kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж?сіпбек Аймауытовты? «?нші» ??гімесіндегі дара т?л?а

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок прошла успешно. Это работа для 9 классов 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж?сіпбек Аймауытовты? «?нші» ??гімесіндегі дара т?л?а»

 Жиырма екінші ақпан.  Сынып жұмысы.  Сабақтың тақырыбы :  Жүсіпбек Аймауытовтың  «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға .   Сабақтың айдары:  Көңіл аудар даналардың сөзіне:  « Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»  ( Ж.Баласағұни).

Жиырма екінші ақпан.

Сынып жұмысы.

Сабақтың тақырыбы :

Жүсіпбек Аймауытовтың

«Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға .

Сабақтың айдары:

Көңіл аудар даналардың сөзіне:

« Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»

( Ж.Баласағұни).

Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Ж.Аймауытовтың өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау, жазушының өз бейнесін көру үшін шығармасына терең үңілдіру,сол арқылы арман- мұраты, ақын жазушылардың өнер тақырыбын меңгеру,ән өнерінің құдіретін таныту шеберліктерін аңғарту;  Дамытушылық : қаламгердің суреткер ретіндегі мүмкіншілігін таныту, идеялық, эстетикалық мәнін ашу үшін логикалық ойларын дамыту, өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру; Тәрбиелік: өнерді сүю, әнге құштарлық, өнер адамдарына деген сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру, өнер құдіретін сезінуге және ұлттық рухты көтере отырып,потриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ж.Аймауытовтың өмірбаянын шығармасына негіздей отырып талдау, жазушының өз бейнесін көру үшін шығармасына терең үңілдіру,сол арқылы арман- мұраты, ақын жазушылардың өнер тақырыбын меңгеру,ән өнерінің құдіретін таныту шеберліктерін аңғарту; Дамытушылық : қаламгердің суреткер ретіндегі мүмкіншілігін таныту, идеялық, эстетикалық мәнін ашу үшін логикалық ойларын дамыту, өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру;

Тәрбиелік: өнерді сүю, әнге құштарлық, өнер адамдарына деген сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру, өнер құдіретін сезінуге және ұлттық рухты көтере отырып,потриоттыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : аралас сабақ  Сабақтың әдісі : СКТ,сұрақ-жауап,талдау, ойлау,дәлелдеу,топтастыру,оқулықпен жұмыс,сөздік,кластер әдісі,ізденушілік. Сабақтың көрнекілігі : Ж.Аймауытовтың, Әміренің суреттері,кестелер,тірек-сызбалар,слайдтар. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,тарих,саз .

Сабақтың түрі : аралас сабақ

Сабақтың әдісі : СКТ,сұрақ-жауап,талдау,

ойлау,дәлелдеу,топтастыру,оқулықпен жұмыс,сөздік,кластер әдісі,ізденушілік.

Сабақтың көрнекілігі : Ж.Аймауытовтың,

Әміренің суреттері,кестелер,тірек-сызбалар,слайдтар.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,тарих,саз .

Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Сабақ кезеңдері:  Композициялық талдау: Әңгімені әр бөлімге бөліп,жоспар құр; Жоспар бойынша әрі сұрақ қоя отырып,мазмұнын ашу;  Көркемдік әдіс,суреттеу тәсілі,әңгіменің поэтикалық элементтерін табу; Сөз төркінін тану; Кластер әдісі; Өткенді қастерлеу арқылы болашақты жасаймыз. (зерттеу жұмысын қорғау);  Әміренің орындауындағы әндерді жалғастырушылар. 6. Үйге тапсырма. 7. Бағалау .

Сабақтың барысы :

  • Ұйымдастыру кезеңі.
  • Үй тапсырмасын тексеру.

3. Сабақ кезеңдері:

  • Композициялық талдау: Әңгімені әр бөлімге бөліп,жоспар құр; Жоспар бойынша әрі сұрақ қоя отырып,мазмұнын ашу;
  • Көркемдік әдіс,суреттеу тәсілі,әңгіменің

поэтикалық элементтерін табу;

  • Сөз төркінін тану;
  • Кластер әдісі;
  • Өткенді қастерлеу арқылы болашақты жасаймыз. (зерттеу жұмысын қорғау);
  • Әміренің орындауындағы әндерді жалғастырушылар.

6. Үйге тапсырма.

7. Бағалау .

Үй тапсырмасын тексеру         1.Ж.Аймауытов кім? (топтастыру ) 2 . Жазушының өміріне сатылай кешенді талдау жасаңдар(СКТ). 3. Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жасаңдар. 4. « Әнші» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.     (1889-1931)

Үй тапсырмасын тексеру

1.Ж.Аймауытов кім? (топтастыру )

2 . Жазушының өміріне сатылай кешенді талдау жасаңдар(СКТ).

3. Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жасаңдар.

4. « Әнші» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.

(1889-1931)

2.Қаламгердің өмірі мен шығармасына сатылай кешенді талдау 1. Топтастыру Қаламгердің аты-жөні: Туған жылы: Туған жері: Ең алғаш алған білімі: Оқыған оқу орындары: Атқарған қызметі: Жүсіпбек өнерінің көп қырының бірі- Өнер тақырыбында жазылған шығармасы: Жүсіпбек өзінің негізгі кәсібін: Өмірден өткен уақыты:  ЖАймауытов кім?

2.Қаламгердің өмірі мен шығармасына сатылай кешенді талдау

1. Топтастыру

  • Қаламгердің аты-жөні:
  • Туған жылы:
  • Туған жері:
  • Ең алғаш алған білімі:
  • Оқыған оқу орындары:
  • Атқарған қызметі:
  • Жүсіпбек өнерінің көп қырының бірі-
  • Өнер тақырыбында жазылған шығармасы:
  • Жүсіпбек өзінің негізгі кәсібін:
  • Өмірден өткен уақыты:

ЖАймауытов кім?

3 . Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жаса.

3 . Жазушының қызмет жасаған жылдарына хронологиялық кесте жаса.

4. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтау

4. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтау

Әдебиет теориясы  Портрет - адамның сыртқы келбетін суреттеу. Эпитет- ( сипаттама)- заттың,не құбылыстың айрықша белгісін, қасиетін білдіретін бейнелі сөз. Мінез  - адамның болмысын суреттеу. Мінез  - ішкі портрет . Реалистік образ- кәдімгі өмірде болған,бар және бола беретін ,қайталанбас тұлға. Теңеу - құбылысты басқа нәрсемен салыстыру арқылы сипаттау тәсілі.Екі нәрсені теңестіру үшін олардан ортақ белгі- сипат, ұқсастық табу шарт. Метафора ( ауыстыру ) – екі нәрсені, құбылысты салыстыру және жанастырып жақындату негізінде жасалған,астарлы тың мағына беретін бейнелі сөз немесе сөз тіркесі. Мысалы, Абай өлеңдерінде кездесетін ж астықтың оты,жүректің көзі, дүние есігі,өмірдің өрі. крр ПО

Әдебиет теориясы

Портрет - адамның сыртқы келбетін суреттеу.

Эпитет- ( сипаттама)- заттың,не құбылыстың айрықша белгісін, қасиетін білдіретін бейнелі сөз.

Мінез - адамның болмысын суреттеу.

Мінез - ішкі портрет .

Реалистік образ- кәдімгі өмірде болған,бар және бола беретін ,қайталанбас тұлға.

Теңеу - құбылысты басқа нәрсемен салыстыру арқылы сипаттау тәсілі.Екі нәрсені теңестіру үшін олардан ортақ белгі- сипат, ұқсастық табу шарт.

Метафора ( ауыстыру ) – екі нәрсені, құбылысты салыстыру және жанастырып жақындату негізінде жасалған,астарлы тың мағына беретін бейнелі сөз немесе сөз тіркесі. Мысалы, Абай өлеңдерінде кездесетін ж астықтың оты,жүректің көзі, дүние есігі,өмірдің өрі. крр ПО

« Әнші» әңгімесінің композициясы   Әңгіменің композициялық жоспары Көркемдік әдіс Суреттеу тәсілі реализм баяндау реализм Әңгіменің поэтикалық элементтері реализм Мінездеу,баяндау Теңеу, метафора, эпитет реализм Әмірқанмен достасыуы және Ақтамақ хикаясы баяндау теңеу баяндау Реализм теңеу баяндау

« Әнші» әңгімесінің композициясы

Әңгіменің композициялық жоспары

Көркемдік әдіс

Суреттеу тәсілі

реализм

баяндау

реализм

Әңгіменің поэтикалық элементтері

реализм

Мінездеу,баяндау

Теңеу, метафора, эпитет

реализм

Әмірқанмен достасыуы және Ақтамақ хикаясы

баяндау

теңеу

баяндау

Реализм

теңеу

баяндау

Кластер әдісі
  • Кластер әдісі
Өткенді қастерлеу арқылы болашақты жасаймыз.  (зерттеу жұмысын қорғау);    Әміренің орындауындағы әндерді жалғастырушылар.
  • Өткенді қастерлеу арқылы болашақты жасаймыз. (зерттеу жұмысын қорғау); Әміренің орындауындағы әндерді жалғастырушылар.
  Үйге тапсырма беру: « Әміре – ән асқары » тақырыбында эссе жазып келу . Сабақтың айдары:  Көңіл аудар даналардың сөзіне:  « Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»  ( Ж.Баласағұни ).

  • Үйге тапсырма беру:

« Әміре – ән асқары »

тақырыбында эссе жазып келу .

Сабақтың айдары:

Көңіл аудар даналардың сөзіне:

« Адал жанды өнеге тұт өзіңе!»

( Ж.Баласағұни ).

Сөзжұмбақ 1 2 3 4 5 6 7 8
  • Сөзжұмбақ

1

2

3

4

5

6

7

8

Сөзжұмбақ Е Т І Ш А Т Ы Р 1 Ж Ү С І П Б Е К Ш Л Е Ң Г Е Р 2 Ұ Л У 3 Ә Ж Б А Н 4 О Р Т Р Е Т 5 6 Ж Ұ М А Е К Ә М І Р Е Р У Е Н К Ө Л 7 8
  • Сөзжұмбақ

Е

Т

І

Ш

А

Т

Ы

Р

1

Ж

Ү

С

І

П

Б

Е

К

Ш

Л

Е

Ң

Г

Е

Р

2

Ұ

Л

У

3

Ә

Ж

Б

А

Н

4

О

Р

Т

Р

Е

Т

5

6

Ж

Ұ

М

А

Е

К

Ә

М

І

Р

Е

Р

У

Е

Н

К

Ө

Л

7

8


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ж?сіпбек Аймауытовты? «?нші» ??гімесіндегі дара т?л?а

Автор: Бактыбаева Асем Бакзоловна

Дата: 05.06.2016

Номер свидетельства: 332634


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства