Тақырыбы | Т.Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі (2 – сағат) |
Мақсаты | Оқушылардың білік дағдыларын қалыптастыру, тақырып мазмұнын меңгерту. Оқушы іс-әрекетін белгілі бір мақсатқа жүйелеу, бағыттау |
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Оқушыларды адамгершілікке, ізеттілікке, парасаттылыққа тәрбиелей отырып, қасиетті домбыраны кие тұтуға тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттерін арттыру. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Миға шабуыл, Мозаика әдісі арқылы топпен жұмыс, Венн диаграммасы, шеңбер құру |
Қолданылатын ресурстар | Мозайкалық суреттер, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін. Оқушыларға (үй тапсырмасына байланысты) сұрақ жазылған карточкалар таратылады. Олар сол сұрақтарға жеке-жеке жауап береді және карточканын түсіне байланысты топқа бөлінеді. | Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім Қызығушылық тарын ояту | Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын орындағандықтарын тексеру мақсатында жылдам сұрақтарға жауап береді. Ол әрбір оқушыға жекелей сұрақтар таратылады. | Сұрақтар жазылған корточкаларды таратамын. Ол карточкалардық түсі әртүрлі болады. Оны тарату барысында оқушылар деңгейіне баса назар аударамын. | Оқушылар сол сұрақтарға жауап беріп болған соң, карточкалардың түсіне қарай бір топқа бірігеді. |
Түсіну | Оқушыларға «Мозаика» әдісі арқылы топпен жұмыс жасаудың ерекшеліктері айтылады. Уақыт көлемі шектеулі болады. | Топтарға жеке-жеке сұрақтар беріледі, және тапсырмаларды орындайтындықтарын, топпен талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек оқушыларға бағыт беремін. А 1 форматтағы қағазды таратамын. | Оқушылар өз ойынларын жеткізеді. Оқушылар өздіктерінен сұрақтарды оқып, бір-бірімен талқылайды. Берілген қағазға өз ойларын жазып, тапсырмаларды орындайды. Тақтаға шығып қорғайды. |
Қолдану | Берілген сұрақтарға оқушылар шығармадан түйгендері арқылы жауап береді. Және жауапты белгілі бір ресурстар арқылы орындайды. | Әр топқа жекелей тапсырма беремін. Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын. | Оқушылар суретпен арнайы ресурстармен жұмыс жасайды, түсіндіреді, көзбен көреді. Постермен айтады. |
Сергіту сәті | Шығармадағы «Нар идірген» деп аталатын күй тыңдалады. | Оқушылармен бірге сол күйді тыңдап, | Оқушылар күйді тыңдау барысында, біршама ой жинақтап, бойларын сергітеді. |
Талдау | әр топ өздеріне берілген уақыт аралығында ойларын тиянақтап, қорытынды сөз айтады. | Жеке – жеке топтардың ойымен таныса отырып, топ мүшелерінің іс-әрекеттерін бақылаймын. | Оқушылар топтық қорытынды ойларымен бөліседі, және өзге топ пікірене өзіндік ойларын білдіреді. |
қорытындылау | Жалпы өтілген шығарманы қорытындылау мақсатында үлкен шеңбер құрастырыладыү | Шеңбер бойына жиналған оқушылардың топтық белсенділіктерін емес, жекелей үлгерімдері бақыланады. | Топпен айтылған ойдан бөлек әр оқушы өзіндік ойларын ортаға салады. |
Бағалау | | Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын. | Өзін өзі топпн бағалайды Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады. |
Рефлексия | Стикерлер таратылады. 1.Бүгін мен не үйрендім? 2.Сабақтан алған әсерім? 3.Бүгінгі көңіл-күйім? | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |
1. Үйге берілген тапсырмаға байланысы сұрақтар жазылған әртүрлі түстегі карточкалар әрбір оқушыға жеке таратылады. Сұрақтар дәрежесі жеңіл болғандықтан жауап жедел түрде алынады. Мысалы:
2. Әр топқа сұрақтар мен тапсырмалар беріледі. Мысалы:
1. Неліктен әңгіме Күй аңызы деп аталған?
3. Шығармада берілген күйшілердің өмірі мен тыныс-тіршілігі жайлы не айта аласыздар? Естемес пен Оразымбет күйшілерді салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратыңыздар.
1. Ботасы өлген аруана Естемес күйшіге қалай әсер етті?
2. Естемес күйшінің жүрегін бүлк еткізер, көңілі құрғыр әлденеге талпынтқан не?
1. “Екі күйші, өнерлеріңді бірге салыңдар” деген қыз сөзінің астарында не бар? Немесе күйші Естеместің “Заманым өткен екен ғой” деп аһ ұруы нені білдіреді?
2. Шығармадан ерекше әсер еткен жерді тауып, баяндаңыз. Неліктен? Себебін түсіндіріңіз.
3. Әңгімеге негізгі арқау болған тірек сөздерді тауып, постер құрастырыңыз?