|   Күні   |         |  
  |   Пәннің атауы   |    Математика     |  
  |   Тақырыбы:   |    Сандарды разрядтарға жіктеу, оларға амалдар қолдану   |  
  |   Мақсаты:   |    Сандарды разрядтарға жіктеу, оларға амалдар қолдануды, кесіндінің ұзындығын, төртбұрыштың ауданын табу тақырыптарын пысықтау, қайталау.   |  
  |   Жетістік критерийі   |     |  
  |   Сілтеме:     |    Математика 4 сынып, оқулық, АКТ көздері, үлестірме материалдар.   |  
  |   Күтілетін нәтиже:   |    Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуді, оларға амалдарды қолдануды.  Төртбұрыштардың ауданын таба алуды.     |  
  |   Ақпарат көздері, қолданатын материалдар:   |    Интербелсенді тақта, тақырыпқа байланысты парақшалар, слайд. А форматтағы қағаздар, маркер, стикер, бағалау парақшалары.   |  
  |   Қолданылатын әдіс-тәсілдер:   |    Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.    Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою, «Ой шабуылы», «Ойлан, Біріктір, Бөліс», «Ортақ талқы» әдісі, «Үш қадамды сұхбат», «Еркін әңгіме» әдісі.         |  
  |   Негізгі дереккөздері:   |    Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 2015 жыл, математика оқулығы, әдістемелік журналдар.   |  
  |   Сабақтың барысы:   |    Мұғалім әрекеті:  Тапсырмалар береді.   |    Оқушы әрекеті:  Тапсырмалар орындайды, талдайды.   |  
  |   Ұйымдастыру.   2 минут   |    Оқушыларды әр түрлі түсті қарындаштар арқылы топтарға бөлу.    Шаттық шеңберін құру. Бір-біріне сәттілік тілеу.   |  
  |   Қызығушылығын ояту   |    Ауызша есептер  Заңдылықты тағайындап, сандар қатарын жалғастыр:  а) 0,19,38,57,.............  ә) 318,422,526,.. .. .. .. .. ..  б) 72 574, 72 561, 72 548, ..........   |  
  |   Білу.  «Ой шабуылы» әдісі  3 минут   |    №1 есеп. Сандарды жаз және оқы, онда:   Әр санда әрбір разрядтың неше бірлігі бар?    Оларды разрядтық қосылғыштардың қосындысына жікте.  Сандардың әрқайсысындағы 5,6,8, және 0 цифрлары нені білдіреді?     |    №1 есеп. Оқушылар жазады.  а) 605 066  ә) 8 008  605 066= 600000+ 0+5+0+60+6  8008=8000+0+0+8   |  
  |   Түсіну.  Презентациямен жұмыс.    2 минут   |    №2 есеп. Мәтіндегі сандарды цифрлармен жаз және оқы:  
             №3 есеп. Есептерді шығар.  а) шеберхана әрқайсысына 2 қоян терісін жұмсап, 7 бас киім және әпқайсысына 4 кәмшат терісін жұмсап, сонша бас киім тікті. Шеберхана бас киімдерге барлығы неше тері жұмсады?  ә) Есеп мәліметтерін пайдаланып, 7*4-7*2 түрінде жазуға болатын есеп құрастыр және шығар  №4 есеп. Есептерді шығар.  а) 9 шапанға 54 метр және сонша қамзолға 27 метр мата жұмсалды. Бір қамзолға қарағанда бір шапанға неше метр мата артық жұмсалды?  ә) Есеп мәліметтерін пайдаланып, 54/9+27/9 түрінде жазуға болатын есеп құрастыр және шығар       |    №2 есеп.  9 орын, 2 725 000 км2 ауданы, 17 337 494 адам,1 600 000, 818 000,2 498 000,270 000, 85 022 өзен, 48 262 көл,10 000 км, 85 000    №3 есеп.  Шешуі:  7*2+7*4= 14+28= 42  Жауабы: 42 тері жұмсады.                              №4 есеп.  Шешуі:  54/9= 6  27/9=3  6-3=3  Жауабы: бір шапанға 3 м мата артық жұмсалды.   |  
  |   Қолдану.    Оқулықпен жұмыс  Тақтамен жұмыс.    7 минут                      Талдау.   Шығармашылық есеп  12 минут   |    №5 есеп Өрнек жаз және мәнін тап.  а) 888 және 202 сандарның қосындысын 10 есе кеміт  ә) 1000-нан 999-ды азайтып, айырмасын 1000 есе арттыру.  б) а және 900 сандарының айырмасын 100 есе арттыру, мұндағы а=1000      №6 есеп.  а) Ұзындығы 5 см АВ кесіндісін сыз. АВ кесіндісінен 3 см ұзын кесінді сыз. Берілген кесіндіден 3 есе ұзын кесінді сыз.  ә) АВ кесіндісінің ұзындығы 12 см, СД кесіндісінікі-4 см. АВ кесіндісі СД кесіндісінен неше есе ұзын? АВ кесіндісі СД кесіндісінен неше сантиметр ұзын?   |    №3 есеп      (888+202)/10=1090/10=109  (1000-999)*1000=1*1000=1000  (a-900)*100=(1000-900)*100=100*100=10000                          №6 есеп   5+3=8     5*3=15   ә) 12/4=3   |  
  |   Жинақтау. Сәйкестендіру.  «Домино» ойыны    8 минут                              «Сен-маған, мен-саған» әдісі  3 минут   |    № 7 есеп      42/3  14*3  13*5  65/5                       |                64/4  78/6  18*4  24*3           |                7*8+34  6*9+46  8*8-32  9*7-23       |               72/8+41  6*9+46  8*8-32  9*7-23     |                40/(40-30)  (100-60)/4  2*(80+20)  (30+70)/10   |     №7 есеп        42/3=14  14*3=42  13*5=65  65/5=13  64/4=16  78/6=13  18*4=72  24*3=72   |            72/8+41=50  6*9+46=100  8*8-32=32  9*7-23 =40    40/(40-30)=4  (100-60)/4=10  2*(80+20)=200  (30+70)/10=10   |  
  |   №8 есеп.  Шаршы сыз және оны әріптермен белгіле. Шаршының периметрін және ауданын тап.  №9 есеп.  Тіктөртбұрыш сыз және оны әріптермен белгіле. Тіктөртбұрыш периметрін және ауданын тап.   |         |         |  
  |   Бағалау. «Үш қадамды сұхбат»  6минут                  Ойын: тез есепте   |    Ережені еске түсір:           №10 есеп  ?-2*3+15/12=2           |  
  |   Сабақты қорытындылау.  Рефлексия бөлімі.  2 минут   |    Жазбаша кері байланыс орнату.  Бүгінгі алған білімдеріңіз толықты ма? Өздеріңізге не алдыңыздар?     |    Жазбаша кері байланыс жаза отырып, «Білім ағашына» іледі.   |  
  |   Үйге: өзіндік жұмыс       |  
  |   Бағалау.  2 минут   |    Өзін-өзі бағалау.     Ауызша кері байланыс  Табыс критерийі арқылы  Қол шапалақтау арқылы  Білім ағашы арқылы  Смайлик арқылы    Жиынтық бағалау   |         |