Просмотр содержимого документа
«Ойыншы?тар д?кенінде»
ӘЛЕУМЕТТІК-ТҰРМЫСТЫҚ БАҒДАРЛАУ
5 сынып
«Ойыншықтар дүкенінде»
Мақсаты:
Оқушылардың белсендік сөздік қорына – ойыншықтардың атауларын бекіту, «неше тенге тұрады?», «көрсетіңізші», «ойыншықты таңдауға көмектесіңізші», «орап беріңізші» сөз тіркестерін дұрыс қолдануға үйрету.
Оқушылардың қоғамда мәдениетті түрде өзін ұстау дағдыларын тәрбиелеу.
Құралдар: бағалары жазылған түрлі ойыншықтар, чектер, «касса», «дүкен», «жұмыс уақыты» кестелер.
Сабақ барысы:
Мұғалім: — Бүгін бізде «Ойыншықтар дүкені» ойыны болады. Ұнаған ойыншықтарды таңдауға, касса төлеуге, чек алуға үйренесіңдер. Естеріңе түсіріңдерші дүкенге барған кезде не көрдік? Кім сатады? Сатушыдан не сұрауға болады?
Тапсырма: кішкентай балаға, досыңа, құрбыңа ойыншықты таңдауға көмектесу; ойыншықтың сапасын көрсете білу, ойншық комплекті түрде болса көрсете білу; белгілі бір сомаға ойыншықты таңдау.
Диалог жүргізуге үйрету. (дүкеннің үстелі, тауар, касса құрылады) Сатушы мен кассирді таңдаймыз.
— Біздің дүкен ашылды. Қараңдаршы, қаншама әдемі ойыншықтар бар. Сатып аласыңдар. Бірақ оларды сендерге сатқандай, сендер дұрыс сұрақ қоюға және жауап беруге үйреніңдер.
«Сату», «сатып алу» жағдайда осындай әңгіме жүреді, мысалы: Сатып алушы: — Мен допты сатып алғым келіп тұр. Айтыңызшы, неше теңге тұрады?
Сатушы: —250 теңге. Сатып алушы кассаға барып, тауардың құнын төлейді. Сатып алушы: — Доптың ақшасын алыңызшы. Сатушы: — Чекті алыңыз. Егерде кассир үндемей чекті беріп жатса, мұғалім түзету тиіс: «Чекті алығызшы!» Сатып алушы сатушыға келіп, чек береді:
Допты беріңізші!
Сатушы:
Міне, алыңыз!
Содан кейін оқушылар рөлдерін ауыстырады, қалғандары дүкенде дұрыс сөйлесу дағдысын қадағалап отырады.
Қорытынды:
- Бүгін біз қандай дүкенде затты сатып алуға үйрендік?