Урок -повторення і закріплення вивченого на уроках зарубіжної літератури в 5 класі.Елементи інтерактивного навчання,дидактичні картки,презентація героїв казок та інше сприяють закріпленню вивченного.Світ казок,пригодницькі оповідання,вірші відомих майстрів слова,повісті дозволяють учням відчути себе разом з героями в самих скрутних ситуаціях,добути перемогу,допомогти,разом пережити чудернацьке.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Засідання дослідників зарубіжної літератури»
Урок зарубіжної літератури в 5 класі
Тема уроку. Засідання дослідників світової літератури.
Урок узагальнення та систематизації знань вивченого впродовж навчального року.
Мета уроку: повторити та узагальнити вивчений впродовж року навчальний матеріал, розвивати зв’язне мовлення учнів, творчі здібності, вміння ставити перед собою завдання, оцінювати рівень своїх знань; вчити працювати у парах; виховувати інтерес до літератури.
Обладнання: презентація «Впізнай літературного героя», картки з завданнями для розігрування діалогів, розрізні картки для складання пазлів, картки для індивідуальних завдань, медалі «Почесному досліднику світової літератури», портрет мудрого Папуги.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Добігає завершення навчальний рік. Рік, коли ви, п’ятикласники, познайомились з новими для вас предметами, серед яких була і світова література. Але минув рік, і багато з вас полюбили цей предмет, навчилися цінувати красу художнього слова, збагатилися новими знаннями, враженнями. Мудрий Папуга впродовж року допомагав вам крокувати дивовижними доріжками Саду Світової Літератури. І на останній урок він підготував для вас випробування, щоб дізнатися, які ви були уважні читачі, як розвинулася ваша уява та фантазія.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1 завдання. Ділова гра «Пазли». Скласти з поданих частин (розрізати малюнок на 12 чи більше частин) ілюстрацію до твору, назвати автора, твір, коротко переказати зображений на малюнку епізод.
2 завдання. Гра «Впізнай літературного героя» з використанням презентації.
3 завдання. Вікторина. За початком твору визначити автора та назву твору.
1. «Один багатий удівець одружився вдруге з удовою, такою чванливою та гордовитою, якої, відколи світ світом, ніхто й не бачив. Вона мала двох дочок, теж чванливих і гордовитих. А в чоловіка була своя дочка, надзвичайно добра та ніжна – вся в матір, найкращу жінку в світі.» (Ш. Перро «Попелюшка або соболевий черевичок»).
2. «Ну, так починаємо! Коли ми дійдемо до кінця цієї історії, - ми знатимемо більше, ніж зараз.
Так ось, жив один лютий чорт. Він був дуже лютий, це був сам сатана! Якось він був у дуже хорошому настрої, тому що зробив собі дивне дзеркало.» (Г.Х.Андерсен «Снігова Королева»).
3. «На Сіонійські гори спав тихий задушний вечір. Була вже сьома година, коли Батько Вовк прокинувся після денного спочинку, почухався, позіхнув і розправив одну за одною лапи, щоб навіть кінчики позбулися сонної млявості» (Дж. Р. Кіплінг «Мауглі»).
4. «Настала субота. Ранок видався ясний і свіжий. Життя вирувало. Кожне серце співало, а якщо серце було ще й молоде, то з уст зривалася пісня. У всіх людей усміхнені лиця, всі йшли весело. Цвіли акації наповнюючи п’янким запахом повітря» (Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»).
5. «На околиці малесенького містечка є старий, занедбаний садок, у садку стоїть старий будиночок, а в ньому мешкає … (дівчинка). Їй девять років, і мешкає вона там сама-самісенька. Нема в неї ні мами, ні тата» (А.Ліндгрен «Пеппі Довгопанчоха»).
6. «Жила на світі одна вдова, і мала вона дві доньки. Одна з них, пасербиця, була вродлива й роботяща, а друга, рідна, погана й ледаща» (німецька народна казка «Пані Метелиця»).
4 завдання. Робота в парах.
Встановити відповідність поетичних рядків та їх автора.
1. Ф.І.Тютчев
А) Нічого, нічого,
Що ми звання простого!
Звання – лиш карб, людина – скарб,
Цінніший об усього.
2. Мацуо Басьо
Б) На всі вершини
Ліг супокій…
Вітрець не лине
В імлі нічній.
3. Роберт Бернс
В) Повсюди тьохкання солов`їв:
і за цією вербою,
і перед тими хащами.
4. Й.В. Гете
Г) Я знаю в праосені пору
Таку коротку і ясну.
Повітря чисте, день прозорий,
І вечір зве в далечину.
Відповіді: 1. – Г), 2. – В), 3. – А), 4. – Б).
Встановити відповідність між літературознавчим терміном та його визначенням.
1. Фольклор
А) Твір, призначений для постановки на сцені.
2. Прислів` я
Б) Твір, в основу якого покладено вигадані, фантастичні чи авантюрні події.
3. Драма (п’єса )
В) Твори, автором яких є народ.
4. Казка
Г) Стислий влучний народний вислів повчального змісту, побудований як закінчена думка.
Відповіді: 1. – В), 2. – Г), 3. – А), 4. – Б).
5 завдання. Робота в парах. Скласти та розіграти діалог між літературними героями за поданою ситуацією.
Картка 1. Пасербиця і пані Метелиця. Дівчинка працювала у пані Метелиці старанно, але через деякий час стала сумувати за домом. Про це вона сказала пані Метелиці. Жінці сподобалося, що дівчинку тягне додому, і вона запропонувала вивести її нагору. Біля великої брами пані Метелиця віддала їй починок і нагородила золотим дощем за те, що вона у всьому була старанна.
Картка 2. Герда і Чарівниця. Герда звернулася до хазяйки чарівного саду, чи не бачила та Кая. Чарівниця нічого не знала про нього, але їй дуже сподобалася Герда, і вона стала розпитувати її та запросила до себе відпочити з дороги.
Картка 3. Кай і Герда. Кай і Герда вперше посварилися. Він став ображати її, рвати та кидати троянди. Дівчинка не могла зрозуміти, що з ним. Вона запропонувала, як завжди, почитати книжку, але Кай грубо відмовив їй, сказав, що він краще піде на вулицю кататися на санчатах.
Картка 4. Том Сойєр і Бен. Том фарбував паркан. Бен запитав, що це його змусили працювати у вихідний день. Том сказав, що він його і не помітив одразу. Бен за попанував Тому піти покупатися, але Том відповів, що робота йому подобається. Том так захоплююче говорив про своє заняття, що Бену теж закортіло пофарбувати. Спочатку Том вагався, а потім погодився і віддав Бену щітку.
Картка 5. Пеппі Довгапанчоха і Томмі. Томмі з сестрою зайшов до Пеппі. Його зацікавив кінь, що стояв прямо на веранді. Пеппі розповіла, що вона живе не сама, з нею живуть пан Нільсон і кінь. Томмі запитав, хіба тато й мама не живуть тут. Пеппі відповіла і на це запитання.
Картка 6. Королева і Професор. Королева хоче, щоб їй подарували проліски. Професор запевняє, що це неможливо, бо на дворі зима. Королева наполягає на своєму. Професор доказує, що існують закони природи, які людина не може змінити. Королева пропонує нагородити золотом того, хто принесе у палац кошик пролісків.
6 завдання. Гра «Знайди протилежну пару» для повторення поняття «антитеза».
Діти поділяються на 2 команди. 1 команда отримує картки зі словами: добро, мороз, золото, допомога, Герда, працьовитість, щастя, бідність, казка. 2 команда отримує картки зі словами: зло, тепло, смола, перешкоди, Снігова Королева, лінощі, горе, багатство, бувальщина.
Кожен учень отримує картку. По черзі учні 1 і 2 команди виходять до дошки і вивішують картки.
7 завдання. Робота в парах. «Прочитай деформований текст».
Учням пропонується прочитати деформований текст – прислів’я і пояснити їх значення.
Картки першої частини розрізаються і роздаються дітям.
Великому кораблю – велике плавання (англійське прислів’я )
Вчитель. Всі завдання від мудрого Папуги ви виконали успішно. Кожен з вас був на уроці активний, дисциплінований. На аркушиках паперу поставте собі оцінку за роботу на уроці та опустіть в мою скриньку.
Мудрий Папуга дуже задоволений результатами вашої роботи в цьому навчальному році і нагороджує вас медалями «Почесному досліднику світової літератури».
ІУ Підсумок уроку
- Що найбільше сподобалося з вивченого на уроках світової літератури?
- Усна екскурсія виставкою літературних творів, які будуть вивчатися у 6 класі.
Школярам цікава така пізнавальна діяльність,що веде до самостійних шукань і відкритів.Структурування пізнавальніх завдань і запитань різного рівня і характеру та їх планомірне впровадження в навчальний процес саме й сприяєють розвитку в учнів пізнавальної активності і самостійності Проблемні запитання і завдання можуть бути провідними елементами уроку під час роботи з текстом твору Організуючи активну навчально-пошукову діяльність вчитель має можливість формувати в учнях такі якісні особистості як пізнавальна самостійність,а це і є одна із головних якостей сучасного учня
Використана література:
Євгенія Волощук. Зарубіжна література. 5 клас. Київ. «Генеза», 2005. Костирко М. Організація дослідницької діяльності учня у процесі вивчення світової літ.Ж."Всесв. літ. в сучасній школі",2014 №2 Богосвятська А. Обличчя і душа сучасного уроку Ж."Заруб. літ. в школах України" 2014 №2 Штейнберг Ф.М. методика викладання заруб літ. в школі 2011р Інтернет-ресурси: "Джерело":http://ukrcentrer.com. Jcnhjd pyfym hppt://ostriv.in.ua