Тема. «Світло» і «темрява» в долі Доріана Грея. Чи може краса бути «моральною» або «аморальною»
Мета: Розкрити образ головного героя, з’ясувати засоби його змалювання, дати уявлення про індивідуальність автора у викладенні матеріалу; формувати вміння аналізувати вчинки героя; розвивати навички обґрунтування своїх думок; виховувати у учнів розуміння правильності і хибності вчинків людей.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: текст роману Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грекя», підручник, презентація, роздатковий матеріал по темі, тестові завдання.
Міжпредметні зв’язки: Психологія.
Перебіг уроку
І. Оргмомент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІV. Опрацювання матеріалу.
V. Закріплення вивченого
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
«В человеке все должно быть прекрасно: и лицо, и одежда, и душа, и мысли». (А.П. Чехов)
Совість – це та якість, яка не дає людині оскотинітися
(Ф. Іскандер)
Життя не можна почати спочатку, але його можна продовжити
по-іншому (Народна мудрість)
І. Оргмомент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні у нас підсумковий урок по роману О. Уайльда «Портерт Доріана Грея». На попередніх уроках ми знайомилися зі змістом різними шляхами. Спочатку ми нагадаємо для себе зміст роману і його головних героїв.
(На дошці учень пише головних героїв роману)
Тест на знання змісту роману (7 хв.). Перевіряє сусід по парті по ключу, який написаний на дошці
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми простежимо розвиток образу головного героя, продовжимо розвивати навички висловлювання та обґрунтування власних думок, дослідимо мотивацію його вчинків, які врешті решт спричинили його загибель. (Слайд №1)
ІV. Опрацювання нового матеріалу
Розповідь вчителя
Особливість нашої роботи буде полягати не в тому, щоб шаблонно переказати етапи життя Доріана Грея. Сьогодні на уроці ми спробуємо дослідити, як філософія насолоди впливає на духовний світ людини, що трапиться з нею, коли настане перенасичення, коли буде вичерпаний запас насолод, які придумала собі людина, простежимо за долею Доріана Грея: коли розпочалось руйнування його душі, як воно проходило і як він сам перетворився на один великий порок.
Перш ніж ми звернемось до етапів життя героя, нам потрібно пригадати наступне: (Словникова робота. Слайд 2,3) (тематичний цитатник, інформація №1,2)
Розповідь вчителя
Отже, твір побудований на цікавому задумі: гарний юнак Доріан Грей мріяв про те, щоб молодість і краса ніколи його не залишили. Художник Безіл Холуорд створив портрет Грея, який мав чарівну здатність – на ньому відображалися всі порочні моменти життя героя, тоді як сам він зберігав чистий юнацький вигляд, з роками краса його тільки розквітала
Давайте визначимо зміни в портреті-душі Доріана після його вчинків та дій
Спочатку нагадаємо для себе портрет героя: (тематичний цитатник, інформація №3)
Перший етап (слайд №4)
Егоїстичне ставлення до Сибіли Вейн
Зовнішність: краса і пишність молодості
Портрет-душа: Складки жорсткості біля рота
Запитання-відповідь:
Куди пішов Доріан Грей, коли дізнався про смерть Сибіли Вейн?
(у оперету) (Тематичний цитатник, інформація №4)
Що викликало хвилювання художника в поведінці Доріана?
(Безсердечність, жорстокість).
Другий етап (слайд №5)
Розпусний спосіб життя
Запитання-відповідь:
Як проводить своє життя Доріан?
(Кабаки, притони, наркотики, проституція).
Як ви думаєте, таке життя змінило б зовнішність людини?
(Але змінюється лише його душа – портрет. А Доріан Грей залишається таким же молодим та вродливим).
Зовнішність: розквіт краси
Портрет-душа: лискучий на дотик, хтива (похотливая- рус.) посмішка
Третій етап (слайд №5)
Убивство Безіла Холлуорда
Запитання-відповідь:
Давайте звернемося до тематичного цитатнику інформація №5
Чим закінчилося для Безіла останнє відвідування будинку Доріана?
(Через те, Доріан вважав Безіла винним у всіх своїх бідах, він вбиває художника, розкривши перед цим страшну таємницю портрета).
Зовнішність: Незмінно красивий
Портрет-душа: Черв’як в кутику ока
Четвертий етап (Слайд №6)
Подорож світом, егоїстичні задоволення
Зовнішність: Незмінно красивий
Портрет-душа: Зміни на гірше
П’ятий етап (Слайд №6)
Убивство портрета-душі
Запитання-відповідь:
Чи розумів Доріан Грей, чому змінювався портрет? (так, але не зрозумів першопричину)
Чи бажав Доріан змінити своє життя?
Звернемося до першоджерела. (Тематичний цитатник, інформація №6)
Як ви гадаєте, чому доля до відповідного часу «оберігає» Доріана і йому так довго все сходить з рук?
(Кожна людина має право на другий шанс, але Доріан не скористався ним. декілька разів він приймав рішення і обіцяв самому собі змінити своє життя) (Йому подобалось те, що він робить, адже мета його життя полягала в розвитку власного я. тому доля карає з часом тих, хто так недбало використовує такий неоціненний дар, як життя).
Чому, на вашу думку, Доріан вирішив позбутися портрета?
(Він думає, що коли він покінчить з цим художнім витвором, то покінчить із минулим. Тоді він зможе почати життя знову, стане вільним від страху, що про його жахливі таємниці стане відомо іншим. Тоді його душа зможе знайти довгоочікуваний спокій.)
Мозковий штурм (проблемне питання) (слайд №7)
Який можна зробити висновок щодо зовнішності у поєднанні з «внутрішністю»
(не може одне існувати без іншого, зміни в одному призводять зо змін в іншому)(один з епіграфів до уроку . Який?)
Хто, на вашу думку, винен у трагедії Доріана Грея?
Чи живе сам лорд Генрі за своєю власною теорією?
(Звісно, ні. Але йому цікаво спостерігати як вона впливає на інших).
Ким був для Генрі Уоттона Доріан Грей?
(Своєрідним витвором мистецтва і надзвичайно цікавим матеріалом для психологічного експерименту. )
V. Закріплення поданого матеріалу (слайд №8,9)
Мозковий штурм
Складаємо сходинки деградації Доріана Грея:
Добрий, вродливий юнак - усвідомлення своєї краси, страх її втратити – розпутний спосіб життя, убивство художник, постійний страх – докори сумління, розправа з портретом
Інтерактивна вправа «Форум». Учням пропонується висловити свою думку за такими темами:
Яке враження справив на Вас роман «Портрет Доріана Грея»?
Чи можна вважати роман аморальним?
Ваше ставленая до головного героя та конфлікту романа
Чи вважаєте Ви роман актуальним?
Мое співчуття викликав (ли)….Тому що….
VI.Підсумок уроку
Підсумовуючи сказане, я хочу наголосити, що немає поганих і хороших вчинків. Є вчинки, які призводять до певних ситуацій і до певної розв’язки.
"Портрет Доріана Грея" можна тлумачити по-різному, але не визнавати його безумовну неординарність і художню довершеність - неможливо. Критики, сперечаючись з окремих питань стосовно мистецьких позицій Оскара Уайльда, доходять спільного висновку про роман: це твір новий, складний і життєздатний. Свідченням цього є довголітнє життя роману, в якому кожне нове покоління читачів знаходить те, що співзвучне даному часу, що хвилює душу, збагачує розум, приносить насолоду, бо творчість великого англійського письменника Оскара Уайльда - то справжнє мистецтво.
Я впевнена, що кожний із вас не залишиться байдужим до тих морально-етичних питань, які ми піднімали під час аналізу образу головного героя та складе для себе алгоритм того, як краще чинити у віхових ситуаціях,щоб досягти бажаного результату.
VII. Домашнє завдання
Написати твір на одну з обраних тем
"Доріан Грей - жертва філософії гедонізму",
"Якою є справжня мораль роману" Портрет Доріана Грея"
«Світло і темрява в долі Доріана Грея»
Цікаві факти.
Роман екранізовано більш ніж 15 разів
Роман було написано за три тижні
Публікація роману спричинила справжній скандал у суспільстві. Англійська критика одностайно визнала твір аморальним, деякі критики навіть вимагали книгу заборонити, а автора притягти до кримінальної відповідальності за зневагу до суспільної моралі. Проте звичайними читачами роман був сприйнятий із захопленням.
Ні один із пороків Доріана Грея, окрім вживання опіуму, чітко не названий. Сам Уайльд говорив, що кожен вбачає в його герої власні пороки і гріхи (- Кажуть, що бачили, як удосвіта ви викрадаєтеся з гидких притонів, як, переодягнутий, озирцем, поспішаєте до найбрудніших лондонських вертепів…)
Існує хвороба «синдром Доріана Грея» - культ молодості, страх перед фізичним старінням
Висновок до роману:
1. Людина без совісті і без душі не могла існувати;
2. Світ духовності людини треба формувати не сьогоденними розвагами, а вічними цінностями;
3. Багатство матеріальне і багатство душі - різні поняття
4. Основні думки автора щодо роману:
Не можна безкарно порушувати норми людського життя;
Втрата моральних переконань веде людину до загибелі