kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Твір – роздум «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок зарубіжної літератури у 6 класі.

Розвиток мовлення. Твір – роздум «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

Мета:

навчальна: навчити учнів створювати усні та письмові твори-

                    роздуми; формувати вміння підпорядковувати

                    висловлювання головній думці, використовувати мовні

                    засоби зв’язку між реченнями в тексті;

розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення;

                        прищеплювати вміння доводити власну думку,

                        спростовувати помилкові твердження;

виховна:  виховувати толерантне ставлення до оточуючих, любов

                 до близьких та рідних людей.

Обладнання: новорічні прикраси, малюнки до повісті «Різдвяна пісня в прозі», картки для роботи в групах та парах

Інтерактивні методи та прийоми: «Пазл», «Інтерв’ю», «До та після», «Ланцюжок теплих порад», робота в групах, робота в парах.

«Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи»

Чарльз Діккенс

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Готовність учнів до уроку.

2. Привітання учителя та учнів.

      Учитель: Знову лунає шкільний наш дзвінок,

                      Кличе усіх на незвичний урок.

                     Учні (хором): Працюватимем старанно,

                                           Щоб почути у кінці,

                                          Що у нашім шостім класі

                                         Діти – просто молодці!

3. «Смайлік» (визначення емоційного стану учнів на початок уроку).

ІІ. Актуалізація опорних знань та навичок

  1.  

Дати поняття:

Повість – епічний прозовий твір, в якому просліджується одна сюжетна лінія.

Тема – те, що покладено в основу

Герой - це люди, зображені у художньому творі.

«Теоретична скринька».

  1. Вправа «Пазл».
  • Учні класу поділені на дві групи. У кожної групи на парті лежить пазл, який треба зібрати. Зібравши пазл, кожна група має відгадати, хто є головним героєм повісті «Різдвяна пісня в прозі».

Слово учителя.

Отже, любі діти, ми щойно з’ясували, що зображений чоловік на ваших пазлах є головний герой повісті «Різдвяна пісня в прозі» - Скрудж. Це людина, в житті якого відбулися події, які змінили його бачення світу та життя. А які події та які зміни відбулися, ми дізнаємось  від самого Скруджа…

  1. Вправа «Інтерв’ю».

Учитель у ролі кореспондента задає запитання учням, які у ролі Скруджа.

Шановний пане Скрудже, коли я читала повість про Вас, то мені здалося, що Ви ніколи не станете іншим. Адже багато років Ви не любили людей і Різдво.

  • Що ж Вам допомогло змінитись?
  • Я чула, що Вас відвідав дух Вашого друга. Розкажіть про це.
  • А ще я чула про те, що Вас відвідали Привиди. Розкажіть про них.
  • Чи допомогла Вам зустріч із Привидами переглянути все своє життя та змінитися?

Слово учителя

Отже, зміни відбулися. Та ми можемо сміливо порівняти Скруджа, з яким ми знайомимось на початку твору та зі Скруджем – наприкінці твору. Тому я пропоную виконати наступне завдання.

  1. «До та після». Робота з цитатами.
  • Учні мають перед собою стікери з цитатами, які характеризують характер Скруджа у різні етапи його життя. Їм необхідно розмістити стікери на зображення Скруджа, якім вони відповідають

Це був старий грішник – жадний, твердий, як кремінь.

Він любив темряву, бо вона була дешева.

Не було вітру жорстокішого за Скруджа.

Він відчував, що від добра його серце сповнюється теплом.

Став такою доброю людиною, що не було на світі більш таких.

Скрудж привітно отзивався до людей.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Робота з епіграфом уроку з поясненнями.
  2. Вступне слово учителя.

   Ми з вами протягом попередніх уроків говорили про свята, під час якого відбуваються дива. Ми говорили про Різдво та Новорічні свята. Коден з Вас, напевно, хотів би на свята піймати казкового синього птаха на ім’я Щастя. Звичайно, кожен розуміє Щастя по-своєму. Для когось – це здоров’я, для когось –це гроші, а для когось – це родина. Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на головне питання нашого уроку «Що в житті людини найцінніше?»

(Запис  у зошиті дати та теми уроку).

ІV. Опрацювання теми уроку

  1. «Почуття в серці». Робота в парах.

Слово учителя: на столі кожної пари є стікери у вигляді синіх та червоних сердець. Вам потрібно на синьому серці написати ті почуття, які переповнювали душу Скруджа на початку твору, а на червоних – почуття, які з’явилися наприкінці твору.

  1. «Так – Ні». Бесіда з класом.
  • Скрудж був людиною заможною, мав гроші, але чи принесло це йому щастя? (ні)
  • Чи мала гроші та достаток родина, до якої Привід Теперишнього привів Скруджа? (ні)
  • А чи можна сказати, що ця родина була щасливою? Чому? (так)
  1. Проблемне запитання. Складання плакату «Що в житті людини цінується понад усе? Що може зробити людину щасливою?»
  • Двом групам учнів пропонується наклеїти на листи ватману ті малюнки та зображення, які відповідають їх почуттям та осмисленню «щастя» та «цінність життя».

«Що в житті людини цінується понад усе? Що може зробити людину щасливою?»

  1. «Ланцюжок теплих порад».

Учням пропонується по черзі, ланцюжком, висловити свої побажання один одному, які б допомогли не спіткати долю Скруджа.

  1. Музична пауза.
  • Закрийте оченята, сядьте рівненько та уявіть…  На вулиці падає маленький, білий, пухнастий сніжок. Ви йдете додому, а дома вас чекає Щастя…
  • Уявіть та напишіть про своє Щастя.
  1. Робота над написанням творів.

V. Рефлексія

1. Авторське крісло. Творчі зразки.

-вибіркове зачитання творів

Зразки творів-роздумів учнів 6 класу

Я вважаю, що у кожної людини повинне бути своє Щастя. Моє Щастя – це, щоб у моєму будинку були рідні люди, а у майбутньому – жінка та діти. Щоб вони завжди чекали на мене, раділи моєму поверненню з роботи, щоб мої діти мали змогу брати з мене приклад… Також, на мою думку, я вже сьогодні повинен думати про майбутнє, тому мені дуже хочеться, щоб у дорослому житті я був досвіченою людиною, щоб мною пишалися мої батьки за те, що вони виховали мене гідним. Також, щоб моя сім’я жилп у достатку, а майбутні діти не знали, що таке голод. Щоб моя родина мала змогу зібратися на Різдвяні свята, та у родиному колі була атмосфера любові, радості та краси людських взаємин. Для мене найцінніший скарб – це моя сім’я та її майбутнє. Коли вони будуть поряд – мені буде все під силу.

Шумай Андрій, 6 клас

В цьому світі бажань є багато…

Матеріальних, духовних

І багато іще.

Але так складно між ними обрати,

Та треба обрати одне…

Може багацтво чи добру сім’ю?

А може шапку-неведимку свою?

Гарний маєток, тваринку малу,

Та хочеться більшого у душу свою!

Отже, так я вам скажу,

Треба любити рідну сім’ю,

Любити сильно її одну!

                                                     Донченко Марія, 6 клас

VІ. Підсумок

Підсумкове слово учителя

Ось ми і закінчили вивчати «Різдвяну пісню в прозі», яку написав Чарльз Діккенс. Скоро і ми будемо святкувати Новорічні свята та Різдво – єдині з усіх свят, коли ширшають вузькі серця,наповнюються любов’ю та теплом,  найкращі, веселі, привітні в році дні. Тож нехай різдвяний дзвін розбудить замкнені людські душі, як розбудив душу Скруджа. Запам’ятайте, діти, слова Чарльза Діккенса «Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи».

VІІ. Домашнє завдання

1-ша група: Підготувати повідомлення на тему «Як святкують Різдво у різних країнах світу»

2-га група: Підготувати «пам’ятку» «Поради для щасливого життя».

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Твір – роздум «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».»

Урок зарубіжної літератури у 6 класі.

Розвиток мовлення. Твір – роздум «Що в житті людини найцінніше?» за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

Мета:

навчальна: навчити учнів створювати усні та письмові твори-

роздуми; формувати вміння підпорядковувати

висловлювання головній думці, використовувати мовні

засоби зв’язку між реченнями в тексті;

розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення;

прищеплювати вміння доводити власну думку,

спростовувати помилкові твердження;

виховна: виховувати толерантне ставлення до оточуючих, любов

до близьких та рідних людей.

Обладнання: новорічні прикраси, малюнки до повісті «Різдвяна пісня в прозі», картки для роботи в групах та парах

Інтерактивні методи та прийоми: «Пазл», «Інтерв’ю», «До та після», «Ланцюжок теплих порад», робота в групах, робота в парах.


«Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи»

Чарльз Діккенс

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Готовність учнів до уроку.

2. Привітання учителя та учнів.

Учитель: Знову лунає шкільний наш дзвінок,

Кличе усіх на незвичний урок.

Учні (хором): Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім шостім класі

Діти – просто молодці!

3. «Смайлік» (визначення емоційного стану учнів на початок уроку).





ІІ. Актуалізація опорних знань та навичок

  1. «Теоретична скринька».

    Дати поняття:

    Повість – епічний прозовий твір, в якому просліджується одна сюжетна лінія.

    Тема – те, що покладено в основу

    Герой - це люди, зображені у художньому творі.

  1. Вправа «Пазл».

  • Учні класу поділені на дві групи. У кожної групи на парті лежить пазл, який треба зібрати. Зібравши пазл, кожна група має відгадати, хто є головним героєм повісті «Різдвяна пісня в прозі».

Слово учителя.

Отже, любі діти, ми щойно з’ясували, що зображений чоловік на ваших пазлах є головний герой повісті «Різдвяна пісня в прозі» - Скрудж. Це людина, в житті якого відбулися події, які змінили його бачення світу та життя. А які події та які зміни відбулися, ми дізнаємось від самого Скруджа…

  1. Вправа «Інтерв’ю».

  • Учитель у ролі кореспондента задає запитання учням, які у ролі Скруджа.

Шановний пане Скрудже, коли я читала повість про Вас, то мені здалося, що Ви ніколи не станете іншим. Адже багато років Ви не любили людей і Різдво.

  • Що ж Вам допомогло змінитись?

  • Я чула, що Вас відвідав дух Вашого друга. Розкажіть про це.

  • А ще я чула про те, що Вас відвідали Привиди. Розкажіть про них.

  • Чи допомогла Вам зустріч із Привидами переглянути все своє життя та змінитися?

Слово учителя

Отже, зміни відбулися. Та ми можемо сміливо порівняти Скруджа, з яким ми знайомимось на початку твору та зі Скруджем – наприкінці твору. Тому я пропоную виконати наступне завдання.

  1. «До та після». Робота з цитатами.

  • Учні мають перед собою стікери з цитатами, які характеризують характер Скруджа у різні етапи його життя. Їм необхідно розмістити стікери на зображення Скруджа, якім вони відповідають

Це був старий грішник – жадний, твердий, як кремінь.

Він любив темряву, бо вона була дешева.

Не було вітру жорстокішого за Скруджа.

Він відчував, що від добра його серце сповнюється теплом.

Став такою доброю людиною, що не було на світі більш таких.

Скрудж привітно отзивався до людей.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Робота з епіграфом уроку з поясненнями.

  2. Вступне слово учителя.

Ми з вами протягом попередніх уроків говорили про свята, під час якого відбуваються дива. Ми говорили про Різдво та Новорічні свята. Коден з Вас, напевно, хотів би на свята піймати казкового синього птаха на ім’я Щастя. Звичайно, кожен розуміє Щастя по-своєму. Для когось – це здоров’я, для когось –це гроші, а для когось – це родина. Сьогодні ми спробуємо дати відповідь на головне питання нашого уроку «Що в житті людини найцінніше?»

(Запис у зошиті дати та теми уроку).

ІV. Опрацювання теми уроку

  1. «Почуття в серці». Робота в парах.

Слово учителя: на столі кожної пари є стікери у вигляді синіх та червоних сердець. Вам потрібно на синьому серці написати ті почуття, які переповнювали душу Скруджа на початку твору, а на червоних – почуття, які з’явилися наприкінці твору.

+

_











  1. «Так – Ні». Бесіда з класом.

  • Скрудж був людиною заможною, мав гроші, але чи принесло це йому щастя? (ні)

  • Чи мала гроші та достаток родина, до якої Привід Теперишнього привів Скруджа? (ні)

  • А чи можна сказати, що ця родина була щасливою? Чому? (так)



  1. Проблемне запитання. Складання плакату «Що в житті людини цінується понад усе? Що може зробити людину щасливою?»

  • Двом групам учнів пропонується наклеїти на листи ватману ті малюнки та зображення, які відповідають їх почуттям та осмисленню «щастя» та «цінність життя».

«Що в житті людини цінується понад усе? Що може зробити людину щасливою?»

















  1. «Ланцюжок теплих порад».

Учням пропонується по черзі, ланцюжком , висловити свої побажання один одному, які б допомогли не спіткати долю Скруджа.

  1. Музична пауза.

  • Закрийте оченята, сядьте рівненько та уявіть… На вулиці падає маленький, білий, пухнастий сніжок. Ви йдете додому, а дома вас чекає Щастя…

  • Уявіть та напишіть про своє Щастя.

  1. Робота над написанням творів.



V. Рефлексія

1. Авторське крісло. Творчі зразки.

-вибіркове зачитання творів

Зразки творів-роздумів учнів 6 класу

Я вважаю, що у кожної людини повинне бути своє Щастя. Моє Щастя – це, щоб у моєму будинку були рідні люди, а у майбутньому – жінка та діти. Щоб вони завжди чекали на мене, раділи моєму поверненню з роботи, щоб мої діти мали змогу брати з мене приклад… Також, на мою думку, я вже сьогодні повинен думати про майбутнє, тому мені дуже хочеться, щоб у дорослому житті я був досвіченою людиною, щоб мною пишалися мої батьки за те, що вони виховали мене гідним. Також, щоб моя сім’я жилп у достатку, а майбутні діти не знали, що таке голод. Щоб моя родина мала змогу зібратися на Різдвяні свята, та у родиному колі була атмосфера любові, радості та краси людських взаємин. Для мене найцінніший скарб – це моя сім’я та її майбутнє. Коли вони будуть поряд – мені буде все під силу.

Шумай Андрій, 6 клас

В цьому світі бажань є багато…

Матеріальних, духовних

І багато іще.

Але так складно між ними обрати,

Та треба обрати одне…

Може багацтво чи добру сім’ю?

А може шапку-неведимку свою?

Гарний маєток, тваринку малу,

Та хочеться більшого у душу свою!

Отже, так я вам скажу,

Треба любити рідну сім’ю,

Любити сильно її одну!

Донченко Марія, 6 клас

VІ. Підсумок

Підсумкове слово учителя

Ось ми і закінчили вивчати «Різдвяну пісню в прозі», яку написав Чарльз Діккенс. Скоро і ми будемо святкувати Новорічні свята та Різдво – єдині з усіх свят, коли ширшають вузькі серця,наповнюються любов’ю та теплом, найкращі, веселі, привітні в році дні. Тож нехай різдвяний дзвін розбудить замкнені людські душі, як розбудив душу Скруджа. Запам’ятайте, діти, слова Чарльза Діккенса «Май душу, май серце і будеш людиною на всі часи».

VІІ. Домашнє завдання

1-ша група: Підготувати повідомлення на тему «Як святкують Різдво у різних країнах світу»

2-га група: Підготувати «пам’ятку» «Поради для щасливого життя».




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Автор: Олійник Оксана Леонідівна

Дата: 23.03.2016

Номер свидетельства: 309116
