Просмотр содержимого документа
«Т.Г. Шевченко – великий син України. Картини довколишнього світу і природи в поезії «Садок вишневий коло хати»…Урок української літератури у 5 класі »
Конспект уроку
Урок української літератури у 5 класі
Антикало
Світлана Михайлівна,
учитель Володарської гімназії «Софія»
Тема. Т.Г. Шевченко – великий син України. Картини довколишнього світу
і природи в поезії «Садок вишневий коло хати»…
Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезіями Шевченка, вчити їх розуміти
й аналізувати пейзажну лірику, її настрої; розвивати вміння виразно
читати поетичні твори; виховувати почуття прекрасного.
Цілі: учні повинні знати: зміст поезії «Садок вишневий коло хати»…,
особливості виразного читання пейзажних творів;
учні повинні вміти: виразно читати поезію; визначати в ній художні
засоби; розкривати їхню роль; відтворювати настрій пейзажної поезії;
описувати власні почуття викликані прочитаним.
Oбладнання : підручник, «Кобзар» портрет поета; ілюстрації Т. Шевченка і
про Т. Шевченка;епіграф до уроку; мультимедійна дошка; запис
пісень на слова Шевченка, репродукція картини Т.Шевченка
«Селянська родина».
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок – дослідження.
Хід уроку
І. Визначення емоцій готовності учнів до уроку
1. Психоемоційна релаксація- слайд №1
А зараз, перш ніж розпочати серйозну роботу, давайте трохи перепочинемо й на хвилинку перенесемося до літнього степу, напоєному пахощами полину. Заплющте, будь ласка, очі (починає лунати тиха музика).
Ви стоїте серед безкрайнього степу, наповненого ароматами трав. Ви самі, над вами блакитне чисте небо, ви відчуваєте, як вас оповиває ласкавий вітерець, а сонячне тепло сповнює енергією. Ви повністю заспокоюєтесь і згадуєте найприємніші хвилини свого життя, рідних вам людей.
На вашому обличчі з’являється щаслива посмішка, ви повільно розплющуєте очі і повертаєтесь до класу.
2. Діти, розшифруйте шифрограму якими ми повинні бути на уроці? – слайд №2
У важними
Р озумними
О рганізованими
К омунікабельними
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Епіграф уроку – слайд №3
Є люди як свічки –
Згорять, відходять в небуття.
Є люди як зірки –
Горять і світять усе життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві,
Вони – сонця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все й не гаснуть
І не загинуть…
В.Сухомлинський
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Кому присвячений сьогоднішній урок ми дізнаємось , якщо прочитаємо акровірш. – слайд №4
Т и мусиш нам співця назвати,
А дже умів лиш він один
Р абів німих так захищати.
А хто так оспівав як він,
С адок вишневий коло хати?
Дмитро Білоус
Самостійне визначення власних цілей уроку
То кому присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету, письменнику, художнику – Т.Г. Шевченко) .
Що ви очікуєте від цього уроку?
(Розширити свої знання про життя і творчість письменника, навчитись виразно читати твори Шевченка, вміти аналізувати його поезії.)
Отже, тема нашого уроку … - слайд №5
Учитель. Сьогодні ми з вами зустрінемось з прозаїком, художником, гравером, мислителем, поетом Т.Г. Шевченком. – слайд №6А чому саме сьогодні? Бо день народження і день смерті його стоять поряд 9 та 10 березня. Між цими двома березневими днями 47 років життя, яке стало славою і гордістю українського народу. Через декілька днів йому виповниться 200 років від дня народження. І весь український народ буде вшановувати пам'ять Тараса Шевченка.
Виступ учнів
Щовесни, коли стануть сніги,
І на рясті просяє веселка
Повні сил і живої снаги
Ми вшануємо пам'ять Шевченка.
Тарасе, наш Кобзарю, всюди
Приходиш нині ти як свій
Тебе вітають щиро люди
На всій Україні моїй.
Кобзарем його ми звемо,
Так від роду і до роду
Кожен вірш свій і поему
Він причувував народу
Тарас Шевченко – видатний поет,
Його шанує вчений і школяр
І кожен хто живе на Україні
Напам’ять знає майже весь «Кобзар»
Щиро, гості вас вітаєм!
Всім покажем, що ми знаєм.
Хоч і дружній 5 клас,
До уроку час настав
Ми Шевченка пам’ятаєм
І вірші його читаєм.
Ми - Шевченкові внучата
Все про нього хочем знати.
Біографію вивчаєм,
Часто «Кобзаря» читаєм.
До уроку готувались
Все дізнатись намагались.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Перевірка домашнього завдання
Учитель. Генії належать людству. Наш національний геній Тарас Шевченко також належить усьому людству. А наш сьогоднішній урок – іще одна спроба поновити і поповнити відомості про великого співця України.
1.1.Гра «Чарівна скринька» (повторення біографії Т.Шевченка) – група Біографів
Де і коли народився Т.Г. Шевченко? (Весною, 9 березня 1814 року в с. Моринці на Черкащині) – слайд №7
Не на шовкових пелюшках… - слайд №8
В похилій хаті, край села… - слайд №9
Скільки братів та сестер мав Тарас Григорович? (Два брати: Микита й Йосип, три сестри: Катря, Ярина, Марія)
У кого спочатку навчався наш поет? (У шкільного дяка) – слайд №10 « У тяжкій неволі…»
Потім? (У маляра, але Тараса приставили козачком до пана).
Чим захоплювався Тарас у дитинстві? ( Він любив книжки, пісні кобзарів, розповіді про гайдамаків. Ще з дитинства Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував все, що бачив.Тарас ріс розумною, допитливою дитиною, хотів усе знати. Наслухавшись розповідей про залізні стовпи, які нібито підпирають небо, він загорівся бажанням подивитися на них і пішов їх шукати)
Рольова гра
— Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
— Так, синочку, правда.
— А чому так багато зірок на небі?
— Це коли людина на світ приходить. Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
— Бачив, матусю, бачив... Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?
— Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно, і світло це далеко видно.
— Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
— Старайся, мій хлопчику...
Ким були батьки майбутнього поета? (Кріпаками. Батько стельмахував, чумакував, був добрим хліборобом) – слайд №11 «Сину моєму..»
Скільки було років хлопцеві , коли він став сиротою? (У 9 років малий Тарас залишився без матері. Батько одружився вдруге, взявши вдову з трьома дітьми. На 12 році хлопця спіткало нове горе – раптово, простудившись у дорозі, помер батько).
Скільки років було Шевченкові, коли його викупили з кріпацтва? ( 24 роки)
Автором якої книги є Шевченко? ( Свою першу збірку творів (1840 р.) поет назвав «Кобзар». Входило до неї тоді 8 поезій) – слайд №12 «Кобзар»
А чому Шевченка називають Кобзарем? (Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди (часто вони були сліпі), співали про тяжке життя, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву – кобзарі. – слайд №13
Учитель. Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України, але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.
Асоціативний кущ.
Зараз ми з вами за допомогою іменників спробуємо створити кущ і дізнатися, ким був Шевченко. ( Шевченко: поет, письменник, сирота, художник, наймит, козачок, Кобзар і геній)
Підготовка до аналізу ліричного твору.
Учитель. Цього чудового ранку я до вас прийшла не сама. Разом зі мною прийшла цариця Природа. Ось послухайте її голос (щебетання солов’я). – слайд №14 Ввійти в царство природи допоможе нам сьогодні поезія Т.Г. Шевченка «Садок вишневий1 коло хати…» Але спочатку прослухаємо повідомлення про історію написання вірша, яке підготувала для вас…
Історія написання поезії. (Орієнтовне повідомлення учня) – слайд №15
Після закінчення Академії мистецтв у 1845 р. Шевченко повертається в Україну з наміром там оселитися. Він знайшов роботу у Київській археографічній комісії та почав змальовувати історичні пам`ятки по всій Україні. Побував у Кирилівці, був обурений знущанням над простими селянами – кріпаками.
1845р. – рік розквіту творчих сил Шевченка: написав п`ять поем та «Заповіт». У Києві познайомився із Костомаровим, письменником, ученим – істориком. Саме він загітував Шевченка приєднатися до таємної політичної організації, яка називалась Кирило – Мефодіївське братство, його девізом було: « І не буде ні царя, ні пана, ні кріпака». Студент Петров вступив до братства з провокаційною метою, доніс у поліцію на його учасників, і 5 квітня 1847 р. Шевченка було заарештовано і в супроводі двох дужих жандармів відправлено до Петербурга. Тут, у казематі, у нестерпному очікуванні вироку Т. Шевченко провів квітень і травень. Вирок виявився жорстоким: заслання до Орської фортеці без терміну заслання рядовим солдатом, Заборона писати і малювати.
Саме у тюрмі Шевченко написав цикл із 13 поезій « У казематі». Однією з них і була поезія « Садок …» - шедевр світової пейзажної лірики.
Учитель. В оповіданні Володимира Дарди « Сильний за долю», так уявляється психологічний стан Шевченка: « Коли виводили його з камери, глибоко вдихав пропахле весною повітря. Одного разу йому навіть вловились добре знанні ще з далекого дитинства пахощі набубнявілого навесні вишняку. Ті пахощі не облишили його і в камері, вперто витали довкола, аж поки не зринула перед очима до щему в серці мила картина. Пливла, розмірено погойдуючись, безкрая ніч, а в камері буяла розкішна весна, і пошерхлі вуста натхненно шепотіли…»
Тарас Григорович завжди пам’ятав рідний край, серцем тягнувся до нього. Часто згадував чарівну українську природу, працьовитих і щирих людей, їхні пісні легенди, звичаї, традиції.
Він міг, заплющивши очі, уявити квітучий вишневий садочок біля чепурної біленької хатини в українському селі, червону калину над водою; вечірню зорю; озерце з очеретяними берегами, сповнене чарівних русалок. Про це він і склав поезії, якими захоплюється вже не одне покоління.
Фізкультхвилинка.
Учитель: «Я думаю, що кожен з вас теж унікальна людина. Зараз ви в цьому переконаєтеся. Сядьте зручніше й заплющте очі. Зробіть три глибоких вдихи й видихи і розслабтеся. У найглибшій глибині кожного з нас ховається неповторна й чудесна зірка. У кожного з вас зірка своя власна. Спробуй побачити її. Уяви її. Подивися на неї уважніше. Якого вона кольору? Якого розміру? А тепер уяви, яке щасливе й задоволене обличчя у твоєї зірки. Ти бачиш широку посмішку на її обличчі? А може, ти бачиш тиху й маленьку посмішку? Твоя зірка сміється або посміхається, тому що вона знає одну велику й важливу таємницю. (Почніть говорити тихим і проникливим голосом.) Обережно візьми свою зірку в долоні, піднеси її до вуха й уважно послухай, що вона хоче сказати тобі. Нехай вона розкаже тобі, завдяки чому ти — така унікальна й неповторна людина. Тихо скажи собі: «Я унікальна й неповторна людина!» А тепер ти можеш потягнутися, попрощатися зі своєю зіркою й розплющити очі.
Я бачу зараз у нашому класі дуже багато зірочок — унікальних і неповторних людей».
Робота над заголовком.
Прочитайте назву вірша. Як ви думаєте, про що в ньому йдеться мова? ( Про вишневий садок, про Україну, про українські символи, родину. Рідну домівку, Батьківщину) – слайд № 16
Читання вірша – слайд №17
Учитель. Батьківщина… Що ми вкладаємо у це поняття? Це знайома стежина до школи, левада біля річки, верба під вікном, птахи у небі, вірний пес. Тобто це все те, що ми не можемо не любити, як маму, тата, без чого ми не можемо жити, як без води, повітря, сонця.
Це те, що ми повинні берегти, плекати, бо це і є наша рідна земля, наша Україна.
Слухання фонозапису поезії «Садок вишневий коло хати…»– слайд №18
Аналіз поезії.
Бесіда.
Які настрої передано у творі. (Радість)
Яку пору року описано у поезії? ( Весну). Як ви здогадались?
Як поет описує родину? ( Шевченко змалював дружну сім’ю, де панує взаємоповага, любов і гармонія. Біля хати вечеряє селянська родина. Все тут символізує Україну. Матері ждуть дітей, дочка подає вечерю, мати навчає дочку, кладе малих дітей спати).
Чи часто ви вечеряєте всією сім’єю? Коли це буває?
Чому донька подає вечерю? (Допомагає втомленим батькам).
Яка тема вірша? (Зображення мальовничої української природи).
Основна думка? ( Тарас Шевченко звеличує красу українського народу).
На скільки частин умовно можна поділити цей вірш? ( На 4 епізоди. 1-й епізод – вечір. Закінчився робочий день, повертаються з поля плугатарі. 2-й епізод – ідуть співаючи дівчата. 3-й епізод – біля хати зібралась на вечерю сім’я. 4-й епізод – непомітно надходить ніч. Все завмирає, тільки чути голоси дівчат та невтомного соловейка).
Як ви розумієте рядки «А мати хоче научати, та соловейко не дає»? Чи є елементи гумору? (Мама підкоряється всевладній красі солов’їного співу, тихого вечора, їй не хочеться суворими словами розвіяти чари весняної ночі).
Яку мрію поета ми бачимо у вірші? ( Про щасливе, гармонійне життя).
Назвіть предмети, зображені у вірші, які ви сприймаєте зором, а які відчуваєте слухом (Хрущі гудуть, співають дівчата – слухові; садок вишневий , зіронька встає - зорові).
Словникова робота – лексикографи – слайд №19
Вірш «Садок вишневий коло хати…» перекладено на англійську, німецьку, італійську мови тощо. – слухання вірша на англійській мові.
Виступ декламаторів
Учитель. Де ще людина почуватиметься спокійнішою і щасливішою, як не серед такої природи. Шевченко змальовує ідеальну, досконалу для людини модель життєвого устрою – це дружна сім’я, де панує гармонія людини і Бога. Вірш написаний у фольклорному стилі, тому не дивно, що він став народною піснею (на музику його поклав Я. Степовий). Слухаємо запис. – слайд №20
Учитель. – слайд №21 «Хоче малювати…»
Тарас Шевченко був чудовим знавцем народного побуту, про що свідчать його поезії і картини, зокрема «Селянська родина» - слайд №22 картина
Над поезією в нас додатково працювала група Літературознавців, а над картиною – Мистецтвознавців. Вони готові поділитися своїми дослідженнями.
Робота груп (Словесне малювання)
І група . Які художні образи використовує автор для створення картин сільського вечора? ( Епітети: садок вишневий, вечірня зіронька, маленькі діточки; метафори: хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає; зменшено – пестливі слова: зіронька, соловейко, діточки).
ІІ група. Знайдіть у вірші дієслова. Яка їх роль? (Дієслів багато, означають вони рухові дії, сприяють зміні одних картин іншими, роблять вірш динамічнішим).
Учитель.Ідеальним є життя родини у поезії « Садок…». Саме про таке життя мріяв Шевченко, але доля була невблаганною. Повернувшись із заслання, мріяв про родину і власну домівку.
Поставлю хату і кімнату,
Садок – райочок насаджу.
Полежу я і походжу
В своїй маленькій благодаті
Та в однині – самотині
В садочку буду спочивати.
Присняться діточки мені,
Веселая присниться мати,
Давнє колишній та ясний,
Та присниться сон мені!.. І ти!..
Він майже реалізував свою мрію: родич Варфоломій купив на прохання Шевченка земельну ділянку, а Тарас намалював проект власної домівки ( показ плаката). Але передчасна смерть стала на заваді. 10 березня 1861 р. серце Кобзаря зупинилося.(слайд №23)
V. Підсумок уроку – слайд №24 «Дні перемог і дні поразок»
Учитель. Пригадайте все, що вивчали протягом уроку. Я пропоную вам зробити наступні завдання. – слайд №25
Робота в парах.
Подивіться на пелюстках соняшника прислів’я загубили свої місця . Завдання: скласти прислів’я з пелюсток
.
2.Індивідуальне завдання . Картка 1. Дібрати слова на першу букву, які б характеризували Тараса Шевченка.
Ш –
Е –
В –
Ч –
Е –
Н –
К –
О –
Картка 2. Скласти «Сенкан»
VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання – слайд № 26
Вивчити напам’ять вірш
Знайти вірші Т.Г. Шевченко про природу.(низький рівень)