Тема: Калейдоскоп знань за творчістю Лесі Українки, 8 клас.
Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
Леся Українка.
Мета уроку: узагальнити пройдений матеріал за творчістю Лесі Українки, донести до учнів чарівний світ творчості поетеси, сповнений особливої аури доброти, любові, патріотизму, захопити дітей її творчістю, залучити школярів до активного читання поетичних творів, виховати найкращі людські риси : служіння народу, найчистіші помисли, найсвітліші мрії.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок - калейдоскоп за творчістю Лесі Українки»
Тема: Калейдоскоп знань за творчістю Лесі Українки, 8 клас.
Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
Леся Українка.
Мета уроку: узагальнити пройдений матеріал за творчістю Лесі Українки, донести до учнів чарівний світ творчості поетеси, сповнений особливої аури доброти, любові, патріотизму, захопити дітей її творчістю, залучити школярів до активного читання поетичних творів, виховати найкращі людські риси : служіння народу, найчистіші помисли, найсвітліші мрії.
Обладнання: підручник 8 клас, пісня «Зоре моя, зіронько…», картки самооцінки знань, довідкова література «Творчість Лесі Українки», портрет Лесі Українки, віти берези, ваза, рушник, вінок, картки «Оцінювання знань», сопілка, пісня , малюнки дітей.
Хід уроку:
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Дзвінок на урок. Біля дверей затримались «кореспонденти», «дослідники» творчості Лесі Українки.
Інтерв’ю.
а) Кореспондент газети «Вперед» ( звертається до «дослідника»).
Доброго Вам дня. Що стало причиною того, що ви так поспішаєте?
Науковець. Хочу вчасно потрапити на підсумковий урок – «калейдоскоп знань» за творчістю Лесі Українки ( звертає увагу на дошку, де записано тему уроку).
Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
Леся Українка
б)Кореспондент газети «Літературна Україна». Чи давно ви досліджуєте творчість Лесі Українки?
Науковець. Ні.
Кореспондент. Скажіть, будь ласка, чому ви досліджуєте творчість цієї поетеси?
Науковець. Бо захоплююся мужністю цієї жінки. Хочу переконати всіх у правильності вислову Івана Франка, що «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте…» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як з уст сеї слабкої, хворої дівчини».
в)Кореспондент газети «События». Що вас найбільше схвилювало з біографії поетеси?
Дослідник. Те, що ця жінка знала 10 мов . Була перекладачем, етнографом, письменником, драматургом, поетом, великим патріотом своєї землі.
г)Кореспондент шкільної газети «Дивослово». Що ви чекаєте від цього уроку?
Дослідник. Хочу дізнатись, як учні знають життєвий і творчій шлях Лесі Українки, уміють виразно читати вірші і розкривати їх ідейний зміст, займаються самоосвітою, виховують в собі найкращі людські риси: служіння народу, найчистіші помисли, найсвітліші мрії.
Перепрошую, давайте займати свої місця, бо вже починається урок.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Так, час починати урок. Тож побажайте один одному успіхів на уроці.( Учні висловлюють свої побажання один одному)
Учитель. До нас завітала сама Леся ( учениця виконує роль поетеси. Короткі відомості з біографії Лесі Українки).
Учениця. Я, Лариса Косач, народилася 25 лютого 1871 року в місті Новгород – Волинському в інтелігентній сім’ї. Дитячі роки пройшли в Луцьку та селі Колодяжному.
У сімї було шестеро дітей. Найбільше товаришувала з братом Михайлом, який був старший за мене на півтора року.
Навчилася читати в чотири роки. З дев’яти років почала писати вірші . Перший надрукований вірш «Надія».
У десять років захворіла на туберкульоз кісток. Тридцять років мучила мене ця хвороба.
Освіту отримала вдома.
У 19 років написала для молодшої сестри підручник історії.
У 1893 році у Львові вийшла моя перша збірка віршів «На крилах пісень».
У 1899 році збірка – «Думи і мрії». Її відкрила поема «Давня казка».
Писала для народу і про народ. До золотого фонду вітчизняної та світової літератур увійшли мої драматичні поеми «Одержима», «Кассандра», «Камінний хрест», «Оргія», «Бояриня» . Вершиною моєї творчості стала поема «Лісова пісня».
Мріяла про волю, справедливість, закликала до боротьби за щасливе життя.
Надіюсь, що ви доповните мою розповідь своїми відповідями.
Учитель. Із діалогу «кореспондентів» і «дослідників» ми вже знаємо тему та мету нашого уроку . Хочу звернути увагу на питання, які ми повинні розглянути на уроці.( Питання записані заздалегідь на дошці).
План ( учні записують в зошит).
Цікаве із життя Лесі Українки.
Зв'язок людини і природи у творчості поетеси.
Роль поета в суспільстві.
Значення творчості Лесі Українки
Робота з ілюстраціями ( на дошці)
Зверніть увагу на запропоновані вам ілюстрації . Дайте відповідь, до яких творів вони намальовані і до якого пункту плану ми можемо їх віднести? Свої відповіді аргументуйте.
(Відповіді дітей).
«Поділись думками»
Учитель.
Що ви можете доповнити із життя Лесі Українки?
Які твори в молодших класах ви вивчали?
Які твори ми вивчили в цьому році?
Які твори, що стосуються біографії Лесі, ви опрацювали самостійно?.
Робота в групах ( клас поділений на3 групи. Кожна група вдома повинна була підібрати якусь «цікавинку» з життя і творчості Лесі Українки).
Учитель. Пропоную таку форму роботи «Учити – учусь».(Кожна група доповнює повідомлення попередньої групи
І група. Чи знаєте ви, що на початку шостого року життя Леся вчилася писати навмисно для того, щоб написати першого листа до своїх любих дядька та дядини Драгоманових. А найулюбленішими книжками Лесі і Миші були томи трудів Чубинського з казками та піснями.
ІІ група. Спасибі за повідомлення. Тепер будемо знати, що творами автора гімну нашої країни «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…» захоплювалась Леся.
Хочемо, щоб всі звернули увагу на наше повідомлення .
З біографії Лесі, ми дізнались, що на Водохрещення Леся промочила ноги, це стало причиною захворювання її на туберкульоз кісток.
У 1883 Лесі прооперували ліву руку.
З весни 1890 року поетесі надовго довелося розпрощатися з грою на фортепіано. Це був тяжкий удар для неї. Адже вона йому, як вірному другу, довіряла свої сумніти і надії, все, що могла висловити тільки мовою музики.
Учитель.
Який вірш Леся Українка присвятила своєму другу – фортепіано?
(Звучить музика Чайковського і читається вірш «До мого фортепіано»
ІІІ група. Ваші повідомлення були цікаві. З них ми дізнались про захоплення Леся.
Пропонуємо уривки з спогадів Остапа Лисенка:
« Востаннє я бачив Лесю на літературному вечорі… Лесю, що сиділа поруч з матір’ю, всі одразу впізнали.
Леся серед нас, наша Леся…- пішло по залі.
Ларисо Петрівно, прочитайте нам що – небудь,- попросив , набравшись хоробрості, юнак у студентській формі.
Досвітні огні! – почулося з усіх кінців зали.
І ось Леся на невеликій естраді. Тепер перед нами стояла вже не слаба, вимучена постать, а всевладний титан:
Вставай, хто живий, в кого думка повстала!
Година для праці настала!
Не бійся досвітньої мли,-
Досвітній вогонь запали,
Коли ще зоря не заграла.
Буря оплесків. Під оплески Леся якось непомітно зникла з клубу. Більше мені не довелося її бачити.
Учитель. Спасибі за цікаві повідомлення. А тепер давайте звернемось до 2 пункту нашого плану: зв'язок людини і природи за творчістю Лесі Українки.
Знову пропоную продовжити роботу в групах. Але спершу назвіть вірші, в яких Леся поєднує своє «я» з природою ( учні називають).
Скарбничка знань.
Учитель. Пропоную подорож « за маршрутними листками»
( командири групи витягують картку, на якій написано назву вірша, який треба прочитати напам’ять і розкрити його ідейний зміст. Доповнення можуть робити учні з інших груп.
І картка. «Ви щасливі, причістії зорі».
2 картка. «Давня весна».
3 картка. «Хотіла б я піснею стати»
Робота з підручником
а)Стор.124, вірш «Ви щасливі, високії зорі»
Завдання до вірша «Ви щасливі, високії зорі…»:
Визначити тему, знайти поєднання Лесиного «Я» і зорі, виписати епітети, підібрати дієслова, вказати на роль їх у тексті.
Визначити, у яких рядках заключається ідея вірша.
б)Стор. 124, до вірша «Давня весна»
Дати відповідь :
Які біографічні дані із життя Лесі поєднані із змістом вірша?
Який художній засіб оживив вірш?
Відшукати метафори і вказати на їх роль в тексті.
Визначити віршовий розмір.
в)Стор.126,до вірша «Хотіла б я піснею стати»
Прослухати пісню «Зоре моя, зіронько…» і сказати, що є спільного із віршем «Хотіла б я піснею стати»
Фізкультхвилинка (за змістом вірша Лесі Українки «В гарячий час полудневий» робити рухи на уяву)
Хвилина творчості
Учитель . Підійдіть до вікна , роздивіться, який краєвид розкинувся перед вами і вустами Лесі занотуйте побачене(робота в групах).
1 група . Відшукати рядки з любого вірша із збірки Лесі Українки, який відповідає погоді, настрою.
2 група. Поєднати побачене із біографією Лесі Українки.
3 група. Скласти вірш або твір – мініатюру про побачене.
(Відповідь учнів).
Учитель. Любов людини до природи немислима без патріотизму, без активної боротьби за соціальне і національне визволення рідної країни. Тому фізично недужа поетеса надавала слову великої ваги, вона писала:
Слово моє ! Ти єдиная зброя!
Ми не повинні загинуть обоє…
Зброє моя, послужи воякам,
краще, ніж служиш ти хворим рукам.
Велике місце у творчості Лесі посідає громадянська лірика, зміст якої реалізований в основному в двох напрямках :
Заклик до боротьби,
Про роль митця в суспільстві
Ці напрямки розкриваються в поемі «Давня казка», яку ми закінчили з вами читати.
Так, як наш урок має назву «Калейдоскоп знань» у Лесі є філософські рядки, які говорять про калейдоскоп її творчості.
Відшукайте ці рядки у вірші «Якби вся кров уплинула отак».
Учень . Хто мене поставив
сторожею серед руїн і смутку?
Хто наложив на мене обов’язок
Будити мертвих , тішити живих
калейдоскопом радощі і горя?
Робота над ідейним змістом поеми «Давня казка».
Поділись знаннями.
Що ви можете повідомити з історії написання поеми «Давня казка»?
Особливість сюжету поеми
Хто є в центрі цієї поеми?
Скільки разів поет допомагав Бертольдові? Чи мав за це нагороду?
Чому поет поставив свій талант на службу народові проти графа?
Як зреагував на це Бертольдо і чому?
Як ви розумієте слова з поеми :
Золотих не хочу лаврів…(учні напам’ять читають цей уривок. Інсценізація (уривок із поеми «Давня казка» на вибір учителя).
Завдання на клас: виділити головне із інсценізації. Що ви дізналися про Бертольда і поета? Чим схвилював вас цей діалог?
Робота над текстом «Давня казка»:
Визначити провідну тему поеми і довести, які риси характеру самої Лесі Українки втілені в образі поета.
Запис в зошити.
Риси характеру Лесі Українки : мужність, безкорисливість, саможертовність, відданість народу.
Картинна галерея за творами Лесі Українки «Поезія Лесі Українки очима художників - восьмикласників» (учениця проводить екскурсію за малюнками учнів).
Підсумок уроку.
Учитель. Про Лесю Українку і її творчість можна говорити безкінечно, але нас підганяє час. Цей урок ,надіюсь, ви , діти, будете продовжувати все своє життя.
Бесіда.
Коли померла Леся Українка і в якому місті?
Де її поховали?
Учениця. Світ опустився на коліна,
Камінний ,він хилився ниць,
І прилітала Україна
До мертвих Лесиних зіниць.
Над всі недоли та потали,
Над страти всі та над бої
Безсмертя Лесине вростало
В народ, що народив її.
Яку річницю ми відзначаємо з дня її народження у цьому році?
Історична сторінка (учитель показує газету за 1971рік «Літературна Україна», де друкувався матеріал до 90-річчя з дня народження Лесі).
Учитель. Леся увіковічила себе своєю творчістю, стали пророчими її слова:
Ні! Я жива! Я буду вічно жити!».
Хочу зачитати вам цитату Д.Лихачова : «Людина залишає по собі пам'ять. Про це треба дбати не з якогось певного часу, а гадаю, з самого початку свідомого життя, адже людина може піти в небуття будь-якої миті. І яку пам'ять вона по собі залишить це дуже важливо».
Відверто поділись своїми думками.
Чи подобається вам творчість Лесі Українки?І чим саме?
Чому учить нас її поезія ?
Учитель. І закінчимо урок віршем нашого земляка В.Сосюри «Лесі Українці»
Твоє слово родюче ,як зброя,
що боронить свій край і свій дім.
І схиляю в шанобі чоло я
перед світлим безсмертям твоїм.
Як поету дала мені крила
ти у роки далекі та злі,
Як іще юнаком мене вчила,
мужня жінка моєї землі!
Твого слова співучого сила
кличе нас до щасливих висот.
У піснях свій народ ти любила
і тебе не забуде народ.
Завдання додому.
Написати відгук на тему «Вірш Лесі Українки, за який , на мою думку, її можна назвати геніальною».Продовжувати дослідницьку роботу з творчості Лесі Українки і продумати свої пропозиції щодо відзначення 140-річниці з Дня народження великої поетеси.
Оцінювання.
Зробити самооцінку своїх знань за картками.
ЛИСТОК САМООЦІНЮВАННЯ
Ім’я, прізвище ___________________________________________________________________
Критерії оцінювання
0 – потребує вдосконалення
1 – задовільно
2 - чудово
КРИТЕРІЇ
Я вмію підбирати аргументи і чітко їх висловлювати
Я вмію робити логічні висновки
Я вмію ставити запитання
Порівнюю ідеї, що викладаються зі своїми власними
Обмірковую інформацію, що подається іншими
Активний під час обговорення
НЕДОЛІКИ (зняти бали)
Погано знаю теоретичний матеріал
За пасивність
Перебивання інших
Намагання говорити тільки самому
ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ БАЛІВ
Кожна група за допомогою кольорового паперу складає свій калейдоскоп вражень від творчості Лесі Українки