Саба?ты? та?ырыбы: Т?бір мен ?осымша Ма?саты: О?ушылар?а т?бір мен ?осымша туралы т?сінік беру, ?осымшаларды? т?рлерін ажырата білуге ?йрету, с?здік ?орын молайту, с?йлеу шеберлігін арттыру. Б?л саба?та о?ушылар сын т?р?ысынан ойлау технологиясын пайдалана отырып, т?бір мен ?осымша туралы мол т?сінікке ие болады. Топпен ж?мыс жасау ар?ылы о?ушыларды? белсенділігі жо?ары болады, білім сапасы артады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Т?бір мен ?осымшаны? т?рлері »
Түбір мен қосымша
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: жаңа сөз жасалу жолы мен ерекшеліктерін өздігінен меңгеруіне мүмкіндік тудыру, ықпал ету, бағыт-бағдар беру. Теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге баулу.
Тәрбиелік: өзіндік пікір, әрекетке негізделген тұлғалық қасиеттерді сіңіре білуге баулу.
Дамытушылық: оқушылардың іс-әрекеттерін басқару арқылы ізденімпаздық қабілеттерін арттыру. Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеу дағдысын, ойлау қабілеттері мен тіл байлықтарын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа білім бері сабағы
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: кестелер, кеспе қағаздар.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, топтастыру, сын тұрғысынан ойлау стратегиясы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Қызығушылығын ояту.
ә) Топтарға бөлу.
Топтарға бөлу әдісі: «Ғалымдар», «Тілшілер», «Жазушылар»
Үш топ бір-бірімен жұмыс жасайды, бір-біріне айналдыра сұрақ қояды.
-Сөзжасам дегеніміз не?
-Сөздер қалай жасалады?
-Біріккен сөздер қалай жасалады?
-Қос сөздер қалай жасалады?
-Тіркес сөздер қалай жасалады?
-Жаңа сөздер тағы қандай жолмен жасалуы мүмкін?
ІІІ. Жаңа сабақ
а) Мағынаны тану.
-Балалар, түбір және оған жалғанатын қосымша мен осыдан туындайтын жаңа сөзді неге ұқсатар едіңдер?
Мен әпкемнің гүл шоғырын жасағанын көрдім. Әпкем мен әкелген раушан гүлін әдемі жапырақ, шоқтанған ұсақ гүлдермен, түрлі түсті қағазбен көркемдеп, қолыма үлкен гүлдестені ұстатты. Бір тал гүлден осындай жаңа дүние туғанына мен таңдандым. Бүгін сол есіме түсті.
Тізбе моншаққа қалай ұқсаттың?
Мен маржан моншақтармен жұмыс істеп үйрендім. Қолыма алған моншақтар бір-біріне тізбектеліп, жаңа өрнектер тудырып жатады. Өзім көз алдыма солай елестеттім.
Неліктен үзбе темірге ұқсаттың?
Менің ағам – зергер. Үсен ағамның жеке-жеке қалыпта құйған темір үзбелері бір-бірімен жалғанып, әдемі сырға, ғажайып алқаға айналып жатады. Көз алдыма сол келеді.
қосымша
«Семантикалық карта» көмегімен берілген жаттығуды орындау.
а) әр оқушыға жеке таратылады.
ә) бірін-бірі ауыстырып тексереді.
б) топ болып ауысып тексереді.
в) мағынасы түсініксіз сөздермен жұмыс.
Сөздер
түбір
қосымшалы
жұрнақты
жалғаулы
ай
айшық
аспаз
астың
қазан
қазандай
кесте
дәреже
дән
жақсы
жақсылық
жол
жыл
өнерпаз
Ой толғаныс. Оқулықтағы жаттығумен байланыстыру.
Түбір мен қосымшаға байланысты үш топқа тірек сөздер беріледі. Тірек сөздерді пайдалана отырып, шағын мәтін құраймыз. Топтағы ең үздік шығарма оқылады.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
оқушы
жазушы
зерттеу
жыл
әңгіме
жаңалық
жеңімпаз
қызықты
тиімді
ІV. Қорыту.
«Кім жылдам?» ойыны. Әр топтан бір оқушыдан шығып, түбір сөз айтады. Қалған топ мүшелері сол сөзден туындайтын туынды сөздер айтады.