Күні:14.11.2016жыл Пәні:Қазақ әдебиеті Сыныбы:10Б
Сабақтың тақырыбы:Ыбырай Алтынсарин-балалар жазба әдебиетінің атасы
Мақсаты:
Оқушылардың тақырып бойынша ой тұжырымдарын, өздігінен ізденуге, шығармашылық қабілеттерін, ой - өрісін дамытуға үйрету.
Күтілетін нәтиже:
Ы.Алтынсарин туралы түсініктерін кеңейтеді.
Тапсырмаларды орындауда ізденушілік, шығармашылық жұмысқа шындалады;
Диалогтік оқыту арқылы мұғалім мен оқушы, оқушы мен оқушы арасында байланыс болады.
7 модульдің қолданылуы
1.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
2.Сын тұрғысынан ойлау.
3.Оқытуда ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалану.
4.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Дарынды және талантты балалармен жұмыс.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сұрақтарға жауап беру, әңгімелеу, топтық жұмыс,жұптық жұмыс жеке жұмыс, шығармашылық жұмыс, артефактімен жұмыс, екі жақты күнделік
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық
дайындық
"Мен сізді не үшін бағалаймын?"-деген сұраққа жауап болатындай бір сөйлемнен айтады.
«Мен сізді. жауапкершілігіңіз үшін бағалаймын»деп жауап береді.
Үй тапсырмасын сұрау
- Үй тапсырмасын тексеру. «Зымыран сұрақтар» әдісі
- 1. Ыбырай Алтынсарин кім? ( ағартушы, жазушы, аудармашы, педагог)
2. Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы, демократтық-ағартушылық көзқарасының қалыптасуы туралы не білесіз? (1841 жылы, Қостанай облысы, Торғай өңірінде дүниеге келді)
3. Неше жасында мектеп табалдырығын аттады? ( 1850 жылы 9 жасында Орынбор мектебіне барды)
4. Мұғалімдік жолын қай мектептен бастады? (1860 жылы Торғай мектебі)
5. 1879 жылы жарық көрген «Қазақ хрестоматиясының» алғашқы өлеңін ата? («Кел, балалар, оқылық!)
6. Торғай мектебі қай жылы ашылды?(1864 жылы)
7.Ыбырайдың халық ағарту ісіне қосқан үлесі туралы айтып беріңіздер. - 8.Оқу-білім, өнер жөнінде жазған шығармалары туралы не білесіз?
- 9. Ыбырай әңгімелерінің тәрбиелік мәні де?
- 10.Әлеуметтік теңсіздік мәселесіне арналған қандай өлеңдерін білесіздер?
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.
Білу
Мәтін бойынша тапсырмалар беру.
1. Білімге шақырған өлеңдері
«Кел,балалар,оқылық!», «Өнер, білім бар жұрттар»
Табиғат туралы «Өзен», «Жаз».
2. Әлеуметтік теңсіздік:
«Залым төреге», «Әй, жігіттер», «Азған елдің хандары», «Азған елдің хандары», «Азған елдің билері», «Азған елдің билері»
3. Орыс жазушыларының аудармалары:
И.Б.Паульсонның «Книга для чтения и практических упражнений в русском языке», К.Д.Ушинский «Родное слово», Л.Н. Толстой, Крылов.
4. Қазақ ауыз әдебиеті «Лұқман хакім», «Жиренше шешен», Таза бұлақ», «Қара батыр», «Тазша бала», «Алтын айдар», «Қобыланды батыр»
Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды.
Түсіну
Мәтін бойынша тапсырмалар беру.
“Айтарым бар”
Ыбырайдың өмірі және шығармаларымен танысу, меңгеру барысында көңілдеріне ұялаған, өздеріңе ой салған мәселелер бойынша өз көзқарастарын ашық, еркін айтып, өзара пікір алмасу.
“Жазғым келгені”
Ыбырай шығармасынан алған әсері мен сезімдерін еркін білдіру мақсатында ойтолғау, өлең, әңгіме жазу.
Оқушылар мәтіндерді бөліп оқиды, түсіндіреді.
Қолдану
Артефактімен жұмыс
Сурет бойынша мазмұндайды.
Талдау
Алтын сандық
Өлеңдерін, әңгімелерін құрылысына қарай талдау
Оқыған шығармаларына талдау жасайды.
Жинақтау
Ыбырайдың шығармасы
Менің пікірім
Ойларын жинақтайды.
Бағалау
Кері байланыс
Кері байланыс парақшасын тарату.
Оқушылар өзін-өзі бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс орнатылады.
Үй тапсырмасын беру
“Таза бұлақ” жинағынан кез-келген шығармасын
оқып, талдау