттың құнының формуласы С=аn

Әр топ постер қорғайды.

Қ.Б «Бағдаршам әдісі»

Сергіту сәті «Фигура құрамыз» ойыны

Үш топ оқушылары орындарында дөңгеленіп тұрады. Мұғалім қандай формула айтса, оқушылар сол фигураны құрады.

Сараланған әдіс: «Баспалдақ» әдісі





Жеке жұмыс.

№998. Төртбұрыштың периметрін табу формуласын қолданып, а ұзындығы мен в ені мен Р периметрі арқылы өрнектеңдер. Егер в және Р сәйкесінше 1) 1см және 8 см;

2) 2см және 10 см; 3)1,5 см және 9 см болса, а ұзындығы неге тең?.«Мадақтама» әдісі

Жұптық жұмыс

Астана мен Көкшетау қалаларының арасыs км. Астана қаласынан Көкшетауға қарай 48 км/сағ жылдамдықпен бірінші көлік шықты, онымен бір уақытта Көкшетаудан Астанаға қарай 40 км/сағ жылдамдықпен сондай екінші көлік шықты. Олар неше сағаттан соң бір-бірімен кездеседі? Мұндағы s=176.

.«Басбармақ» әдісі

Белсенді оқу әдісі;

«Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтық жұмыс .

Сараланған әдіс

А-деңгейі /формула құрастыр/


х

1

2

3

4

у

3

6

9

12


В-деңгейі/формула құрастыр/

х

1

2

3

4

у

5

7

9

11




С-деңгейі /есепте/

Тікбұрышты параллелепипедтің көлемі 336см3. Оның табанының ауданы 84 см2. Тікбұрышты параллелепипедтің биіктігі неше сантиметр?



Ресурсты парақтар



Математика 5-сынып.А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова

























Окулыктар




















Сабақтың соңы:





































Ойлау дағдыларының деңгейі. Ережелер арқылы формула құра алады:

Есептерді шығарыңыз:

а)Шаршының қабырғасы 5 см болса, оның ауданы мен периметрі неге тең?

Дескриптор: Білімалушы

  • қысқашашартын жазады ;

  • есептің шартыбойыншаформула құрастырады;

  • көбейтуді орындайды;

  • қосуды орындайды;

  • Формуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу арқылы мәтінді есептерді шығара алады.

Есептерді шығарыңыз:

ә)Тіктөртбұрыштыңпериметрі34см,алені7см-гетең.Тіктөртбұрыштың ауданын жәнеұзындығынтабыңыз.


Дескриптор: Білімалушы

- қысқашашартын жазады;

- Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей алады;

- тік төртбұрыштың ауданын анықтайды;

- есептің жауабын жазады.

  • Функцияналдық сауаттылыққа байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі.

Суретке қарап есеп құрастыр. Сол есепті формула арқылы шығар.

Дескриптор: Білім алушы:

-суретке қарап есеп құрастырады;

-көбейтуді орындайды;

-бөлмедегі ауаның көлемін анықтайды;


Белсенді оқу әдісі: «Сәйкесін тап»















Рефлексия және кері байланыс .

Оқушыларға келесі бағалау ағашын бояу ұсынылады:





Окулыктар













































Бағалау ағашы салынған парақ



Саралау–Сізқандайтəсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз?Сізбасқаларғақарағандақабілеттіоқушыларғақандайтапсырмаларбересіз?

Топтық жұмыста оқушылар бір-біріне түсіндіреді.

Белсенді оқу әдістері

«Шаттық шеңбері», «Ыстық орындық», «Тыңдап отырған үштік», «Айналмалы бекет», «Сәйкесін тап»

Сараланған оқу әдістері

Дереккөз, диалог, қорытынды, деңгейлік тапсырма, қарқын,

бағалау, жіктеу



Бағалау–Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Қалыптастырушы бағалау түрлері: «Бағдаршам», «Басбармақ», «Шапалақ» , «Смайликтер» әдістері.

Қалыптастырушы бағалауда әр есепке дескриптор жазылады.



Денсаулықжəнеқауіпсіздіктехникасынсақтау

Оқушылардың партада түзу отыруы, сынып бөлмесінің тазалығын сақтау, сергіту сәті.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Формула.Формула арқылы есептеу.

Автор: Искакова Жаркинай Мейрмановна

Дата: 23.11.2017

Номер свидетельства: 440315


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства