a) ta’limiy maqsad: o’quvchilar ongida topishmoq janri va unga xos xususiyatlar haqida bilim va ko’nikmalar hosil qilish;
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda vatanparvarlik, ma’naviy biyliklarimiz bilan faxrlanish tuyg’ularini tarbiyalash;
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning og’zaki va yozma nutqini, mustaqil va erkin fikrlash ko’nikmalarini rivojlantirish, topqirlik va zukkolikka o’rgatish;
Vazifalar: o’quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg’otish, ularda mavzu asosida bilim va ko’nikmalarni shakllantirish;
- mavzuga oid berilgan savol va topshiriqlarni o’quvchilar tomonidan guruh holatida o’zlashtirib olishlari hamda berilgan topshiriqlar qay darajada o’zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bilimini baholash.
O’quv jarayonining mazmuni
Topishmoqlar, ularning mavzulari, shakily tuzilishi.
O’quv jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi
Metod: suhbat, “Aqliy hujum”, “Mantiqiy o’yla, top va ijod et”, “Qarorlar shajarasi”, “Venn diagrammasi”, “Idrok xaritasi”.
Shakl: kichik guruhlarda ishlash;
Vosita: kompyuter, mavzuga oid ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar va videolavha.
Nazorat: og’zaki nazorat.
Baholash: 5 balli tizim asosida
Kutiladigan natijalar
O’qituvchi: mavzuni qisqa vaqt ichida o’quvchilar tomonidan o’shlashtirishiga erishadi. O’quvchi faolligini oshiradi. O’quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg’otadi. Bir darsda barcha o’quvchi baholanadi. O’quvchilar tomonidan darsni mustaqil o’rganish va uni xotirada saqlash boshqalarga yetkazish, savol berish va savollarga javob berishga, fikrini asoslay olishga o’rgatadi.
O’quvchi: yangi bilimlarni egallaydi. Guruh bo’lib ishlashni o’rganadi. Nutqi rivojlanadi. Qisqa vaqt ichida ko’p ma’lumotga ega bo’ladi.
Kelgusi rejalar
O’qituvchi: pedagogik texnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etish, takomillashtirish, o’z ustida ishlash. Pedagogik mahoratni oshirish.
O’quvchi: mustaqil ishlashni o’rganadi. O’z fikrini ravon bayon qila oladi.Shu mavzu asosida qo’shimcha materiallar izlaydi, ularni o’rganadi.Do’stona muhitda hamkorlikda ishlash ko’nikmasi shakllanadi.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Topishmoqlar" mavzusidagi dars ishlanmasi»
Annotatsiya
Dars ishlanmada 5-sinflarda adabiyot fanidan “Topishmoqlar” mavzusi bo’yicha bilim berishda o’quvchi shaxsida faollik, tahlil qila olish malakasini , o’rgangan bilimlarini amaliyotda qo’llay olish ko’nikmasini shakllantiruvchi interfaol usullarni qo’llash ko’rsatib o’tilgan.
Kattaqo`rg`on shahar 11-ixtisoslashgan maktab ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Mirzamahmudova Adibaning
adabiyot fanidanochiqdars
5-sinf. Adabiyot
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
Topishmoqlar
Maqsad va
vazifalar
Darsning maqsadi.
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilar ongida topishmoq janri va unga xos xususiyatlar haqida bilim va ko’nikmalar hosil qilish;
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda vatanparvarlik , ma’naviy biyliklarimiz bilan faxrlanish tuyg’ularini tarbiyalash;
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning og’zaki va yozma nutqini, mustaqil va erkin fikrlash ko’nikmalarini rivojlantirish, topqirlik va zukkolikka o’rgatish;
Vazifalar: o’quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg’otish, ularda mavzu asosida bilim va ko’nikmalarni shakllantirish;
- mavzuga oid berilgan savol va topshiriqlarni o’quvchilar tomonidan guruh holatida o’zlashtirib olishlari hamda berilgan topshiriqlar qay darajada o’zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bilimini baholash.
O’quv jarayonining mazmuni
Topishmoqlar, ularning mavzulari, shakily tuzilishi.
O’quv jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi
Metod: suhbat, “Aqliy hujum”, “Mantiqiy o’yla, top va ijod et”, “Qarorlar shajarasi”, “Venn diagrammasi”, “Idrok xaritasi”.
Shakl: kichik guruhlarda ishlash;
Vosita: kompyuter, mavzuga oid ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar va videolavha.
Nazorat: og’zaki nazorat.
Baholash: 5 balli tizim asosida
Kutiladigan natijalar
O’qituvchi: mavzuni qisqa vaqt ichida o’quvchilar tomonidan o’shlashtirishiga erishadi. O’quvchi faolligini oshiradi. O’quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg’otadi. Bir darsda barcha o’quvchi baholanadi. O’quvchilar tomonidan darsni mustaqil o’rganish va uni xotirada saqlash boshqalarga yetkazish, savol berish va savollarga javob berishga, fikrini asoslay olishga o’rgatadi.
O’quvchi: yangi bilimlarni egallaydi. Guruh bo’lib ishlashni o’rganadi. Nutqi rivojlanadi. Qisqa vaqt ichida ko’p ma’lumotga ega bo’ladi.
Kelgusi rejalar
O’qituvchi: pedagogik texnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etish, takomillashtirish, o’z ustida ishlash. Pedagogik mahoratni oshirish.
O’quvchi: mustaqil ishlashni o’rganadi. O’z fikrini ravon bayon qila oladi.Shu mavzu asosida qo’shimcha materiallar izlaydi, ularni o’rganadi.Do’stona muhitda hamkorlikda ishlash ko’nikmasi shakllanadi.
Darsning blok – chizmasi
T/r
Dars bosqichlari
Vaqti
1.
Darsning tashkiliy qismi
3 daqiqa
2.
O’quvchilarni faollashtirish
5 daqiqa
3.
Yangi mavzuni yoritish va guruhlarda ishlash
25 daqiqa
4.
Mustahkamlash
5 daqiqa
5.
Darsni yakunlash
5 daqiqa
6.
Uyga vazifa
2 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
Salomlashish, davomatni aniqlash, ma’naviy daqiqa o’tkazish; sinf jurnaliga mavzuni yozish, sinfni guruhlarga bo’lish.
O’quvchilarni darsga tayyorlash uchun motivatsiya – turtki berish, ruhiy uyg’otish.
II. Darsning “Oltin qoida”sini e’lon qilish.
Zehn qo’ysang ilmga, bilim tomar dilingga.
Shundan so’ng har bir guruh o’zining “Oltin qoida”sini ishlab chiqadi.
II. O’tgan mavzuni so’rash va uy vazifalarini nazorat qilish.
III. Yangi mavzu bayoni.
Bugungi darsimizning mavzusi juda ham qiziqarli.. Mavzuga oid material va topshiriqlar ancha ko’p, shuning uchun ham aniq va tezkor harakat qilish har bir daqiqadan unumli foydalanish zarur.
Yangi mavzuni “Aqliy hujum” bilan boshlaymiz.
Bunda o’quvchilar 1- slaydda berilgan so'zlarda yashiringan fikrni topadilar.
IV. Mustahkamlash.
Darsni xulosalab, g’olib guruhlarni aniqlayman va rag’batlantiraman.
Uyga vazifa sifatida o’quvchilarning qobiliyatiga qarab quyidagi topshiriqlarni beraman.
1. Topishmoqlarni yod oling.
2. Topishmoqlar yarating.
Foydalanilgan adabiyotlar:
1. S. Ahmedov, B. Qosimov, R.Qo’chqorov, Sh. Rizayev. Adabiyot.
5-sinf.Toshkent. “ Shaq” nashriyoti 2015 – yil.
2. S. Matchonov, Sh. Sariyev. Adabiyot. Toshkent. “Sharq” nashriyoti,