kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок № 2 Тема. Рей Дуглас Бредбері. „Посмішка”. „Краса врятує світ – якщо світ врятує красу...”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок № 2

Тема. Рей Дуглас Бредбері. „Посмішка”. „Краса врятує світ – якщо  світ врятує красу.”

Мета: познайомити учнів з новелою „Посмішка”; виявити в ній основні моральні проблеми сьогодення; удосконалювати навички сприйняття та аналізу науково-фантастичного твору; прищеплювати бережне ставлення до вічних цінностей життя; закликати до духовного пробудження особистості проти деградації в умовах технократичної цивілізації; виховувати в учнях почуття відповідальності за завтрашній день.

Обладнання: портрет Леонардо да Вінчі, репродукція картини Л. да Вінчі „Мона Ліза дель Джоконда”,  записи сучасної та класичної музики.

Хід уроку.

                                                                      Епіграф: Наш світ малий, різноманітний.Він живе, балансуючи на грані катастрофи.

                                                                                      Треба зберегти цей світ для тих, хто ще тільки народився,

                                                                                      Треба захистити його від сваволі, дурості,  пожежі.   

                                                                                                                     А.Маркуша, журналіст

Словничок (записаний на дошці).

Свято - 1. День, коли урочисто відзначають видатні події, знаменні дати.

                 2. Торжество, влаштоване з якої-небудь нагоди.

                 3. Важлива, радісна подія, а також день, коли вона сталася.

                 4. Почуття радості, піднесеності.

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми і мети уроку.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда з учнями.

- Що ви дізналися про Рея Дугласа Бредбері?

- Яка повість Бредбері є автобіографічною?

- Які ще твори цього письменника вам відомі?

IY. Робота над темою уроку.

  1. Вступне слово вчителя.

     Ми з вами живемо у XXI столітті. Це дуже складний час, сповнений катаклізмів, стихійних небезпек. Жити на початку століття приємно, цікаво і. дуже тривожно. Що готує нам прийдешнє?

     Щоб краще зрозуміти сьогодення, один відомий вам літературний герой за допомогою ду-хів здійснив мандрівку в Минуле і Майбутнє. Пригадайте, про кого йде мова? (Скрудж ізРіздвяної пісні у прозі” Ч.Діккенса)

     Отож, я також пропоную здійснити вам подорож у часі і просторі, щоб дати відповідь: якою має бути людина в XXI ст., щоб у неї вистачило сил і розуму зберегти планету Земля для нащадків? (Звернути увагу на епіграф уроку)

     А допоможе нам здійснити цю подорож оповідання Р.Д.Бредбері „Посмішка” і репро-дукція картини Л. да Вінчі „Мона Ліза дель Джоконда”.

     Відправляємося у Минуле (звучить класична музика).

     Далеке XIY століття. Вслухайтесь і придивіться – це кроки великого Відродження. Саме у цей час жив і творив видатний художник Леонардо да Вінчі. До нас дійшло  всього 14 картин Леонардо да Вінчі. Але навіть серед його неперевершених творінь є такі, які піднімаються як вершини над горами.Такою вершиною у творчості Леонардо стала картина „Мона Ліза дель Джоконда”, незрівнянне втілення ідеалу жіночої краси.Навряд існує на світі картина, яка була б настільки ж популярна і відома.Мона Ліза спокійно і прямо сидить у кріслі. Строга постава, ясне обличчя, очі, які немож-ливо забути.І посмішка. Славнозвісна посмішка Джоконди.Створюючи портрет красуні Лізи, Леонардо подбав про те, щоб у неї був хороший настрій: їй співали співці, її забавляли дотепники.  Мабуть, ні одна картина в світі не мала стільки підробок, не знала стільки нападів ман’яків і вандалів, як „Джоконда”: її заливали фарбою, намагалися порізати, старанно замальовували куточки губ, щоб вбити незбагненну посмішку, тайну якої вже кілька століть марно намагаються розгадати мистецтвознавці.  Послухайте, будь ласка, як про посмішку Джоконди розповів поет Михайло Лисянський.

     (Під тиху музику учень читає вірш "Улыбка Джоконды". Діти уважно дивляться на портрет Джоконди).

      Уже понад чотири століття Мона Ліза дарує людству свою чарівну посмішку. Зовні спокійна, але сповнена внутрішньої енергії, ця жінка наділена надприродною здатністю впливу на людські душі і серця. Краса – сила надзвичайна. Вона підносить і зачаровує. Вона воскрешає.

     Ось саме цю надприродну здатність розбудити в людині відчуття прекрасного, виховати  благовійне ставлення до нього і показав у своєму оповіданні „Посмішка” Рей Дуглас Бредбері.

     Але задля цього нам потрібно на машині часу з далекого XIYстоліття повернутися в сьогодення. (Звучить сучасна музика)

     Кажуть, що Бредбері – „король фантастики”. І ось у своєму оповіданні він пропонує нам вирушити в Майбутнє, в якому панують чистий розум машин, людей, практицизм, чіткий розрахунок. Чи задоволений автор таким суспільством? Яка його позиція і що він бажає сказати нам, сьогоднішнім?

    Давайте заглянемо в Майбутнє Бредбері. (Звучить „тяжка” музика)

2. Коментоване читання оповідання „Посмішка”.

1) Знайдіть і прочитайте опис місця, де відбувається дія.

    - У якому році відбуваються події? (Осінь 2061 року)

    - Що змусило людей спозаранку шикуватися у чергу? (Базарний день і свято)

    - Давайте з’ясуємо, що ж таке „свято”? Подивіться на дошку. Тут дається 4 значення цього слова.

    - Яке з цих значень підходить у даному випадку? (Підходить друге значення. Зрозуміло: люди зібралися з ранку, щоб не пропустити урочистої, важливої, радісної події).

    - Але невдовзі наше уявлення про свято змінюється. Які ж свята відзначають ці люди? (Свято знищення книг на майдані, довбання кувалдою останнього автомобіля)

    - На яке свято зібралися люди сьогодні? (Знищити черговий твір мистецтва – картину)

    2) Наш головний герой – хлопчик Том, бере участь у всіх святах, але лише як свідок. Він не знає назви картини.

    - Але що Том вже знає про картину? (Що вона красива, що їй понад 400 років, зроблена із фарби і полотна, посміхається)

3) Зачитайте текст, який свідчить про те, що люди втратили відлік часу.

    - Як Грігсбі пояснює Томові, чому всі повинні плювати на картину? (Ненависть до всього, що пов’язане з минулим)

   - У чому Грігсбі бачить перепони на шляху до щасливого життя? Чи згодні ви з ним? (В ци-вілізації)

 4) Прочитайте слова людини із черги, яка стала на захист цивілізації.

     - У чому вона бачить спасіння? На кого покладає надію? ( На головату людину із доброю душею, яка підлатає цивілізацію)

5) Прочитайте уривок від слів: „Нарешті вони досягли центру площі.” до слів: „. Так, Томе, „Мона Ліза”.

    - Чому Том не зміг плюнути на картину? (Його вразила краса)

6) Прочитайте уривок від слів: „Оголошення!.” до слів „. що стискала схований на грудях клаптик полотна.”

    - Чи можна пояснити вчинок Тома? Чи доречні  тут слова „сила мистецтва”?

7) Учитель читає останню частину оповідання під музику, а діти уважно вдивляються в картину. Читається уривок від слів: „ Затамувавши подих,.” до кінця.

   - Чому саме підліток Том зберіг в стиснутій долоні Посмішку? ( Бо діти – це майбутнє, в них ще чиста незаймана душа).

    - Про що ж попереджає людей Бредбері? У що вірить письменник? (Він впевнений – у людства є надія, є і майбутнє. Він вірить в Людину і Красу, які врятують світ)

   - Знайдіть слова, в яких звучить ця віра письменника в те, що людина залишається Люди-ною і збереже нашу планету від катастрофи. (З’явиться якийсь головатий і підлатає цивіліза-цію. Та людина матиме чутливе серце. Хтось із доброю душею.”)

     На машині часу ми повертаємося у сьогодення. І що ми бачимо? Люди не почули заклику фантаста до дбайливого ставлення до цивілізації і прийшли до трагедії Чорнобиля у 1986 році. А скільки Чорнобилів духовних! Але ми разом з письменником сподіваємося, що „з’явиться головата людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею. Людина, у якої душа лежить до красивого.”

3. Міжпредметні звязки.

     Проблема майбутнього людства хвилює письменників всього світу. Цій проблемі присвятила свій вірш українська поетеса Ліна Костенко.

     Перш, ніж послухати цей вірш, давайте з’ясуємо значення слів, які зустрічаються у ньому.

Подивіться на дошку. (Розтлумачуються слова ерзац, фронди, жиронди. Учень читає вірш Л.Костенко "Вже почалось, мабуть, майбутнє.")

Y. Підсумок уроку.

     Заключне слово учителя.

     Рей Бредбері часто користується формою відкритого фіналу, щоб дати можливість нам, читачам, подумати – а що ж буде далі.Оповідання „Посмішка” також закінчується відкритим фіналом, але з надією на ясний ранок.

     Ранок, дитина у оповіданні „Посмішка” є символом Майбутнього. Несподіваний фінал вносить оптимістичну нотку, пов’язану з маленькою надією на зміну на краще. Це нове життя буде осяяне усмішкою, що стала в оповіданні символом добра, краси. Їх слід берегти та уміти цінувати.

     І урок я хочу закінчити відкритим фіналом – словами з вірша російського поета М.Заболоцького:

. и что есть красота

И почему её обожествляют люди?

Сосуд она, в  котором пустота,

Или огонь, мерцающий в сосуде?

( Слова записати на зворотній стороні дошки)

YI. Домашнє завдання. Підготуватися до твору-мініатюри на теми:

  1. Чи здатна краса врятувати світ?
  2. Як врятувати Посмішку?
  3. Моє враження від оповідання „Посмішка”.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок № 2 Тема. Рей Дуглас Бредбері. „Посмішка”. „Краса врятує світ – якщо світ врятує красу...”»

Урок № 2

Тема. Рей Дуглас Бредбері. „Посмішка”. „Краса врятує світ – якщо

світ врятує красу...”

Мета: познайомити учнів з новелою „Посмішка”; виявити в ній основні моральні проблеми

сьогодення; удосконалювати навички сприйняття та аналізу науково-фантастичного

твору; прищеплювати бережне ставлення до вічних цінностей життя; закликати до ду-

ховного пробудження особистості проти деградації в умовах технократичної цивіліза-

ції; виховувати в учнях почуття відповідальності за завтрашній день.

Обладнання: портрет Леонардо да Вінчі, репродукція картини Л. да Вінчі „Мона Ліза дель

Джоконда”, магнітофонні записи сучасної та класичної музики.


Хід уроку.

Епіграф: Наш світ малий, різноманітний.

Він живе, балансуючи на грані катастрофи.

Треба зберегти цей світ для тих,

хто ще тільки народився,

Треба захистити його від сваволі, дурості,

пожежі.

А.Маркуша, журналіст

Словничок (записаний на дошці).

Свято - 1. День, коли урочисто відзначають видатні події, знаменні дати.

2. Торжество, влаштоване з якої-небудь нагоди.

3. Важлива, радісна подія, а також день, коли вона сталася.

4. Почуття радості, піднесеності.

Ерзац (німецьке – заміна) – неповноцінний замінник чого-небудь, сурогат.

Фронди (французьке – вираження незадоволення) – суспільно-політичний рух у Франції.

Жіронди (французьке) – партія, схильна до контрреволюції.


I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми і мети уроку.

III. Актуалізація опорних знань учнів.


1. Бесіда з учнями.

- Що ви дізналися про Рея Дугласа Бредбері?

- Яка повість Бредбері є автобіографічною?

- Які ще твори цього письменника вам відомі?


IY. Робота над темою уроку.


  1. Вступне слово вчителя.

Ми з вами живемо у XXI столітті. Це дуже складний час, сповнений катаклізмів, стихійних небезпек. Жити на початку століття приємно, цікаво і ... дуже тривожно. Що готує нам при-йдешнє?

Щоб краще зрозуміти сьогодення, один відомий вам літературний герой за допомогою ду-хів здійснив мандрівку в Минуле і Майбутнє. Пригадайте, про кого йде мова? (Скрудж ізРіздвяної пісні у прозі” Ч.Діккенса)

Отож, я також пропоную здійснити вам подорож у часі і просторі, щоб дати відповідь: якою має бути людина в XXI ст., щоб у неї вистачило сил і розуму зберегти планету Земля для нащадків? (Звернути увагу на епіграф уроку)

А допоможе нам здійснити цю подорож оповідання Р.Д.Бредбері „Посмішка” і репро-дукція картини Л. да Вінчі „Мона Ліза дель Джоконда”.

Відправляємося у Минуле (звучить класична музика).

Далеке XIY століття... Вслухайтесь і придивіться – це кроки великого Відродження. Саме у цей час жив і творив видатний художник Леонардо да Вінчі. До нас дійшло всього 14 картин Леонардо да Вінчі. Але навіть серед його неперевершених творінь є такі, які піднімаються як вершини над горами.

Такою вершиною у творчості Леонардо стала картина „Мона Ліза дель Джоконда”, незрів-нянне втілення ідеалу жіночої краси.

Навряд існує на світі картина, яка була б настільки ж популярна і відома.

Мона Ліза спокійно і прямо сидить у кріслі. Строга постава, ясне обличчя, очі, які немож-ливо забути.

І посмішка. Славнозвісна посмішка Джоконди.

Створюючи портрет красуні Лізи, Леонардо подбав про те, щоб у неї був хороший настрій:

їй співали співці, її забавляли дотепники.

Мабуть, ні одна картина в світі не мала стільки підробок, не знала стільки нападів ман’яків і вандалів, як „Джоконда”: її заливали фарбою, намагалися порізати, старанно замальовували куточки губ, щоб вбити незбагненну посмішку, тайну якої вже кілька століть марно намага-ються розгадати мистецтвознавці.

Послухайте, будь ласка, як про посмішку Джоконди розповів поет Михайло Лисянський.

(Під тиху музику учень читає вірш. Діти уважно дивляться на портрет Джоконди).


Улыбка Джоконды

Летел в её улыбку камень,

Вонзали нож по рукоять.

Посмотрит тёмными зрачками –

И улыбается опять.

Из Лувра выкрали. И даже

На Пикассо упала тень,

Но вновь она на вернисаже

Улыбкою встречает день.

Смеялись флейты, пели скрипки

На всех сеансах год подряд,

Чтоб вызвать этот миг улыбки,

Непостижимый этот взгляд.

Умолкло всё, всё притаилось

На всех ветвях, на всех кустах,

Когда улыбка появилась

У Моны Лизы на устах.

Постичь до дна улыбку надо,

Чтоб увидать в её венце

Измученного Леонардо

С улыбкой на худом лице.

Левша, он сам сработал раму,

Сам врезал в раму вензеля.

С тех пор улыбкой этой самой

Интересуется земля.

Джоконда властно и коварно

Сквозь линзы стёкол четырёх

Глядит с улыбкой лучезарной

Равно на умниц и дурёх.

Смеётся флейта, плачет скрипка –

Не расставались будто с ней,

А легендарная улыбка

Меж тем с годами всё ясней.

Не меркнет и не угасает,

Светлее дня, сильнее тьмы.

Джоконда, видно, что-то знает,

Чего ещё не знаем мы.

Михаил Лисянский


Уже понад чотири століття Мона Ліза дарує людству свою чарівну посмішку. Зовні спокійна, але сповнена внутрішньої енергії, ця жінка наділена надприродною здатністю впливу на людські душі і серця. Краса – сила надзвичайна. Вона підносить і зачаровує. Вона воскрешає...

Ось саме цю надприродну здатність розбудити в людині відчуття прекрасного , виховати благовійне ставлення до нього і показав у своєму оповіданні „Посмішка” Рей Дуглас Бред-бері.

Але задля цього нам потрібно на машині часу з далекого XIYстоліття повернутися в сьогодення. (Звучить сучасна музика)

Кажуть, що Бредбері – „король фантастики”. І ось у своєму оповіданні він пропонує нам вирушити в Майбутнє, в якому панують чистий розум машин, людей, практицизм, чіткий розрахунок. Чи задоволений автор таким суспільством? Яка його позиція і що він бажає сказати нам, сьогоднішнім?

Давайте заглянемо в Майбутнє Бредбері. (Звучить „тяжка” музика)


2. Коментоване читання оповідання „Посмішка”.


1) Знайдіть і прочитайте опис місця, де відбувається дія.

- У якому році відбуваються події? (Осінь 2061 року)

- Що змусило людей спозаранку шикуватися у чергу? (Базарний день і свято)

Давайте з’ясуємо , що ж таке „свято”? Подивіться на дошку. Тут дається 4 значення цього слова.

- Яке з цих значень підходить у даному випадку? (Підходить друге значення. Зрозуміло: люди зібралися з ранку, щоб не пропустити урочистої, важливої, радісної події).

- Але невдовзі наше уявлення про свято змінюється. Які ж свята відзначають ці люди? (Свято знищення книг на майдані, довбання кувалдою останнього автомобіля)

- На яке свято зібралися люди сьогодні? (Знищити черговий твір мистецтва – картину)

2) Наш головний герой – хлопчик Том, бере участь у всіх святах, але лише як свідок. Він не знає назви картини.

- Але що Том вже знає про картину? (Що вона красива, що їй понад 400 років, зроблена із фарби і полотна, посміхається)


3) Зачитайте текст, який свідчить про те, що люди втратили відлік часу.

- Як Грігсбі пояснює Томові, чому всі повинні плювати на картину? (Ненависть до всього, що пов’язане з минулим)

- У чому Грігсбі бачить перепони на шляху до щасливого життя? Чи згодні ви з ним? (В ци-вілізації)


4) Прочитайте слова людини із черги, яка стала на захист цивілізації.

- У чому вона бачить спасіння? На кого покладає надію? ( На головату людину із доброю душею, яка підлатає цивілізацію)


5) Прочитайте уривок від слів: „Нарешті вони досягли центру площі...” до слів: „... Так, Томе, „Мона Ліза”.

- Чому Том не зміг плюнути на картину? (Його вразила краса)


6) Прочитайте уривок від слів: „Оголошення!...” до слів „... що стискала схований на грудях клаптик полотна.”

- Чи можна пояснити вчинок Тома? Чи доречні тут слова „сила мистецтва”?


7) Учитель читає останню частину оповідання під музику, а діти уважно вдивляються в картину. Читається уривок від слів: „ Затамувавши подих,...” до кінця.

- Чому саме підліток Том зберіг в стиснутій долоні Посмішку? ( Бо діти – це майбутнє, в них ще чиста незаймана душа).

- Про що ж попереджає людей Бредбері? У що вірить письменник? (Він впевнений – у людства є надія, є і майбутнє. Він вірить в Людину і Красу, які врятують світ)

- Знайдіть слова, в яких звучить ця віра письменника в те, що людина залишається Люди-ною і збереже нашу планету від катастрофи. (З’явиться якийсь головатий і підлатає цивіліза-цію. Та людина матиме чутливе серце. Хтось із доброю душею...”)


На машині часу ми повертаємося у сьогодення. І що ми бачимо? Люди не почули заклику фантаста до дбайливого ставлення до цивілізації і прийшли до трагедії Чорнобиля у 1986 році. А скільки Чорнобилів духовних! Але ми разом з письменником сподіваємося, що „з’явиться головата людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею... Людина, у якої душа лежить до красивого...”


3. Міжпредметні звязки.

Проблема майбутнього людства хвилює письменників всього світу. Цій проблемі присвятила свій вірш українська поетеса Ліна Костенко.

Перш, ніж послухати цей вірш, давайте з’ясуємо значення слів, які зустрічаються у ньому.

Подивіться на дошку.(Розтлумачуються слова, учень читає вірш)


Вже почалось, мабуть, майбутнє...

Вже почалось, мабуть, майбутнє,

Оце, либонь, вже й почалось.

Не забувайте незабутнє –

Воно вже інеєм взялось.

І не знецінюйте коштовне,

Не загубіться у юрбі,

Не проміняйте неповторне

На сто ерзаців у собі.

Минають фронди і жиронди.

Минає славне і гучне.

Шукайте посмішку Джоконди –

Вона ніколи не мине...

Любіть травинку, і тваринку,

І сонце завтрашнього дня,

Вечірню в попелі жаринку,

Шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона

В невідворотності зникань,

Як рафаелівська Мадонна

У вічі дивиться вікам.

В епоху спору і синтетики

Людей великих ряснота,

Нехай тендітні пальці етики

Торкнуть вам серце і вуста.


Y. Підсумок уроку.


Заключне слово учителя.

Рей Бредбері часто користується формою відкритого фіналу, щоб дати можливість нам, читачам, подумати – а що ж буде далі.

Оповідання „Посмішка” також закінчується відкритим фіналом, але з надією на ясний ранок.

Ранок, дитина у оповіданні „Посмішка” є символом Майбутнього. Несподіваний фінал вносить оптимістичну нотку, пов’язану з маленькою надією на зміну на краще. Це нове життя буде осяяне усмішкою, що стала в оповіданні символом добра, краси. Їх слід берегти та уміти цінувати.

І урок я хочу закінчити відкритим фіналом – словами з вірша російського поета М.Заболо-цького:

... и что есть красота

И почему её обожествляют люди?

Сосуд она, в котором пустота,

Или огонь, мерцающий в сосуде?

( Слова записати на зворотній стороні дошки)


YI. Домашнє завдання. Підготуватися до твору-мініатюри на теми:

  1. Чи здатна краса врятувати світ?

  2. Як врятувати Посмішку?

  3. Моє враження від оповідання „Посмішка”.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Автор: Лакей Ольга Васильевна

Дата: 20.03.2016

Номер свидетельства: 308041
