kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок по украинской литературе на тему «М. Ф. Чернявский - певец родного края. Связь прошлого с сегодняшним временем при изучении поэзии «Саур-Могила»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку: стисло ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменника-земляка М. Ф. Чернявського, розкрити в’язок минулого із сьогоденням при вивченні поезії «Саур-Могила».  Розвивати  навички  читацької культури,  вміння грамотно висловлювати  власні думки,  формувати пізнавальні, комунікативні, інформаційні  компетентності. Виховувати почуття поваги до творчості письменника-земляка                           М.Ф. Чернявського, любові до рідної землі, повагу до героїв Донбасу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок по украинской литературе на тему «М. Ф. Чернявский - певец родного края. Связь прошлого с сегодняшним временем при изучении поэзии «Саур-Могила»»










Урок по украинской литературе на тему «М. Ф. Чернявский - певец родного края. Связь прошлого с сегодняшним временем при изучении поэзии «Саур-Могила» в 5 классе










Тема уроку. М. Ф. Чернявський - співець рідного краю. Розповідь про письменника-земляка. Зв’язок минулого із сьогоденням при вивченні поезії «Саур-Могила».

Мета уроку: стисло ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменника-земляка М. Ф. Чернявського, розкрити в’язок минулого із сьогоденням при вивченні поезії «Саур-Могила». Розвивати навички читацької культури, вміння грамотно висловлювати власні думки, формувати пізнавальні, комунікативні, інформаційні компетентності. Виховувати почуття поваги до творчості письменника-земляка М.Ф. Чернявського, любові до рідної землі, повагу до героїв Донбасу.

Обладнання: електронна презентація до уроку, презентація «Віртуальна екскурсія до меморіального комплексу «Саур-Могила», паперові голуби, тести.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. З’ясування емоційного настрою учнів.

зелена картка - байдужий настрій;
жовта картка – гарний настрій;
синя картка-сумний настрій;
червона картка –роздратований.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1.Слово вчителя.

На екрані з’являється колаж «Саур-Могила».

-Як ви гадаєте, про що сьогодні піде мова на уроці?

- Сьогодні на уроці ми познайомимося з біографічними даними М. Ф. Чернявського та його поезією «Саур-Могила, де автор передав всю свою любов до рідної землі.

ІІІ. Актуалізіція опорних знань.

1.Бесіда:

  • Що вам відомо про Саур-Могилу?

  • Чому її вважають символом Донбасу?

  • Чи відвідували ви цей меморіальний комплекс до війни?

Мабуть, нема такої людини, яка б не чула про Саур-Могилу. Про неї складено багато легенд і переказів. Це найвища точка Донецького кряжу. Висота кургана над рівнем моря дорівнює 278 м. Сюди приходили люди, щоб покласти квіти в День Перемоги, вшановуючи пам’ять героїв Великої Вітчизняної війни.

2.Мозковий штурм.

Фольклор-

Види фольклору-

Переказ-

Легенда-

Епітет-

3. Фольклорна скринька, в якій зберігаються всі види усної народної творчості.

Переказ "Про Саву-Савура"

У відкритому степу, на передовій лінії, знаходився козацький сторожовий пост. Як тільки тут помічали хмару степової куряви, яку піднімали коні нападників, козаки подавали сигнал наступному сторожовому посту: вони запалювали смоляні бочки на вежі. Так по ланцюгу вістка про напад чужинців докочувалась до Запорозької Січі, звідки назустріч ворогу ви-ступало військо.

Одного разу охорона поста вступила у нерівний бій з татарами. Довго козакам після дощу не вдавалося запалити вогнище. Оборонці на чолі з Савою (татари називали його Савуром) героїчно бились з ворогом, поки не побачили вогнище, запалене сусіднім постом, де верховодив козак Харциз. Захисники рідної землі загинули, виконавши свій обов'язок перед Батьківщиною. Запорожці прийшли сюди, прогнавши ворога, поховали товаришів за козацьким звичаєм: насипали на їх могилі курган, назвавши його ім'ям Сави-Савура.

Легенда про Савур-Могилу

Жив собі в одному українському селі кріпак Клим Савур. Пан поглумився над його нареченою. І тоді молодий хлопець став мститись гнобителям за образу. Він орлом літав по донецькому степу, захищаючи знедолених та бідних. Але пани, зібравши військо, оточили його ватагу.

Бачить Клим, що не вибратись йому з оточення, і наказав товаришам вкопати на підвищенні стовпа, до нього приставити колоди, а зверху засипати землею. Ввійшов Савур з побратимами в дерев'яний курінь і скомандував рубати підпору.

Впав стовп, назавжди поховавши під насипом сміливців. Люди стали приносити сюди пригорщами землю й виріс на тому місці високий пагорб, який і назвали Савур-Могилою.

4. Питання:

Ви почули легенду і переказ про історію походження назви кургану.

- Що об’єднує переказ і легенду?


-Яка історія походження кургану вам сподобалась більше? Чому?


-Що спільного мають герої легенди та переказу?


IV. Вивчення нового матеріалу.

 1.Знайомство з біографією М.Чернявського.

Народився Микола Федорович Чернявський 3 січня 1868 року в селі Торській Олексіївці Бахмутського повіту (тепер село Октябрське Добропільського району Донеччини). Батько був священиком, але сім'я добре знала життя селянське та інших трударів свого краю.

Спочатку закінчив Бахмутську духовну школу, а пізніше - Катеринославську духовну семінарію в 1889 році. Працював учителем у духовній школі міста Бахмута (Артемівськ), де раніше сам вчився. Тут він викладав співи та музику. У цей період у Харкові видає першу збірку поезій "Пісні кохання" (1895).

З 1901 року М. Чернявський працює земським статистом у місті Чер-нігові. Підтримує тісні особисті стосунки з Михайлом Коцюбинським, Борисом Грінченком, Володимиром Самійленком.

Далі життєві обставини склалися так, що він пов'язав своє життя з Херсонщиною. Тут поет зустрів події 1917 року, тут продовжував вчителювати у школах. У Херсоні він був заарештований органами НКВС у 1937 році, звинувачений у підпільній антирадянській діяльності, йому приписували створення підпільної партії, яка ставила за мету повалення існуючого ладу. Хоча це і не відповідало дійсності. У цьому ж 1937 р. зацькований НКВС, допитами і звинуваченнями 70-річний поет помирає.


2. Гра « Я-літописець».

Учні стисло записують у зошитах все, що запам’ятали про М.Чернявського.


3.Творчість письменника-земляка.

М.Чернявський пише оповідання "Змій", "Кінець гри", "Собака", "На березі моря", "Під похилою вербою". Ці та інші твори зібрані у збірці "Богові невідомому" (1912). Автор написав повісті "Варвари", "Блискавиці". Твори "Горе переможеним", "Весняна повідь" були відзначені літературними конкурсними преміями.

Українською мовою перекладав твори Пушкіна, Лермонтова, Фета, Гейне, Гете, Міцкевича, Гюго, "Пісню пісень", "Слово о полку Ігоревім".

До арешту в 1937 році письменник встиг видати зібрання своїх творів у 10-ти томах (1927-1931).


4.Релаксація (звучить приємна мелодія).

Вчитель.

-Заплющіть очі, розслабтесь. Спробуйте уявити себе в лісі. «Літо, тепло, затишно. Я знаходжуся над лісовій галявині. Шелестить листя. Співають птахи. У блакитному небі спокійно пливуть хмаринки. Мені дихається легко, вільно. Я відпочиваю».

5. Виразне читання поезії «Саур-Могила».

Савур-Могила

"Світе мій, мої долини сині,

Раю мій, мої степи зелені,

То ж по вас улусів жемчужини

Кинув я, мов той пісок із жмені...

Всю то ту несходжену країну

Я придбав для тебе, мій народе,

А за те, як білий світ покинув,

Хай і дня без того не проходить,

Щоб не ніс до мене на могилу

Щит землі вояка мій щоранку.

Щоб навік мою прославить

силу!..." -

Хан Савур так мовив наостанку,

І умер хан Савур.

З ним дванадцять жінок, -

Оточили його,

Мов червоний вінок.

І у землю пішов

На коні хан Савур,

І піднісся над ним

Склепом зведений мур.

І три дні ввесь нарід

Бучно помин чинив,

Триста коней убив,

Кров'ю степ зчервонив.

На четвертий почав

Миром землю носить, -

І могила в степу

Народилася вмить.

І минали так дні,

І минали літа,

І росла та росла

Слава ханова та...

Роки йшли невпинною ходою,

Люди йшли, неначе в морі хвилі.

Йшла орда на захід за ордою;

Все туди, до однієї цілі,

Йшли всі й там, у безвісті,

губились...

І Савура пам'ять десь поділась.

Мов туман, його пропала сила.

Та стоїть, стоїть Савур-Могила!

6. Аналіз поезії «Саур-Могила».

- Про що розповідається у вірші?

- Яка історія появи великого кургану?

- Якими були останні слова хана Саура?

- Зачитайте уривок, в яких автор з любов’ю описує красу рідної природи.

- Які художні засоби він використовує ?

- Яка головна думка твору?

8.Віртуальна екскурсія до меморіалного комплексу «Саур-Могила».

Підсумкове слово вчителя.

Ви знаєте, що в серпні 2014 року в результаті перехресного обстрілу меморіальний комплекс «Саур-Могила» було зруйновано. Саур-Могила стала одним із пам’ятників, який двічі в своїй історії пройшов через обстріли різних війн, який двічі залитий кров’ю солдат, що віддали своє життя в боротьбі за рідну землю.

9.«Мікрофон»:

- Чи потрібно нам відбудувати меморіальний комплекс «Саур-Могили», який був зруйнований влітку 2014 року? Чому?

V. Закріплення матеріалу.

Тестові завдання

1. Дата народження Миколи Федоровича Чернявського:

а) 3 січня 1868р.;

б) 5 січня 1868р.;

в) 3 січня 1866р.

2. Батько письменника був:

а) священиком;

б) лікарем;

в) вчителем.

3. Перша збірка віршів М Чернявського виходить:

а) у 1917р.;

б) у 1895р.;

в) у 1998р.

4.Працював вчителем, викладаючи предмети:

а) літературу;

б) історію та географію;

в) співи та музику.

5. З 1901 року М. Чернявський працює земським статистом у місті:

а) Києві;

б) Чернігові;

в) Львові.

6. Зацькований НКВС, допитами і звинуваченнями письменник помер:

а) у 1937 р.;

б) у 1936р.;

в) у 1938р.

VI. Оцінювання.

VII. Підсумки уроку. Рефлексія.

1.Рефлексія.

На уроці мені було цікаво…..

Я дізнався……….

Найбільше мені сподобалось…..

Я хотів би більше дізнатись про ................

2.Прийом несподіваного очікування.

-Діти, я хочу вам подарувати паперових голубів, бо голуб-це символ миру. А мир нам сьогодні дуже потрібний. Бажаю вам мирного неба над головою!

(Вчитель дарує учням голубів, зроблених із паперу).

VIII. Домашнє завдання.

Обов'язкова частина.

1.Більш детально ознайомитися з біографією М.Чернявського.

2. Виразно читати поезію «Саур-Могила», аналізувати.

Варіативна частина (за вибором учнів).

3. Написати твір на одну з тем:

- «Саур-Могила - символ нескореності Донбасу».

- «Саур-Могила в минулому та сьогодні».

4. Створити колаж «Саур-Могила».

5.Скласти вірш про Саур-Могилу.

Використана література

1.Оліфіренко В. Вивчення літератури рідного краю в школі.-Донецьк.

2. Романько В. Література рідного краю.-Донецьк.-1995.

3. Рідний край. Альманах.-Донецьк.-№1.-1995.











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Автор: Просоедова Инна Владимировна

Дата: 14.05.2018

Номер свидетельства: 469572


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства