Саба?ты? ма?саты:білімділік: Поэма?а талдау жасай отырып, «А??улар ?йы?та?анда» поэмасы жайында игерген білімдерін тере?дету,поэманы? идеясын,ма?сатын ??ындыру
Дамытушылы?:?з беттерінше білім алу да?дыларын ?алыптастыру,ізденіс, белсенділік, танымды? ?абілеттерін арттыру.Ауызша,жазбаша байланыстырып с?йлеу тілдерін дамыту.М?нерлеп о?у да?дысын ?алыптастыру
Т?рбиелік: поэзияны с?йе отырып,с?лулы? пен махаббатты тану?а, адамгершілік пен мейірімділік ?асиеттеріне,?орша?ан ортаны ?ор?ай білуге, ту?ан жерге деген ??рмет сезімдерін ояту.Адам арасында?ы за?дылы?тарды са?тай білуге т?рбиелеу
Коррекциялы?:аны?,т?сінікті с?йлеу машы?тарын жетілдіру
Сабақтың мақсаты:білімділік: Поэмаға талдау жасай отырып, «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы жайында игерген білімдерін тереңдету,поэманың идеясын,мақсатын ұғындыру
Дамытушылық:Өз беттерінше білім алу дағдыларын қалыптастыру,ізденіс, белсенділік, танымдық қабілеттерін арттыру.Ауызша,жазбаша байланыстырып сөйлеу тілдерін дамыту.Мәнерлеп оқу дағдысын қалыптастыру
Тәрбиелік: поэзияны сүйе отырып,сұлулық пен махаббатты тануға, адамгершілік пен мейірімділік қасиеттеріне,қоршаған ортаны қорғай білуге, туған жерге деген құрмет сезімдерін ояту.Адам арасындағы заңдылықтарды сақтай білуге тәрбиелеу
Коррекциялық:анық,түсінікті сөйлеу машықтарын жетілдіру
Сабақтың түрі: танымдық сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,сатылай-кешенді талдау,деңгейлік тапсырмалар,мәнерлеп оқу,өзбетіндік жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,слайдтар,оқулық,ақынның портреті, өлеңдер жинағы
Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.Есту құралдарын тексеру
ІІ.Тіл жаттығулары: 1. (Оқушылар бір-бірінен сұрайды)
-Қазір қандай сабақ болады?
- Қазір әдебиет сабағы болады.
- Әдебиет сабағынан қандай тақырып өтіп жатырмыз?
- Әдебиет сабағынан М.Мақатаевтың өмірі мен «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын өтіп жатырмыз.
- Мұқағалидың ең алғашқы өлеңі кімге арналған?
- Мұқағалидың ең алғашқы өлеңі әкесіне арналған.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Үйге қандай тапсырма берілді?
Үйге: М.Мақатаевтың өмір жолы мен «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқып келу
2.Оқушылар бүгінгі сабақта не істейтіндерін мұғалімнен сұрап біледі.
- Апай, біз қазір сабақта не істейміз?
- Біз сіздермен М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын талдаймыз.Біз поэманы талдамай тұрып,үйден дайындалып келген «Мұқағали әлеміне» шолу жасайық. (Хронологиялық кесте)
ІV.Сабақтың құрылымы:
Ақынның поэмасындағы негізгі арқау болған тақырып не?
Тақырып
Сұлулық махаббат зұлымдық
Сұлулыққа қарама-қарсы табиғата зұлымдық бар.
Зұлымдық деген не?
Зұлымдық деген- жамандық ойлау, табиғатқа қатер туғызу,қиянат жасау
Енді осы поэманы талдау үшін қазір класс оқушыларын екі топқа бөлемін.
І топ: Аққу ІІ топ: Табиғат
V. Поэманы сатылай кешенді талдау
Оқиғаның басталуы Жетімкөлдің тамаша сұлу табиғаты
Оқиғаның байланысуы Жетімкөлге аққулардың келуі
Оқиғаның дамуы Ауру бала мен ананың шарасыздығы
Оқиғаның шиленісуі Сорлы ананың мылтығымен көлге
келуі
Оқиғаның шарықтау шегі Ананың аққуларды атуы
Оқиғаның шешімі Баланың өлуі.Жетімкөлге
аққулардың қайта айналып
келмеуі
VI. Сурет бойынша жұмыстар
Үйден салып келген суреттері бойынша поэманы өз беттерінше баяндау
1- сурет 2- сурет 3- сурет
4-сурет 5- сурет
VII. Деңгейлік тапсырмалар.Проблемалық сұрақтар
Ұяшықтарды таңдап,проблемалық сұрақтарға жауап беру
І топ:
20
80
40
ІІ топ:
10
30
60
І топ: Деңгейлік тапсырмалар.Сұрақтарға ауызша жауап беру.Оқулықтан тауып оқу.
Аққуды атқан ана кінәлі ме? Бұл шешімге келу анаға оңай түсті ме?
Жетімкөл неліктен жетімсіреп қалды?
«Аққумен баланы аластаңдар» деп айтқан кім?
ІІ топ: Деңгейлік тапсырмалар.Сұрақтарға ауызша жауап беру.Оқулықтан тауып оқу.